Γ. Μπεργελές ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΡΓΟΥ

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ. Μπεργελές ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΡΓΟΥ

Post by Stathis »

blackjohnny wrote:σόρι, αλλά απλά αράδιασε το βιογραφικό του ξέρω γω?το ξέρουμε ότι έχει κάνει τα πάντα αλλά ντάξει τι εννοείτε ωραίος λόγος?

κάποτε , πολλά χρόνια πριν εμφανιστεί το Πασόκ στον γαλαξία μας , λέγεται ότι η τότε πρώιμη μορφή ανθρώπων , θεωρούσε καλούς λόγους αυτούς που μιλάνε για καλές πράξεις . Πεπραγμένες ε . Όχι Θα . Μετά τα πράγματα αντιστράφηκαν , και οι καλές πράξεις γίνανε καλά λόγια αλλά η ευθύνη δεν είναι μόνο του Πασόκ γιατί όλοι μας , πολιτευτές , εραστές , οικογενειάρχες και υδραυλικοί που υποτίθεται θα ερχόντουσαν μεταξύ 2 με 2μιση το μεσημεράκι , όλοι μαζί τα είπαμε
liakoskotsi wrote:ήταν πράγματι από τους καλύτερους καθηγητές στην σχολή μας! αν και δυστυχώς τον πρόλαβα μόνο σ ένα μάθημα, που δεν ήταν και τόσο σημαντικό...
είναι μεγάλη απώλεια για την σχολή και ελπίζω το κενό που θα αφήσει να μην φανεί ιδιαίτερα στην πορεία...
ζωή σε λόγου μας

και η βρύση ακόμα στάζει
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Γ. Μπεργελές ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΡΓΟΥ

Post by blackjohnny »

ναι οκ, αυτά γενικά υπάρχουν στο σάιτ του, στα βιβλία του, παντού. Σαν κίνηση, λόγος κλπ εμένα δε μου λέει τίποτα αυτό το αράδιασμα. Και υπάρχουν πολλοί πουθενάδες στη σχολή που έχουν γεμάτα βιογραφικά. Δε βάζω το μπεργελέ σε αυτή την κατηγορία προφανώς, αλλά αυτή η αγιοποίηση που έχει γίνει και από μικρούς που δεν έχουν ιδέα γενικά είναι τουλάχιστον προκλητική.
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ. Μπεργελές ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΡΓΟΥ

Post by Adamaklas »

blackjohnny wrote:ναι οκ, αυτά γενικά υπάρχουν στο σάιτ του, στα βιβλία του, παντού. Σαν κίνηση, λόγος κλπ εμένα δε μου λέει τίποτα αυτό το αράδιασμα. Και υπάρχουν πολλοί πουθενάδες στη σχολή που έχουν γεμάτα βιογραφικά. Δε βάζω το μπεργελέ σε αυτή την κατηγορία προφανώς, αλλά αυτή η αγιοποίηση που έχει γίνει και από μικρούς που δεν έχουν ιδέα γενικά είναι τουλάχιστον προκλητική.
Δεν ακουσες τον λογο. Και απλα για καποιο λογο δαιμονιζεσαι μονος σου και βλεπεις φαντασματα! Ποια αγιοποιηση ρε? Απλα ανεβασαμε τον απολογισμο εργο του. Γιατι εχεις προβλημα? ουφ ρε παιδι μου...
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Γ. Μπεργελές ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΡΓΟΥ

Post by blackjohnny »

Adamaklas wrote:
blackjohnny wrote:ναι οκ, αυτά γενικά υπάρχουν στο σάιτ του, στα βιβλία του, παντού. Σαν κίνηση, λόγος κλπ εμένα δε μου λέει τίποτα αυτό το αράδιασμα. Και υπάρχουν πολλοί πουθενάδες στη σχολή που έχουν γεμάτα βιογραφικά. Δε βάζω το μπεργελέ σε αυτή την κατηγορία προφανώς, αλλά αυτή η αγιοποίηση που έχει γίνει και από μικρούς που δεν έχουν ιδέα γενικά είναι τουλάχιστον προκλητική.
Δεν ακουσες τον λογο. Και απλα για καποιο λογο δαιμονιζεσαι μονος σου και βλεπεις φαντασματα! Ποια αγιοποιηση ρε? Απλα ανεβασαμε τον απολογισμο εργο του. Γιατι εχεις προβλημα? ουφ ρε παιδι μου...
κανένα πρόβλημα.απλά είπα τη γνώμη μου σαν παρατηρητής της κατάστασης και σαν φοιτητής του μπεργελέ σε 2 μαθήματα κλπ.επίσης σχολίασα αυτό που διάβασα και όχι αυτό που πιθανά ακούσατε και ήτανε γαμάτο.αυτά
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ. Μπεργελές ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΡΓΟΥ

Post by Adamaklas »

blackjohnny wrote:
Adamaklas wrote:
blackjohnny wrote:ναι οκ, αυτά γενικά υπάρχουν στο σάιτ του, στα βιβλία του, παντού. Σαν κίνηση, λόγος κλπ εμένα δε μου λέει τίποτα αυτό το αράδιασμα. Και υπάρχουν πολλοί πουθενάδες στη σχολή που έχουν γεμάτα βιογραφικά. Δε βάζω το μπεργελέ σε αυτή την κατηγορία προφανώς, αλλά αυτή η αγιοποίηση που έχει γίνει και από μικρούς που δεν έχουν ιδέα γενικά είναι τουλάχιστον προκλητική.
Δεν ακουσες τον λογο. Και απλα για καποιο λογο δαιμονιζεσαι μονος σου και βλεπεις φαντασματα! Ποια αγιοποιηση ρε? Απλα ανεβασαμε τον απολογισμο εργο του. Γιατι εχεις προβλημα? ουφ ρε παιδι μου...
κανένα πρόβλημα.απλά είπα τη γνώμη μου σαν παρατηρητής της κατάστασης και σαν φοιτητής του μπεργελέ σε 2 μαθήματα κλπ.επίσης σχολίασα αυτό που διάβασα και όχι αυτό που πιθανά ακούσατε και ήτανε γαμάτο.αυτά
Να σαι καλα :)
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Γ. Μπεργελές ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΡΓΟΥ

Post by blackjohnny »

λολ :lol:
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Γ. Μπεργελές ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΡΓΟΥ

Post by eΝy »

........ :roll: :roll:
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Γ. Μπεργελές ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΡΓΟΥ

Post by ιστορικός mech-eng »

ο μπεργελες ηταν ενας πολυ αξιος επιστημονας ,το οτι στην τελευταια του ομιλια θελησε να μιλησει για το εργο του ειναι το μονο τιμιο που θα μπορουσε να κανει οποιοσδηποτε αγαπαει την δουλεια του ,δεν εδωσε υποσχεσεις ουτε εκανε υποθεσεις ,αναφερθηκε σε πεπραγμενα και γεγονοτα ,δυστυχως αυτα δεν αμφισβητουνται και δεν σηκωνουν πολλη συζητηση.
ας μην ξεχναμε οτι αλλο λαμπρος δασκαλος και αλλο λαμπρος επιστημονας.
ο μπεργελες ειχε και τα δυο οχι στον μεγιστο βαθμο αλλα σε αρκετα μεγαλο ωστε να μεινει 35 ολοκληρα χρονια στο ιδρυμα χωρις να γινει μισητος.
User avatar
katsanetrino
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 350
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Inside Satrapy

Re: Γ. Μπεργελές ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΡΓΟΥ

Post by katsanetrino »

Εγώ πάντως, αν και τον είχα μόνο εισαγωγή στη μηχανολογία, πιστεύω πως το ότι ήταν πολύ καλός σαν ερευνητής στον τομέα του, λειτουργούσε αρνητικά στην ιδιότητά του ως δάσκαλος.
Αυτό βέβαια δικαιολογείται πλήρως γιατί όταν κάτι το αγαπάς και είσαι καλός όπως ο Μπεργελές, πώς να το κάνουμε, τα θέματα που σε εσένα φαίνονται γελοία και νομίζεις ότι πρέπει να ανταποκρίνεται ένας που θα περάσει το μάθημά σου, στον μέσο φοιτητή θα φαίνονται δύσκολα. Και κάπου εκεί αρχίζουν οι διαφωνίες για αυτόν.
DeterministiC OR StochastiC
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Γ. Μπεργελές ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΡΓΟΥ

Post by ιστορικός mech-eng »

εγω δεν θα ελεγα οτι ηταν αρνητικος σαν δασκαλος ,πιστευω οτι και εκει τα καταφερνε μια χαρα (δεν θα πρεπει να λαβουμε υποψην μας συμπεριφορες φοιτητων που αντικειμενικα ειναι εξοργιστηκες )
απλα λιγο η ηλικια λιγο το οτι εβλεπε οτι παρ ολο το εργο του η υποστηριξη των ιδεων του απο το ΕΜΠ ηταν μηδαμινη τον ειχε εξοργησει λιγακι (και με το δικιο του ) καθως οταν εσυ εισαι πολυ καλος και αγωνιζεσαι να κανεις ενα ιδρυμα καλυτερο και βλεπεις μηδενικο ενδιαφερον -ε ανθρωπινο ειναι να αντιδρας ασχημα
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”