Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by Kitharistas »

"Τι λες συνάδελφε? (ρε άθλιε βολεμένε καπιτάλα..?) Δεν κατεβαίνεις ποτέ στις πορείες.. Δεν κατεβαίνεις ποτέ στις καταλήψεις και θέλεις να έχεις και άποψη?"
Η απάντηση της αντίθετης πλευράς.. :P πραγματικά αναρωτιέμαι πως γίνεται να ψηφίζουν κάθε φορά 100+ άτομα κατάληψη και να είναι στην σχολή ελάχιστοι.. κάνουμε κατάληψη ρε παιδιά.. Είμαι σίγουρος πως αν πάει κάποιος στην σχολή τώρα δεν θα βρει κανέναν.. ΚΑΝΕΝΑΝ όμως.. "δεν έχει ούτε καν καλό καιρό για να κάνουμε χαβαλέ στην σχολή" αυτή η άποψη ίσως να επικράτησε..!
Και οκ.. δικαιολογώ όσους πρωτοετείς ψηφίζουν κατάληψη και δεν πάνε στην σχολή.. διαβάζαν, νομίζουν πως σαν φοιτητές στο μετσόβιο γαμάνε και δέρνουν.. είχαν μια x-y οικειότητα και νομίζουν ότι θα τους ακολουθήσει και μετά, θεωρούν πως μετά από τόση δουλειά "δικαιούνται" να ξεκουραστούν.. και αυτούς δεν τους αδικώ καθόλου..
Όλοι εσείς οι υπόλοιποι που ψηφίζετε κατάληψη και αγωνίζεστε αγκαλιά με το πάπλωμα ή το ποντίκι του υπολογιστή με την μαμά να σας μαγειρεύει τι κάνετε γαμώτο?
Rock on buddies...
User avatar
L1f
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 61
Joined: Fri May 28, 2010 8:41 pm

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by L1f »

Οκ για κοιτα ενα απτα πανεπιστημια που εχεις ψωμοτυρι http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=229306
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by ShadowMech »

Κανε αγορι μου μια αναγνωση του πλαισιου των ΕΑΑΚ που κλεινει εδω και χρονια τη σχολη, δες ολα τα κουλα που λεει μεσα, και μετα κατσε λιγο και προβληματισου γιατι αυτο που περιγραφει το αρθρο ειναι επιστημονικη φαντασια για την ελληνικη πραγματικοτητα.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
mecho
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 53
Joined: Sat Jul 03, 2010 1:53 pm
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by mecho »

Αν έκανε το Κέιμπριτζ κατάληψη κάθε εβδομάδα θα είχε την ίδα απήχηση ( προς κάθε κατεύθυνση ) συνάδελφε? Θα ήταν τόσο οργανωμένη? Θα πετύχαινε κάποια προβολή? Μάλλον όχι. Εδώ έχουμε ανάγει την κατάληψη σε μάθημα επιλογής, ειδικότητας, κατεύθυνσης, ειδίκευσης κλπ.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by ShadowMech »

Περα απο αυτο, βλεποντας και μονο οτι συμμετεχουν και οι ακαδημαϊκοι σε αυτη την κινηση, σημαινει οτι τα παιδια εκει εχουν μια στοιχειωδη εστω σοβαροτητα στα αιτηματα τους.
Και οταν λεει οτι συζητανε σε "στρογγυλα τραπεζια" ακαδημαϊκοι και φοιτητες μαζι, σημαινει οτι κατα πασα πιθανοτητα κανουν ουσιαστικη συζητηση αντι να πηθικιζουν οπως εδω περα.

Εννοω mecho, οτι ειναι ΚΑΙ θεμα ποιοτητας, οχι μονο ποσοτητας ;)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
nikolas87
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 69
Joined: Thu Dec 09, 2010 6:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by nikolas87 »

μονοι μας κουτσουρευουμε τη παιδεια μας. η σημερινη κατασταση μοιαζει με τις καταληψεις που κανουνε στα λυκεια δλδ κλειστο σχολειο ομοφωνος αλλα τα φροντιστηριακια στο σπιτι πανε κ ερχονται. και ετσι οπως εχουμε καταντησει τα ελληνικα πανεπιστημια θα τριβουν τα χερακια τους και τα πανεπιστημιακα φροντιστηρια. αλλα η δικτατορια της αριστερας στις δοξες της. δλδ συγνωμη ρε φιλαρακια αν ενα νοσοκομειο εχει ελληψεις θα κλεισει τις πορτες και θα διωξει τους ασθενεις του?? οπως ολοι εχουμε δικαιωμα στην υγεια ετσι εχουμε δικαιωμα και στη παιδεια. ποιος θα μου απαγορεψει εμενα να κανω μαθημα ? δλδ αν η συνελευση πει κλειστη σχολη επ αοριστον ειμαι υποχρεομενος να το αποδεχτω. κ στο κατω κατω εγω με τη φορολογια μου πληρωνω την παιδεια και την απαιτω. αλλα μερικων το μυαλο ειναι στα βουνα της κουβας κ ονειρευονται πουρα με τον φιντελ.
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by anticapitalist »

Δηλαδή δεν στηρίζουμε την τωρινή κατάληψη, που έχει σοβαρά αιτήματα και έχει νόημα, επειδή κάποιες παλιότερες καταλήψεις γινόντουσαν για την πλάκα...λογικότατο... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Ξεχνάμε φίλοι μου οτι και εμείς οι ίδιοι βολευόμαστε πολλές φορές όταν τα ΕΑΑΚ κλείνουν τη σχολή 5-6 μέρες κάθε εξάμηνο χωρίς να υπάρχει λόγος... Πότε για να πάρει παράταση σε καμια εργασία, πότε για να πιούμε το φραπεδάκι χωρίς τύψεις...

L1f,το άρθρο το είχα ξαναποστάρει από άλλη πηγή, και έχεις χίλια δίκια...
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by ShadowMech »

anticapitalist wrote:Δηλαδή δεν στηρίζουμε την τωρινή κατάληψη, που έχει σοβαρά αιτήματα και έχει νόημα, επειδή κάποιες παλιότερες καταλήψεις γινόντουσαν για την πλάκα...λογικότατο... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Εχει σοβαρα... αιτηματα... ΟΛΑ τους μαλιστα... whatever!
Ξεχνάμε φίλοι μου οτι και εμείς οι ίδιοι βολευόμαστε πολλές φορές όταν τα ΕΑΑΚ κλείνουν τη σχολή 5-6 μέρες κάθε εξάμηνο χωρίς να υπάρχει λόγος... Πότε για να πάρει παράταση σε καμια εργασία, πότε για να πιούμε το φραπεδάκι χωρίς τύψεις...
Α εδω ειναι το καλυτερο! χαχα! Δηλαδη σε αυτο το σημειο νιωθω την αναγκη ειλικρινα να ευχαριστησω αυτη την αγια παραταξη που υπευθυνα ανελαβε να μου απαλεινει καθε τυψη στο φοιτητικο μου ξησιμο, πραγματικα νιωθω υποχρεος για την υπολοιπη ζωη μου... :!:
keeps getting better...
L1f,το άρθρο το είχα ξαναποστάρει από άλλη πηγή, και έχεις χίλια δίκια...
Ναι εχει, μακαρι να διαθεταμε αναλογη ωριμοτητα.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by Kitharistas »

ShadowMech wrote:
anticapitalist wrote:Δηλαδή δεν στηρίζουμε την τωρινή κατάληψη, που έχει σοβαρά αιτήματα και έχει νόημα, επειδή κάποιες παλιότερες καταλήψεις γινόντουσαν για την πλάκα...λογικότατο... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Εχει σοβαρα... αιτηματα... ΟΛΑ τους μαλιστα... whatever!.
και σοβαρό να ήταν το ζήτημα, δεν αποτελεί δηλαδή κριτήριο το παρελθόν? δηλαδή όταν λέει εγώ στα παιδιά από ΕΑΑΚ ότι η κατάληψη δεν είναι μέσο αγώνα και μου λένε στο παρελθόν ήταν? δηλαδή ότι μας συμφέρει κάθε φορά ένα πράγμα.. τώρα το ότι όλες οι προηγούμενες δεν είχαν νόημα δεν πρέπει να αποτελεί κριτήριο ΚΑΙ για αυτήν, για όποιον λόγο (ανύπαρκτο) κι αν γίνεται..

ShadowMech wrote:
anticapitalist wrote:
Ξεχνάμε φίλοι μου οτι και εμείς οι ίδιοι βολευόμαστε πολλές φορές όταν τα ΕΑΑΚ κλείνουν τη σχολή 5-6 μέρες κάθε εξάμηνο χωρίς να υπάρχει λόγος... Πότε για να πάρει παράταση σε καμια εργασία, πότε για να πιούμε το φραπεδάκι χωρίς τύψεις...
Α εδω ειναι το καλυτερο! χαχα! Δηλαδη σε αυτο το σημειο νιωθω την αναγκη ειλικρινα να ευχαριστησω αυτη την αγια παραταξη που υπευθυνα ανελαβε να μου απαλεινει καθε τυψη στο φοιτητικο μου ξησιμο, πραγματικα νιωθω υποχρεος για την υπολοιπη ζωη μου... :!:
keeps getting better...
Εγώ Βασίλη νιώθω πολύ περήφανος για τα εργαστήρια που χάνω τις μέρες τις κατάληψης.. είμαι μάγκας και δεν κάνω εργαστήριο στοιχεία.. το χρωστάω στην ΕΑΑΚ.. όπως και ότι δεν θα κάνω καλοκαίρι επίσης.. όπως και το ότι αντί να προσπαθούν να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι, πιο υπεύθυνοι, πιο συνεπής μας βοηθούν να γίνουμε Ελληνάρες, ανεύθυνοι και να ζητάμε αναβολή της αναβολής.. είστε και περήφανοι.. τι να πω? BTW εγώ το φραπεδάκι μου χωρίς τύψεις το πίνω και στο μάθημα :!:

όσο για το άρθρο (κρίμα να κάνω κι άλλο quote και γίνω ενεργός σε κάτι άλλο εκτός από την πολιτική) θα συμφωνήσω απόλυτα.. "Μακάρι να διαθέταμε την ίδια ωριμότητα"
Rock on buddies...
nikolas87
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 69
Joined: Thu Dec 09, 2010 6:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by nikolas87 »

μα φυσικα ολοι ειμαστε ευγνομονοι στα εαακ. μα ειναι δυνατον να μην ειμαστε . τοσες ωρες υπνο μας προσφερουν κ μαιλστα αφιλοκερδως. μη το ξεχναμε. επισης τον να μη πηγαινεις στο εργαστηριο και να πιανεται ο κ...... στη καρεκλα και το χερι σου απο το γραψιμο ειναι απεριγραπτο. ρε παιδια των εαακ μηπως θα γινοταν με το που μπαιναμε στη σχολη να μας στελνατε κ το πτυχειο στο σπιτι μας. δλδ αν το καταφερετε κ αυτο θα ειστε ακομα πιο γαματοι.
ειμαστε αξιοι της μοιρας μας ολοι μας. γιατι αφηνουμε μια μοιοψηφια να κουμανταρει τη σχολη μας. φανταστειτε να ειχαμε κομματικες παραταξεις στο δημοτικο ουτε την αλφαβητα δεν θα ξεραμε τωρα.
καποιοσ ειχε γραψει σε ενα τοιχο
'' η αδιαφορια οδηγησε τη χωρα μας στην απολυτη καταστροφη αλλα τι με νοιαζει εμενα''
μηπως ειναι καιρος να νοιαστουμε και εμεις για τη σχολη μας???
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”