Τειτζήδες "Μηχανικοί": Τον πούλο αρμ!

Ανακοινώσεις και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ψάχνουν κατευθύνσεις για Μεταπτυχιακές Σπουδές.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τειτζήδες "Μηχανικοί": Τον πούλο αρμ!

Post by herculas »

Οι συνθήκες είναι δεδομένες .
Στην Ελλάδα τα έργα είναι μικρά , οι μελέτες κυρίως για κτίρια και μικρές βιομηχανίες .
Η πίτα μικρή άρα το ΤΕΕ προσπαθεί να βολέψει τους δικούς του .
Το πρόβλημα όμως είναι ότι , έχουν βολευτεί οι σπουδαγμένοι του εξωτερικού ( απο ΜΙΤ μέχρι πανεπιστήμιο Ουγκάντας ) τώρα βολεύτηκαν και τα κολλέγια ( από πραγματικά μέχρι στειλε τα λεφτά να πάρεις πτυχίο ) και οι μόνοι που είναι στην απ έξω είναι οι απόφοιτοι ΤΕΙ .
Μάγκες οι διαφορές ΕΜΠ και ΤΕΙ είναι υπαρκτές και αν θέλετε μεγάλες σε ακαδημαϊκό επίπεδο .
Οι διαφορές όμως στο γνωστικό και πρακτικό επίπεδο που απαιτούνται για το 90% των εργασιών που κάνει ένας Μηχανολόγος στην Ελλάδα ( για τις λοιπές σχολές δεν ξέρω ) είναι ανύπαρκτες .
Αυτό το καταλαβαίνει κανείς όταν βγει στην αγορά και συνεργαστεί και με τους 2 ή σπουδάσει και στα 2 όπως εγώ.
Όσο για το επίπεδο των σπουδαστών στα ΤΕΙ έχει μεγάλη γκάμα !
Στο έτος μου πάντως από 165 τελειώσαμε και πήραμε πτυχίο 9 !

Θα ρωτήσει τώρα κάποιος και γιατί ρε μάγκα εσύ γαμιέσαι να σπουδάσεις στο ΕΜΠ αφού και με τα ΤΕΙ ξέρεις τη δουλειά σου να την κάνεις.
1) Γιατί η υπογραφή εξακολουθεί να είναι σημαντική και για ασήμαντα ακόμα έργα από τα οποία όμως ζω !
2) Προσωπικό θέμα ,αφού θεωρούσα ότι βάσει των δυνατοτήτων που νόμιζα ότι έχω ,ή αυτών που οι άλλοι διέκριναν σε εμένα , ήθελα να σπουδάσω στην καλύτερη σχολή που υπάρχει.
'Αλλο αν οικογενειακές καταστάσεις δε βοήθησαν καθόλου σε αυτό.

Σίγουρα όμως αν το δει κανείς από την πλευρά των ΤΕΙ είναι κατάφορη αδικία 25 και χρόνια να μην υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα κατοχυρωμένα , ώστε να ξέρεις τι σκατά κάνεις όταν βγεις .
Παράδειγμα :
Μέχρι το τέλος του 2005 σαν Μηχανολόγος ΤΕΙ είχα διακαίωμα να υπογράφω μελέτες να εγκαθιστώ και να συντηρώ ανελκυστήρες .(Μιλάμε για ασανσέρ και όχι πυρηνικούς αντιδραστήρες ).Αυτό είναι το 50% των εργασιών του γραφείου μου .
Αρχές του 2006 βγήκε νέα ΚΥΑ ( Κοινή Υπουργική Απόφαση) που γράφει ότι δικαίωμα στα παραπάνω δίδεται βάσει πτυχίου .
Μετά απο ψάξιμο αυτό σήμαινε ότι μπορώ να υπογράφω το μηχανολογικό μέρος και όχι και το ηλεκτρολογικό , δε μπορώ να έχω γραφείο συντήρησης και δε μπορώ να είμαι ούτε καν εγγεγραμμένος ως βοηθός Τεχνίτη (απόφοιτος Τεχνικού Λυκείου ).
Αντιλαμβάνεστε τώρα , ότι εγώ που είχα κάνει επένδυση να φτιάξω ένα πλήρες γραφείο ,είχα προσωπικό , οικογένειες δηλαδή που ζούσαν από το γραφείο μου , δεν είχα δικαίωμα να κάνω τη δουλειά που μέχρι το 2005 ήμουν ικανός από το Νόμο !
Ακόμα και σήμερα το ηλεκτρολογικό κομμάτι το υπογράφει άλλος .Ο λεγόμενος "υπογραφάκιας" .
Ο απόφοιτος του Πολυτεχνείου δηλαδή που ενώ δεν έχει ιδέα για το αντικείμενο , έναντι 50-60 € υπογράφει αναλαμβάνοντας ευθύνη για ότι σκατά μελέτησα και έφτιαξα εγώ.

Βλέπεις λοιπόν φίλε Eny πως το ΤΕΕ προφυλάσσοντας των απόφοιτο ΕΜΠ ταυτόχρονα τον υποβιβάζει !
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Τειτζήδες "Μηχανικοί": Τον πούλο αρμ!

Post by eΝy »

herculas wrote: Βλέπεις λοιπόν φίλε Eny πως το ΤΕΕ προφυλάσσοντας των απόφοιτο ΕΜΠ ταυτόχρονα τον υποβιβάζει !
Σίγουρα. Και γι αυτόν ακριβώς τον λόγο αν θέλει κανείς να γίνει μηχανικός θα πρέπει να πάει έξω. Το Ελλαδιστάν είναι ένα απέραντο μπουρδέλο.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Τειτζήδες "Μηχανικοί": Τον πούλο αρμ!

Post by Minus »

eΝy wrote:
Το Ελλαδιστάν είναι ένα απέραντο μπουρδέλο.
Χρυσοστομος!!
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
giotis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 422
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:44 pm
Gender: Male

Re: Τειτζήδες "Μηχανικοί": Τον πούλο αρμ!

Post by giotis »

http://www.neolaia.gr/2011/09/12/epagge ... a-tei-ste/
Διαταγμάτων για την αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων σε 17 τμήματα ΤΕΙ.


Πρόκειται για τα τμήματα:

• Πολιτικών Δομικών Έργων

• Πολιτικών Έργων Υποδομής

• Τοπογραφίας

• Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας

• Κλωστοϋφαντουργίας

• Οχημάτων

• Τεχνολογίας Αεροσκαφών

• Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου

• Ηλεκτρολογίας

• Μηχανολογίας

• Ενεργειακής Τεχνολογίας

• Αυτοματισμού

• Γεωτεχνολογίας και Περιβάλλοντος

• Τεχνολογιών Αντιρρύπανσης

• Φυσικών Πόρων και Περιβάλλοντος

• Οικολογίας και Περιβάλλοντος

• Μηχανικών Ναυπηγικής.

Σύμφωνα με τις γνωμοδοτήσεις, κρίθηκε ότι κάθε ένα από τα πέντε διατάγματα έχει τέσσερις μη νόμιμες διατάξεις.
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Τειτζήδες "Μηχανικοί": Τον πούλο αρμ!

Post by Robocop »

Spyrοs wrote:
fentayeen wrote:μιλαμε παντα για το ιδιο ιδρυμα που εχει χωρις δικαιωματα μεταλειολογους και σεμφιτες. ελλας το μεγαλειο σου
Για τους ΣΕΜΦιτες τα ξέρουμε αλλά οι Μεταλλειολόγοι τι θέμα έχουν?
Νομίζω δν έχουν ιδιαίτερα παράπονα. Τη χρυσή εποχή τους μάλιστα (πριν 40-50 χρόνια) είχαν ίσως και τη μεγαλύτερη βάση εισαγωγής!
Βασικά εμείς έχουμε επαγγελματικά δικαιώματα αλλά όχι εκεί που πρέπει. Λόγω της συντεχνίας των πολιτικών. Το ζήτημα όμως δεν είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά το αντικείμενο εργασίας. Εμείς και αντικείμενο έχουμε και εν μέρει επαγγελματικά έχουμε, απλά δεν υπάρχουν δουλειές. Αν και τώρα που θα γίνουμε Τσεχία και βγάλε από μισθούς ίσως και να ανοίξει κανα μεταλλείο να δούμε την υγειά μας.

Μην κολλάτε στα επαγγελματικά γιατί σημασία έχει η ελληνική πραγματικότητα. Αυτό σημαίνει για πολιτικούς χτίσιμο τσιμεντένιων κουτιών, για μηχανολόγους ασανσερ και καλοριφερ, για ναυπηγούς καμιά ναυτιλιακή για logistics και ναυτιλιακά, για εμάς κανά μάρμαρο, για τους χημικούς καμια ΦΑΓΕ-ΔΕΛΤΑ και για αρχιτέκτονες η μουσική και το θέατρο :lol:

Επίσης η χρυσή εποχή μας ήταν πριν 20-30 χρόνια, πριν από 40-50 δεν υπήρχε Σχολή Μεταλλειολόγων, ήμασταν κατεύθυνση στους χημικούς.
Post Reply

Return to “Οδηγός Μεταπτυχιακών Σπουδών & Οδηγός Επαγγέλματος”