Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Θα ψηφίζατε στις Πρυτανικές Εκλογές?

Ναι
24
83%
Όχι
5
17%
 
Total votes: 29

User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by Spyrοs »

giotis wrote:
rodrigo wrote:
TiGinetai wrote:Αναρωτιέμαι τι απάντηση περιμένατε..οι ειρωνείες και τα σχετικά, περισσότερο flamming έχουν σαν αποτέλεσμα.
Εμένα συνάδελφε TiGinetai με προβληματιζει περισσοτερο η έλλειψη επιχειρηματων του somekindofgrinder και των λοιπών συναδέλφων εδώ μέσα παρά τα πικρόχολα τους σχόλια. Αντι οι συναδελφοι να κανουν κατι να οργανωθούν κάπως τα περιμένουν όλα έτοιμα βάζω στοίχημα και την δουλειά τους έτοιμη θα την περιμένουν.

Εμενα με ενοχλεί η απαξίωση πάντων, αν τα ΕΑΑΚ δεν κάναμε κάτι ο Σιμοπουλος ως πρασινομπλε μαριονέτα της κυβερνησης θα παίρνει αποφάσεις χωρις να λογαριαζει τους φοιτητές και αν του λέγαμε κάτι θα έλεγε πως έχει την εγκριση της πλειοψηφίας των φοιτητών. Προς γκρεμος και πισω ρεμα. Η απόφαση των ΕΑΑΚ για αποχή ήταν καθόλα νόμιμη αφού είχαν ψηφιστεί και αποδεχτεί από τις γσ όλων των σχολών του πολυτεχνείου, τωρα αν ο somekindofgrinder έξυνε τα αρχιδια του και επινε φραπεδες οταν εμεις αγωνιζομασταν και θυμηθηκε τα δημοκρατικα του δικαιωματα οταν ηρθαν οι πρυτανικες εκλογες ε τότε τι να πω τα σχόλια δικά σας.
σόρρυ αν είμαι λίγο εκτός αλλά
1) έγιναν δσ στις σχολές κ αποφασίστηκε να μην ψηφίσουμε στις πρυτανικές εκλογές?
2) σε όλες τις σχολές αποφασίστηκε να μην ψηφίσουν οι φοιτητές?
3) αν έγινε γτ δν ειδοποιήθηκαν οι φοιτητές? κ πριν γίνει η δσ κ αφότου έγινε.δν θα έπρεπε?
4) έχει το δικαίωμα η δσ να απαγορεύει στους φοιτητές να ψηφίσουν?
Σσσσς μη ρωτάς τέτοια πράγματα Παναγιώτη ... δεν κάνει! :lol: :lol:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by crouch »

Πρόσεχε τί ερωτήσεις απευθύνεις σε άτομα που πιστεύουν ότι μια απόφαση γσ νομιμοποιεί καταλήψεις, αρνήσεις εφαρμογής νόμων, τους καθιστά ικανούς να μιλάνε εξ'ονόματος όλων των φοιτητών, και (γιατί όχι;) αμφισβήτηση της θεωρίας της εξέλιξης(μια θεωρία είναι έτσι και αλλιώς..) και πολλά άλλα..Αρκεί να ψηφιστεί από τους φοιτητές "αμεσοδημοκρατικά" και έτσι είναι.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by Λakedaimonas »

Παιδιά δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου αλλά στην παρούσα περίπτωση ο rodrigo και ο κάθε ΕΑΑΚιτης έχει απόλυτο δίκιο, διότι έπαιξαν by the book δηλαδή σύμφωνα με τους κανόνες του παιχνιδιού.

Θυμάμαι ακόμα απ' όταν ήμουν εγώ στην σχολή που στα πλαίσια των ΕΑΑΚ "καταδικαζόταν" ο νέος νόμος πλαίσιο και ο νέος τρόπος ανάδειξης πρυτάνεων. Χαρακτηριστικά έγραφαν μέσα πως "θα απέχουμε και δεν θα νομιμοποιήσουμε την ανάδειξη των πρυτάνεων από τους φοιτητές...", αυτό που λένε και τώρα όσοι υποστηρίζουν ΕΑΑΚ, ότι δηλαδή εκλέγοντας οι φοιτητές πρύτανη νομιμοποιούν τις πράξεις του για τα επόμενα 4 χρόνια.

Οι αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων άπαξ και παρθούν θεωρούνται αποφάσεις του συλλόγου. Αυτό που πρέπει να καταλάβετε παιδιά είναι πως οι ΓΣ αποτελούν νόμιμο όργανο των φοιτητών και ότι απόφαση παίρνεται εκεί μέσα θεωρείτε κατοχυρωμένη από τον φοιτητικό σύλλογο. Με άλλα λόγια η δικαιολογία τον ΕΑΑΚ για παρεμπόδιση των φοιτητών να ψηφίσουν όσο μαλακισμένη και να ήταν, ήταν "νομικά" κατοχυρωμένη οπότε όσο και να φωνασκείτε εσείς τα ΕΑΑΚ σας έχουν γραμμένους στα αρχίδια τους.

Πρέπει να γίνει κατανοητό πως με την αποχή σας από τις ΓΣ απλά νομιμοποιείτε ότι απόφαση πάρουν τα ΕΑΑΚ, διότι σχεδόν πάντα κατεβάζουν κατά μέσο όρο 100 άτομα τουλάχιστον να ψηφίσουν και βασίζονται στο γεγονός πως οι "υγιείς" δυνάμεις του φοιτητικού συλλόγου δεν θα πατήσουν ποτέ πόδι στις ΓΣ οπότε και παίζουν μπάλα μόνοι τους στο δικό τους γήπεδο. Την ΔΑΠ, ΠΚΣ και τα άλλα κόμματα δεν τα βάζω στο παιχνίδι διότι είναι απλοί "δορυφόροι" στην γενική συνέλευση και ειδικά η ΔΑΠ πάει στις συνελεύσεις από υποχρέωση, δυστυχώς.

Εν κατακλείδι. Όσο και να φωνάζεται, όσο και να σπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο, ότι και να λέτε, στην περίπτωση των Πρυτανικών Εκλογών τα ΕΑΑΚ σας την έφεραν ,με πολύ όμορφο τρόπο μάλιστα και απολύτως νόμιμα. Η δικαιολογία τους και ο τρόπος που είχαν προετοιμάσει την όλη ιστορία ήταν απλά μεγαλειώδεις και πανέξυπνος! Μηχανικάρες μου μιλάμε καθαρά για politics of ecstasy!

Η μόνη λύση για να αποφευχθούν τέτοιες κινήσεις στο μέλλον και να μπει ένα φράγμα στην δικτατορία των ΕΑΑΚ στις ΓΣ(και κατ' επέκταση σε κάθε πολιτική έκφανση του φοιτητικού συλλόγου) είναι όλοι εσείς παιδιά, που αποτελείτε τα υγιείς μυαλά της σχολής, να κινητοποιηθείτε, να αντιδράσετε. Μόνο αν αρχίσετε να μπαίνετε στις ΓΣ και να ψηφίζετε, μόνο αν κατεβάσετε δικά σας πλαίσια, μόνο αν ενδιαφερθείτε για το τι γίνεται στην σχολή, μόνο τότε τα ΕΑΑΚ και το κάθε αριστεροφασιστικό σχήμα θα πάψει να νταβατζιλικώνει ολόκληρη την σχολή και εσάς τους ίδιους.

Οπότε η λύση δεν είναι να τους φωνάζετε και να τους κράζετε, αυτοί δεν καταλαβαίνουν τίποτα, συνδικαλιστές είναι συνδικαλιστές θα μείνουν, με διάτρητη ιδεολογία και παρωπίδες, η μόνη λύση τρελιάριδες μηχανικάρες είναι να πάρετε την κατάσταση στα χέρια σας, να ενεργοποιηθείτε.

Διαφορετικά τα ΕΑΑΚ έχουν κάθε δικαίωμα να σας νταβατζιλικώνουν αρκεί να το περάσουν μέσα από την ΓΣ, πράγμα που το κάνουν πολύ εύκολα.


ΥΓ food for thought. Σκεφτείτε, είναι τυχαίοι οι θεατρινισμοί και τα καραγκιοζιλίκια μέσα στις ΓΣ??? Μήπως έτσι ο σοβαρός κόσμος της σχολής απαξιώνει την ΓΣ και δεν μπαίνει στον κόπο να συμμετάσχει??? Μήπως έτσι τα ΕΑΑΚ εξασφαλίζουν ότι μια δύναμη φοιτητών που δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να τους ψηφίσει αδρανοποιείτε πλήρως??? Μήπως φοβούνται αυτή την δύναμη-μερίδα των φοιτητών γιατί πολύ απλά αν πάρει μπρος δεν θα μπορούν να την αντιμετωπίσουν??? Τυχαίο??? Δεν νομίζω!!!
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by blackjohnny »

Λakedaimonas wrote:

ΥΓ food for thought. Σκεφτείτε, είναι τυχαίοι οι θεατρινισμοί και τα καραγκιοζιλίκια μέσα στις ΓΣ??? Μήπως έτσι ο σοβαρός κόσμος της σχολής απαξιώνει την ΓΣ και δεν μπαίνει στον κόπο να συμμετάσχει??? Μήπως έτσι τα ΕΑΑΚ εξασφαλίζουν ότι μια δύναμη φοιτητών που δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να τους ψηφίσει αδρανοποιείτε πλήρως??? Μήπως φοβούνται αυτή την δύναμη-μερίδα των φοιτητών γιατί πολύ απλά αν πάρει μπρος δεν θα μπορούν να την αντιμετωπίσουν??? Τυχαίο??? Δεν νομίζω!!!
άπειρα σωστός..μακάρι να αρχίσει να δραστηριοποιείται η μεγάλη μάζα των φοιτητών..μόνο έτσι η γ.σ. θα αποκτήσει εκ νέου το χαρακτήρα που της ταιριάζει και για τον οποίο άλλωστε θεσπίστηκε.
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
giotis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 422
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:44 pm
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by giotis »

πότε έγινε γσ για να μην κατέβουμε στις πρυτανικές εκλογές κ εγώ αλλά ούτε με όσους συμφοιτητές μου έχω μιλήσει στην σχολή για αυτό το θέμα δν το ξέρουμε? κανείς μας.
edit:
βσκ μόλις το έμαθα. το 2006? 4 χρόνια πριν? δλδ αν πούμε ότι κατά μέσο όρο η σχολή διαρκεί 6,5 χρόνια είναι σαν να μου λές ότι από τα άτομα τότε πλέον υπάρχουν στην σχολή μας μόνο οι 1ετής κ οι 2ετής εκείνης της χρονιάς. 2/6,5. αντιπροσωπευτικό ποσοστό? δν νομίζω.

άτομα 5 κ 6 έτους κ αρχές 7(κ μεγαλύτερων ίσως ετών) άτομα που φεύγουν όπου νάναι από την σχολή αποφάσισαν για εμάς ποιον πρύτανη θα έχουμε για το υπόλοιπο των φοιτητικών μας σπουδών.

δν ξέρω αν είναι νόμιμο να αλλά σίγουρα δν είναι δημοκρατικό.

κ κάτι άλλο. συνεχίζοντας τις παραπάνω ερωτήσεις:
5)το δικαίωμά μας να ψηφίζουμε στις πρυτανικές εκλογές δν είναι κατοχυρωμένο από το καταστατικό?
6)το καταστατικό δν είναι σαν το σύνταγμα τις σχολή μας?
αν ισχύουν τα 2 παραπάνω:
7)έχει το δικαίωμα η γσ να αλλάξει το καταστατικό της σχολής? έστω κ προσωρινά είναι αλλαγή.
8)κ αν έχει το δικαίωμα με τι προϋποθέσεις?

@lakedaimona
πολύ σωστή η παρατήρησή σου στο Υ.Γ. να σου πω την αλήθεια δν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. σε ευχαριστώ

Υ.Γ. αν σκεφτώ κ άλλα θα συνεχίσω τις ερωτήσεις. προς το παρόν περιμένω απαντήσεις.
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by sid »

Λakedaimonas wrote:Εν κατακλείδι. Όσο και να φωνάζεται, όσο και να σπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο, ότι και να λέτε, στην περίπτωση των Πρυτανικών Εκλογών τα ΕΑΑΚ σας την έφεραν ,με πολύ όμορφο τρόπο μάλιστα και απολύτως νόμιμα. Πρέπει να ομολογήσω πως όταν ανάλυσα τα γεγονότα και συνειδητοποίησα πόσο ευέλικτα είχε κινηθεί το σχήμα των ΕΑΑΚ ένα χαμόγελο σχηματίστηκε στο πρόσωπο μου. Η δικαιολογία τους και ο τρόπος που είχαν προετοιμάσει την όλη ιστορία ήταν απλά μεγαλειώδεις και πανέξυπνος! Μηχανικάρες μου μιλάμε καθαρά για politics of ecstasy!
Image
λεπόν , επειδή ο παραλογισμός έχει και τα όρια του :

το πολίτευμα μας δεν είναι βασιλευόμενη βασιλεία του αλάθητου πάπα

δεν υπάρχει απόφαση θεσμικού οργάνου σε σημερινή κενωνία <<απαγορεύουμε να πάτε να ψηφίζετε γιατί όσοι μαζευτήκαμε εδώ δεν θέλουμε να ψηφίσουμε>>

όταν κάνει ένας κλάδος απεργία , η συνήθης πρακτική είναι να εμποδίζει τους απεργοσπάστες ; και όταν το πράττουν , βλέπεις να είναι νομικά κατοχυρωμένοι ή να χαρακτηρίζεται κάπως αλλιώς εκτός από <<τραμπούκοι>> ;

δηλαδή , πρώτα γράφετε και μετά σκέφτεστε ;

η κατάσταση θα μείνει ίδια - οι πρωτοετείς πάντα θα ψηφίζουνε λούφα στις γσ , οι επαναστάτες πάντα θα επαναστατούνε λάθος , η δαποπασκδηκκι πάντα θα πράττει ότι την συμφέρει (π.χ. η δαπ ούτε που ασχολήθηκε με το εν λόγω θέμα , ενώ είναι ικανή να μαζευτεί για ξύλο για μια αφίσα - τυχαίο ; δεν νομίζω , και πάντα η πλειονότητα δεν θα κάνει το ντου για να αλλάξει τα πράγματα (γιατί ο κόσμος αλλάζει με ντου και όχι με επιχειρήματα , μόνο ο γκάντι διαφωνεί αλλά τον φάγαν οι δικοί του)

αλλά επειδή υφιστάμεθα μια κατάσταση , ας μην την βαφτίζουμε λογική κιόλας

άλλο ο φοιτητικός σύλλογος αποφάσισε την αποχή από τις εκλογές (σίγουρα δεν μπαίνουμε στο μυαλό του καθενός να ξέρουμε τι σκέφτεται και για να βγει μια επίσημη θέση , θα γίνει μια συνέλευση , όλα οκ) , και άλλο εμποδίζω όποιον θέλει να ψηφίσει

και άμα είναι να σεβαστούμε τα όργανα , αδυνατώ να καταλάβω γιατί έχει περισσότερη ισχύ ένα πλαίσιο συνέλευσης από έναν νόμο

ουστ

όλα αυτά είναι ασήμαντα για την ζωές σας , σε λίγα χρόνια θα έχετε ξεχάσει τους μεν τους δε

αλλά με άλλα ονόματα , ο ελληναράς του <<έτσι γουστάρω , έτσι κάνω>> θα βρίσκεται εκεί - ούτε από δεξιά , ούτε από αριστερά , πάντα από πίσω

π.σ. ας δούμε και την ευχάριστη πλευρά : τώρα όταν ο πρύτανης θα κάνει κάτι κακό , δεν έχει την νομιμοποίηση μας , ουάου . ας χτυπήσουμε παλαμάκια όλοι μαζί
Last edited by sid on Mon Jun 21, 2010 11:25 pm, edited 2 times in total.
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by Λakedaimonas »

giotis wrote:πότε έγινε γσ για να μην κατέβουμε στις πρυτανικές εκλογές κ εγώ αλλά ούτε με όσους συμφοιτητές μου έχω μιλήσει στην σχολή για αυτό το θέμα δν το ξέρουμε? κανείς μας.
Μέσα στις άπειρες ΓΣ που έχουν γίνει σε κάποια από αυτές το πέρασαν, εγώ πάντως θυμάμαι ξεκάθαρα ότι από την στιγμή που είχε ανακοινωθεί ο νέος νόμος πλαίσιο, τα ΕΑΑΚ στα πλαίσιο τους έλεγαν ότι δεν θα νομιμοποιήσουν οι φοιτητές τον πρύτανη(που τον θεωρούν εντεταλμένο των κομμάτων όποιος και αν είναι ο άνθρωπος).

giotis wrote:δν ξέρω αν είναι νόμιμο να αλλά σίγουρα δν είναι δημοκρατικό.
Δημοκρατικό δεν είναι, μπορεί να είναι δημαγωγικό, αλλά σίγουρα είναι νόμιμο, όσο και αν σας φαίνεται παράξενο.

giotis wrote:5)το δικαίωμά μας να ψηφίζουμε στις πρυτανικές εκλογές δν είναι κατοχυρωμένο από το καταστατικό?
Φυσικά και είναι αλλά αν στις γσ έχει παρθεί απόφαση για αποχή τότε τα ΕΑΑΚ νόμιμα μπορούν να σε παρεμποδίσουν να πας να ψηφίσεις στις πρυτανικές αφού θα είναι εκεί για να εφαρμόσουν την απόφαση για αποχή που είχε πάρει ο "φοιτητικός σύλλογος".

Τώρα θα μου πείτε πως είναι δυνατόν να ισχύει μια απόφαση που την ψήφισαν 150 ΕΑΑκιτες? Ε παιδιά live with it έτσι έχει το καταστατικό. Όταν γινόταν η συνέλευση και αυτοί περνούσαν πλαίσιο για αποχή από τις πρυτανικές οι περισσότεροι από τους φοιτητές ήταν για καφέ ή έκαναν άλλα πράγματα.

giotis wrote:6)το καταστατικό δν είναι σαν το σύνταγμα τις σχολή μας?
Θα μπορούσες να το πεις και έτσι.


giotis wrote:7)έχει το δικαίωμα η γσ να αλλάξει το καταστατικό της σχολής? έστω κ προσωρινά είναι αλλαγή.
8)κ αν έχει το δικαίωμα με τι προϋποθέσεις?
Αυτό παιδιά δεν το γνωρίζω θα ρωτήσω μπας και βγάλω άκρη, αλλά μπορείτε και σεις να το ψάξετε με την σειρά σας, ρωτήστε κανέναν καθηγητή ή στην γραμματεία, δεν μπορώ να φανταστώ ποιος είναι πιθανόν να γνωρίζει με απόλυτη βεβαιότητα, αλλά σίγουρα κάπου, κάτι θα είναι γραμμένο διαφορετικά όλο και κάποιο παράθυρο θα υπάρχει για μια τέτοια κίνηση.

giotis wrote:@lakedaimona
πολύ σωστή η παρατήρησή σου στο Υ.Γ. να σου πω την αλήθεια δν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. σε ευχαριστώ
Ευχαριστώ συνάδελφε giotis, να ξέρετε πολλά πράγματα που γίνονται στην σχολή δεν είναι τυχαία και τα ΕΑΑΚ δεν είναι τόσο αθώα και αγωνιστικά όσο φαίνονται(τώρα κάποιοι αριστεροί θα πουν ότι λασπολογώ...μάγκες ξεπεράστε το get over with it). Η πρόσφατη κίνηση τους για αποκλεισμό της φοιτητικής κάλπης στις Πρυτανικές Εκλογές το αποδεικνύει αυτό περίτρανα. Μια τέτοια κίνηση και ένας τέτοιος μακροχρόνιος σχεδιασμός απαιτούν μυαλά με πολλά χρόνια εμπειρίας στην πολιτική και στα νομικά, ένας απλός φοιτητής-αγωνιστής δεν θα μπορούσε να σκεφτεί κάτι τέτοιο και μην πει κανείς ότι συνομοσιολογώ γιατί πρώτα θα κοροϊδεύει τον εαυτό του και μετά εμάς.

Τα ΕΑΑΚ έκαναν κάτι εντελώς φασιστικό(παρεμπόδιση άσκησης εκλογικού δικαιώματος) με παντελώς νόμιμο τρόπο.

ΥΓ @all. koukoulofloros μαζί σου σε αυτά που λες και φυσικά ήταν τρισάθλιο αυτό που έγινε αλλά όπως και να έχει ήταν "νόμιμο"! Καταλάβαιτε ότι σας την έφεραν παίζοντας με τις διαδικασίες που διέπουν τις ΓΣ και τον φοιτητικό σύλλογο. Τι να πω ρε μάγκες αν αυτό σας φαίνεται περίεργο τότε να κανονίσω ένα σεμινάριο με έναν δικηγόρο να σας αναλύσει απίστευτες πατατιές και παράθυρα που υπάρχουν στους νόμους.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by TiGinetai »

Τώρα λασπολογείς και συνομοσιολογείς..Relax παίδες δεν πηγαίνουμε σε σκοτεινά υπόγεια τα μεσάνυχτα να καταστρώνουμε σχέδια.
Και με το Υ.Γ διαφωνώ. Μίλα με έναν ΕΑΑΚιτη και θα δούμε τι θα σου πει για το θέμα της συμμετοχής στις γ.σ.

Να ενεργοποιηθεί μια νεολαία που της έμαθαν να ζει για την πάρτι της είναι λίγο δύσκολο..και παλούκι στον κώλο που της βάζουν κάθεται.

crouch wrote:Πρόσεχε τί ερωτήσεις απευθύνεις σε άτομα που πιστεύουν ότι μια απόφαση γσ νομιμοποιεί καταλήψεις, αρνήσεις εφαρμογής νόμων, τους καθιστά ικανούς να μιλάνε εξ'ονόματος όλων των φοιτητών, και (γιατί όχι;) αμφισβήτηση της θεωρίας της εξέλιξης(μια θεωρία είναι έτσι και αλλιώς..) και πολλά άλλα..Αρκεί να ψηφιστεί από τους φοιτητές "αμεσοδημοκρατικά" και έτσι είναι.
Φυσικά και τις νομιμοποιούν.
Η άρνηση εφαρμογής νόμων που είναι εναντίον μας είναι κάτι υγιές. Ευτυχώς που το κάνουν κάποιοι.
Κανείς δεν καθιστά ικανούς να μιλάνε εξ' ονόματος όλων των φοιτητών. Αυτά τα κάνουν οι δαπίτες με τα περί συμμετοχής σε "διαλόγων".
Όχι αμεσοδημοκρατικά είναι να ψηφίζεις κάθε 4 χρόνια.
Γέλασα.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by Λakedaimonas »

TiGinetai wrote:Τώρα λασπολογείς και συνομοσιολογείς..Relax παίδες δεν πηγαίνουμε σε σκοτεινά υπόγεια τα μεσάνυχτα να καταστρώνουμε σχέδια.
Για να καταστρώσεις ένα ωραίο πολιτικό σχέδιο και να το περιβάλεις με κάθε νομοτυπία ώστε να μην μπορεί κανείς να σου κάνει κάτι επί του πρακτέου δεν απαιτούνται ούτε υπόγεια ούτε σκοτάδια, μπορεί άνετα να γίνει υπό το φως του ήλιου με φόντο το κυλικείο της σχολής ή το στέκι των ΕΑΑΚ.

Τώρα αν πείθεις τον εαυτό σου με αυτό που έγραψες μπορώ να το αποδώσω μόνο στην ιδεολογική υποστήριξη που απολαμβάνουν τα ΕΑΑΚ από εσένα.

Ρε Παναγιώτη πάντως που είναι τα υπόλοιπα ΕΑΑΚ να σε υποστηρίξουν??? Κάθεσαι και μάχεσαι εδώ μέσα να τους βγάλεις με καθαρό κούτελο και σε έχουν αφήσει μόνο να πολεμάς για αυτούς ή την ιδεολογία τέλος πάντων. Συλλογικότητα my ass.

TiGinetai wrote:Και με το Υ.Γ διαφωνώ. Μίλα με έναν ΕΑΑΚιτη και θα δούμε τι θα σου πει για το θέμα της συμμετοχής στις γ.σ.
5 χρόνια που ήμουν στην σχολή λες να μην είχα μιλήσει με ΕΑΑΚίτη ή δεν είχα φίλο ΕΑΑΚιτη?!

TiGinetai wrote:Να ενεργοποιηθεί μια νεολαία που της έμαθαν να ζει για την πάρτι της είναι λίγο δύσκολο..και παλούκι στον κώλο που της βάζουν κάθεται.
Νομίζω ότι αδικείς πολλούς συμφοιτητές σου με αυτό που έγραψες. Ένα μεγάλο ποσοστό δεν είναι έτσι.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by TiGinetai »

Λakedaimonas wrote: Τώρα αν πείθεις τον εαυτό σου με αυτό που έγραψες μπορώ να το αποδώσω μόνο στην ιδεολογική υποστήριξη που που απολαμβάνουν τα ΕΑΑΚ από εσένα.
Δεν χρειάζεται να πείσω κανέναν. Δεν είπα ότι είναι άγια. Απλά το ότι κατάφερες και βρήκες ολόκληρη συνωμοσία πίσω από κάθε πράξη που έχει γίνει όλα αυτά τα χρόνια ήταν υπερβολικό. Λες και όλα έγιναν για τις πρυτανικές εκλογές. Στα τέτοια μου οι εκλογές γενικότερα. Είτε πρυτανικές είτε φοιτητικές είτε δημοτικές είτε βουλευτικές(ξέχασα καμία?!). Ας αποδείξει ο κόσμος ότι δεν είναι παρτάκιας και ότι είναι ικανός να αποφασίσει για τον εαυτό του και θα κάνω εγώ πάρτι...
Το μόνο που είναι ικανός είναι στην καλύτερη να πηγαίνει πίσω από "σημαίες". Αν δεν του πει κάποιος να κάνει κάτι, τότε συνεχίζει τη "ζωάρα" του.
Λakedaimonas wrote:Ρε Παναγιώτη πάντως που είναι τα υπόλοιπα ΕΑΑΚ να σε υποστηρίξουν??? Κάθεσαι και μάχεσαι εδώ μέσα να τους βγάλεις με καθαρό κούτελο και σε έχουν αφήσει μόνο να πολεμάς για αυτούς ή την ιδεολογίας τέλος πάντων. Συλλογικότητα my ass.
Κάτσε ρε δεν αναγκάζει κανείς κανέναν να συμμετέχει κάπου. Γραφείο προπαγάνδας νομίζεις ότι έχουμε?
Το ίντερνετ και τα φόρουμ είτε τα συμπαθείς και γράφεις είτε όχι. Προτιμήσεις είναι αυτά.

Λakedaimonas wrote:5 χρόνια που ήμουν στην σχολή λες να μην είχα μιλήσει με ΕΑΑΚίτη ή δεν είχα φίλο ΕΑΑΚιτη?!
Και έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?
Λakedaimonas wrote:Νομίζω ότι αδικείς πολλούς συμφοιτητές σου με αυτό που έγραψες. Ένα μεγάλο ποσοστό δεν είναι έτσι.
Αυτό πιστεύω. Εξάλλου έχω γράψει δεκάδες φορές ότι θεωρώ το 80% του ελληνικού πληθυσμού μλκες. Στεγνά! :mrgreen:
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”