Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Ε μα ποιος είναι μακράν ο πιο γ@μ@τος τομέας??

Αυτή η ξενέρωτη, άθλια, κοροϊδίστικη τουρμπο-ατμοκίνητη Ενέργεια??
100
34%
Ή η καταπλητική, καθηλωτική, υπέροχη, γ@μ@τη και υπερ-χρήσιμη Παραγωγή??
79
27%
Να πάτε να γ@μηθείτε όλοι: Η κατασκευαστική είναι η μόνη πραγματική θρησκεία.
52
18%
Αεροναυπηγοί!! Αμάξια, αεροπλάνα?? Hello????
64
22%
 
Total votes: 295

User avatar
athatsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 105
Joined: Thu Sep 30, 2010 2:18 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by athatsi »

αυτο μου φαινρται λιγο παραλογο..αλλα σιγουρα ξερεις καλυτερα απο εμενα..απολυτως καμια σχεση?σοβαρολογεις?τιποτα?ή απλα χρησιμοποιεις ελαχιστες γνωσεις εξω?
"For an optimist the glass is half full, for a pessimist it's half empty, and for an engineer is twice bigger than necessary"
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by misfit »

Σε μεγάλο ποσοστό από πλευράς γνώσεων,αλλά θα προσέθετα κι από πλευράς νοοτροπίας..
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
Gb3
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 241
Joined: Sun Jun 06, 2010 9:10 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by Gb3 »

Εχω φιλο που ειναι μηχανικος (οχι απ το ΕΜΠ) και μου λεει οτι απο τα 100 πραγματα που μαθαινεις ζητημα να σου χρησιμεψει ενα ολοκληρο..δηλαδη ταλαιπωρουμαστε για κατι που δεν θα μας χρησιμεψει ή εστω θα μας χρησιμεψει σε ελαχιστο βαθμο..... :|
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by eΝy »

Αφού ρε παιδιά είναι ολόκληρο το Πολυτεχνείο εκτός τόπου και χρόνου. Δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη, καμία μελέτη για συσχέτιση των σπουδών με την ελληνική πραγματικότητα.

Δείτε εδώ να καταλάβετε:




Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
liquid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 27
Joined: Sat Nov 20, 2010 8:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Επιλογή ροής στο 4ο έτος

Post by liquid »

Μάγκες χαιρετώ! Ξέρω ότι είναι νωρίς να σκέφτομαι από τώρα το 4ο έτος μιας και είμαι μόλις στο 2ο και έχω να τραβήξω μπόλικο ζόρι μέχρι τότε αλλά θα ήθελα να ξέρω σχετικά με τα κριτήρια επιλογής των ροών στη δική μας σχολή. Εννοώ επιλέγεις μόνο με βάση το πόσο σε ενδιαφέρει το όνομα της ροής? Επηρρεάζει η ροή που επιλέγουμε τις ευκαιρίες επαγγελματικής απασχόλησης μόλις βγούμε από τη σχολή? Η είναι μόνο με βάση που γουστάρουμε λόγω προσωπικού ενδιαφέροντος? Αν μπορεί κάποιος μεγαλύτερος να μας πεί τι παίζει σε κάθε ροή. Thnx!
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by Λakedaimonas »

Πάνω στο δίπλωμα δεν αναγράφεται η ροή που ακολούθησες. Διάλεξε όποια ροή σε τραβάει περισσότερο, κοίτα μια τα μαθήματα της πρώτα.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
liquid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 27
Joined: Sat Nov 20, 2010 8:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by liquid »

Ευχαριστώ πολύ ήσουν σαφέστατος!
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by ChildInTime »

παιδια κανείς από εναέριους να μας πει γενικά για την κατεύθυνση; είμαι σε δίλλημα ανάμεσα σε κατασκευαστές και εναέριους και έχω κολλήσει...
User avatar
L1f
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 61
Joined: Fri May 28, 2010 8:41 pm

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by L1f »

ChildInTime wrote:παιδια κανείς από εναέριους να μας πει γενικά για την κατεύθυνση; είμαι σε δίλλημα ανάμεσα σε κατασκευαστές και εναέριους και έχω κολλήσει...
φιλε κατασκευαστης να πας
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by who »

ChildInTime wrote:παιδια κανείς από εναέριους να μας πει γενικά για την κατεύθυνση; είμαι σε δίλλημα ανάμεσα σε κατασκευαστές και εναέριους και έχω κολλήσει...
Πολύ γενικό αυτό. Καλύτερα ρώτα συγκεκριμένα πράματα.

Να σου πω τη δική μου εμπειρία. Προσωπικά μπήκα για να παίρνω πιο εύκολα μαθήματα σχετικά με στροβιλομηχανές, βελτιστοποίηση, ρευστά. Με χάλασαν πολύ όμως μαθήματα όπως ΑΜΚ, οχήματα κ.λπ. και στην πορεία πολλές φορές το μετάνιωσα. Ωστόσο με δουλειά βγαίνει το πράγμα. Θα μου πεις, κάποια μαθήματα (π.χ. ΑΜΚ, ΣΑΕ) είναι κοινά και στις δύο. Δε ξέρω. Ρώτα πιο συγκεκριμένα να σου πω.

Από 'κει και πέρα, και οι δύο αυτές κατευθύνσεις, θέλουν δουλειά, δεν βγαίνουν όπως στην ενέργεια, με ξύσιμο. Αλλά δεν είναι και τίποτα φοβερό.
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”