Βενζινη βαλατε σημερα;

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by Doublecore »

Λakedaimonas wrote:
Doublecore wrote: Επειδη ανεφερες την Μυκονο ακου τι γινεται στην Κρητη: οι βενζινοπωλες λενε οτι τα καυσιμα ειναι ακριβα, πανακριβα δηλαδη(10-15 λεπτα πιο πανω) γιατι τα φερνουν με τα πλοια απο τον Πειραια και πληρωνουν εξτρα μεταφορικα.ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΜΑΛΑΚΙΕΣ!!!!Αφου πλεον υπαρχει διυληστηριο στην Κρητη(νομιζω στα Χανια) και παρολ' αυτα συνεχιζουν να εχουν τιμες 15+ λεπτα πανω απο την μεση τιμη!
Βασικά αυτή η δικαιολογία δεν είναι ψιλοάκυρη? Αφού στα νησιά έχουν μειωμένο ΦΠΑ? Στην Κρήτη δεν έχουν μειωμένο ΦΠΑ?

Οχι, μονο τα νησια του Αιγαιου και των Δωδεκανησων εχουν μειωμενο ΦΠΑ.Η Κρητη οχι!
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
berge
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 221
Joined: Sun Feb 21, 2010 4:33 pm

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by berge »

eNy wrote:
berge wrote:Τουλαχιστον δεν μου επαιξαν μαλακια του στυλ, εχει τελειωσει η απλη εχουμε μονο V-power... Αν ειχα βενζιναδικο, ευκολα θα το εκανα... Ποιος αλλος ειναι μαζι μου? Σιγουρα eNy!
Δεν παμε καλα...

Φιλαρακο αν θες να βγαλεις λεφτα στη ζωη σου και να κανεις περιουσιες, μαθε να βγαζεις λεφτα μαζι με αλλους και οχι απο τους αλλους.

Προσωπικα αν εχω κερδισει 5 φραγκοδιφραγκα δεξια κι αριστερα μεχρι στιγμης στη ζωη μου ειναι γιατι τηρουσα παντα αυτον τον κανονα και φροντιζα να βγαινουν ολες οι πλευρες κερδισμενοι απο καθε συμφωνια που εκλεινα.

Χαζοι και βλακες σ αυτον τον κοσμο δεν υπαρχουν. Υπαρχουν μονο κουτοπονηροι, κι αυτοι περιθωριοποιουνται γρηγορα.

Μεχρι τωρα να πιασεις τις διαφορες αναμεσα σε ολες αυτες τις εννοιες και παψεις να πετας μπαρουφες (κατι που αποδιδω χαριστικα στο νεαρο της ηλικιας σου, γιατι κακο παιδι δεν εισαι), μην ξαναπιασεις τ ονομα μου σε post σου.





Απ'οτι καταλαβαινω υπηρξε παρεξηγηση. Σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να θιξω καποιον, ποσο μαλλον εσενα eNy που εχουμε βγει και τεσσερις πεντε φορες εξω (χωρις να σημαινει πως σε ξερω και σαν χαρακτηρα) και εχουμε κανει και λιγη, αν θες να πεις, παρεα. Το ολο σκηνικο ηταν καθαρα θεμα πλακας, αλλα απ'οτι φαινεται δεν την αντιλαμβανομαστε ολοι με τον ιδιο τροπο... Διαλεξα εσενα στο post μου και οχι καποιον αλλον γιατι εισαι ενας απο τους μεγαλυτερους συναδελφους που εχω γνωρισει μεσω του forum και σε ξερουν-φαντασου να εγγραφα για καποιον που μπορει να μην ειναι καν γραμμενος-και θα μπορουσε να σταθει σαν "αστειο" και επειδη στην παρεα (αυτη τη λιγη που καναμε κανα δυο φορες) μπορει να πεταξαμε κανα δυο πιπες ως αστεια παντα για καποιο ισως οικονομικου ενδιαφεροντος ζητημα ή για να το διατυπωσω καλυτερα για να μην μου θιχτει και κανεις για το φιλο του οπως ο somekindofgrinder, πεταξΑ κανα δυο πιπες-μπαρουφες για οικονομικα ζητηματα αποφασισα να αναφερθω στο προσωπο σου. Οι συμφωνιες για φραγκοδιφραγκα που αναφερεις ειναι καθαρα προσωπικο σου ζητημα και σε καμια περιπτωση δεν μπορω να μιλησω για αυτες γιατι δεν γνωριζω κατι αλλα ακομα και αν ηξερα απλα δεν μου πεφτει λογος! Την αποψη μου αναφερω απλα σε αυτη την ιστοσελιδα και το μονο που θελω ειναι να βοηθησω και να βοηθηθω. Ελπιζω να το εχω αποδειξει κιολας. Τωρα αμα προκυψει και καμια καλη φιλια, δεν νομιζω να εβλαπτε κανεναν σε καμια περιπτωση. Απορω για την αναστατωση σας παιδια και απαντω σε καθε καχυποπτο ατομο πως το post μου ηταν ενα απλο"αστειο" ή πειραγμα οπως αποδειχθηκε προς το προσωπο καποιου που μου εχει δειξει τουλαχιστον (αυτες τις λιγες φορες που τον εχω συναντησει) πως πιστευει αυτα που αναφερει και παραπανω. Ειμαι διαθεσιμος για οποιαδηποτε διευκρινηση. Ελπιζω τωρα που μπηκαν ορια πλακας στις συζητησεις να λυθηκε και το θεμα.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by Λakedaimonas »

Παρεξήγηση μωρέ, περασμένα ξεχασμένα, μια παρέα είμαστε όλοι και αλληλογνωριζόμαστε, δεν έγινε τπτ. Απλά πίσω από το πληκτρολόγιο γίνονται εύκολα χαζομάρες, δεν πειράζει την υγεία μας να χουμε.

Στο θέμα μας πάλι, πιστεύω πως η λογική που έχει πολύς κόσμος του στυλ "θα βγάλω φράγκα στην πλάτη των άλλων" είναι εξαιρετικά χαμηλής απόδοσης. Τέτοια λογική έχουν οι βενζινάδες, φορτηγατζίδες, εργολάβοι του κώλου(έχω δει σε δημόσια ΔΕΚΟ κάτι καραγύφτους εργολάβους!) κλπ. Τέτοιες ομάδες βγάζουν ένα φραγκοδίφραγκο παραπάνω, αλλά μέχρι εκεί. Κατά τ' άλλα μιζεριάζουν και δεν ξεπετάγονται ποτέ από την σκατοδεξαμενή στην οποία βρίσκονται.

Καλά τελικά η Κρήτη δεν έχει μειωμένο ΦΠΑ ε?! LoL. Όμως και πάλι έχει διυλιστήριο πλέον όπως είπε ο doublecore οπότε η δικαιολογία των βενζινάδων δεν στέκει.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by misfit »

Το δυστύχημα είναι ποιοι καθοδηγούν και υποκινούν αυτές τις απεργίες-"κινητοποιήσεις".
Εκεί είναι να γελάς και να κλαις μαζί...
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
stam
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jun 14, 2010 4:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by stam »

Hey guys ξέρει κανείς πού θα βρω βενζινάδικο κοντά Ζωγράφου, από το internet μπας και στηθώ στη ουρά και καταφέρω να πάρω;
let's go design
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by misfit »

Για Ζωγράφου δεν ξέρω,πάντως στη διαδρομή γλυφάδα-δραπετσώνα είδα συνολικά 2-3 ανοιχτά (αναφέρομαι στους κεντρικούς δρόμους).Σιγά-σιγά στερεύουμε...
Ποδηλατάκι,συγκοινωνίες,ποδαράκια ή καμιά βαρκούλα με κουπί αν είστε και της θάλασσας ;)
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
Sopas
Captain
Captain
Posts: 137
Joined: Tue May 11, 2010 2:52 pm

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by Sopas »

berge αν ενοιωσες κάτι να σφυρίζει για κλάσματα δίπλα στο αυτί σου αυτό ήταν το μπαν... όσο για το συμβάν κατ' εμέ έκανε μπαμ ότι έκανε πλάκα το παιδί...
"Carry the projector and you'll be a moderator"
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by Trist4n »

Xalaroste ligo, paidia.

Oute iparxei logos na apologeiste, oute, eimai vevaios, perase kanena ban sfyrizontas apo opoudipote.

Apla, einai kalo, sto pneuma eukolias kai eleftherias pou exei to forum, na kratame kapoia prosximata.
I am going according to plan.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by eΝy »

Ρε sopas, σε ρωτησε κανενας αγορι μου;

Με τον berge μιλησαμε και τηλεφωνικως (προφανως και καταλαβαμε ολοι οτι εκανε πλακα, αλλιως δεν θα γινοταν καν αυτη η κουβεντα) και θα βρεθουμε κι απο κοντα προσεχως να συζητησουμε εξ ιδιων καποια θεματα.

Εσυ ομως, πραγματικα πες μου, τι πιστευεις οτι θα καταφερεις φυτρωνοντας εκει που δεν σε σπερνουν;

Αδυναμους χαρακτηρες που να χρειαζονται υπερασπιστη εδω μεσα δεν βλεπω κανεναν. Ολοι εξυπνα παιδια ειμαστε, μορφωμενα και αν χρειαστει να υπερασπιστουμε τους εαυτους μας ξερουμε να το κανουμε. Εσυ λοιπον τι ειδους ιδεολογος υπερασπιστης πας να το παιξεις;
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by Λakedaimonas »

Πάντως Σύρο που είμαι σήμερα βάλαμε βενζίνη κανονικά και λέει την παρασκευή θα εφοδιαστούν πάλι, οπότε τι απεργία του κώλου είναι αυτή?

Σχετικά με την απεργία των ΔΧ είναι για γέλια, με τον νέο νόμο δεν έχουν καταλάβει ότι οι άδειες τους παίρνουν ακόμα περισσότερη αξία και ας απελευθερώνεται το επάγγελμα και παίρνουν παραπάνω αξία γιατί μια άδεια θα κοστίζει περισσότερο. Απλά αν έχω καταλάβει καλά δεν θα μπορούν πλέον να νταβατζιλικώνουν τις τιμές όπως θέλουν. Για παράδειγμα εδώ στην Σύρο τα ΔΧ σου χρέωναν για μια μεταφορά 15 χιλιομέτρων 30 και 40 ευρώ μπορεί και παραπάνω!!! Αν ανοίξει η αγορά όλο και κάποιος χριστιανός θα βρεθεί που θα μειώσει την τιμή κάτι που θα αναγκάσει και τους υπόλοιπους κηφήνες να μειώσουν και αυτοί αντίστοιχα. Μιλάμε για την κλασσική λογική "θα βγάλω φράγκα στην πλάτη των άλλων"! Βγάζανε μια πενταροδεκάρα με κλέψιμο παραπάνω και νόμιζαν πως ήταν και Ωνάσηδες!

Το αστείο της υπόθεσης είναι που στο λιμάνι της Σύρου έχουν σταθμεύσει τα ΔΧ και έχουν αναρτήσει πανώ διαμαρτυρίας που γράφουν πάνω "ΠΑΣΟΚ ΜΑΣ ΠΟΥΛΗΣΕΣ" κλπ!!! Αν μπορέσω θα βγάλω και φωτό!
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”