Διαφημίσεις

Βοηθήστε μας να κάνουμε το e-polytexneio ακόμα καλύτερο!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
pyramidas

Διαφημίσεις

Post by pyramidas »

Έχω μία απορία.Που πηγαίνουν τα χρήματα από τις διαφημίσεις στο e-polytexneio?
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Διαφημίσεις

Post by castiel »

Για την συντήρηση μιας σελίδας με 5,000,000+ hits τον μήνα κατά μέσο όρο (που αυξάνονται τις περιόδους τις εξεταστικής κλπ) απαιτούνται κάποια λειτουργικά έξοδα.
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Διαφημίσεις

Post by Kitharistas »

Παραδόξως είχα την ίδια συζήτηση face-to-face στην συνέλευση με κάποιον.

Λοιπόν το έσοδο από το google είναι 1cent το κλικ (ψάχτο), οπότε αν τα βάλεις κάτω θα δεις ότι παίζονται εκατομμύρια. Προφανώς αστειεύομαι γιατί μεγάλο μέρος τις κλείνει (κι εγώ μέσα) και άλλοι τόσοι έχουν ad-blocker.

Όπως σου είπαν τα παιδιά το site έχει άπειρα λειτουργικά έξοδα για την συντήρηση διατήρηση του site, θες να δεις τα ετήσια έξοδα του site να μείνεις μαλάκας? Τις συμφωνίες και συμβάσεις που έχουν γίνει στον σέρβερ για να διασφαλιστεί η ποιοτική λειτουργία του site και η ακεραιότητα των ποστ και των αρχείων? (που έχουν βοηθήσει άπειρο κόσμο κατά κοινή παραδοχή)

Βέβαια αν σας ενοχλεί τόσο μπορούμε να τις βγάλουμε και να βάλουμε δωρεές από χρήστες όπως φόρουμ άλλων σχολών, ή ως προϋπόθεση για να κατεβάζετε σημειώσεις. Τι λες? Fair enough?

Δεν νομίζω πως στον καιρό που ζούμε και με τις συνθήκες διαβίωσης που μας έχουν επιβληθεί είναι κακό να μην δίνουμε από και από την τσέπη μας για βοήθεια που προσφέρουμε στην κοινότητα. Αφιερώνουμε χρόνο (ο οποίος κοστολογείται αν θες) επειδή το γουστάρουμε. Τώρα αν τα λειτουργικά έξοδα καλύπτονται εν μέρει από τις διαφημίσεις του google δεν νομίζω ούτε ότι μεταφράζεται σαν προσωπικό κέρδος κανενός ούτε μας κάνει κακούς καπιτάλες.

Σαφές?
Rock on buddies...
maritsos
Private
Private
Posts: 4
Joined: Thu Jan 26, 2012 3:47 pm
Σχολή: Τοπογράφος
Gender: Male

Διαφημησεις στο e-πολυτεχνειο

Post by maritsos »

γεια σας!
θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις προς τους διαχειριστές του φόρουμ.
παρατήρησα πως στην αριστερή στήλη του site υπάρχουν διαφημίσεις και μου δημιουργήθηκαν ορισμένες απορίες:
1ον: γιατί υπάρχουν διαφημίσεις στο φόρουμ?
2ον: είναι κερδοφόρες?
3ον: αν ναι, τι γίνονται αυτά τα χρήματα?
Locked

Return to “Λειτουργία & Feedback για την Ιστοσελίδα”