Φακοί

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
fentayeen
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 232
Joined: Mon Feb 08, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί αγοράς φωτογραφικών μηχανών

Post by fentayeen »

HarisSukhoi wrote: Απλά τώρα κάνω έρευνα και βλέπω τα λεφτά μου για κανένα Flash ή κανένα σταθερό τώρα θα είναι 35mm, 50mm αυτό θα δείξει. Πολύ noobas ακόμα για να ξέρω σίγουρα τι θα μου χρειαστεί.

βασικα για μενα το καλυτερο ειναι να "ψηθεις", αν δεν το εχεις κανει ηδη, με εναν 50αρη φακο σταθερης εστιακης αποστασης . ειτε αυτο σημαινει 35αρι σε σωμα κροπ ειτε 50αρη σε φουλ φρειμ. [που δεδομενου οτι ειπες λοου μπατζετ προφανως κροπ σωμα εχεις]. ενας 50αρης φακος "βλεπει" οπως βλεπει το ανθρωπινο ματι. καλο ειναι να ψησεις το ματι σου λοιπον στο να καδραρει φυσιολογικα. . . αλλωστε μην ξεχναμε πως σχεδον oλοι οι μεγαλοι δασκαλοι ειχαν παντα εναν 50αρη μαζι τους ΑΝ δεν χρησιμοποιουσαν αποκλειστικα αυτον...ο μπρεσον πχ χρησιμοποιουσε αποκλειστικα 50αρη.

τωρα οσων αφορα το φλας...αναλογως τι ειδους φωτο θες να κανεις...
προσωπικη αποψη παντως ειναι οτι το φλας με χαλαει...ειναι σαν να παρεμβαινει στον φυσικο φωτισμο του χωρου [κατι που σιγουρα δεν ισχυει κ ειναι μεσα στο κεφαλι μου]. προτιμω να ανεβασω ΑΣΑ και να εχω κοκκο παρα να βαλω φλας...αλλα περι ορεξεως....
Last edited by fentayeen on Sat Oct 22, 2011 3:30 am, edited 1 time in total.
User avatar
fentayeen
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 232
Joined: Mon Feb 08, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Φακοί

Post by fentayeen »

think not λεμεεεεεεεεεεε

Image

ΥΓ : και σειρα L ε.... ετσι για να γοσταρομε
User avatar
fentayeen
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 232
Joined: Mon Feb 08, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Φακοί

Post by fentayeen »

check this out : αγγελια

αν δεν πουληθηκε κ ταχεις χτυπα τον
britties
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 109
Joined: Sun May 02, 2010 8:24 pm
Gender: Male

Re: Φακοί

Post by britties »

HarisSukhoi wrote:Πόσα θα μας βγει όμως ο L series?

edit: @ Multirama :arrow: Τιμή λιανικής: 1472,95 €

Παρε μωρε εναν αξιόλογο ζουμ και άσε του L και τους prime, απο τη στιγμή που δεν θες τη μηχανή μόνο για αυστηρή τέχνη γιατι να περιορίσεις τον εαυτό σου με μια εστιακή απόσταση όταν θα χρειαστείς και όλες τις άλλες. Ειδικά το 50άρι στην 20D (αντιστοιχεί σε 80mm δηλαδή) είναι ήδη ασθενής τηλεφακός. Για τις περιπτώσεις που θες να χωρέσεις πράγματα μέσα στο κάδρο σου θα χρειαστούν κάμποσα βήματα προς τα πίσω που δνε είναι πάντα δυνατά.
User avatar
soultil
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 83
Joined: Sat Mar 06, 2010 5:50 pm
Σχολή: Ναυπηγός

Re: Φακοί

Post by soultil »

ωραίο τόπικ όλο αυτό με τη φωτογραφία παιδιά και αξίζει να κάνουμε κάτι συλλογικό αν ψηνεστε όπως ειπώθηκε κάπου εδώ....

σχετικά με τους φακούς: αν έχετε όρεξη να πειτε 2-3 βασικά για τους φακούς... πχ εγώ το χω ψαξει λίγο, αλλά δεν ξέρω ο prime ας πουμε ποιό το χαρ/κο του;
επίσης έχω μια νικον και θέλω να ασχοληθώ με πορτραίτα και μικρό βάθος πεδίου (μπουκε κλπ) και έχω δει οτι αρκετοι προτιμούν φακούς με μεγάλα διαφράγματα...η εστιακή απόσταση τι ρόλο παίζει στο βάθος; ένας 50ρης που προτείνετε τι λέει για τέτοια χρήση; επίσης η μηχανή μου δ3100 νικον, πρέπει να είναι κροπ με συντ 1,5 δηλ οταν λέω 50ρης θα πρέπει να έχω 35ρη ας πούμε σωστα;
User avatar
fentayeen
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 232
Joined: Mon Feb 08, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Φακοί

Post by fentayeen »

soultil wrote:ωραίο τόπικ όλο αυτό με τη φωτογραφία παιδιά και αξίζει να κάνουμε κάτι συλλογικό αν ψηνεστε όπως ειπώθηκε κάπου εδώ....

σχετικά με τους φακούς: αν έχετε όρεξη να πειτε 2-3 βασικά για τους φακούς... πχ εγώ το χω ψαξει λίγο, αλλά δεν ξέρω ο prime ας πουμε ποιό το χαρ/κο του;
επίσης έχω μια νικον και θέλω να ασχοληθώ με πορτραίτα και μικρό βάθος πεδίου (μπουκε κλπ) και έχω δει οτι αρκετοι προτιμούν φακούς με μεγάλα διαφράγματα...η εστιακή απόσταση τι ρόλο παίζει στο βάθος; ένας 50ρης που προτείνετε τι λέει για τέτοια χρήση; επίσης η μηχανή μου δ3100 νικον, πρέπει να είναι κροπ με συντ 1,5 δηλ οταν λέω 50ρης θα πρέπει να έχω 35ρη ας πούμε σωστα;
[*] το χαρακτηριστικο του πραιμ φακου ειναι οτι εχει σταθερη εστιακη αποσταση, δεν ειναι ζουμ δλδ.
[*] επισης αν δεν κανω λαθος ονομαζεται μποκε οχι μπουκε.
[*] εφοσον θες να ασχοληθεις με πορτραιτα θα κοιταξεις για εστιακες αποσταστεις απο 70~120mm [ειτε πραιμ ειτε ζουμ φακους], οποτε θεωρητικα παντα δεν θα σου κανει ο 50αρης [35 στο σωμα σου, πολυ σωστα το ειπες]. υπαρχουν βεβαια πολλα παραδειγματα πορτραιτων με φακους κατω των 70μμ αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο.
[*] λεγοντας μεγαλα διαφραγματτα εννοεις η τιμη τους [το f δλδ] η το ανοιγμα τους? γιατι ειναι αντιστροφως αναλογες εννοιες. δλδ μεγαλο διαφραγμα ειναι το f1.8 που το θες σε σκοταδια. τωρα, μεγαλη ΤΙΜΗ διαφραγματος δλδ πανω απο f16 την θελεις για την θολουρα [ το θολωμα του φοντου] ωστε ετσι να αναδειξεις το πορτραιτο σου. το μποκε αν δεν κανω λαθος εχει να κανει με το ποσο "γλυκος" ειναι ο κοκκος της θολουρας και εξαρταται απο τον καθε φακο ξεχωριστα ακομα και ιδιας εταιριας.
britties
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 109
Joined: Sun May 02, 2010 8:24 pm
Gender: Male

Re: Φακοί

Post by britties »

Σωστά fentayeen, εκτός απο ένα μεγάλο λάθος. Για μικρό βάθος πεδίου (δηλαδή για νά έχεις π.χ. μόνο ένα πρόσωπο εστιασμένο και ολα τα άλλα φλου - θολά ) θέλεις μικρό αριθμό διαφράγματος, δηλαδή μεγάλο άνοιγμα διαφράγματος. Το 1.8 δηλαδή θες για πορτραίτα αν και καμια φορα παραείναι μικρό. Το f16 σου δίνει μεγαλύτερο βάθος πεδίου, επομένως το bokeh - θολωμα ακυρώνεται.
User avatar
fentayeen
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 232
Joined: Mon Feb 08, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Φακοί

Post by fentayeen »

britties wrote:Σωστά fentayeen, εκτός απο ένα μεγάλο λάθος. Για μικρό βάθος πεδίου (δηλαδή για νά έχεις π.χ. μόνο ένα πρόσωπο εστιασμένο και ολα τα άλλα φλου - θολά ) θέλεις μικρό αριθμό διαφράγματος, δηλαδή μεγάλο άνοιγμα διαφράγματος. Το 1.8 δηλαδή θες για πορτραίτα αν και καμια φορα παραείναι μικρό. Το f16 σου δίνει μεγαλύτερο βάθος πεδίου, επομένως το bokeh - θολωμα ακυρώνεται.
σωστοτατος. μεσα στην βιασυνη μου απαντησω μπερδεψα τα παντα ολα.
8ενξ για το στειτινγκ ;)
britties
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 109
Joined: Sun May 02, 2010 8:24 pm
Gender: Male

Re: Φακοί

Post by britties »

soultil wrote:ωραίο τόπικ όλο αυτό με τη φωτογραφία παιδιά και αξίζει να κάνουμε κάτι συλλογικό αν ψηνεστε όπως ειπώθηκε κάπου εδώ....

σχετικά με τους φακούς: αν έχετε όρεξη να πειτε 2-3 βασικά για τους φακούς... πχ εγώ το χω ψαξει λίγο, αλλά δεν ξέρω ο prime ας πουμε ποιό το χαρ/κο του;
επίσης έχω μια νικον και θέλω να ασχοληθώ με πορτραίτα και μικρό βάθος πεδίου (μπουκε κλπ) και έχω δει οτι αρκετοι προτιμούν φακούς με μεγάλα διαφράγματα...η εστιακή απόσταση τι ρόλο παίζει στο βάθος; ένας 50ρης που προτείνετε τι λέει για τέτοια χρήση; επίσης η μηχανή μου δ3100 νικον, πρέπει να είναι κροπ με συντ 1,5 δηλ οταν λέω 50ρης θα πρέπει να έχω 35ρη ας πούμε σωστα;
Μιας και σε ενδιαφέρει το μικρό βάθος πεδίου, οι παράγοντες που το επηρεάζουν είναι οι εξής:

- Διάφραγμα. Μικρό διάφραγμα (μεγάλος f-αριθμός) μας δίνει μεγάλο βάθος πεδίου.
- Εστιακό μήκος. Μικρό εστιακό μήκος (ευρυγώνιος φακός) δίνει μεγάλο βάθος πεδίου, ενώ ένας τηλεφακός μικρό.
- Εστίαση. Όσο πιο μακριά εστιάζουμε (αντικείμενο μακριά από το φακό) τόσο μεγαλύτερο το βάθος πεδίου. Πχ αν εστιάσουμε στο ένα μέτρο μπορεί να βλέπουμε καθαρά από τα 0.9 μέχρι τα 1.2 μέτρα, ενώ αν εστιάσουμε στα 10m μπορεί να βλέπουμε καθαρά από τα 5m μέχρι το άπειρο!

Πηγή: http://www.dpgr.gr/index.php?page=fa2#b6 (ενότητα 6, αν έχεις όρεξη για διάβασμα)
eb164
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 121
Joined: Tue Jun 29, 2010 8:49 pm

Re: Φακοί

Post by eb164 »

zeiss Q gigantor f/0.33 αν θυμαμαι καλα ειναι 45 χιλιοστα. κανει καμια 15Κ

σοβαρεψου λιγο ρε, τι θελεις να σου προτεινουμε χωρις να ξερουμε αν θελεις zoom η prime, αν θελεις μονο σε αυτο το ευρος η αν θες μεγαλυτερο/μικροτερο, αν ψωνιζεις απο ebay, τι μοντουρα εχεις και αν τον θελεις aps η ff (film).

δοσε μερικα στοιχεια! ουτε ο μπεργελες να ησουνα ;)

ΥΓ ελπιζω να μην προσβαλεσαι ευκολα γιατι την εχω γ _ _ _ _ _ ι τοτε
Post Reply

Return to “Φωτογραφία”