Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Ανακοινώσεις και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ψάχνουν κατευθύνσεις για Μεταπτυχιακές Σπουδές.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Spyrοs »

Don Molina wrote:Καλησπέρα Τάκης.
Τι δουλειά κάνεις Τάκη?
Έχω τελειώσει ΕΜΠ και έκανα 1 μεταπτυχιακό στο Imperial (Advanced Engineering) και άλλο έναν χρόνο MBA.
Ναι, ωραία αυτά αλλά δεν μου είπες τι δουλειά κάνεις...
Εεεεε, στον Άβακα μωρέ τραβάω 15ώρα και την σφραγίδα μου μία στο τόσο για 900€ τον μήνα...
^So true ...
Και με τα υπόλοιπα συμφωνώ more or less.

Κάτι άλλο. Το ETH εσείς γιατί λέτε ότι είναι τόσο ΣΟΥΠΕΡ-ΝΤΟΥΠΕΡ?
Εγώ το έχω ψάξει μόνο από τη σκοπιά της Ρομποτικής/Ελέγχου και πράγματι είναι μονόδρομος στην Ευρώπη. Οι υπόλοιποι τι έχετε ακούσει και από ποιόν?
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Don Molina »

Stayrros46 wrote:Πάντως σε όσες αγγελίες για δουλειά έχω δει στο εξωτερικό το να είσαι μηχανικός δεν είναι prefferable/additional όπως λες.
Είναι το πρώτο που ζητάνε κ μάλιστα ζητάνε για κάποιες θέσεις μηχνικούς με master ενώ σε άλλες με phd σχετικό με το αντικείμενο της δουλειάς.
Και φυσικά στη συνέχεια ζητάνε κ ακριβώς τις δεξιότητες που πρέπει να καλύπτεις.
Έχω δει reqs για CFD στην Ferrari (F1 μάλιστα) και δεν έγραφε πουθενά μηχανικός :mrgreen:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
Stayrros46
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 43
Joined: Fri Mar 19, 2010 9:19 am

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Stayrros46 »

Δεν το αμφισβητώ,κ εγώ έχω δει αντίστοιχα πολλές αγγελίες για παρόμοιες θέσεις,που ζητάνε πτυχίο,μεταπτυχιακό ή διδακτορικό.
Αλλά πέρα από αυτό,είναι αδύνατον τις περισσότερες φορές να καλύψεις τις απαιτήσεις αν δεν έχεις τα παραπάνω.
Ειδικά για CFD που λες σε προπτυχιακό επίπεδο οι γνώσεις που παρέχονται είναι ελάχιστες,και μόνος σου όσο όρεξη και να έχεις δεν μπορείς να αποκτήσεις τα προσόντα που ζητάνε.Αν δεν κάνεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό εξειδικευμένο πάνω εκεί,δεν μπορείς να έχεις και τις απαραίτητες γνώσεις
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Don Molina »

Stayrros46 wrote:Αν δεν κάνεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό εξειδικευμένο πάνω εκεί,δεν μπορείς να έχεις και τις απαραίτητες γνώσεις

Στο Master δεν μαθαίνεις να κάνεις CFD και να εκμεταλλεύεσαι τα αποτελέσματά του. Μαθαίνεις την επιστήμη του CFD, πώς γράφεται ο κώδικας κλπ κλπ. Εκεί είναι αντικείμενο μελέτης, όχι εργαλείο :!:

Όταν δουλεύεις σε μια εταιρεία και παράγεις με εργαλείο σου το CFD, δουλεύεις βάσει εμπειρίας και νιονιού. Σου κόβει να αξιολογήσεις τα αποτελέσματα και να κάνεις καλύτερο σχέδιο. Good. Όχι? Πόρτα και αποζημίωση.

Οι απαραίτητες γνώσεις για δουλειά βρίσκονται στην δουλειά, όχι στο αμφιθέατρο και στην βιβλιοθήκη. Εκεί βρίσκονται κάποια βασικά πράγματα που θα τα έχεις ως εργαλεία και μόνο. Γι' αυτό όλα μα όλες οι θέσεις προσφέρονται με καρα-απαραίτητο την προϋπηρεσία και μάλιστα στο συγκεκριμένο αντικείμενο :mrgreen:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Trist4n »

Για το ΕΤΗ:

Καταρχας εχει τα περισσοτερα Νομπελ τεχνικου ενδιαφεροντος στην Ευρωπη. Αυτο για καποιους αρκει, για τους υπολοιπους:

1) Ειναι το πλουσιοτερο πανεπιστημιο της Ευρωπης. Η τσεπη τους απλα ΔΕΝ εχει πατο. Και οποιος εχει λεφτα τα δινει για να μαζεψει τους καλυτερους και να τους πληρωνει αδρα να σκεφτονται και να υλοποιουν τα καλυτερα. Επισης τα ξοδευει για να παραγει τους καλυτερους.
Ενδεικτικα, η μηνιαια αμοιβη για διδακτορικο μπορει σχετικα ανετα να φτασει τα 6-7.000 φραγκα (4000-5000ευρω).
2) Συνεπεια του παραπανω, το διδακτικο προσωπικο ειναι η ελιτ.
3) Γελοιωδως ΓΑΜΑΤΗ υποδομη. Εχει τοσα pc-lab που πρεπει να υπαρχει ενα PC για καθε σπουδαστη τουλαχιστο. Επισης, οταν ειδα τις βιβλιοθηκες τους μου επεσε το σαγονι.
4) Η Ελβετικη αγορα και βιομηχανια πινει νερο στο ονομα του και των αποφοιτων του. Απο προσωπικη εμπειρια. Και πιστεψε με, η Ελβετια ειναι η γη της Εδεμ για μηχανικους αυτον τον καιρο (οπως και η υπολοιπη κεντρικη ευρωπη, Ολλανδια κλπ).


Μονη μαλακια ειναι οτι εχει πολυ περιορισμενη ποικιλια μεταπτυχιακων προγραμματων, και ηδη τα περισσοτερα απο αυτα μοιαζουν πολυ με τις δικες μας κατευθυνσεις. Πολυ δυσκολα δηλαδη θα κανει εκει ενας Εμπιτης ενα ποιοτικο μαστερ.

Αλλα για διδακτορικο... Δε βλεπω γιατι θα ηθελες να πας οπουδηποτε αλλου.... Αναλογα το αντικειμενο, ολο και καποια εξαιρεση θα υπαρχει, παντα υπαρχουν.

ΥΓ. Δε νομιζω να υπολειπεται καν των αμερικανικων πια...
I am going according to plan.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Spyrοs »

Γαμώτο άμα είχε στο ETH MSc-PhD πάνω σε Dynamics/Control με εφαρμογή σε Aerospace Engineering (1η μου επιλογή) θα πήγαινα και κολυμπώντας! Oh wait ... :lol:

Από τα υπόλοιπα μου κάνει κλικ το Master in Robotics, Systems & Control (2η επιλογή) αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Aerospace :?

Επίσης με ξενερώνουν οι γλώσσες που μιλάνε στην Ελβετία. Όχι ότι θα δυσκολευτώ να μάθω, απλά δε μου αρέσουν.-
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Trist4n »

Δεν υπαρχουν γλωσσΕΣ. Γερμανικα μιλανε μονο στη Ζυριχη. Ελβετικα γερμανικα. Σαν να λεμε Κυπραιικα ελληνικα (θελουνε μπολικη εξοικειωση).

Βεβαια τα μαθηματα ειναι στα αγγλικα.

Μονο εγω δε θελω να ακουω για αεροπλανα σε αυτη τη γαμωκατευθυνση????
I am going according to plan.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Spyrοs »

Trist4n wrote:Μονο εγω δε θελω να ακουω για αεροπλανα σε αυτη τη γαμωκατευθυνση????
Τα αεροπλάνα είναι τρέ μπανάλ ... Εγώ μιλάω για διαστημόπλοια :mrgreen:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Doublecore »

Spyrοs wrote:Τα αεροπλάνα είναι τρέ μπανάλ ... Εγώ μιλάω για διαστημόπλοια :mrgreen:

Γιατι δεν τα συνδυαζεις? ;)

Image
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by tsag »

Spyrοs wrote:+1 για ETH και Αμέρικα 8-)
+TU Delft ειδικα αν ασχολεισαι με αεροδιαστημικη-αεροναυτικη........ειναι αιωνες μπροστα....
Post Reply

Return to “Οδηγός Μεταπτυχιακών Σπουδών & Οδηγός Επαγγέλματος”