ebay αγάπη μου

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: ebay αγάπη μου

Post by Don Molina »

stam wrote:Έχει πουλήσει κανείς στο ebay ;
Εγώ με bidding και θα ξαναπουλήσω όπου να 'ναι κάτι ανταλλακτικά.
Χρειάζεσαι βοήθεια με κάτι συγκεκριμένο?
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: ebay αγάπη μου

Post by castiel »

δηλαδή αυτό εδώ πχ:
http://viewitem.eim.ebay.gr/Black-TPU-S ... 15690/item
που λέει
Τιμή αντικειμένου 3,88 €
Αποστολή προς Ελλάδα Δωρεάν

Δεν συμπεριλαμβάνονται τα πρόσθετα έξοδα που σχετίζονται με τους τελωνειακούς δασμούς ή/και φόρους.
θα το πάρω 3.88 ή παραπάνω(γιατί λέει αυτά με φόρους κλπ) και αν ναι πόσο?
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: ebay αγάπη μου

Post by Don Molina »

ένα split ρε παιδιά με τις μηχανές...

castiel wrote:δηλαδή αυτό εδώ πχ:
http://viewitem.eim.ebay.gr/Black-TPU-S ... 15690/item
που λέει
Τιμή αντικειμένου 3,88 €
Αποστολή προς Ελλάδα Δωρεάν

Δεν συμπεριλαμβάνονται τα πρόσθετα έξοδα που σχετίζονται με τους τελωνειακούς δασμούς ή/και φόρους.
θα το πάρω 3.88 ή παραπάνω(γιατί λέει αυτά με φόρους κλπ) και αν ναι πόσο?
Τόσο θα πληρώσεις σε αυτόν και θα στο στείλει από Hong Kong.

Τελωνείο παίζει, αλλά για κάποιο λόγο ότι έρχεται από Taiwan, China, HK κλπ, περνάει αέρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Σκέψου ότι παρήγγειλα το καλοκαίρι ανταλλακτικά για το αμάξι μου (312€ η αντιπροσωπεία για ένα κομμάτι του υποσυστήματος - 70€ για όλο το υποσύστημα καινούριο), και μου το στείλανε expedited σε 5 εργάσιμες από Taiwan και πλήρωσα ένα κλασσικό τέλος 3€ στο ταχυδρομείο και τίποτ' άλλο.

Από Αμερική παίζει χοντρά το τελωνείο και αν τολμήσει κανείς να παίξει με Αυστραλία (λόγω χαμηλού δολλαρίου τους).
Αλλά κι από εκεί αν εξασφαλίσετε ότι έρχεται με ταχυδρομείο (USPS για Αμερική) κι όχι με FedEx, DHL, UPS κλπ δεν θα 'χετε κανένα θέμα.

Σπάνια σταματάει κάτι στο τελωνείο αν είναι ταχυδρομείου, ακόμα και ανταλλακτικά δηλωμένα full αξία και ως εμπόρευμα. Έφερα δίσκους, τακάκια μπρος πίσω από Αμερική τα περασμένα Χριστούγεννα με full τιμολόγιο μέσα στα 500$ (και κάτι ψιλά - δεν θυμάμαι ακριβώς), δύο κιβώτια γομάρια δηλαδή, και αν εξαιρέσεις ότι αυνανιστήκανε με το ένα πακέτο στο Ελ. Βενιζέλος και το ξεσκίσανε στον έλεγχο ασφαλείας (τα ζώα) κρατώντας το 10 μέρες παραπάνω (2 γαμημένα δισκόφρενα - τι τα κοιτάγανε ποτέ δεν κατάλαβα) τελωνείο δεν πλήρωσα τίποτα πέρα από το κλασσικό τέλος.


Internet δεν φοβόμαστε, αγαπάμε.
Προχθές αγόρασα κινητό που από 400€ καινούριο εδώ - 300€ μεταχειρισμένο Αγγλία/Γερμανία, με 230 από Αμερική και την άλλη βδομάδα θα είναι τελωνείο!
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: ebay αγάπη μου

Post by Don Molina »

Λόγω άπειρης προβολής και προσβασιμότητας, όποιος θέλει να βρει κάτι συλλεκτικό θα το βρει εκεί πέρα.

Κι επειδή είναι δημοπρασία, θα πιάσει ακριβώς όσο αξίζει.

Έχω ασχοληθεί (ως θεατής δυστυχώς) και με αυτοκίνητα αλλά και με vintage ρολόγια.

Πωλούνται one-offs, concept cars, τρελά πρωτότυπα, ότι μπορείς να φανταστείς.

Τώρα είναι σε δημοπρασία εξάτμιση από το RB5 του 2009 (link) για παράδειγμα.
Κι ένα πρωτότυπο της Ford (link)


Παλιότερα έχει πουληθεί πρωτότυπο Macbook Pro που προκάλεσε πολλά προβλήματα σε όσους κατέληξε γιατί η Apple άρχισε να γαβγίζει δικαστικά.


Γενικά είναι καλή πηγή πραγμάτων που δύσκολα θα βρεις σε τυπικά e-shops, και μπορεί να είναι και καλό reference για κόσμο που ψάχνει να δει τι αξίζει κάτι που έχει.
Εγώ έχω US, UK και DE από κοντά για πολύ πράμα. Ότι μπορώ να πάρω από 'κει και δεν με βιάζει από άποψη χρόνου, το παίρνω από 'κει (ή γενικότερα από internet).


Ο βασικότερος κανόνας όταν ψάχνεται ευκαιρίες είναι good things come to those who wait.

Το καλοκαίρι πήρα FM Transmitter Belkin που λιανική δεν υπήρχε πουθενά ιντερνετικά ή σε brick & mortar κάτω από €50 στα €32. Γιατί? Γιατί έψαχνα μια φορά κάθε 2-3 μέρες για περίπου 1 βδομάδα. Όταν βρήκα την ευκαιρία την χτύπησα.
Το ίδιο και με ανταλλακτικά.

Είναι ένα τεράστιο θησαυροφυλλάκιο το ebay. Με προσοχή και ψάξιμο μπορείτε να βρείτε ότι γουστάρετε.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
dreamwisperer
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 515
Joined: Thu Jul 01, 2010 2:02 pm

Re: ebay αγάπη μου

Post by dreamwisperer »

Don Molina wrote:Παιδιά ο φόβος είναι μαλακία απλά.
Φίλος παίρνει ανταλλακτικά για τέτοιο αυτοκίνητο από ebay:
Image
Μιλάμε για λεφτά!
Και οι συναλλαγές με κάρτες γίνονται αυτόματα μέσω κρυπτογραφημένων συνδέσεων που απλά δεν σπάνε λόγω Riemann.
Δηλαδή έλεος με τις ραδιοαρβύλες.
Δεν είναι ότι δίνεις τον αριθμό σου σε κάποιον άνθρωπο και μετά αυτός πάει και αγοράζει κόκα...
Απλά προσέξτε να έχει λουκετάκι πάνω στην γραμμή διευθύνσεων του browser και να είναι το url σωστό.
Από εκεί και πέρα go nuts.
Όσο για το τι κάρτα εξαρτάται καθαρά για το τι θέλετε να κάνετε.
Εγώ χρόνια χρησιμοποιώ προπληρωμένη της Eurobank γιατί έχει το πιο γαμάτο e-banking και είχα ήδη λογαριασμούς εκεί.
Έβγαλα και μία πιστωτική γιατί ήθελα να κάνω κάτι αγορές που με βολεύει να τις πληρώνω με δόσεις (ελέω ΟΤΕ που ξεκινάει) και όλα καλά.
Μα καλά, απορώ, άν κάποιος έχει "8 series"........, αγοράζει ανταλλακτικά από ebay????? Image
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: ebay αγάπη μου

Post by castiel »

το ότι έχεις λεφτά, δεν σημαίνει ότι θα σε πιάνουν και κορόιδο... ;)
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
dreamwisperer
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 515
Joined: Thu Jul 01, 2010 2:02 pm

Re: ebay αγάπη μου

Post by dreamwisperer »

castiel wrote:το ότι έχεις λεφτά, δεν σημαίνει ότι θα σε πιάνουν και κορόιδο... ;)
Παιδιά......έλεος....μήν ακούω @@ :roll:
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: ebay αγάπη μου

Post by Don Molina »

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑ

Νομίζετε ότι όποιος έχει 8άρι έχει λεφτά?

Πουλήθηκε ένα άριστο 840 πριν κανά 6μηνο 10 χιλιάδες.
Τα ανταλλακτικά του από εξωτερικό έρχονται φτηνότερα από VW Golf και αν δεν κάνεις χιλιόμετρα η κατανάλωση δεν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

Ξεκολλάτε ρε :mrgreen:

Επίσης, ακόμα κι αν έχεις λεφτά, το να πληρώνεις κάτι 5 κι 6 φορές ακριβότερο είναι απλά ηλίθιο.

Και ναι, ο φίλος με το 8άρι αν κι έχει λεφτά όλα τα ανταλλακτικά από έξω τα φέρνει.
Εδώ υπάρχει κόσμος με Maserati (επίσης όχι όσο ακριβό νομίζετε) που φέρνει πολύ πράμα από Αγγλία.



Χάρη, ψάξε να δεις τι παίζει από τιμές, κι αν δεν θες να την κρατήσεις βάλτην.
Αν νομίζεις ότι δεν θα πιάσει πολλά σε δημοπρασία, βάλε ένα Buy it now και στα @@ σου.
Διάρκεια 1 μήνα και αν πουληθεί, πουλήθηκε.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
dreamwisperer
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 515
Joined: Thu Jul 01, 2010 2:02 pm

Re: ebay αγάπη μου

Post by dreamwisperer »

Μου αρέσει το πόσο απλά ακούγονται όλα!

Το τελωνείο πώς το γλιτώνει;;; ....για πΕ και σε'μας που είμαστε πτωχοί τω πνεύματι
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: ebay αγάπη μου

Post by Don Molina »

HELLOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Ευρωπαϊκή Ένωση!

Η Γερμανία (ebay.de) έχει τα πάντα αλλά είναι λίγο ακριβή, η Αγγλία είναι πολύ φτηνότερη αλλά έχει περιορισμένο range σε μερικά πράγματα.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”