Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
cornerstone
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 1242
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:14 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by cornerstone »

"Η αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι" του Μίλαν Κούντερα.
Όσο περισσότερες φορές το διαβάζω τόσο πιο πολύ αμφιβάλλω για τη σημαντικότητα ενός μεγάλου έρωτα. Σιγουρεύομαι στιγμιαία πως είναι μια τεράστια αυταπάτη ότι θα θυσιάζαμε τα πάντα για χάρη του, αλλά στο τέλος πάλι αμφιβάλλω...
Engineering pervades everything...
It's how to take very complex systems and break them down into nice,tight, abstract parts...
Engineering is for people who want to change the world
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by castiel »

για να μην ανοιγω καινούριο τόπικ, και επειδή έχω σκοπό να το διαβάσω...
μου φέραν δώρο το "Φονική εξίσωση" του Mark Alpert. Το έχει διαβάσει κανείς?
απλά επειδή είναι "συνέχεια" του "Κλεμμένη Εξίσωση", ξέρει κανείς αν έχουν άμεση σχέση,οπότε το αλλάζω και παίρνω το προηγουμενο, ή αν απλά έχουν τους ίδιους ήρωες οπότε το κρατάω? (όπως πχ, illuminati και κώδικας da vinci, δηλαδή ίδιος πρωταγωνιστής, αλλά μπορείς να διαβάσεις το ένα ανεξάρτητα του άλλου)
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
cornerstone
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 1242
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:14 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by cornerstone »

"Το βιβλίο της ανησυχίας" by Fernando Pessoa...

Γράφω,λυπημένος, στο ήσυχο δωμάτιό μου, μόνος όπως υπήρξα πάντα,μόνος όπως θα υπάρχω πάντα.Κι αναρωτιέμαι αν η φωνή μου,φαινομενικά τόσο ασήμαντη,δεν ενσαρκώνει την ουσία χιλιάδων φωνών,τη δίψα να μιλήσουν χιλιάδων ζωών,την υπομονή εκατομμυρίων ψυχών υποταγμένων σαν τη δική μου στο καθημερινό πεπρωμένο,στο ανώφελο όνειρο,στην ελπίδα που δεν αφήνει ίχνη.Αυτές τις στιγμές η καρδιά μου χτυπά πιο δυνατά γιατί έχω συνείδηση πως υπάρχει.
Engineering pervades everything...
It's how to take very complex systems and break them down into nice,tight, abstract parts...
Engineering is for people who want to change the world
User avatar
liakoskotsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1672
Joined: Thu Mar 10, 2011 7:24 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: near kage's hidden village

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by liakoskotsi »

"ο υπάλληλος από την Ινδία" ,David Leavitt
Wise Man wrote:Όχι 'κάποια' γυναίκα. Η μία και μοναδική. Ο σωστός άνδρας φυλάει το λουλουδάκι του για μια ξεχωριστή ψυχή που βρίσκεται κάπου εκεί έξω και τον ψάχνει.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by Kuchiki_Byakuya »

castiel wrote:για να μην ανοιγω καινούριο τόπικ, και επειδή έχω σκοπό να το διαβάσω...
μου φέραν δώρο το "Φονική εξίσωση" του Mark Alpert. Το έχει διαβάσει κανείς?
απλά επειδή είναι "συνέχεια" του "Κλεμμένη Εξίσωση", ξέρει κανείς αν έχουν άμεση σχέση,οπότε το αλλάζω και παίρνω το προηγουμενο, ή αν απλά έχουν τους ίδιους ήρωες οπότε το κρατάω? (όπως πχ, illuminati και κώδικας da vinci, δηλαδή ίδιος πρωταγωνιστής, αλλά μπορείς να διαβάσεις το ένα ανεξάρτητα του άλλου)
Με ένα σύντομο ψάξιμο κατάλαβα ότι το 'Φονική Εξίσωση' είναι συνέχεια του 'Κλεμμένη Εξίσωση'. Μπορεί η σχέση τους να μην είναι απόλυτη χρονικά, ούτε να αναφέρονται καταστάσεις στο δεύτερο που συμβαίνουν στον πρώτο, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις πάντα διαβάζω το πρώτο.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by crouch »

Μέσα σε τρεις μήνες (ας όψεται ο στρατός):

Bertrand Russell, Τα προβλήματα της φιλοσοφίας. Πολύ καλή και σύντομη εισαγωγή στη φιλοσοφία.
Bertrand Russell, Ισχύς. Επίκαιρο με αφορμή όσα γίνονται στη χώρα και τον κόσμο τα τελευταία χρόνια, προβληματισμοί και προτάσεις για την πολιτική, τα πολιτεύματα και την κοινωνία από το χθες στο αύριο.
Bertrand Russell, Political Ideals. Πολιτικά ιδεώδη για να γελάς με την κατάντια μας.
Bertrand Russell, Proposed Roads to Freedom. Ανάλυση σοσιαλισμού, αναρχίας, συνδικαλισμού και πρόταση του ιδανικού πολιτεύματος/οργάνωσης της κοινωνίας.

Πελεγρίνης, Φιλοσοφία και Αμφισβήτηση. Ανάλυση και εξέλιξη της επιχειρηματολογίας σε τρία θέματα: ύπαρξη θεού, γνωσιολογία, ηθικολογία. Πολύ καλογραμμένο.

Douglas Adams, The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (a trilogy in five parts). Από το 1 ως το 5 αξίζουν όλα, αλλά ειδικά το 2 και το 3 διαβάζεις και γελάς μόνος σου (αν έχεις έστω λίγο καμένο χιούμορ).


Από πιο παλιά:
Per Bak, Πώς λειτουργεί η Φύση. Παρουσίαση της "αυτοογρανούμενης κρισιμότητας" από τον εφευρέτη του όρου, δηλαδή του πώς από πλήθος ντετερμινιστικά ελεγχόμενων κομματιών περνάμε στην ανάδυση στατιστικής συμπεριφοράς μακροσκοπικά.

Andre Brahic, Τα Παιδιά του Ήλιου. Όποιος ενδιαφέρεται για την γέννηση και την εξέλιξη του ηλιακού μας συστήματος, με ένα βιβλίο καλύπτεται εφ'όρου ζωής. Από τα καλύτερα popular science βιβλία αστροφυσικής.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by castiel »

Kuchiki_Byakuya wrote:
castiel wrote:για να μην ανοιγω καινούριο τόπικ, και επειδή έχω σκοπό να το διαβάσω...
μου φέραν δώρο το "Φονική εξίσωση" του Mark Alpert. Το έχει διαβάσει κανείς?
απλά επειδή είναι "συνέχεια" του "Κλεμμένη Εξίσωση", ξέρει κανείς αν έχουν άμεση σχέση,οπότε το αλλάζω και παίρνω το προηγουμενο, ή αν απλά έχουν τους ίδιους ήρωες οπότε το κρατάω? (όπως πχ, illuminati και κώδικας da vinci, δηλαδή ίδιος πρωταγωνιστής, αλλά μπορείς να διαβάσεις το ένα ανεξάρτητα του άλλου)
Με ένα σύντομο ψάξιμο κατάλαβα ότι το 'Φονική Εξίσωση' είναι συνέχεια του 'Κλεμμένη Εξίσωση'. Μπορεί η σχέση τους να μην είναι απόλυτη χρονικά, ούτε να αναφέρονται καταστάσεις στο δεύτερο που συμβαίνουν στον πρώτο, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις πάντα διαβάζω το πρώτο.
με το δικό μου research, κατάλαβα ότι μπορείς να διαβάσεις το δεύτερο χωρίς απαραίτητα να έχεις διαβάσει το πρώτο.. οπότε λέω να το αρχίσω! μάλιστα, κάπου διάβασα ότι το δεύτερο είναι πολύ καλύτερο από το πρώτο και "if i where you i would skip the first book".
οπότε:
Mark Alpert-The omega theory-Φονική Εξίσωση
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by castiel »

Απόστολος Δοξιάδης - Από την παράνοια στους αλγορίθμους
Image

Στο επίκεντρο του βιβλίου βρίσκεται η ζωή και το έργο του μεγάλου αυστριακού μαθηματικού Κουρτ Γκέντελ, πατέρα του φημισμένου θεωρήματος της μη πληρότητας, καθώς και η διανοητική περιπέτεια της φιλοσοφικής θεμελίωσης των μαθηματικών, που οδήγησε σε αυτό.
Αν και στο βιβλίο περιέχεται ολόκληρο το κείμενο του θεατρικού έργου Η Δέκατη έβδομη νύχτα, το μεγαλύτερο μέρος του είναι δοκιμιακό. Στο πρώτο δοκίμιο, ο συγγραφέας συζητά το ευρύτερο ζήτημα των λογοτεχνικών έργων που παίρνουν το θέμα τους από τα μαθηματικά και εξειδικεύει, στη συνέχεια, τον προβληματισμό αυτό στη μακρά πορεία που τον οδήγησε στη Δέκατη έβδομη νύχτα. Στο δεύτερο κείμενο ο συγγραφέας, υιοθετώντας τη μορφή του διαλόγου, μας οδηγεί σε μια εκτενή ψυχο-ιστορική ματιά στην περιπέτεια της θεμελίωσης των μαθηματικών. Η εξέλιξη αυτής της πορείας περιέχει ένα συναρπαστικό παράδοξο. Μέσα από την αγωνιώδη προσπάθεια κάποιων μεγαλοφυιών ανθρώπων να λύσουν τα αφηρημένα φιλοσοφικά προβλήματα των μαθηματικών, γεννήθηκε η πιο πρακτική και πιο χρήσιμη εφεύρεση του εικοστού αιώνα: ο ηλεκτρονικός υπολογιστής.
Όπως δείχνει με πολλούς τρόπους αυτό το βιβλίο, η περιπέτεια που καταλήγει στον Γκέντελ και τη μη πληρότητα δεν είναι απλώς και μόνο μια επιστημονική έρευνα, αλλά ταυτόχρονα μια βαθειά ανθρώπινη, βασανιστική και ηρωική πορεία αναζήτησης, από το σκοτάδι στο φως, από τον παραλογισμό στον λόγο, από την παράνοια στους αλγόριθμους.

πηγή

[το θεατρικό ήταν πολύ ξεκούραστο και το διάβασα μέσα σε μια μερα. τώρα διαβάζω το δοκίμιο. έχει πολύ ενδιαφέρον, καθώς βλέπεις τα μαθηματικά από μια άλλη όψη, όχι μόνο επιστημονική αλλά και φιλοσοφική. περιέχει και πολλά ιστορικά στοιχεία για την εξέλιξη των μαθηματικών.]
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by castiel »

θέλω να αγοράσω 2 βιβλία.
το ένα είναι λέω να είναι του stephen king και το άλλο περιμένω να μου προτείνετε εσείς!
δεν έχω θέμα με το είδος, οπότε πείτε το πρώτο βιβλίο που θα προτείνατε σε κάποιον!
jobo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 220
Joined: Tue Nov 09, 2010 8:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by jobo »

εξαρταται απο το ειδος θα σου απαντησω εγω...απο τα πολυ καλαμου ειναι(ανεξαρτητου ειδους και σειρα προτιμησης):
φλατλαντ(η επιπεδοχωρα)->εκλαικευμενη επιστημη εχει να κανει με την αντιληψη μας στο θεμα των διαστασεων
το αρωμα(εξαιρετικο,πολυ καλη αφηγηση,μυθιστορημα)
ακου ανθρωπακο(δοκιμιο -μικρο σε εκταση οπου ο συγγραφεας κραζει τον ανθρωπακο της κοινωνιας μας)
ο λυκος της στεπας(τοπ επιλογη,μυθιστορηματος,απλως το λατρεψα)
θαυμαστος νεος κοσμος(brave new world)-aldus haxley
1984 (οργουελ)
ττ α δυο τελευταια δεν μπορω να τα σχολιασω γιατι θα γραφω πολλα και μπορει να την χαλασω σε κανεναν που δεν τα εχει διαβασει...αυτα απο μενα
+εχω ακουσει οτι και το σινταρτα ειναι πολυ καλο..εχουμε πληροφοριες?
Post Reply

Return to “Λογοτεχνία”