Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Ανακοινώσεις και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ψάχνουν κατευθύνσεις για Μεταπτυχιακές Σπουδές.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Θα πηγαίνατε να ζήσετε στο εξωτερικό (για 5+ χρόνια) ?

Ναι
61
87%
Όχι
9
13%
 
Total votes: 70

User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by Spyrοs »

Θα κάνατε διδακτορικό στο εξωτερικό? Θα πηγαίνατε να δουλέψετε σε άλλη χώρα?
Με λίγα λόγια, θα ζούσατε ένα μεγάλο μέρος της ζωής σας έξω? :?: Αν όχι, τι σας κρατάει εδώ?
Πιστεύετε ότι έξω είναι πιο εύκολο "να κάνεις την τύχη σου" ή παντού τα ίδια προβλήματα υπάρχουν? :?

Αν θέλετε Μεταπτυχιακές Σπουδές θα προτιμήσετε Ελλάδα ή εξωτερικό? :idea:

Προσωπικά όσο γ@μιέται η Οικονομία μας, τόσο περισσότερο το σιγουρεύω! :mrgreen:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by Λakedaimonas »

Εξωτερικό θα πήγαινα άνετα. Αρκεί να βρώ κάποια ευκαιρία ουσιαστική και όχι κάτι του στυλ πάμε και ότι γίνει.

Τώρα για Μεταπτυχιακά...τι να πω και του Μετσοβίου δεν είναι άσχημα πχ με τραβάνε τα Συστήματα Αυτοματισμού μιας και το γεγονός ότι διευθυντής του Μεταπτυσιακού είναι πλέον ο Παπαδόπουλος με κάνει να πιστεύω πως τα πράγματα έχουν γίνει πιο εππαγγελματικά και πιο ουσιώδη και πιο δίκαια.

Επίσης το μεταπτυχιακό το Ναυπηγών αποτελεί ακόμα μια επιλογή για μένα δεδομένου ότι προέρχεται από μια από τις πιο σοβαρές σχολές του πολυτεχνείου.

Εντελώς αρνητική άποψη έχω για το μεταπτυχιακό Παραγωγή και Διαχείριση ενέργειας των ηλεκτρολόγων. Ξεφτιλισμένο κόψε ράψε ενεργειακών μαθημάτων από διάφορες σχολές του πολυτεχνείου, ασυνεπείς καθηγητές καθώς επίσης είναι σαν να φοιτείς ως προπτυχιακός φοιτητής που πας και δίνεις μαθήματα με την ψυχή στο στόμα ακόμα και αν τα γαμωδιαβάσεις.

Ακόμα κάποιοι καθηγητές όπως ο Μανιάς είναι απλά άθλιοι (και λίγα λέω) όταν η απάντηση του σε φοιτητές που έχουν δώσει το μάθημα του 3 φορές γράφοντας πάντα πολύ κοντά στο 5 και τους έχει κόψει και τις τρεις φορές με 4 είναι "έκανα ότι ήταν ακαδημαϊκά εφικτό να σε βοηθήσω".

Να σημειώσω ότι οι περισσότεροι φοιτητές των μεταπτυχιακών είναι εργαζόμενοι νέοι που δουλεύουν τρελά ωράρια και απλά προσπαθούν να κουμπώσουν και το μεταπτυχιακό με την ελπίδα ενός καλύτερου αύριο, έχουν μηδαμινή προσωπική ζωή και παρόλα αυτά σχεδόν κανείς τους δεν τα παράταγε και πάντα ήταν up to date στο μεταπτυχιακό.

Οπότε καταλαβαίνετε ότι ατάκες σαν αυτή του Μανιά πιο πάνω θα μπορούσαν άνετα να συνοδευτούν με ένα φάσκελο στην μάπα του ακολουθούμενο με την ατάκα "έκανα ότι ήταν ανθρωπίνως εφικτό για να μην σε μαυρίσω στο ξύλο". Όλα αυτά τα λέω από προσωπικές εμπειρίες και από την επαφή μου με άτομα που έφτυναν αίμα για το μεταπτυχιακό απλά για να δουν τις προσπάθειες τους να καταλήγουν στον κάλαθο των αχρήστων.

Πάντως αν κάποιος έχει την οικονομική δυνατότητα για μεταπτυχιακό ή ακόμα και διδακτορικό έξω θα του έλεγα να πάει.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
katsimitros
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 135
Joined: Thu Jan 21, 2010 6:48 pm

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by katsimitros »

Εγώ το ψάχνω το θέμα για την Αμερική.
Ένα μεταπτυχιακό Αμερική θα το έκανα...διδακτορικό με την καμία,δεν είναι στην ιδιοσυγκρασία μου κάτι τέτοιο.

Για δουλειά, αν τα λεφτά που θα έπαιρνα έξω με βοηθούσανε ώστε να μαζέψω αρκετά να ξεκινήσω κάτι δικό μου μια ώρα αρχίτερα θα το έκανα.

Αυτά που λένε ότι έξω υπάρχει αξιοκρατία και τα λοιπά,δε τα πολυπιστεύω όπως μόλις έγραψα και στο άλλο thread που συζητάμε.
Παντού τα ίδια είναι.

Θέμα τύχης σε μεγάλο βαθμό....
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by Trist4n »

Μην ψαχνετε αν εχει αξιοκρατια, αν τα λεφτα ειναι καλυτερα, οι ευκαιριες καλυτερες κλπ. ΕΙΝΑΙ καλυτερα.
Καλυτερα οχι για τον τυπικο κουτοπονηρο, ξυσαρχιδη ¨ουτε ξερω πως βγηκα απο το ΕΜΠ¨ Ελληναρα, αλλα για τον φιλοτιμο, ξυπνιο προκκομενο και με κοτσια μηχανικο.

Αναρωτηθειτε ποσο σπιτογατοι ειστε, ποσο εχετε αναγκη τους φιλους σας, ποσο ειστε ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥΣ, ποσο θελετε τη μαμα σας, ποσο σας ενοχλει να μιλατε 24-7 ξενη γλωσσα, ποσο ειστε κολλημενοι με την Ελλαδα, με τα στραβα και τα ισια της, ποσο το κοριτσι σας ειναι ο.κ. να μην ειναι ¨παπουτσι απο τον τοπο σας¨. Διοτι εκει ειναι τα δυσκολα....
I am going according to plan.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by Spyrοs »

Trist4n wrote:Αναρωτηθειτε ποσο σπιτογατοι ειστε, ποσο εχετε αναγκη τους φιλους σας, ποσο ειστε ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥΣ, ποσο θελετε τη μαμα σας, ποσο σας ενοχλει να μιλατε 24-7 ξενη γλωσσα, ποσο ειστε κολλημενοι με την Ελλαδα, με τα στραβα και τα ισια της, ποσο το κοριτσι σας ειναι ο.κ. να μην ειναι ¨παπουτσι απο τον τοπο σας¨. Διοτι εκει ειναι τα δυσκολα....
-check
-check
-check
-check
-check
-check

Στέλνω τις αιτήσεις μου! :lol: :lol:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
hector88
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 70
Joined: Tue Feb 02, 2010 12:31 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Athens

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by hector88 »

Με τις υπαρχουσες συνθηκες στην Ελλαδα, θα ελεγα σιγουρα ΝΑΙ για Μεταπτυχιακο στο εξωτερικο και ειδικα στην Αμερικη που την επισκεφτηκα προσφατως με την εκδρομη του 4ου ετους. Η Βοστωνη ειδικοτερα ειναι απο τις καλυτερες πολεις για φοιτητες, οι ευκαιριες για καριερα και σπουδες κυρους ειναι τεραστιες και γενικα το κλιμα που επικρατει εκει σε εμπνεει να δουλεψεις και να προχωρησεις. Με λιγα λογια σου δινει την δυνατοτητα να ξεχωρισεις, κατι το οποιο στην Ελλαδα το Πανεπιστημιο σπανια σου προσφερει.

Παρομοια τα πραγματα και στο χωρο της εργασιας. Ειδικα για τους μηχανικους αν το ψαξεις μπορεις να ασχοληθεις σιγουρα καπου 100% σε αυτο που εχεις σπουδασει ( και οχι συναφες αντικειμενο ) με καλυτερες αμοιβες. Βεβαια δεν ειναι ευκολα τα πραγματα , στο εξωτερικο ο ανταγωνισμος ξεπερνα πολλες φορες τα ορια (ειδικα στην Αμερικη εχει αυξηθει ο αριθμος των αυτοκτονιων).
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by Minus »

εξω με τα χιλια! για το οτιδηποτε.. τσεκαρετε καλα ομως που θα πατε!!

γιατι αυτα περι σπιτογατου κλπ τα εχω πει και σε αλλα ποστια..

φιλοι, οικογενεια κλπ, χρειαζονται και ειναι αναντικαταστατοι

ΑΛΛΑ
αν εισαι λονδινο και οχι νοτινγκχαμ

αν εισαι νεα υορκη και οχι αϊοβα σιτυ

αν εισαι αμστερνταμ και οχι πουτσενμπουργκ.. θα την βρεις πολυ πιο ευκολα την ακρη!!!

μην τα υποτιματε αυτα.. υπαρχουν μερι εξω, που αν τυχη καμμια στραβη, θα εισαι εσυ να αναμετριεσαι με τον εαυτο σου και τις σκεψεις σου και το πουτσοκρυο και τη βροχη και τα χιονια..

πριν με πειτε ρομαντικο, φανταστειτε τη ζωη σας με μια τελεια δουλεια, καπου στην κεντρικη σουηδια, σε ενα χιονισμενο τοπιο, που ολοι ειναι σπιτια, τα μαγαζια ολα κλεινουν νωρις, οι ανθρωποι ειναι πιο 'κουμπωμενοι' απ'το κρυο και ξαφνικα η ζωη σας γαμιεται απο ενα νεο, απο μια κατασταση..

φανατστειτε μονο..
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by ShadowMech »

Ναι ρε Minus εχεις δικιο... Και μενα με κολωσε καπως η αμερικη απο αυτης της πλευρας... Πολυ μουντιλα για να μεινω για πολυ εκει, δε ξερω. Παροτι εχω ταξιδεψει αρκετα εκτος Ελλαδας, ειδικα σε αυτο το ταξιδι το χαρηκα που γυρισα... Στη ζεστη, την ελληνικη μουσικη, την αθηναϊκη νυχτερινη ζωη κλπ...
City that never sleeps και @@...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by Trist4n »

Μην ειστε κουτοι...Απο τον τουρισμο @@ νιωθεις απο ενα τοπο και τον τροπο ζωης του. Ολοι οσοι πανε ΝΥ και Βοστονη, φυσικα και γυρνανε καυλωμενοι με τις εργασιακες προοπτικες, τις εντυπωσιακες επιχειρησεις κλπ.

Τραβατε ενα ΙΑΕΣΤΕ να παρετε μια πρωτης ταξεως εμπειρια πως ειναι να πηγαινεις σε ενα νεο τοπο, οπου ΔΕΝ εχεις ζωη και πρεπει να τη φτιαξεις απο την αρχη, με την προοπτικη μαλιστα αυτη η ζωη να κρατησει μονο 4 μηνες γιατι μετα θα φυγεις για αλλου....

Σας τα λεω αυτα γιατι εγω βρεθηκα προ εκπληξεων. Μεχρι τα 20 μου ειχα γυρισει σχεδον ολη την Ευρωπη, ειχα δει τα παντα, ειχα τσεκαρει πεντε μερη που ταιριαζαν στην ιδιοσυγκρασια μου και ειχα πεισει τον εαυτο μου οτι ειμαι φευγατος κλπ και δεν υπαρχει περιπτωση να κατσω στο Ελλαντα. Αυτο εξακολουθει να ισχυει, ποσο μαλλον με τα τωρινα χαλια της χωρας, αλλα τωρα που ΕΙΜΑΙ εξω και ΔΟΥΛΕΥΩ εξω, σας πληροφορω οτι ειναι ωρες που ανοιγω μπουκαλια μονος μου στο σπιτι απο την καταθλιψη. Ναι, δε λεω, ΕΙΝΑΙ γαματα στη δουλεια, και ΕΙΝΑΙ καλα τα λεφτα, και ΕΙΝΑΙ γαματο το μερος και η ποιοτητα ζωης, και τα μωρα ειναι απιστευτα, αλλα ειναι ωρες που χαλαρα τα αλλαζα για τη μιζερια της Αθηνας, προκειμενου να μπορω να παω το βραδυ για ενα ουζακι με το παρεακι μου και να μπορω να λεω μαλακιες σε καμια κοπελια, αλλα στα ελληνικα.

Οποτε αφηστε τους ρομαντισμους και τις υπεραισιοδοξιες και υποβαλλατε τον εαυτο σας σε ενα τεστ τυπου IAESTE πριν αρχισετε να παιρνετε τις μεγαλες αποφασεις.

Εχω παραδειγμα αδελφικου φιλου απο κουμπαροοικογενεια, που τελειωσε ΑΣΟΕ πρωτος, εκανε μαστερ, διδακτορικο Βοστωνη και Ουασινγκτον, δουλεψε σε γαματη θεση επι 5 χρονια, εφτασε πριν τα 30 του να βγαζει 15000 το μηνα αλλα τα αφησε, ηρθε Αθηνα σε μια μετρια στελεχοθεση στην Εθνικη Τραπεζα και παντρευτηκε μια κοπελα απο δω με την οποια ειχε 5 μηνες σχεση (οχι και τρελος για αυτην, απ΄οσο καταλαβαινω) μονο και μονο για να κανει οικογενεια ΕΔΩ και να ηρεμησει......

Μην παρεξηγηθω, γαματα ειναι τα ταξιδια, γουσταρω κοσμοπολιτες ανθρωπους κλπ, αλλα υπαρχει κι αυτη η πλευρα του νομισματος που σας τη λεω για να μη σας ερθει αποτομα, διοτι ολοι στις ταξεις των μηχανικων ξυπναμε με την κουβεντα ΅εξωτερικο΅ στο στομα.
I am going according to plan.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by ShadowMech »

Σωστος Δημητρη...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Post Reply

Return to “Οδηγός Μεταπτυχιακών Σπουδών & Οδηγός Επαγγέλματος”