Μπάσκετ~Προολυμπιακό Τουρνουά-Ολυμπιακοί Αγώνες 2012

Αθλητικές συζητήσεις
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
tel
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Wed Apr 14, 2010 4:13 pm

Re: Μπάσκετ~Προολυμπιακό Τουρνουά-Ολυμπιακοί Αγώνες 2012

Post by tel »

Ειμαι γαυρος και το ξερεις μιχαλη αλλα ο σοφο ειναι 2 επιπεδα κατω απο το μπατιστ. Κυριως σε νοοτροπια. αυτός ειναι και ο λόγος που εχει φτασει σε αυτη την ηλικία και δεν εχει παιξει ακομα το μπασκετ που κάποτε πιστευαμε οτι θα παιξει.

για να εχεις αυτοπεποιθηση και αρα νοοτροπια νικητη πρεπει να δουλέψεις. κατι θα ξερει κι ο πριντεζης..
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Μπάσκετ~Προολυμπιακό Τουρνουά-Ολυμπιακοί Αγώνες 2012

Post by ιστορικός mech-eng »

αυτο το παιδακι που κανει σουτ λες και χει σπασμενο καρπο λες?
εγω πιστευω οτι ειναι θεμα καθαρα ψυχολογιας η αποδοση του και οτι δεν θα συνεχιστει αυτη η κωλοφαρδεια του (γτ σουτ ετσι οπως τα κανει αυτος εκτος ισορροπιας και απο ολες τις θεσεις ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ)
απο κει και περα το μονο που λειπει στον σοφο ειναι η πειθαρχεια ,ακομα και το οτι ειναι σαν βουβαλι ειναι θεμα πειθαρχειας της ομαδας ,μονο ο ζελικο θα τον εκανε ανθρωπο αυτον.επισης στην μακαμπι τον ειχε περιορισει σημαντικα και εφτιαξε καπως.και για να μην ξεχνιομαστε ο μπατιστ χωρις να ειναι το σπουδαιο 5αρι εγινε ολοκληρωμενος (και ισως αναντικατατος ) διπλα στον ζελικο.αυτο τα λεει ολα.τα παντα θα κριθουν απο τον προπονητη.ο παναθηναικος ειχε χαρακτηρα νικητη γτ ο χαρακτηρας του ζοτς ηταν τετοιος
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Μπάσκετ~Προολυμπιακό Τουρνουά-Ολυμπιακοί Αγώνες 2012

Post by Irishman »

πάντως δε μπορείτε να πείτε, σας τις δίνω τις ειδήσεις πριν το καταλάβουν και οι εμπλεκόμενοι :mrgreen:

κατά τα άλλα, ο άνθρωπος που έδιωξε τον Ομπράντοβιτς χωρίς να υπάρχει οικονομικός λόγος δεν αξίζει την υπομονή μου και δε θα την έχει.

αλλά ας μιλήσουμε και λίγο για την εθνική, μην είμαστε οφφ τόπικ. αν ελέγξουμε πιστεύω το μακρινό ριμπάουντ, το πολυτιμότερο στοιχείο στο σύγχρονο μπάσκετ, δε θα έχουμε πρόβλημα με τους αρρογιομπαρέηδες.

μπόνους
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Μπάσκετ~Προολυμπιακό Τουρνουά-Ολυμπιακοί Αγώνες 2012

Post by ιστορικός mech-eng »

δεν προκειται να εχουμε κανενα προβλημα με τις ομαδες που ειναι στο προολυμπιακο
μου θυμιζουν τους ιρλανδους στο ποδοσφαιρο...

απο κει και περα η αξια μας θα φανει εαν παιξουμε με καποια αλλη μεγαλη χωρα ,πχ γερμανια ,ισπανια κτλ για αμερικη δεν το συζητω
παντως η αληθεια ειναι οτι εχουμε πολυ καλο ροστερ και αυτο καλο θα ηταν να το εκμεταλευτουμε σωστα
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Μπάσκετ~Προολυμπιακό Τουρνουά-Ολυμπιακοί Αγώνες 2012

Post by Kuchiki_Byakuya »

Irishman wrote:αν ελέγξουμε πιστεύω το μακρινό ριμπάουντ, το πολυτιμότερο στοιχείο στο σύγχρονο μπάσκετ, δε θα έχουμε πρόβλημα με τους αρρογιομπαρέηδες.
με το μακρινό ριμπάουντ η ομάδα δεν έχει χρόνο να αντιδράσει ενώ με το κοντινό είναι έτοιμοι όλοι να αντιδράσουν.

Υπάρχουν και καλές ομάδες στο τουρνουά.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Dimitris159
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Tue Jan 11, 2011 11:23 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μπάσκετ~Προολυμπιακό Τουρνουά-Ολυμπιακοί Αγώνες 2012

Post by Dimitris159 »

Μάλλον βλέπεις πολύ ποδόσφαιρο για να μου λες καλή ομάδα τη γερμανία και ομάδες σαν τους Ιρλανδους την μπασκετική Ρωσσία και Λιθουανία... Κάτι δεν βλέπεις καλά. Εμένα η ομάδα αυτή μου αρέσει όπως μου άρεσε από την αρχή ο φετινός Ολυμπιακός. Η ομάδα έχει θέσεις ρόλους φανερούς. Έχει σουτέρ πλέι μάκερ ΤΡΙΑΡΙΑ!!! Δεν λέω ότι η παλιά δεν ήταν καλή, προφανώς είναι η πιο επιτυχιμένη ομάδα παντού στον ελληνικό αθλητισμό (αντε να βαλουμε και το πολο). Ψαρεύω βρυκόλακες που κάθησαν να δούνε προολυμπιακό στις 3 το πρωί!!! :P
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Μπάσκετ~Προολυμπιακό Τουρνουά-Ολυμπιακοί Αγώνες 2012

Post by Kuchiki_Byakuya »

Ρε πορτορικάνοι βάλτε ρε ένα καλάθι με σωστή επίθεση.
Dimitris159 wrote:Η ομάδα έχει θέσεις ρόλους φανερούς. Έχει σουτέρ πλέι μάκερ ΤΡΙΑΡΙΑ!!!
Ίσως πολύ φανερούς ρόλους. Εγώ αυτό φοβάμαι και ίσως να μην καταφέρει να φτάσει το ταβάνι της, κατά τα άλλα είαμι ευχαριστημένος.
Dimitris159 wrote:προφανώς είναι η πιο επιτυχιμένη ομάδα παντού στον ελληνικό αθλητισμό (αντε να βαλουμε και το πολο).
ποτέ δεν θα μάθουμε τι θα έκανε η Βουλιαγμένη. Ευχαριστούμε Ολυμπιακέ.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
kobe24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 80
Joined: Sat May 15, 2010 1:47 pm
Gender: Male

Re: Μπάσκετ~Προολυμπιακό Τουρνουά-Ολυμπιακοί Αγώνες 2012

Post by kobe24 »

Εκατσα και ειδα και τα 2 ματσ. Το πρωτο δεν ειναι αξιο σχολιασμου καθως οι ιορδανοι ειναι ομαδα παιδικης χαρας. Απο το δευτερο ματσ ομως μπορω να πω οτι υπηρχαν πραγματα που μου αρεσαν και καποια που με χαλασαν. Τα θετικα ειναι οτι μεχρι στιγμης ειμαστε αρκετα ευστοχοι στα σουτ 3 ποντων γεγονος που προερχεται απο καλη κυκλοφορια της μπαλας που βγαζει αμαρκαριστα σουτ. Δευτερον η ομαδα τρεχει συνεχεια και προσπαθει να τελειωσει γρηγορα τις επιθεσεις της. Στηριζεται πολυ στην καλη φυσικη κατασταση της και στα πολυ γρηγορα ποδια των παικτων της, ειδικα Καλαθης και Σπανουλης δεν πιανονται. Ομως εχει καποια χτυπητα προβληματα. Δεν εχουμε σκορ μεσα απο την ρακετα απο τους ψηλους μας και αυτο ειναι λαθος επιλογη απο τον προπονητη. Θελησε γρηγορους αλλα με πλατη στο καλαθι δεν παιζει κανεις. Ενας γιατι δεν μπορει (Μπουρουσης) και αλλος γιατι στην επιθεση ειναι μετριος. Επισης λογω έλλειψης ψηλων εχουμε προβλημα στην αμυνα αν οι αντιπαλοι εχουν δυνατα και ψηλα κορμια. Φορτωνομαστε με φαουλ ευκολα και ευτυχως χτες που ο προπονητης των Πορτορικανων κοιμηθηκε και δεν επαιξε την μπαλα στην ρακετα που θα ειχαμε σημαντικο προβλημα.

Παντως δεν νομιζω να μην παρουμε το εισητηριο για το Λονδινο.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Μπάσκετ~Προολυμπιακό Τουρνουά-Ολυμπιακοί Αγώνες 2012

Post by Kuchiki_Byakuya »

επίσης αν παίζουνμε στο ρυθμό μας, όπως πιστεύω ότι θα κάνουμε λόγω καλής άμυνας και ελέγχου του ριμπάουντ (από τα τριάρια). Πιστεύω ότι ο Φώτσης θα πάρει τα πάνω του, έρχεται από τραυματισμό, θα αυξηθεί και άλλο το επιθετικό παιχνίδι. Μου άρεσε το πολύ καλό γύρισμα της μπάλας.

Το σημαντικό είναι ότι φανταζόμαστε την ομάδα καλύτερη με τον καιρό και ότι δεν είναι τραγικά πολλά αυτά που πρέπει να γίνουν.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Μπάσκετ~Προολυμπιακό Τουρνουά-Ολυμπιακοί Αγώνες 2012

Post by ιστορικός mech-eng »

@Dimitris159 αν αναφερεσαι σε μενα ,αναφερομουν σε ιορδανια/πουερτο ρικο (που και παλι απ οτι διαβασα δεν περασαμε και ανετα απο αυτο το παιχνιδι)

απο κει και περα με ρωσια και λιθουανια ολα ειναι πιθανα ,αλλα το καλο ειναι οτι μπορουμε εαν δεν πιασουμε την πρωτη θεση να διεκδηκησουμε την δευετερη ,πραγμα που πιστευω ειναι ρεαλιστικο και μας δινει διπλες ευκαιριες ,γ αυτο και θεωρω οτι πολυ δυσκολα δεν θα περασουμε.

σχετικα με τον ολυμπιακο ,δεν δεν θα το συζητησω ,ειναι γνωστο οτι οι ενεσεις ψυχολογιας ειδικα εαν συνοδευοναι απο καποιο τροπαιο παντα πιανουν.παντως ειναι αληθεια οτι ο ολυμπαικος φετος φανηκε καλυτερα δουλεμενος απο τα προηγουμενα χρονια
Post Reply

Return to “Αθλητικά”