Βενζινη βαλατε σημερα;

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by Doublecore »

Εισαι και κωλοφαρδος ρε berge γιατι εγω σε 7 βενζιναδικα πηγα και βενζινη ουτε για δειγμα!!Ευτυχως ομως που ειχα βαλει λιγη πιο πριν αλλα δεν μου εχει μεινει και πολυ τωρα...
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
Διφορούμενο
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 546
Joined: Tue Feb 09, 2010 10:20 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by Διφορούμενο »

lol
ενω αν καθοσουν σπιτι σου δεν θα την εκαιγες τσαμπα :ugeek: :mrgreen: :?
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by Doublecore »

Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα! :cry:
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by eΝy »

berge wrote:Τουλαχιστον δεν μου επαιξαν μαλακια του στυλ, εχει τελειωσει η απλη εχουμε μονο V-power... Αν ειχα βενζιναδικο, ευκολα θα το εκανα... Ποιος αλλος ειναι μαζι μου? Σιγουρα eNy!
Δεν παμε καλα...

Φιλαρακο αν θες να βγαλεις λεφτα στη ζωη σου και να κανεις περιουσιες, μαθε να βγαζεις λεφτα μαζι με αλλους και οχι απο τους αλλους.

Προσωπικα αν εχω κερδισει 5 φραγκοδιφραγκα δεξια κι αριστερα μεχρι στιγμης στη ζωη μου ειναι γιατι τηρουσα παντα αυτον τον κανονα και φροντιζα να βγαινουν ολες οι πλευρες κερδισμενοι απο καθε συμφωνια που εκλεινα.

Χαζοι και βλακες σ αυτον τον κοσμο δεν υπαρχουν. Υπαρχουν μονο κουτοπονηροι, κι αυτοι περιθωριοποιουνται γρηγορα.

Μεχρι τωρα να πιασεις τις διαφορες αναμεσα σε ολες αυτες τις εννοιες και παψεις να πετας μπαρουφες (κατι που αποδιδω χαριστικα στο νεαρο της ηλικιας σου, γιατι κακο παιδι δεν εισαι), μην ξαναπιασεις τ ονομα μου σε post σου.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by somekindofgrinder »

Συμφωνω με τον Eny.

Ειναι εντελως μαλακια να εκτοξευετε ασαφειες εναντιον προσωπων και δη εμπορικων δραστηριοτητων για τα οποια δεν εχετε καμια προσωπικη εμπειρια και γνωση.

Δεν ξερω τι στο καλο εχετε ακουσει (και απο ποιους),αλλα εχετε παντελως διαστρεβλωμενη εικονα για καποια πραγματα οπως φαινεται.

Εαν νομιζετε οτι οποιος εχει τις δυνατοτητες και καταφερνει να κανει κατι ανω του μεσου ορου ειναι εξ'ορισμου λαμογιο,μαλλον πρεπει να διευρυνετε λιγο τους οριζοντες σας.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by Λakedaimonas »

Διφορούμενο wrote:
Λakedaimonas wrote:οι τιμές θα έπρεπε να είναι όσο στην Αθήνα +2 λεπτά το πολύ
γιατι; ακομα και αν δεν σου αρεσει το 1,60 ΠΟΥ θα πας να βαλεις βενζινη; δεν εχεις και πολλες επιλογες, ετσι δεν ειναι;

Ακριβώς πάνω σε αυτό πατάνε! Όπως τα λες!

Αν άνοιγα στην Σύρο βενζινάδικο θα κατέβαζα την τιμή πολύ πιο κάτω και ας είχα πιο μικρό κέρδος στην αρχή από αυτούς, οι οποίοι στανταρ είναι συνεννοημένοι μεταξύ τους.

Πέρα από αυτό από ότι έχω καταλάβει στα νησιά επειδή είναι πιο κλειστά τα πράγματα, το target market ας πούμε πως δεν έχει και πολλές επιλογές, βαράνε τις τιμές σε πολλά πράγματα κατακέφαλα!!! Κάτι ΤΕΙτζιδες έχουν ανοίξει επιχείρηση εγκατάστασης φωτοβολταϊκών, ανεμογεννητριών, μηχανολογικά κλπ για ιδιωτική χρήση και έχουν κάτι τιμές!!! ΓΑΜΗΣΕ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΧΡΥΣΟ!!! Και όλα αυτά γιατί φυσικά δεν υπάρχει ανταγωνισμός, μας το παίζουν και επιστήμονες!!!

Άσχετο αλλά άκουσα πως η βενζίνη στην Μύκονο έχει 1,70+++ !!
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by Doublecore »

Τα ιδια ειναι σε ολα τα νησια Λακεδαιμονα, μην το ψαχνεις.

Επειδη ανεφερες την Μυκονο ακου τι γινεται στην Κρητη: οι βενζινοπωλες λενε οτι τα καυσιμα ειναι ακριβα, πανακριβα δηλαδη(10-15 λεπτα πιο πανω) γιατι τα φερνουν με τα πλοια απο τον Πειραια και πληρωνουν εξτρα μεταφορικα.ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΜΑΛΑΚΙΕΣ!!!!Αφου πλεον υπαρχει διυληστηριο στην Κρητη(νομιζω στα Χανια) και παρολ' αυτα συνεχιζουν να εχουν τιμες 15+ λεπτα πανω απο την μεση τιμη!

Επισης για το αν ειναι συννενοημενοι για τις τιμες ενα αντιπροσωπευτικο παραδιεγμα:σε εναν δρομο λιγο πιο εξω απο τον Ρεθυμνο υπαρχουν 2 βενζιναδικα διαφορετικης εταιριας, ενα στην μια μερια του δρομου και το αλλο στην αλλη.Οσο χρονια περναω απο αυτον τον δρομο(πολλα δηλαδη αφου καθε καλοκαιρι πηγαινω), εχουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ!!!Ποιον ανταγωνισμο μου λες τωρα?
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by Λakedaimonas »

Doublecore wrote: Επειδη ανεφερες την Μυκονο ακου τι γινεται στην Κρητη: οι βενζινοπωλες λενε οτι τα καυσιμα ειναι ακριβα, πανακριβα δηλαδη(10-15 λεπτα πιο πανω) γιατι τα φερνουν με τα πλοια απο τον Πειραια και πληρωνουν εξτρα μεταφορικα.ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΜΑΛΑΚΙΕΣ!!!!Αφου πλεον υπαρχει διυληστηριο στην Κρητη(νομιζω στα Χανια) και παρολ' αυτα συνεχιζουν να εχουν τιμες 15+ λεπτα πανω απο την μεση τιμη!
Βασικά αυτή η δικαιολογία δεν είναι ψιλοάκυρη? Αφού στα νησιά έχουν μειωμένο ΦΠΑ? Στην Κρήτη δεν έχουν μειωμένο ΦΠΑ?
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by Trist4n »

Aurio xanafeugw gia leukada, re gmt, kai exoume ena depozito misogemato, ki auto me super, ki auto apo Mini turbo, pou kaiei koubades...

Xerei kaneis an leitourgoun kanonika KTEL/traina?
I am going according to plan.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Βενζινη βαλατε σημερα;

Post by eΝy »

Καλα κανουμε ολοκληρη φασαρια για τα 10-15 λεπτα που κουμπωνουν οι βενζινοπωλες, και δεν κοιταμε τον μεγαλυτερο κλεφτη απ ολους, το κωλο-κρατος, το οποιο καρπωνεται 1+ € ανα λιτρο.

Και μετα εχει και το θρασος να σου μιλαει και για αναπτυξη και τονωση της εμπορικης δραστηριοτητας.. Γαμιοληδες.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”