Ο Στ. Παπασταύρου και η λίστα Λαγκάρντ

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Ο Στ. Παπασταύρου και η λίστα Λαγκάρντ

Post by Διάτανος »

Πουλακίδας Κ.
Ημερομηνία δημοσίευσης: 24/02/2013


Πληθαίνουν τα ερωτήματα για τη σχέση του συμβούλου του πρωθυπουργού Σταύρου Παπασταύρου με τις εταιρείες CMA του Σάμπι Μιωνή και την εμπλοκή του στη λίστα Λαγκάρντ.

Η αποκάλυψη ότι ο εξ απορρήτων σύμβουλος του Αντώνη Σαμαρά εμφανίζεται στην κατάθεση της εταιρείας STABRI των 5.390.000 δολ. (που έχει έδρα την Τορτόλα των Παρθένων Νήσων…) κλονίζει την αξιοπιστία του Στ. Παπασταύρου, ο οποίος στις 8 Φεβρουαρίου ισχυριζόταν πως "το όνομά μου υπάρχει στη λίστα λόγω ενός εταιρικού λογαριασμού που δεν ανήκει σε εμένα, αλλά σε επιχειρηματία πελάτη μου". Ουσιαστικά ο Στ. Παπασταύρου λέει ότι στην κατάθεση αυτή ήταν πληρεξούσιος του Σ. Μιωνή, ωστόσο δεν έχει απαντήσει γιατί στην ίδια κατάθεση εμφανίζονται και δύο εξ αίματος συγγενείς του.

Ο σύμβουλος του Αντ. Σαμαρά δημιουργεί ένα πέπλο μυστηρίου με την CMA που είχε έδρα το Thistle House, 4 Burnaby Street, στο Χάμιλτον των Βερμούδων.

- Διετέλεσε ποτέ αναπληρωτής διευθύνων σύμβουλος της συγκεκριμένης εταιρείας (είτε πριν είτε μετά την εξαγορά της από τον όμιλο της EFG);

- Διαψεύδει τις πληροφορίες ότι ήταν από τους διαχειριστές του CMA (μαζί με τον Σάμπι Μιωνή και τον Άγγελο Μεταξά);

- Διαψεύδει ότι διετέλεσε διευθύνων σύμβουλος και νομικός σύμβουλος της CMA;

- Είναι αλήθεια ότι διορίσθηκε αντικαταστάτης του διευθυντή της CMA Global Hedge από τις 16 Μαρτίου 2009 έως τις 16 Μαΐου 2009;

- Από ποια θέση στη CMA Multi Hedge τον αντικατέστησε η Κέρι Γουόνγκ τον Απρίλιο του 2007; Μήπως από τη θέση του εταιρικού διευθυντή; Μήπως παρέμεινε αναπληρωτής διευθύνων σύμβουλος της CMA;


http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.ac ... eID=754594
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”