Καλοκαιρινές Διακοπές!

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Καλοκαιρινές Διακοπές!

Post by maurh_8uella »

katerinaki2006 wrote:Φέτος οι διακοπές θα είναι κατά κύριο λόγο camping!!
Στην Ίο για 4 μέρες camping, στην Νάξο για 6 μέρες για τουρνουά, στη Σαμοθράκη για 6 μέρες για ελεύθερο camping και τέλος Σεπτέμβρη στα Canary Islands για ένα χρόνο διακοπές!! Καλές διακοπές παιδιά και απολαύστε όσο μπορείτε το φετινό καλοκαίρι τόσο μεγάλο που είναι και είναι φυσικά μια ευγενή χορηγία της σχολής αν δεν το έχετε καταλάβει!!! :P
2 comments.

Για το camping στην Ίο... Λογικά θα πας στο Μυλοπότα. Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το συγκεκριμένο, αλλά κάνεις ένα τσουπ... και είσαι στην πιο πολυσύχναστη παραλία της Ίου. Τώρα, πάλι, ετοιμάσου και για ορδές πέφτουλων Ιταλών. Μιλάμε είναι άπειροι...

Τώρα πάλι το ελέυθερο camping απαγορέυεται δια νόμου.... οπότε θέλει πολύ προσοχή!!!
Διφορούμενο
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 546
Joined: Tue Feb 09, 2010 10:20 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Καλοκαιρινές Διακοπές!

Post by Διφορούμενο »

νομιζω το ελευθερο καμπινγκ δεν επιτρεπεται γενικα αλλα σε περιοχες που δεν υπαρχει οργανομενο καμπινγκ και αναλογα με την διαθεση της τοπικης αρχης μπορεις.

βεβαια αμα υπαρχει οργανομενο καμπινγκ (και με πισινα μαλιστα) γιατι να κανεις ελευθερο?
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Καλοκαιρινές Διακοπές!

Post by dpunis »

Παιδιά σόρρυ κιόλας για το οφτοπικ, αλλά γιατί δεν επιτρέπεται το ελεύθερο κάμπινγκ?

Για το θέμα μας τώρα. Δε το βλέπω να χω χρόνο για διακοπές φέτος, αλλά ίσως προκύψει κανά τριήμερο, και παίζει και μια πρόσκληση για Κέρκυρα. Αλλά δεν έχω κανονίσει τίποτα ακόμα.
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Καλοκαιρινές Διακοπές!

Post by sid »

maurh_8uella wrote:Για το camping στην Ίο... Λογικά θα πας στο Μυλοπότα. Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το συγκεκριμένο, αλλά κάνεις ένα τσουπ... και είσαι στην πιο πολυσύχναστη παραλία της Ίου. Τώρα, πάλι, ετοιμάσου και για ορδές πέφτουλων Ιταλών. Μιλάμε είναι άπειροι...
λολ - πώς θα σου φαινόταν αν κάποιος σου έλεγε για το μέρος που θα πας διακοπές : προσοχή φίλε! έχει ορδές από λυσσάρες ιταλίδες

:P
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Καλοκαιρινές Διακοπές!

Post by Trist4n »

Με προλαβες :mrgreen:
I am going according to plan.
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Καλοκαιρινές Διακοπές!

Post by maurh_8uella »

all. koukoulofloros wrote:
maurh_8uella wrote:Για το camping στην Ίο... Λογικά θα πας στο Μυλοπότα. Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το συγκεκριμένο, αλλά κάνεις ένα τσουπ... και είσαι στην πιο πολυσύχναστη παραλία της Ίου. Τώρα, πάλι, ετοιμάσου και για ορδές πέφτουλων Ιταλών. Μιλάμε είναι άπειροι...
λολ - πώς θα σου φαινόταν αν κάποιος σου έλεγε για το μέρος που θα πας διακοπές : προσοχή φίλε! έχει ορδές από λυσσάρες ιταλίδες

:P

Ναι ρε δεν το είπα με αρνητική χροιά... Απλά comment ήταν! 8-) Μου είχε κάνει απίστευτη εντύπωση! Μιλάμε την έπεφταν και στις Ιταλίδες και στις Ελληνίδες... Ξέρεις ο Έλληνας θα κάτσει να το συζητήσει πρώτα με τον φίλο του... "Τι να πάω να της πω...?" και "Άμα μου πει αυτό...." . Ο Ιταλός στα @@ του. Κατευθείαν! Χωρίς δεύτερη σκέψη!

Διφορούμενο wrote:βεβαια αμα υπαρχει οργανομενο καμπινγκ (και με πισινα μαλιστα) γιατι να κανεις ελευθερο?


Σωστή, αλλά εγώ σε πισίνες σε τέτοια μέρη δεν θα έμπαινα. Άπειρος κόσμος σε μια γούρνα αμφιβόλου καθαριότητας. Χίλιες φορές στη θάλασσα. Ειδικα αν ήμουν κοπέλα!


Τώρα για την απαγόρευση του ελεύθερου κάμπινγκ βρήκα αυτό...
http://vimeo.com/11107197
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Καλοκαιρινές Διακοπές!

Post by dpunis »

Ο νόμος 392 του 1976 (αρ.10, παρ. 2, ΦΕΚ 89Α) προβλέπει ότι «απαγορεύεται η εγκατάσταση σκηνών ή η στάθμευση τροχόσπιτων σε αρχαιολογικούς χώρους, αιγιαλούς, παρυφές δημόσιων δασών, δάση και εν γένει κοινόχρηστους χώρους». Η νομιμοποίηση του παραλόγου συνεχίζεται με τον 2160/1993 που προσθέτει στους απαγορευμένους χώρους τις παραλίες και απαγορεύει στους ιδιώτες και τους καταστηματάρχες να φιλοξενήσουν πάνω από ένα τροχόσπιτο ή μια σκηνή. Για τους παραβάτες-κατασκηνωτές προβλέπεται η διαδικασία του αυτόφωρου, φυλάκιση μέχρι τρεις μήνες και χρηματική ποινή 150 ευρώ (N.2741/1999). Κι επειδή αυτό που απαγορεύεται είναι η διανυκτέρευση, τα όργανα φροντίζουν να έρθουν μέσα στη νύχτα, ή λίγο πριν το ξημέρωμα. Ευτυχώς το δικαστήριο συνήθως αθωώνει τους κατασκηνωτές. Στο μεταξύ, οι διακοπές μας μαζί με τη φιλόξενη φήμη του τόπου έχουν πάει περίπατο.
Καλά πόσο ζώα παίζει να είναι οι νομοθέτες? :evil:

thnx μαυρη θύελα για το λινκ
User avatar
lenaki
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 118
Joined: Mon Mar 15, 2010 1:10 pm

Re: Καλοκαιρινές Διακοπές!

Post by lenaki »

Εμείς μάλλον θα πάμε Σκιάθο φέτος!! :) :)
I thought I could live in your world
As years all went by
With all the voices I've heard
Something has died
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Καλοκαιρινές Διακοπές!

Post by eΝy »

Lenaki wrote:Εμείς μάλλον θα πάμε Σκιάθο φέτος!! :) :)
Να και κάτι πρωτότυπο.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
lenaki
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 118
Joined: Mon Mar 15, 2010 1:10 pm

Re: Καλοκαιρινές Διακοπές!

Post by lenaki »

eNy wrote:
Lenaki wrote:Εμείς μάλλον θα πάμε Σκιάθο φέτος!! :) :)
Να και κάτι πρωτότυπο.
:P
I thought I could live in your world
As years all went by
With all the voices I've heard
Something has died
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”