Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Ανακοινώσεις και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ψάχνουν κατευθύνσεις για Μεταπτυχιακές Σπουδές.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Enositis »

Παιδια αν και πρωτοετης και προπτυχιακος εχω αποψη επι του Θεματος γιατι ψαχτηκα αρκετα για εξωτερικο.
Ο πατερας μου σπουδασε Αγγλια και προοριζε να με στειλει και μενα εκει...να μη δωσω παν/νιες και να παω κατευθειαν Αγγλια...μετα θεωρησε οτι οι παν/νιες θα με σκληραιναν και οτι ηταν μια καλη εμπειρια γι αυτο και δεν ειπε τιποτα για Αγγλια...Μια μερα ανοιξα τη τσαντα του να του δωσω τα τσιγαρα του και βλεπω και προσπεκτους απο αγγλικα παν/μια...Τελικα δεν μου πε κουβεντα για αγγλια...μου ειπε απλα κανε οτι μπορεις να μπεις αριστοτελεια η μετσοβιο...απο οσο το ψαξα(εχει φιλους καθηγητες σε αγγλια αλλα και γενικοτερα διασυνδεσεις) πολυ καλυτερα αυτα απο την αγγλια.Για να σας δειξω ποσο εχει πεσει το επιπεδο...
Ο Πατερας μου σπουδασε (τελειωσε το 86) στο πανεπιστημιο του Σαντερλαντ.
Τοτε για να τον παρουν στο cource Nautical Studies ειχε 2 A levels +1 B level(Φυσικη Μηχανικη Εφαρμοσμενα Μαθηματικα) +Επαρκεια στην Αγγλικη +Εμπειρια στη Θαλασσα(ειχε ταξιδεψει 2 χρονια για να βγαλει φραγκα να σπουδασει) + συστατικες απο καθηγητες στα GCES.και τοτε στο αντικειμενο του ηταν το 2ο καλυτερο.Πρωτο ηταν to Newcastle.
Τωρα ξερετε πως μπαινουν;Ο μινους ειπε οτι το καλυτερο για Marine Engineering ειναι το Newcastle?ΑΔΕΡΦΕ ΣΤΟ ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΣΤΟΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟ ΜΕ 10.500 ΜΟΡΙΑ!Παιδι φιλος μας με 13.000 μορια τελειωσε στο νιουκαστλ!Το επιπεδο εχει πεσει Α-ΠΕΙ-ΡΑ!Πλεον δεν δινουν εξετασεις για να μπουν...με ενα IB του κωλου μπαινουν.Το εχουν δει βιομηχανια οι τυπαδες και σου λεει ελα...και εχουν κρατησει καποια πανεπιστημια τοπ οπως
LSE,Imperial κλπ...και οσο για τον τομεα της Ναυπηγικης ημουν σε ενα τραπεζι με εφοπλιστες και ελεγαν ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑΥΠΗΓΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΤΣΟΒΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΣΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ!Και αναγκαζομαστε να παρουμε ειτε μηχανολογους που το βγαλαν τα 5 και στα 6 με μεταπτυχιακο στη ναυπηγικη ειτε αυτους απο το εξωτερικο που ομως αν δεν ειναι απο καλο παν/μιο ειναι δευτεροκλασατοι ναυπηγοι...
Παιδια για προπτυχιακα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΛΛΑΔΑ...Μη σας πω ΚΑΙ για μεταπτυχιακα...Παιδια απο οργανωση δεν ειμαστε καλα...αλλα πιστευω τα μυαλα του μετσοβιου(εμενα με βγαζω απεξω) δεν υπαρχουν σε πολλα παν/μια...
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Trist4n »

Η αληθεια ειναι καπου αναμεσα... Οτι η Αγγλια ειναι κολοχανιο που πουλαει πτυχια και πρεστιζ στους κουτους ισχυει.
Οτι η Ελλαδα ειναι ο,τι καλυτερο προπτυχιακα ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ, προς θεου... Το ξαναπα, ανοιξτε τα ματια σας, δεν υπαρχει μονο Αγγλια και Ελλαδα, υπαρχει Ολλανδια, Ελβετια, Αυστρια, Γερμανια, Γαλλια και Σουηδια...

...και Δανια.
Last edited by Trist4n on Sun Sep 26, 2010 3:26 pm, edited 1 time in total.
I am going according to plan.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Enositis »

Εγω συγκρινα αγγλια ελλαδα...

ΣΟΥΗΔΙΑ--->KTF φοβερο παν/μιο...
Γερμανια εχω ακουσει οτι εχει τα δυσκολοτερα παν/μια αλλα δεν το εχω ψαξει καθολου...Οπως και για Γαλλια...ΓΙα Ολλανδια οφειλω να πω δεν εχω ακουσει τα καλυτερα...
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Trist4n »

Η αληθεια να πινεται, παντως, τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα στη σχολη σου απ' οτι στη δικη μου. Εχετε κι εσεις τους κομπλεξικους σας, αλλα γενικα η σχολη δουλευει.
I am going according to plan.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Enositis »

ΤΙ να πω δεν εχω ακομα αποψη...Παντως η γνωμη μου ειναι οτι η σχολη ειναι ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ το επιπεδο των φοιτητων της...δευτερευόντως οι υποδομες της(βιβλιοθηκες υπολογιστες εργαστηρια)....και τριτον οι καθηγητες...
Και πιστευω ακραδαντα οτι το μετσοβιο αριστοτελειο αλλα και της Πατρας εχουν απο τα καλυτερα υλικα στην ευρωπη...
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Spyrοs »

Enositis21 wrote: ημουν σε ενα τραπεζι με εφοπλιστες και ελεγαν ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑΥΠΗΓΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΤΣΟΒΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΣΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ!
Κατάλαβες μήπως γιατί τους ενδιαφέρουν τόσο τα χρόνια φοίτησης? :?

Είναι δηλαδή θέμα ηλικίας (θέλουν πιτσιρικάδες) ή θεωρούν ότι αν το βγάλεις στα 5 (και ίσως άρπα-κόλα) είσαι "καλύτερος" από έναν που τελείωσε στα 6-7 (αλλά ίσως το νιώθει περισσότερο) :?:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Enositis »

Γυρναω και λεω σε εναν...μα καλα μετσοβιο ειναι ρε παιδια...και μου λεει κοιτα να δεις μιχαλη...εμας μας ενδιαφερει η συνεχεια του ανθρωπου...κοιταμε απο το γυμνασιο...19 στο γυμνασιο...19 στο λυκειο...μπαινει στη σχολη...τη βγαζει στα 5 αντε στα 6...αυτος ο ανθρωπος -κατ εκεινον- θα ειναι και σωστος στη δουλεια του...θα ειναι αποδοτικος και κυριως ΣΥΝΕΠΗΣ....ενω ο αλλος που το βγαλε στα 8 και στα 9 σημαινει οτι μεσα στη σχολη τα παρατησε.Οτι κατι τον απεσπασε.Ή απλα οτι οταν επιασε η μεγαλη φουρτουνα δε μπορεσε να ανταπεξελθει.Πρωτιστως τους νοιαζει χρονια αποφοιτησης και μετα ο βαθμος...
Κι επισης ενας ειπε οτι προτιμα μηχανολογους απο ναυπηγους για το λογο οτι οι μηχανολογοι ειναι -ετσι ακριβως ειπε- "ελβετικοι σουγιαδες"
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Trist4n »

Αυτα ειναι. Τωρα φτιαχτηκα. Θα το κανω avatar. :mrgreen:
I am going according to plan.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Enositis »

χαχαχαχαχαχα ουστ απο δω ρε!χαχαχα
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Spyrοs »

Σωστούς τους βρίσκω τους εφοπλιστάδες! Παρόλαυτα θα επεκτείνω το αστειάκι:
Attachments
ελβετικοι_σουγιαδες.jpg
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
Post Reply

Return to “Οδηγός Μεταπτυχιακών Σπουδών & Οδηγός Επαγγέλματος”