iPhone 4 VS HTC Desire HD

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

iPhone 4 ή HTC Desire HD

iPhone 4
31
44%
HTC Desire HD
40
56%
 
Total votes: 71

User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by vAs »

Πολύς ντόρος τον τελευταίο καιρό σχετικά με τα περίφημα Smartophones. Έκανα μια σύντομη έρευνα αγοράς (κυρίως μέσω Internet) και κατέληξα στα 2 αναφερόμενα στον τίτλο, ως τα καλύτερα των καλύτερων. Είναι οι ναυαρχίδες των κινητών που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή και έχουν ικανοποιητικότατο ποσοστό πωλήσεων. (γιατί υπάρχουν και άλλα κινητά, πιο ακριβά, ίσως πιο "καλά" τα οποία δεν έχουν ανταπόκριση στις αγορές κινητής τηλεφωνίας ανά τον κόσμο. π.χ. Vertu http://www.vertu.com) Και ρωτάω εγώ τώρα. Ποιο από τα δύο να επιλέξει κάποιος και γιατί? Σαφώς υπάρχουν διαφορές, και μάλιστα αρκετές, αλλά και πάλι η σύγκριση καταλήγει συνήθως σε υποκειμενικά κριτήρια π.χ. εγώ είμαι καυλωμένος Appleάκιας ή iphonάκιας και ό,τι και να μου πει κάποιος για το ΗΤC ότι φτιάχνει σουφλέ σοκολάτας με παγωτό βανίλια και σιρόπι βύσσινο μέσα σε 3' εγώ θα συνεχίζω να λέω ότι το iphone είναι καλύτερο γιατίιιιι ...ΔΕΝ έχει Bluetooth! Ας δούμε λοιπόν πιο αναλυτικά τις διαφορές τους.

Έχουμε και λέμε:

Iphone 4:

Image

Οθόνη: 3.5-inch (diagonal) widescreen Multi-Touch display
Ανάλυση: 960-επί-640-pixel ανάλυση στα 326 ppi
Δίκτυο: UMTS/HSDPA/HSUPA (850, 900, 1900, 2100 MHz), GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz)
Συνδεσιμότητα: HSDPA (850, 1900, 2100 MHz), Wi-Fi 802.11b/g/n (802.11n 2.4GHz only), EDGE, Bluetooth 2.1 + EDR wireless technology
GPS: Assisted GPS
Κάμερα: 5 megapixels
Μπαταρία: Ενσωματωμένη επαναφορτιζόμενη μπαταρία lithium-ion
Χρόνος ομιλίας: Έως 7 ώρες σε 3G, έως 14 ώρες σε 2G
Χρόνος αναμονής: Έως 300 ώρες
Χρήση Internet: Έως 6 ώρες σε 3G, έως 10 ώρες σε Wi-Fi
Αναπαραγωγή βίντεο: Έως 10 ώρες
Αναπαραγωγή ήχου: Έως 40 ώρες
Διαστάσεις: 115.2 χιλιοστά x 58.6 χιλιοστά x 9.3 χιλιοστά**
Βάρος: 137 γραμμάρια

Θετικά:
-Οθόνη Retina με 4 φορές περισσότερα pixel από προηγούμενα μοντέλα iPhone τα οποία δεν αντιλαμβάνεται το ανθρώπινο μάτι. Τα λόγια είναι περιττά λοιπόν για να μιλήσουμε για την ανάλυση της οθόνης.
-Multitasking (επιτέλους δηλαδή...)
-Νέα εποχή στην εγγραφή βίντεο σε HD. Πολλές δυνατότητες επεξεργασίας του βίντεο που μόλις τράβηξες.
-Επεξεργαστής 1 GHz ARM Cortex A8 core (ο γρηγορότερος που έχει μπει ποτέ σε κινητό. Η διαφορά επεξεργαστικής δύναμης σε σχέση με τα παλαιότερα μοντέλα iPhone είναι χαώδης.)
-Εφαρμογές. Πολλές εφαρμογές. Οι περισσότερες τζαμπέ.
-Φιλικό στο χρήστη. Είναι πολύ εύκολο στη χρήση και αυτό πουλάάάάάει! Πολύ καλά στημένο και εύκολο μενού που το χρησιμοποιεί και η γιαγιά μου χωρίς προβλήματα.
-Τα καλύτερα games και τα πιο εθιστικά! Και σαν gaming κονσόλα μετράει πολύ το iphone. Ναι ξέρω, δεν παίρνω κινητό για να παίζω αλλάάάάά δε μπορώ να μη το βάλω στα συν :twisted:
-Αpple. Άλλοι το βλέπουν θετικό. Άλλοι αρνητικό. Εγώ θα το βάλω εδώ χωρίς πολύ σκέψη επειδή δε θα συμβεί αυτό που συμβαίνει συνήθως όταν αγοράζεις ένα κινητό. Το αγοράζεις 300€ και μετά από ένα μήνα το βλέπεις στα 150€. Ντάξει ναι θα μου πείτε λογικό, με την εξέλιξη της τεχνολογίας δε προλαβαίνεις να κατουρίσεις και μπλα μπλα μπλα. Δε διαφωνώ. Απλά όταν πήρα το τελευταίο μου κινητό και μάζευα τα χρήματα ευρώ ευρώ από το υστέρημά μου, ξενέρωσα απίστευτα όταν το είδα σε εξευτελιστική τιμή μετά από 1 μήνα και 3 βδομάδες. Θέλω να πω ότι η Apple τόσα χρόνια έχει δείξει ότι δεν υποτιμάει τα προϊόντα της, ακόμα και αν βγάλει το επόμενο μοντέλο (π.χ. δείτε πόσο κάνει το iphone 3GS μετά την άφιξη του iphone 4). Γι' αυτό και μόνο βάζω στα θετικά την Apple. Κατά τ' άλλα κ' εγώ γαμώ το itunes. Αλλά θα τα πούμε παρακάτω αυτά.

Αρνητικά:
-itunes :D :D :D Τι να πρωτοπώ? Που όταν πήρα το πρώτο μου ipod πήγα όλο χαρά σπίτι και μου βγήκε η παναγία να περάσω 5 τραγούδια? Καθώς δεν το είχα ξανακουμπήσει ποτέ μου σαν πρόγραμμα. Αλλά στο θέμα μας, με το itunes να διαχειρίζεται στην ουσία το iphone σου, έχεις πολύ περιρισμένες δυνατότητες. Δε μπορείς να εκμεταλλευτείς το πλούσιο Hardware που κρύβει. Τι να το κάνω? Να 'χω τον καλύτερο επεξεργαστή και να μη μπορώ να τον δω να μου φτιάχνει σουφλέ σοκολάτας?
-Δεν έχει ραδιόφωνο. Έλεος. Ο άνθρωπος έχει πάει στο φεγγάρι εδώ και δεκαετίες και η Apple δε βάζει ραδιόφωνο, για να χει πωλήσεις στο istore. No comments.
-Δεν υποστηρίζει Flash Player. Που σημαίνει ότι δε μπορείς να δεις πολλά sites που χρησιμοποιούν το Flash.
-Δεν έχει Bluetooth. Δηλαδή έχει, αλλά όχι για να ανταλλάζεις δεδομένα με τους φίλους σου :) Δηλαδή τ' ΑΡΧΙΔΙΑ μας κουνιούνται. ΠΡΟΣΟΧΗ! Υπάρχει εφαρμογούλα, που σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις και εσύ το bluetooth για να στείλεις τραγουδάκια και εικόνες με άλλους. Αλλά όχι οποιουσδήποτε άλλους! ΧΟΧΟΧΟ! Μόνο άλλους που έχουν iphone. Δε μας ΓΑΡΓΑΛΑΤΕ ΣΤΗ ΜΑΣΧΑΛΗ λέω 'γω?
-Παιδιά ναι! Το iphone 4 έχει βίντεο κλήση! Ναι! Επιτέλους! :ugeek: Ωχ? Τι? Μπορώ να κάνω βίντεο κλήση μόνο με άλλους που έχουν iphone? Apple, βάλε το μήλο στον ΚΩΛΟ σου :?
-Άμα σου πέσει κάτω, την ...έβαψες! Μπρος πίσω επένδυση από κάτι που γεμίζει δαχτυλιές και μοιάζει με τζάμι αλλά δεν είναι τζάμι. Απλά σπάει κάπως σαν τζάμι. Δηλαδή πάρε καμιά θηκούλα να το κουβαλάς γιατί δε το βλέπω να αντέχει για πολύ.
-Ελάχιστη προσαρμοστικότητα στο χρήστη. Τι εννοώ: Δε μπορείς να φτιάξεις το κινητό ΣΟΥ όπως ΕΣΥ θέλεις. Δηλαδή το iphone είναι ένα έτοιμο πράμα που εσύ απλά παίζεις και κάνεις μικρές ηλίθιες ρυθμισούλες όπως το contrast, το φόντο στην αρχική οθόνη,α και στο 4 μπορείς να πειράξεις και το φόντο πίσω από το μενού! YEAH!!

*To iphone 4 κυκλοφορεί σε 16gb και 32gb, μόνο σε μαύρο μέχρι στιγμής. H Apple έχει αναφέρει ότι το άσπρο iPhone 4 δεν θα είναι διαθέσιμο στην αγορά πριν το 2011.

Πάμε τώρα στην αντίπερα όχθη:

HTC Desire HD:

Image

Διαστάσεις: 123 x 68 x 11.8mm
Βάρος: 164gr με τη μπαταρία
Οθόνη: Touchscreen 4.3” WVGA ανάλυσης 480 x 800
Επεξεργαστής: Qualcomm Snapdragon 1GHz με μνήμη RAM 768MB
Λειτουργικό Σύστημα: Android 2.2 Froyo με το περιβάλλον HTC Sense
Κάμερα: 8MP με αυτόματη εστίαση, dual LED flash, αναγνώριση προσώπου, ενσωματωμένα εφέ, geotagging, HD video 720p
Αποθηκευτικός χώρος: 1.5GB, δυνατότητα επέκτασης με κάρτα μνήμης microSD (συμβατότητα με SD 2.0)
Συνδέσεις: 3.5mm για ακουστικά, microUSB
Αισθητήρες: ψηφιακή πυξίδα, ambient light, g sensor, αισθητήρας απόστασης
3G: 14.4Mbps download/5.76Mbps upload
WiFi
GSM: 850/900/1800/1900MHz
Bluetooth 2.1
GPS
Ήχος: Dolby Mobile, SRS Virtual Surround
Multimedia: Gallery, Music, FM Radio
Audio formats: aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav, .wma
Video formats: 3gp, .3g2, .mp4, .wmv
Μπαταρία: Επαναφορτιζόμενη ιόντων λιθίου 1230mAh
Αυτονομία Ομιλίας: 320 λεπτά (WCDMA) και 550 λεπτά (GSM)
Αυτονομία Standby: 490 ώρες (WCDMA) και 420 ώρες (GSM)
Tethering: USB και WiFi
Ειδικά: Υποστήριξη HTCSense.com, HTC Smart Boot, eBook Reader, υποστήριξη Adobe Flash

Θετικά:
-Super Amoled οθόνη. Λένε ότι γ@μεί. Το πιστεύω. Τώρα ποια οθόνη είναι καλύτερη μεταξύ των 2 δε ξέρω. Τις διαφορές τις καταλαβαίνουν λίγοι. Άμα το θες για σχετικά κοινή χρήση δε θα καταλάβεις τίποτα.
-Προσαρμοστικότητα στο ΦΟΥΛ. Το κάνεις ό,τι θες. Του βάζεις μέσα ό,τι θες (χωρίς itunes και πολύχρωμα παπάρια). Σε υπηρετεί το κινητό σου! Δεν υπηρετείς εσύ την App ...souuuuuuu! Gkoux Gkoux :D
-Μεγαλύτερη οθόνη από το iphone. 4,3inch έχουμε εδώ, 3,5inch ο από πάνω. Κάποιοι λένε ότι παραείναι μεγάλο για κινητό. Ενδέχεται να ισχύει. Είναι λίγο μπαουλάκι αλλά έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ οθόνη. Και αυτό είναι όπως και να το κάνεις εντυπωσιακό.
-Επεξεργαστής 1 GHz και τρέχει Android 2.2 Froyo. Ακούγεται πως το μέλλον στα κινητά είναι το "λογισμικό" Android.
-Smooth επένδυση από ειδικά επεξεργασμένο πλαστικό το οποίο δύσκολα γρατζουνίζεται! Αυτό ακούγεται πραγματικά καλό.
-Έχει ραδιόφωνο.
-Έχει βίντεο κλήση.
-Έχει Bluetooth. (Τα λέω λες και είναι κάτι πρωτότυπο, αλλά όταν έχεις ανταγωνιστή μία αψυχολόγητη εταιρεία πρέπει να τα αναφέρεις)

Αρνητικά:
-Χαμηλής έντασης ηχείο. Χτυπάει το κινητό στο αμάξι και δεν ακούς τίποτα.
-Φορητότητα. Το αναφέρουν πολλοί σαν πρόβλημα. Δε πιστεύω ότι είναι τόσο σπουδαίο θέμα, αλλά οφείλω να το αναφέρω. Διαλέγεις και παίρνεις: οθονάρα σε μέγεθος ή "καλύτερη" φορητότητα.
-Μνήμη. Ρε παιδιά, όπως είπα και πριν, ο άνθρωπος έχει φτάσει στο φεγγάρι και αυτοί βάλανε στο Desire μνήμη 1,5gb internal και φτάνει μέχρι τα 32gb με εξωτερική micro sd των 32gb!! Δε θέλω να φανταστώ πόσο αργό παίζει να 'ναι. Αφού το κάνεις που το κάνεις, βάλε μερικά GIGA μέσα να τελειώνουμε.
-Γ.Τ.Π.Κ. service/αντιπροσωπεία. Αυτό το γνωρίζω και από ένα φίλο που είχε πρόβλημα και ταλαιπωρήθηκε ΠΟΛΥ, και από πολλά παράπονα που κυκλοφορούν στο Internet και αφορούν την εξυπηρέτηση της HTC.

*Κυκλοφορεί σε μαύρο και σκατί εεεεεε ...καφέ εννοούσα σόρρυ :D :D

Δεν αναφέρθηκα σε κανενός την μπαταρία καθώς είναι παρόμοια ιστορία. Μιάμιση με δύο μέρες και τα δύο. Ανάλογα τη χρήση.
Επίσης ζητώ συγγνώμη από το φίλο μου το Βάθη και από όλους τους Samsungάκιδες, που δεν έβαλα στο παιχνίδι και το Galaxy S της Samsung. Δε μου κάνει κλικ σαν κινητό και βαριόμουν να ψάχνω με τις ώρες για κάτι που δε μ' αρέσει :mrgreen:

Τα σχόλια δικά σας.
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by eΝy »

Image
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by Λakedaimonas »

HTC Desire. Το έχει ο Μήτσος και ο αδερφός μου και γαμάει. Τώρα αν δεν κατέχεις εύκολα ότι έχει να κάνει με την τεχνολογία πάρε iphone που είναι φτιαγμένο να το χειρίζεται και ένα 2χρονο. Όχι ότι το HTC είναι δύσκολο στο χειρισμό απλά απαιτεί ένα IQ κατιτις παραπάνω από το iphone.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by Doublecore »

Με αυτα που γραφεις ρε Γιωργο πιστευω οτι το HTC ειναι η καλυτερη επιλογη.Υπερτερει σε πολλα του iPhone 4 και αν δεν εχουν μεγαλη διαφορα στην τιμη τοτε δαγκωτο HTC!! ;)
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by vAs »

Doublecore wrote:Με αυτα που γραφεις ρε Γιωργο πιστευω οτι το HTC ειναι η καλυτερη επιλογη.Υπερτερει σε πολλα του iPhone 4 και αν δεν εχουν μεγαλη διαφορα στην τιμη τοτε δαγκωτο HTC!! ;)
Ίσα ίσα που το iphone είναι και ακριβότερο!!
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by Doublecore »

vAs wrote:
Doublecore wrote:Με αυτα που γραφεις ρε Γιωργο πιστευω οτι το HTC ειναι η καλυτερη επιλογη.Υπερτερει σε πολλα του iPhone 4 και αν δεν εχουν μεγαλη διαφορα στην τιμη τοτε δαγκωτο HTC!! ;)
Ίσα ίσα που το iphone είναι και ακριβότερο!!


Τοτε μην το σκεφτεσαι καθολου! ;)
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by Διάτανος »

Image

γιώργη αυτό πάρε
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by kopanosAE »

vAs wrote:Επίσης ζητώ συγγνώμη από το φίλο μου το Βάθη και από όλους τους Samsungάκιδες, που δεν έβαλα στο παιχνίδι και το Galaxy S της Samsung. Δε μου κάνει κλικ σαν κινητό και βαριόμουν να ψάχνω με τις ώρες για κάτι που δε μ' αρέσει :mrgreen:
Δεν ξέρω για το Galaxy αλλά γενικά τα Samsung γαμάνε. Είναι τα καλύτερα κινητά της αγοράς. Δεν είναι συγκρίσημα με ό,τι κυκλοφορήσει τα επόμενα 10 χρόνια. :twisted:

On topic:
HTC μόνο και μόνο λόγω iTunes. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν σηκώνω λεφτά από την τράπεζα ΕΔΩ και ΤΩΡΑ για να πάρω το iPod (δηλαδή iPhone χωρίς τηλέφωνο!)
Last edited by kopanosAE on Thu Nov 04, 2010 9:01 pm, edited 1 time in total.
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by maurh_8uella »

Διάτανος wrote:Image

γιώργη αυτό πάρε
Αν επιλέξεις το Nokia 3310 παίρνεις και τον Γκαρούτσο για τα ΙΙΙΑ.
Μια ευγενική χορηγία του Doublecore!
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by vAs »

Γ@μίστε μου κι άλλο το τόπικ! Μπορείτε! Το ξέρω ότι μπορείτε!
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”