Όλη μέρα ποδόσφαιρο!

Αθλητικές συζητήσεις
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Όλη μέρα ποδόσφαιρο!

Post by kopanosAE »

Χρειάστηκαν να περάσουν 16 χρόνια και τρία Μουντιάλ μέχρι η Εθνική μας να προλάβει ξανά το τρένο για τα τελικά της κορυφαίας διοργάνωσης στον πλανήτη. Στην επανεμφάνισή της, η ομάδα του Χερ Οτο, θα βρει απέναντί της την Νότια Κορέα σε ένα παιχνίδι, στο οποίο ουσιαστικά θα συγκρουστούν δύο διαφορετικές κουλτούρες του ποδοσφαίρου. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί στο Πορτ Ελίζαμπεθ, στο γήπεδο «Νέσλον Μαντέλα Μπέι» και διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Μίκαελ Εστερ από τη Νέα Ζηλανδία.

Η πρόκριση

Η Ελλάδα τερμάτισε δεύτερη πίσω από την Ελβετία στο 2ο προκριματικό γκρουπ στη ζώνη της Ευρώπης και αναγκάστηκε να παίξει σε αγώνα μπαράζ. Η κλήρωση την έφερε αντιμέτωπη με την Ουκρανία. Στο πρώτο ματς του ΟΑΚΑ, όπου οι Ελληνες φίλαθλοι αντίθετα με τις εκτιμήσεις έδωσαν δυναμικό «παρών», η Ελλάδα έμεινε στο 0-0. Στην Ουκρανία το γκολ του Δημήτρη Σαλπιγγίδη μετά από την υπέροχη ασίστ του Σαμαρά έστειλε την ομάδα μας στη Νότια Αφρική. Το έργο της Νότιας Κορέας αποδείχθηκε ανάλογα δύσκολο μέχρι να φτάσει στο στόχο της που ήταν η έβδομη διαδοχική συμμετοχή της σε παγκόσμιο κύπελλο και όγδοη συνολικά. Η ομάδα του Χουνγκ Μου, τα βρήκε σκούρα με τους γείτονες, της Βόρειας Κορέας, αφού σε δύο αγώνες στον τρίτο γύρο των προκριματικών στη ζώνη της Ασίας, αναδείχθηκε ισάριθμες φορές ισόπαλη χωρίς γκολ. Τελικά η παρέα του Παρκ βγήκε πρώτη στο γκρουπ της αφού στην ισοβαθμία με την Βόρεια Κορέα υπερτερούσε στη διαφορά τερμάτων. Στον τέταρτο γύρο η Νότια Κορέα με δύο νίκες επί των Αραβικών Εμιράτων, δύο ισοπαλίες με το Ιράν και το 1-0 στο ντέρμπι με τη Βόρεια Κορέα πήρε το εισιτήριο που την έφερε στο δρόμο της Ελλάδας.

Το στατιστικό

Οι δύο ομάδες δεν έχουν συναντηθεί ποτέ στο παρελθόν. Η Νότια Κορέα είναι η εκπρόσωπος της Ασίας με τις περισσότερες συμμετοχές σε Μουντιάλ. Το καλύτερο αποτέλεσμά της, το σημείωσε το 2002 στο παγκόσμιο κύπελλο που συνδιοργάνωσε με την Ιαπωνία. Οι Ασιάτες απέκλεισαν κατά σειρά τις Πορτογαλία, Ιταλία, Ισπανία για να φτάσουν ως στον ημιτελικό, όπου ηττήθηκαν από τη Γερμανία. Στον μικρό τελικό δεν κατάφεραν να υπερκεράσουν το εμπόδιο της Τουρκίας, ωστόσο το ότι βρέθηκαν στην κορυφαία τετράδα ήταν μια τεράστια επιτυχία για την ομάδα του Γκους Χίντινγκ τότε. Οσον αφορά την Ελλάδα θέλει σίγουρα να ξεχάσει το 4-4-2… Όχι κάποιο σύστημα αλλά τα γκολ που δέχθηκε από Αργεντινή, Βουλγαρία και Νιγηρία στην προηγούμενη συμμετοχή της, στα γήπεδα της Αμερικής.

Τί είπαν

Τζουνγκ Μου: «Αυτό είναι το τελευταίο ποδοσφαιρικό μου κεφάλαιο. Θα δώσω όλη την ενέργεια μου για να πετύχουμε όσο το δυνατό πιο καλά αποτελέσματα σε αυτό το Μουντιάλ».

Οτο Ρεχάγκελ: «Οι παίκτες μου ανταμείβονται για το απίστευτο πάθος και το ανταγωνιστικό πνεύμα που επιδεικνύουν. Πριν φτάσουμε σε αυτή την επιτυχία πάντως, είπαμε πως πρέπει να έχουμε και τη βοήθεια των Θεών μαζί μας».

Το ερωτηματικό

Θα καταφέρει η Ελλάδα να σβήσει μία και δια παντός τις μνήμες του 1994;

Συνθέσεις:

Νότια Κορέα (Τζουνγκ Μου): Λι Γουν-Γιάε, Τσα Ντου-Ρι, Λι Γιούνγκ-Σο, Κιμ Χιούνγκ-Ιλ, Λι Γιούνγκ-Πιο, Λι Τσουνγκ-Γιονγκ, Κιμ Γιουνγκ-Γο, Κι Σουνγκ-Γιένγκ, Παρκ Γι-Σουνγκ, Παρκ Τσου-Γκιούνγκ, Γέομ Κι-Χουν

Ελλάδα (Οτο Ρεχάγκελ): Αλέξανδρος Τζόρβας, Γιούρκας Σεϊταρίδης, Βασίλης Τοροσίδης, Λουκάς Βύντρα, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Γιώργος Καραγκούνης, Κώστας Κατσουράνης, Αλέξανδρος Τζιόλης, Γιώργος Σαμαράς, Αγγελος Χαριστέας, Φάνης Γκέκας.

Τα γήπεδα:


Σχόλια αγώνα για όσους δεν είναι κοντά σε τηλεόραση: http://www.fifa.com/live/competitions/w ... index.html
Last edited by kopanosAE on Sat Jun 12, 2010 5:38 pm, edited 2 times in total.
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Όλη μέρα ποδόσφαιρο!

Post by Spyrοs »

Με το ένα μάτι στο ματς και το άλλο στην Επιχειρησιακή! 8-)

Ημίχρονο τώρα! Γρήγορα να διαβάσω ό,τι προλάβω :lol:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Όλη μέρα ποδόσφαιρο!

Post by maurh_8uella »

Καύλα η Εθνική!
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: Όλη μέρα ποδόσφαιρο!

Post by vAs »

maurh_8uella wrote:Καύλα η Εθνική!
Ου τι να σου λέω!
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Όλη μέρα ποδόσφαιρο!

Post by Doublecore »

μερικες φορες ειναι καλυτερο να διαβαζεις παρα να βλεπεις την εθνικη.εγω που εκανα το δευτερο σημερα το μετανιωσα...
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Όλη μέρα ποδόσφαιρο!

Post by Adramelch »

Μούφα μέχρι τώρα το Μουντιάλ. Το καλύτερο παιχνίδι ως τώρα κατά τη γνώμη μου ήταν το Νότια Αφρική-Μεξικό και αυτό τα λέει όλα.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Όλη μέρα ποδόσφαιρο!

Post by maurh_8uella »

Ισχύει... Το τόπικ πρέπει να μετονομαστεί σε: "Όλη μέρα κακό ποδόσφαιρο!"
User avatar
kahlua
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 75
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:02 pm

Re: Όλη μέρα ποδόσφαιρο!

Post by kahlua »

Μάγκες ρίχτε όλοι τα λεφτά σας στη Νιγηρία τώρα που κάτι πιάνει ακόμα!!
American Dream

1/4 oz Kahlua® coffee liqueur
1/4 oz amaretto almond liqueur
1/4 oz Frangelico® hazelnut liqueur
1/4 oz dark creme de cacao
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Όλη μέρα ποδόσφαιρο!

Post by TiGinetai »

kahlua wrote:Μάγκες ρίχτε όλοι τα λεφτά σας στη Νιγηρία τώρα που κάτι πιάνει ακόμα!!
Να ναι καλά η εθνική που φέρνει λεφτά σε όσους παίζουν... :mrgreen:

Με εξαίρεση το 2004 που οι μισοί έκλαιγαν! :mrgreen:
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Όλη μέρα ποδόσφαιρο!

Post by maurh_8uella »

kahlua wrote:Μάγκες ρίχτε όλοι τα λεφτά σας στη Νιγηρία τώρα που κάτι πιάνει ακόμα!!
Μπα οι αφρικανικές ομάδες δεν τραβάνε. Κρίνοντας από την Ακτή Ελεφαντοστού με τόσους παικταράδες θα περίμενες μέσα στο γήπεδο να σου κάνουνε παπάδες, αλλά... @@... Εγώ βλέπω Βραζιλία-Ισπανία για τελικό!
Post Reply

Return to “Αθλητικά”