"Η Μουσική στο Cinema" στο polytexneiofm

Ο ραδιοφωνικός σταθμός του ΕΜΠ: Stay Tuned!!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
electra_semfitissa
Captain
Captain
Posts: 105
Joined: Tue May 17, 2011 5:07 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ

Re: "Η Μουσική στο Cinema" στο polytexneiofm

Post by electra_semfitissa »

Μα είναι δυνατόν ακόμα να απορείς γιατί ο ζεστός καιρός, μας κλέβει τα Χριστούγεννα?
Τώρα που όλοι οι καπιταλιστές φύγανε από την Κόλαση και
μετοικήσανε στον πλανήτη Γη, έκλεισε εκεί το μαγαζάκι,
και γι’ αυτό η πλανητική μας θερμοκρασία θα κινηθεί
στους +5- +10 βαθμούς σε σχέση με τα κανονικά επίπεδα της κάθε εποχής..!!!


«Άγιε μου Βασίλη, είμαι το μικρό Ηλεκτράκι. Φέτος τα Χριστούγεννα θέλω να μου φέρεις μαγικά ξύλα για το τζάκι, που θα καίγονται και δε θα «σώνονται» ποτέ!! Αν είσαι μάγκας θα τα καταφέρεις και θα τη βρεις την άκρη….!»

Αύριο Mini-αφιέρωμα.. Επιτέλους «Ταινίες» στις αίθουσες..
«Τι περιμένουμε πως και πως»



Στείλε στο inbox στο φατσιοβιβλίο (facebook) ή με mail ή εδώ, τις καλύτερες χριστουγεννιάτικες ταινίες ή ταινίες για τα Χριστούγεννα (comedy,thriller κλπ) μαζί με κάποιο προσωπικό σχόλιο ή και όχι και βοήθησέ με να φτιάξουμε το καλύτερο top 10 για την επόμενη εκπομπή!

Αύριο Τρίτη και 13!!!
Στις 14.00 βάλε polytexneiofm! LiVe η εκπομπή “Μουσική & Cinema”



ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΕ ΤΟ ΤΑΤΟΥΑΖ (THE GIRL WITH THE DRAGON...) Μη δεις την Αμερικάνικη..!Κατέβασε αυτή και θα λυσσάξεις και θα κατεβάσεις και τα σίκουελ 8-) Δες τη θα με θυμηθείς!!!



Για Πολλά πολλά περισσότερα μαζί με τις δικές σας μουσικές επιλογές που χρωστάω κιόλας,τα λέμε ραδιοφωνικά!!!!
Μπι δεαρ!
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: "Η Μουσική στο Cinema" στο polytexneiofm

Post by Stathis »

electra_semfitissa wrote:«Άγιε μου Βασίλη, είμαι το μικρό Ηλεκτράκι. Φέτος τα Χριστούγεννα θέλω να μου φέρεις μαγικά ξύλα για το τζάκι, που θα καίγονται και δε θα «σώνονται» ποτέ!! Αν είσαι μάγκας θα τα καταφέρεις και θα τη βρεις την άκρη….!»
μάγκας αποκλείεται να είμαι - βλέπεις αντίθετα με ό,τι ευρέως διαδίδεται είμαι γυναίκα και ως εκ τούτου προτιμώ το <<μαγκάκι>> και αυτό μόνο αν προέρχεται από το στενό μου περιβάλλον , τον Ρούντολφ ή καμία κουνιάδα του

είναι εύκολο μετά από αυτή την παραδοχή , να υποθέσεις ότι δεν έχω και άσπρη γενειάδα (αλλιώς το μόνο δώρο που θα έκανα βραδιάτικα , θα ήταν μια ξεπέτα σε ξαναμμένους οικογενειάρχες στον παράδρομο της Συγγρού) , ούτε και έχω την υπομονή να διαβάζω τα γράμματα όλου του κόσμου - αν αφιερωνόμουν σε κάποιο γράμμα που ζητάει παράλογες χάρες και τυφλή αφοσίωση , θα ήταν μονάχα αν το έγραφα εγώ

παρ' όλα αυτά , κατανοώ πλήρως ότι το πετρέλαιο έχει ακριβύνει και με αυτές τις ηλιόλουστες μέρες που το ανάβεις ελάχιστα το πράγμα έχει ξεφύγει τελείως λόγω της αντιστοιχίας λιγότερες ώρες αναμμένο - μεγαλύτερη ωριαία χρέωση . Και εγώ άνθρωπος είμαι , όσο άνθρωπος μπορεί να είναι μια γυναίκα (και όσο μη απάνθρωπος μπορεί να είναι ένας άντρας) και όταν μου ήρθε 50 ευρώ για 6 ώρες καλοριφέρ , χρειάστηκα διπλό haig cola για να ηρεμήσω και επειδή είχα αρχίσει ήδη τις οικονομίες για να βρω 50 γαμημένα ηλιόλουστα ευρώ , με το διπλό ουίσκι κόλα , εννοώ απλά διπλάσια κόλα

από την άλλη , δεν υπάρχουν αυτά τα ξύλα που ζητάς και ακόμα και αν υπήρχαν , δεν θα τα χάριζα σε σένα , ούτε σε μένα , αλλά στο πρόσωπο που θα έγραφα το υποτιθέμενο γράμμα , για να ψάξω στις στάχτες του υποτιθέμενου τζακιού του , τις στάχτες του υποτιθέμενου γράμματός μου και να πεισθώ για το πόσο υποτιθέμενη ήταν η αγάπη μας

το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι μια ξυλόσομπα - μαγειρεύει ωραία τα φαγητά και το αντιφουτουριστικό φουγάρο της μεταμορφώνει την κουζίνα σε στίχο των πυξ λαξ

Μ' ένα τσιγάρο σα μεγάλη κιμωλία
μοιάζεις με φάρο που σκοντάψανε τα πλοία

ακόμα και αν η εικόνα μου έχει κατ' εξακολούθηση βιαστεί από καθυστερημένες πολυεθνικές τύπου κόκα κόλα και στερημένους καταναλωτές τύπου κρυόκωλων τύπων που πίνουν haig cola αντί για γάλα τους ηλιόλουστους χειμώνες

ισχύει ότι ντύνομαι στα κόκκινα
και ότι τραγουδώ στην ομίχλη

είμαι ελαφρώς φάλτσα , αλλά κανείς ποτέ δεν έφυγε από συναυλία μου απογοητευμένος και κανείς ποτέ δεν ψευδόταν δηλώνοντας ελαφρώς και αναίτια γοητευμένος

μαζί με την ξυλόσομπα , πάρε και το τραγούδι μου



Give me all your true hate
And I'll translate it in your bed


α χα χα
τι στίχος

μεθαύριο στο φθζζ
σήμερα στο κρεβάτι σας
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: "Η Μουσική στο Cinema" στο polytexneiofm

Post by sid »

Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
cornerstone
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 1242
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:14 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: "Η Μουσική στο Cinema" στο polytexneiofm

Post by cornerstone »

Engineering pervades everything...
It's how to take very complex systems and break them down into nice,tight, abstract parts...
Engineering is for people who want to change the world
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: "Η Μουσική στο Cinema" στο polytexneiofm

Post by castiel »

δεν ξέρω πόσο έχεις παρακολουθήσει σειρές, αλλά αν έχεις θα σου πρότεινα να κάνεις ένα αφιέρωμα σε τραγούδια που έχουν γίνει γνωστά στο ευρύ κοινό απο κάποια σειρά ή που έχουν συνδεθεί με αυτή!
πχ
αν δεν ειχα δει scrubs δεν θα ειχα ακουσει ποτε αυτο το τραγουδι:


και κατά συνέπεια δεν θα άκουγα τα υπόλοιπα τραγούδια του συγκροτήματος.

το fringe έχει μια εξαιρετική σύνθεση για soundtrack


νομίζω όλοι έχουμε χτυπήσει παλαμάκια με το soundtrack των friends:


ενώ και η σειρά dexter έχει επιλέξει πολύ ωραία κομμάτια για να στολίζουν τα επεισόδια



και ένα τελευταίο από μένα, το κομμάτι που εδώ και 8 χρόνια παίζει όταν αρχίζουν τα επεισόδια του house:
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
cornerstone
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 1242
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:14 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: "Η Μουσική στο Cinema" στο polytexneiofm

Post by cornerstone »

Αχ αυτές οι αμερικάνικες σειρές...
Δεν είναι κακές, αλλά μην τις λιώνετε κιόλας...
Δείτε και τίποτα πιο κλασικό...
Γαλλικό σινεμά...
Μοναδικό...

Ταινία: "Les Choses De La Vie" (1970, "The Things Of Life"/"Die Dinge des Lebens").
Romy Schneider & Michel Piccoli
Engineering pervades everything...
It's how to take very complex systems and break them down into nice,tight, abstract parts...
Engineering is for people who want to change the world
User avatar
liakoskotsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1672
Joined: Thu Mar 10, 2011 7:24 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: near kage's hidden village

Re: "Η Μουσική στο Cinema" στο polytexneiofm

Post by liakoskotsi »



δεν μου άρεσε η ταινία αλλά λάτρεψα το soundtrack...
Wise Man wrote:Όχι 'κάποια' γυναίκα. Η μία και μοναδική. Ο σωστός άνδρας φυλάει το λουλουδάκι του για μια ξεχωριστή ψυχή που βρίσκεται κάπου εκεί έξω και τον ψάχνει.
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: "Η Μουσική στο Cinema" στο polytexneiofm

Post by Stathis »




User avatar
electra_semfitissa
Captain
Captain
Posts: 105
Joined: Tue May 17, 2011 5:07 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ

Re: "Η Μουσική στο Cinema" στο polytexneiofm

Post by electra_semfitissa »

Nάις αδέρφια..μόλις που προλαβαίνω να ετοιμάσω την εκπομπή για αύριο!! Τα τραγουδια σας, τροποποιούνται γενετικά , για να τα ακούσουμε αύριο-δηλαδή σήμερα..μπαίνουν στην playlist Και μέσα στο αφιέρωμα!!!Χριστούγεννα είναι στο κάτω-κάτω.. 8-)
User avatar
electra_semfitissa
Captain
Captain
Posts: 105
Joined: Tue May 17, 2011 5:07 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ

Re: "Η Μουσική στο Cinema" στο polytexneiofm

Post by electra_semfitissa »

Υπάρχουν δύο χριστουγεννιάτικοι τύποι κατά γενική ομολογία.. :idea:
αυτοί που τρέχουν στην αγορά, να πάρουν δώρα για όλους, ετοιμάζουν το γιορτινό τραπέζι, έχουν πάντα μία πρόταση για πρωτοχρονιά και προτιμούν –μάλλον-κομεντί για Homecinema..
και υπάρχουν κ οι άλλοι..
αυτοί που είτε δουλεύουν σα το σκύλο, είτε είναι άνεργοι, την παραμονή κλείνουν το κουδούνι για να κοιμηθούν και να μην τους ξυπνήσουν τα κάλαντα, τα Χριστούγεννα γι αυτούς ισοδυναμούν με ώρες ύπνου και hangover και λένε συνήθως «Δε θα φτιάξουμε μελομακάρονα?»
Και εννοούν να να φτιάξουν οι άλλοι ,ενώ εκείνοι δοκιμάζουν..
α, και συνήθως προτιμούν τον Tim Burton ή τον Grinch..
Σε όποια κατηγορία και αν ανήκεις , ακόμα και αν είσαι μία από μόνος σου, η αυριανή εκπομπή σε αφορά..
Merry Christmas που λέμε και στο Ελλάδα!!!
»Μουσική & Cinema” στις 14.00..
Στην αυριανή-σημερινή εκπομπή θα σου χω και μία έκπληξη…
ΔικτυΩσου!!!

http://www.polytexneiofm.gr
Post Reply

Return to “Polytexneio FM”