Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by Adamaklas »

ShadowMech wrote:Βγες στη συνελευση και μιλα για διαπλοκη παραταξεων ή πχ για παρατυπιες στο καταστατικο ή για ψηφιση ψηφισματων αντι πλαισιων και μετρα τα δευτερολεπτα μεχρι να σου παρουν το μικροφωνο απ τα χερια.
Δεν ξερω αν θα γινοταν κατι τετοιο ειπαμε οχι στην καταστροφολογια, μιλαμε με επιχειρηματα.

ShadowMech wrote:Στρεβλωση του καταστατικου ωστε να βγαινουν αποφασεις για το συνολο της σχολης απο ~140 ατομα, και να τη κλεινουν παρανομα μεχρι να ξεκαυλωσουν.
Ακριβως. Κατι που γινεται με και με ενα ολοκληρο συνταγμα, νομους και διαταξεις. ή αλλιως παραθυρακια
ShadowMech wrote:Ολοι ξερουμε για βανδαλισμους και κλοπες εξοπλισμου
Ειμαι μικρος και δεν ξερω κανενα βανδαλισμο και καμια κλοπη εξοπλισμου, αλλα πιστευω οτι εχει γινει και δεν διαφωνω μαζι σου. Κλοπη/βανδαλισμος ειναι πταισμα/κακουργημα ιδιως στην αθηνα. Το παλιο πλεον ασυλο δεν παρεμποδιζει πουθενα και κανεναν να διενεργησει ερευνες .
ShadowMech wrote:Ας βγει πχ νεολαια του Λα.Ο.Σ. (εκφραζει ενα ~5% καλως ή κακως) στο πολυτεχνειο, και μετρηστε λεπτα πριν ακουσετε τις σειρηνες του ασθενοφορου.
καταστροφολογια.

Εγω ειπα οτι δεν μου αρεσουν οι γενικες και λαικιστικες απαντησεις . Που αν το διαβασεις θα τις δεις και μονος σου. Σιγα μην κατσω να αποδειξω οτι ενας βουλευτης και ενα βουλευτικο σωμα χρησιμοποιει αθέμιτου τροπους πειθους , οταν δεν δικαζεται για κακουργηματα.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by ShadowMech »

αυτόν που έγραψε τούτη την παράγραφο, μην τον ξεχάσουμε
Για να κανω και γω τον ονειροπολο:

Αχ... ποτε θα φτασει η εποχη που η κοινωνια θα ωριμασει και θα πεταξει τετοιες φασιστομαλακιες στα σκουπιδια της ιστοριας...
Σιγα μην κατσω να αποδειξω οτι ενας βουλευτης και ενα βουλευτικο σωμα χρησιμοποιει αθέμιτου τροπους πειθους , οταν δεν δικαζεται για κακουργηματα.
Σωστα. Καταλαβαινεις ομως οτι κρινεις με δυο μετρα και δυο σταθμα. (Οπου το ασυλο μας αρεσει γιουχιου, οπου αλλο ασυλο δε μας αρεσει σκατα να φαει)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by Adamaklas »

ShadowMech wrote:Σωστα. Καταλαβαινεις ομως οτι κρινεις με δυο μετρα και δυο σταθμα. (Οπου το ασυλο μας αρεσει γιουχιου, οπου αλλο ασυλο δε μας αρεσει σκατα να φαει)
Ακριβως! Το νομοσχεδιο οπου μου αρεσει συμφωνω οπου δεν μου αρεσει δεν το θελω !! Για αυτο πρεπει να γινεται ωραια ώριμη και ηρεμη συζητηση μεταξυ ατομων και οχι IPs.

Συμφωνω Απολυτα με αυτο που λες , οτι πρεπει αυτοι που διαφωνουν να λενε γιατι διαφωνουν. Δυστηχως η εμπειρια μου στο ιντερνετικο γιγνεσθαι με αποτρεπει να το κανω , πραγματικα συγνωμη για αυτο.

Στην συνελευση κανενας δεν προσπαθει να αναλυσει τον νομο ,πλεον ,και να ενημερωσει τους συμφοιτητες μας, κατι που ειναι μεγαλο κριμα, γιατι πραγματικα υπαρχουν ατομα που δεν τον εχουν διαβασει πληρως. Απο αυτο εδω το φορουμ ομως μπορουμε να τους πληροφορουμε, οσους το διαβαζουν.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
KonTaz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 429
Joined: Mon Nov 08, 2010 10:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Εκεί,Άντε Γεια

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by KonTaz »

1ον)Όσον αφορά το σύστημα με τις πιστωτικές μονάδες γνωρίζει κανένας με ποιο τρόπο θα εφαρμοστεί και ειδικότερα πως θα επηρεάσει τις σχολές στο Ε.Μ.Π που στην πλειοψηφία τους απαιτούν 5 τουλάχιστον χρόνια φοίτησης???
2ον)Από ότι κατάλαβα διαβάζοντας τον νέο νόμο παράλληλα με τον προϋπολογισμό για τα ΑΕΙ,τα βιβλία θα αντικατασταθούν σταδιακά από ηλεκτρονικά συγγράμματα και σημειώσεις με τη μορφή pdf.Διορθώστε με αν κάπου κάνω λάθος..
Ρωτάω τώρα εγώ:Είναι δυνατόν κάποιος να διαβάσει πολλές συνεχόμενες ώρες σημειώσεις από τον υπολογιστή??
Την κάνω χωνί,αράζω.
Την κάνω τζαμάουα,είμαι τέλειος.
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by Nameless »

Adamaklas wrote:
ShadowMech wrote:Βγες στη συνελευση και μιλα για διαπλοκη παραταξεων ή πχ για παρατυπιες στο καταστατικο ή για ψηφιση ψηφισματων αντι πλαισιων και μετρα τα δευτερολεπτα μεχρι να σου παρουν το μικροφωνο απ τα χερια.
Δεν ξερω αν θα γινοταν κατι τετοιο ειπαμε οχι στην καταστροφολογια, μιλαμε με επιχειρηματα.
Ας μιλησουμε με επιχειρηματα. Ειχα κατεβασει ψηφισμα για να φυγουν οι αφισες μεσα απο τα αμφιθεατρα και τα παραθυρα (και κατι αλλα). Στο τελος μου πηραν το μικροφωνο απο τα χερια με τη δηθενα απαντηση οτι ειναι ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ.
Επισης την προηγουμενη φορα που η κοπελια ειχε κατεβασει το ανοιχτο πλαισιο, την ωρα των ερωτησεων ΚΑΝΑΝΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ. Θα ειχε γινει χαμος αμα ειχε συμβει πανω στην ομιλια μια αλλης παραταξης.
ShadowMech wrote:Στρεβλωση του καταστατικου ωστε να βγαινουν αποφασεις για το συνολο της σχολης απο ~140 ατομα, και να τη κλεινουν παρανομα μεχρι να ξεκαυλωσουν.
Ακριβως. Κατι που γινεται με και με ενα ολοκληρο συνταγμα, νομους και διαταξεις. ή αλλιως παραθυρακια
Ε και??? Ειναι σωστο???
ShadowMech wrote:Ολοι ξερουμε για βανδαλισμους και κλοπες εξοπλισμου
Ειμαι μικρος και δεν ξερω κανενα βανδαλισμο και καμια κλοπη εξοπλισμου, αλλα πιστευω οτι εχει γινει και δεν διαφωνω μαζι σου. Κλοπη/βανδαλισμος ειναι πταισμα/κακουργημα ιδιως στην αθηνα. Το παλιο πλεον ασυλο δεν παρεμποδιζει πουθενα και κανεναν να διενεργησει ερευνες .
Εισαι μικρος και δεν ξερεις οτι οταν γινει η κλοπη πρεπει να επεμβει αμεσα η αστυνομια. Γιατι αμα περιμενεις να συμφωνησουν οι φοιτητες να μπει μεσα η αστυνομια ο ληστης θα εχει φυγει για Τιμπουκτου. Οπως τοτε που κανανε οι φοιτητες καλοκαιρινο το αμαξι της αστυνομιας που ειχε μπει για κλεμενους υπολογιστες στους Ηλεκτρολογους. Οταν λεμε καλοκαιρινο εννοουμε καμμενο, ευαερο και ευηλιο.
ShadowMech wrote:Ας βγει πχ νεολαια του Λα.Ο.Σ. (εκφραζει ενα ~5% καλως ή κακως) στο πολυτεχνειο, και μετρηστε λεπτα πριν ακουσετε τις σειρηνες του ασθενοφορου.
καταστροφολογια.
Τοτε γιατι δεν υπαρχει νεολαια του Λα.Ο.Σ. στις σχολες??? Γιατι θελει τοσο πολυ αυτο το κομμα να αρθει το ασυλο??? Γιατι εχει πεσει τοσες φορες ξυλο στη σχολη μας μεταξυ των παραταξεων??? Γιατι οταν εγω ημουν σε παραταξη παλαιοτερα ΗΞΕΡΑ και μου ΛΕΓΑΝΕ ποια ειναι τα μουλαρια που ριχνουνε καλο ξυλο οταν χρειαστει στις πορειες??? ΟΕΟ???
Εγω ειπα οτι δεν μου αρεσουν οι γενικες και λαικιστικες απαντησεις . Που αν το διαβασεις θα τις δεις και μονος σου. Σιγα μην κατσω να αποδειξω οτι ενας βουλευτης και ενα βουλευτικο σωμα χρησιμοποιει αθέμιτου τροπους πειθους , οταν δεν δικαζεται για κακουργηματα.
Δηλαδη οι παραταξεις εσπευμενα δεν κανανε παραπληροφορηση για το νομοσχεδιο ωστε ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ να βγει η Αννα Διαμαντοπουλου και να βγαλει τις περιφημες 50 ερωτησεις με απαντησεις.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by Adamaklas »

Nameless wrote:Ας μιλησουμε με επιχειρηματα. Ειχα κατεβασει ψηφισμα για να φυγουν οι αφισες μεσα απο τα αμφιθεατρα και τα παραθυρα (και κατι αλλα). Στο τελος μου πηραν το μικροφωνο απο τα χερια με τη δηθενα απαντηση οτι ειναι ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ.
Επισης την προηγουμενη φορα που η κοπελια ειχε κατεβασει το ανοιχτο πλαισιο, την ωρα των ερωτησεων ΚΑΝΑΝΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ. Θα ειχε γινει χαμος αμα ειχε συμβει πανω στην ομιλια μια αλλης παραταξης.
Πραγματικα κριμα που σου συνεβει αυτο, και πραγματικα θα ηθελα να ειμουν μεσα στην συνελευση που συνεβει αυτο, οσο για την κοπελια που κατεβασε ανοιχτη σχολη , ακουσα και εγω δυο τοπεθετησεις, που βριζοντουσαν οι παραταξιακοι μεταξυ τους.... δεν ξερω αν επιτρεπονται οι τοποθετησεις την ωρα τον ερωτησεων, αλλα δεν το θεωρω τοσο τραγικο ωστε να καταργησουμε το ασυλο.
Nameless wrote:Ε και??? Ειναι σωστο???
Καθολου Σωστοο!!!! Καταργουμε για αυτο ομως το ασυλο?

Nameless wrote: Εισαι μικρος και δεν ξερεις οτι οταν γινει η κλοπη πρεπει να επεμβει αμεσα η αστυνομια. Γιατι αμα περιμενεις να συμφωνησουν οι φοιτητες να μπει μεσα η αστυνομια ο ληστης θα εχει φυγει για Τιμπουκτου. Οπως τοτε που κανανε οι φοιτητες καλοκαιρινο το αμαξι της αστυνομιας που ειχε μπει για κλεμενους υπολογιστες στους Ηλεκτρολογους. Οταν λεμε καλοκαιρινο εννοουμε καμμενο, ευαερο και ευηλιο.
Οπως και στα τει μηχανολογιας λαρισης οπου σκαψανε σε τοιχους για να περασουν σκονακια, οι φοιτητες πιαστηκαν επ αυτοφορο , αλλα κανενανας αστυνομικος δεν μπορεσε να μπει μεσα για να συλλαβει αυτα τα ατομα για καταστροφη δημοσιας περιουσιας που ειναι κακουργημα ( οταν λεω για τρυπες, εννοω 12 τρυπες)

Απαραδεκτο !! 4-5 φοιτητες διαγραφηκαν απο το τμημα την επομενη μερα. Ενω θα μπορουσαν καλιστα να ειχαν μπει και 1 χρονο φυλακή. Γιατι ομως να χασουμε μια κατακτηση της δημοκρατιας λογο καποιον βλακωδών και ηλιθιων? ( Μαθαμε ποτε τι εγιναν και ποιοι πηραν αυτους τους υπολογιστες? και οι φημες μου κανουν)

Οπως και η αστυνομια δεν εδρασε ποτε στις παρανομες ενέργειες πολλων καθηγητών ( γεγονος) που παρανομα δινανε στην ευχέρεια επιχειρησεων τα εργαστηρια των μηχανολογων μηχανικων( και οοοοοχιιιι μοοονοοοοο) , οπου θα μπορουσε να κανει.
Nameless wrote:Τοτε γιατι δεν υπαρχει νεολαια του Λα.Ο.Σ. στις σχολες??? Γιατι θελει τοσο πολυ αυτο το κομμα να αρθει το ασυλο??? Γιατι εχει πεσει τοσες φορες ξυλο στη σχολη μας μεταξυ των παραταξεων??? Γιατι οταν εγω ημουν σε παραταξη παλαιοτερα ΗΞΕΡΑ και μου ΛΕΓΑΝΕ ποια ειναι τα μουλαρια που ριχνουνε καλο ξυλο οταν χρειαστει στις πορειες??? ΟΕΟ???
Καρφακι δεν μου καιγεται που δεν εχει το λαος νεολαια, δεν θα ηθελα και αλλους κωματικους... χωρτασαμε ( υπαρχουν νεολαιες του λαος, πχ Νομικο Κομοτηνής) Και ξυλο παιζουν γιατι ειναι βλακες.
Nameless wrote: Δηλαδη οι παραταξεις εσπευμενα δεν κανανε παραπληροφορηση για το νομοσχεδιο ωστε ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ να βγει η Αννα Διαμαντοπουλου και να βγαλει τις περιφημες 50 ερωτησεις με απαντησεις.
Ναι κανανε , για αυτο ειμαστε εμεις εδω να πληροφορουμε τον κοσμο για την πραγματικοτητα. Η Αννα εκανε το κλασικο, λαικισμο στον λαικισμο, δεν βλεπω λογο να μην την κατακρινω.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by Kitharistas »

o νέος νόμος σε ΦΕΚ

http://www.ntua.gr/announcements/rector ... 1_195A.pdf


ορόσημα για την εφαρμογή του νόμου στα αει

http://www.ntua.gr/announcements/rector ... 110906.pdf


πρόσθετες χρηματοδοτήσεις για τα αει

http://www.ntua.gr/announcements/rector ... 110906.pdf


50 ερωτοαπαντήσεις για το νέο νόμο

http://www.ntua.gr/announcements/rector ... 110906.pdf


όλα από το site του ΕΜΠ.. να δω τι νόημα έχει η κατάληψη τώρα.. βασικά μήπως δίνουμε μαθήματα από σήμερα με την ευγενική χορηγία της αστυνομίας? :P
Rock on buddies...
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by who »

Μπα, έχουν μαζευτεί όλοι να φυλάνε τους εθνοπατέρες στη ΔΕΘ. Κοιμήσου ήσυχος. :P
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
giotis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 422
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:44 pm
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by giotis »

Kitharistas wrote: 50 ερωτοαπαντήσεις για το νέο νόμο
http://www.ntua.gr/announcements/rector ... 110906.pdf
17. Ποιες άλλες σημαντικές αλλαγές επιφέρει ο νέος νόμος στις σπουδές;
Η διάρκεια σπουδών ορίζεται σε ν+2 χρόνια, όπου ν είναι τα χρόνια που ορίζονται από το πρόγραμμα σπουδών. Μετά από αυτό το χρονικό όριο ο φοιτητής χάνει τα προνόμια ου απορρέουν από τη φοιτητική του ιδιότητα, αλλά μπορεί να ολοκληρώσει τις σπουδές του με τις προϋποθέσεις που θέτει το κάθε Α.Ε.Ι.
αυτό σημαίνει ότι δν τον διώχνουν από την σχολή και μπορεί να την τελειώσει κανονικά ? δηλαδή όπως κ μέχρι σήμερα που απλά μετά το 7ο έτος δν παίρναν πάσο?
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by Kitharistas »

μάλλον.. είναι το πιο άμεσο συμπέρασμα..
Rock on buddies...
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”