Ας μιλήσουμε για tablets

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by castiel »

εντάξει, άλλο leak και άλλο να βγει και επίσημα :p

έχει δοκιμαστεί σε tablets?
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by castiel »

απόψεις για το asus Εee pad transformer prime?
(http://www.digitallife.gr/first-review- ... mer-prime/)
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by Don Molina »

Tegra 3, ICS 4.0, keyboard.
End of story.

Και από σήμερα νομίζω έχει και ξεκλειδωμενο bootloader οπότε εύκολα παιρνας και ένα CAE Linux.

Laptops are getting obsolete...
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by castiel »

http://www.goodbyte.gr/tablet/this-is-t ... ever-9833/
Πολύ καλά διαβάσατε, γιατί σήμερα παρουσιάζουμε τα χαρακτηριστικά του απόλυτου tablet. Πρόκειται για μια συσκευή που θα ικανοποιήσει κάθε ανάγκη σας και δεν θα χρειαστεί να κοιτάξετε για αρκετά χρόνια για κάποιον αντικαταστάτη της!

Επειδή όπως καλά καταλάβατε, τέτοιο tablet δεν κυκλοφορεί ακόμα στην αγορά, ως χρήστης πολλών και διαφορετικών tablet, θέλω να μοιραστώ μαζί κάποιες από τις απόψεις και τις προβλέψεις μου για την ανερχόμενη σε μεγάλο βαθμό αγορά των συγκεκριμένων συσκευών.

Με λίγα λόγια, αυτό που πραγματικά λείπει από τα σημερινά tablets είναι η χρηστικότητα. Μπορεί να έχουν γίνει εξαιρετικά γρήγορα, με φανταστικές οθόνες και μεγάλη αυτονομία, όμως κατά βάση ακόμα δεν έχουν γίνει ένα με την καθημερινότητα μας. Αν και προσωπικά δεν ήθελα να το παραδεχθώ, ως φαν κάθε καινούργιου τύπου συσκευής, η αλήθεια δυστυχώς είναι αυτή.

Image
Σήμερα, με το Asus Transformer Prime να είναι στην κατοχή μου, καταλαβαίνω καλύτερα από κάθε άλλη φορά, πόσο σημαντικό είναι το φυσικό πληκτρολόγιο. Όσο κι αν θέλουμε να το διώξουμε από τη ζωή μας, όλη η φιλοσοφία πάνω στην οποία έχουν φτιαχτεί οι περισσότερες εφαρμογές, αλλά και η φιλοσοφία βάση της οποίας έχουμε μεγαλώσει, απαιτεί την ύπαρξη πληκτρολογίου.

Έχω δοκιμάσει σε καθημερινή χρήση το 7άρι Playbook, το 8.9 ιντσών Galaxy Tab, το 10άρι iPad και πλέον το 10.1 Asus Transformer Prime (και κάποια ακόμα…). Είμαι βέβαιος μετά από όλα αυτά, ότι τα tablets χρειάζονται ακόμα πολλές αλλαγές για να αποτελέσουν αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μας. Αυτή τη στιγμή πάντως, θεωρώ το -με πληκτρολόγιο- Asus Transformer Prime (και φυσικά τους απογόνους του) ως την καλύτερη επιλογή, ακόμα και από το πολυδιαφημισμένο iPad.

Για να μην παρεξηγηθώ, το μέλλον σίγουρα ανήκει στα tablets, τα οποία με την έλευση των Windows 8, αλλά και άλλων ισχυρότερων λειτουργικών, θα μπορέσουν ουσιαστικά να υποκαταστήσουν τα σημερινά laptops και PCs. Αυτό που θα αποτελούσε το απόλυτο tablet για εμένα, είναι εκείνο που θα ενσωμάτωνε χαρακτηριστικά αντίστοιχα ενός καλού για την εποχή laptop (quad-core, 4-6GB μνήμης, κλπ), θα παρείχε τη δυνατότητα για αποσπώμενο πληκτρολόγιο αλά Transformer και θα διέθετε δύο τεχνολογίες που ακόμα δεν έχουν δει σε πλήρη διάσταση.

Η πρώτη είναι η ασύρματη επικοινωνία μέσω NFC και Wi-Fi Direct, κάτι που θα έκανε πολύ ευκολότερο τον διαμοιρασμό αρχείων και το streaming εντός και εκτός τοπικών δικτύων.

Η δεύτερη δεν έχει κάνει σοβαρά την εμφάνιση της ως τώρα και αμφιβάλω αν σύντομα θα τη δούμε στην αγορά. Αυτό που πραγματικά μου λείπει είναι να χρησιμοποιώ μόνο μία συσκευή αντί για desktop, tablet και laptop. Συνεπώς, θα περίμενα από τις αγαπημένες μας εταιρείες, να υλοποιήσουν ένα σύστημα, το οποίο ασύρματα θα συνδέει πληκτρολόγιο, mouse, οθόνη και ηχεία στο tablet που μπαίνει στο χώρο, χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να μπλέκω με περιττά καλώδια και χαζές διαδικασίες.

Αυτά συνιστούν για μένα το απόλυτο tablet και όχι μερικά pixel παραπάνω στις ήδη απίστευτα ευκρινείς οθόνες (δεν θα έλεγα όχι σε E-Ink ), ούτε 2 megapixel περισσότερα για να με κοιτάνε πιο συχνά οι γύρω μου περίεργα, καθώς βγάζω φωτογραφίες με το tablet μου! Ααα, και λίγο design αλά Nokia Lumia δεν θα με χάλαγε…
Image
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Heihachi
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 143
Joined: Thu Apr 19, 2012 4:39 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by Heihachi »

το σκέφτομαι να χτυπήσω ένα asus, εχω κατι γνωστους στο εξωτερικο, οποτε μπορει να πετυχω και καλυτερη τιμή.. από την άλλη λέω να περιμένω κανα χρόνο+ για να κυκλοφορήσουν και tablets με windows 8, νομίζω τότε θα αρχίσει να αυξάνεται ο ανταγωνισμός, και θα βγουν πολύ καλές συσκευές και πιο φτηνές...
I am Mishima Heihachi. I am Tekken. You will obey.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by castiel »

νομιζω ήρθε η ώρα για εναν σοβαρό ανταγωνιστή της apple
βεβαια ακομα δεν εχει κυκλοφορησει, αλλα δειχνει να εχει προοπτικες.
η ιδέα για το κάλυμα-πηκτρόλογιο πολύ καλή!
επίσης αποτι φαινεται θα μπορεις να διαλεξεις και χρώμα (bitches love colors :P )
_______________

Image

Μετά από αρκετές μέρες φημολογιών και μηδενικών διαρροών, η Microsoft παρουσίασε σήμερα το δικό της tablet. Υπό την ονομασία Microsoft Surface, η συσκευή διαθέτει οθόνη 10,6 ιντσών, ένα ειδικό στήριγμα (kickstand) το οποίο είναι ενσωματωμένο πάνω της και χρησιμοποιείται όποτε θέλει κάποιος να τοποθετήσει το Surface σε όρθια θέση χωρίς να το κρατάει, καθώς επίσης και το Touch Cover, ένα πληκτρολόγιο αφής με trackpad το οποίο μπορεί να συνδεθεί με το tablet αλλά και να «κουμπώσει» μαγνητικά πάνω του, προστατεύοντας έτσι την οθόνη. Σύμφωνα με τα όσα ανακοινώθηκαν, θα υπάρξει και το Type Cover που θα θυμίζει περισσότερο ένα κλασσικό πληκτρολόγιο.

Το Microsoft Surface θα κάνει την εμφάνιση του σε δύο εκδόσεις: μια που θα χρησιμοποιεί ARM επεξεργαστή και σαν λειτουργικό σύστημα θα «τρέχει» τα Windows RT και μια που θα υιοθετεί Intel Core επεξεργαστή τρίτης γενιάς και Windows 8 Pro. Η οθόνη της συσκευής είναι αναλογίας 16:9 ενώ υπάρχει και θύρα USB. Η Microsoft φαίνεται πως έδωσε ιδιαίτερη προσοχή και στον τρόπο κατασκευής, χρησιμοποιώντας μια νέα τεχνική, ονόματι VaporMg, όπου με ειδική επιλογή υλικών και διαδικασιών επιτυγχάνεται ποιότητα κατασκευής που θυμίζει αυτήν ενός πολυτελούς ρολογιού.

Στα χαρακτηριστικά του Surface που θα ενσωματώνει τα Windows 8 Pro παρατηρούμε πως βρίσκεται και το ειδικό «πενάκι» για συγγραφή κειμένων πάνω στην οθόνη ενώ σε αυτό με τα Windows RT το Office Home & Student 2013 RT. Η συσκευή με την έκδοση των Windows RT θα είναι παράλληλα και λίγο πιο λεπτή σε πάχος ενώ θα κυκλοφορήσει με μνήμη 32 ή 64 GB, σε αντίθεση με την δεύτερη που θα διατίθεται στα 64 και 128 GB.

Η Microsoft δεν ανέφερε ποια θα είναι η ακριβής τιμή των δύο εκδόσεων αλλά αρκέστηκε στο ότι αυτή με τον ARM επεξεργαστή θα κοστίζει περίπου όσο και μια υπάρχουσα συσκευή με τέτοιου τύπου CPU ενώ αυτή με τον επεξεργαστή της Intel θα τιμολογηθεί στα ίδια επίπεδα με αυτά ενός Ultrabook. Το «Surface for Windows RT» θα κάνει την εμφάνιση του μαζί με τα Windows 8 και περίπου 90 ημέρες μετά θα είναι διαθέσιμη και η δεύτερη έκδοση. Υπενθυμίζουμε πως τα Windows 8 φημολογείται πως θα κυκλοφορήσουν τον ερχόμενο Οκτώβριο.

Μπορείτε να δείτε το Surface και στο παρακάτω βίντεο. Φυσικά, περιμένουμε και τα δικά σας σχόλια για την νέα αυτή συσκευή και την προσπάθεια της Microsoft να «μπει» σε έναν καινούργιο χώρο, εκεί όπου φαίνεται να «κυριαρχεί» το iPad της Apple.





πηγή
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by Kuchiki_Byakuya »

Δεν έχω ιδέα από αυτά αλλά μου άρεσε.

Image
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by castiel »

νομίζω ότι μεγάλο ρόλο θα παίξει η τιμή.
τα windows 8 έτσι όπως τα εω δει εγω στο desktop μου, ταιριάζουν γάντι tablet.
ειδικά η pro έκδοση αν εχει γυρω στα 700-800 € θα ειναι πολύ καλά νομίζω, αν λάβουμε υπόψην τις δυνατότητες του hardware.

απότι φαίνεται θα εχουμε σκληρή μάχη.
και νομίζω ότι αυτό που επιδιώκει η ms ειναι να φέρει πιο κοντά τους υπολογιστές με τα tablets, και αν τα καταφέρει λογικά θα νικήσει.
άλλωστε όλος ο κόσμος windows ξέρει, windows εμπιστεύεται. αν του δώσεις ενα tablet που κάνει ότι ο υπολογιστής,όπως ο υπολογιστής, χωρίς να χρειαστεί εξοικείωση μαζί του τότε θα το προτιμήσει από iPad και android tablets.
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by eΝy »

castiel wrote: άλλωστε όλος ο κόσμος windows ξέρει, windows εμπιστεύεται. αν του δώσεις ενα tablet που κάνει ότι ο υπολογιστής,όπως ο υπολογιστής, χωρίς να χρειαστεί εξοικείωση μαζί του τότε θα το προτιμήσει από iPad και android tablets.
Image

Εδώ περιμένουμε πως και πως να βγει το Chrome OS για να πετάξουμε τα windows από τους υπολογιστές μας, θα βάλουμε windows και στα tablets?
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by ShadowMech »

+1

(SaaS ftw)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”