Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Βοηθήστε μας να κάνουμε το e-polytexneio ακόμα καλύτερο!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Θέλετε να ξαναγίνουν οι σημειώσεις και οι εργασίες ανοιχτά σε όλους τους χρήστες;

Ναι.
86
57%
Όχι.
64
43%
 
Total votes: 150

vasia.ch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 45
Joined: Sun Jun 13, 2010 6:24 pm

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by vasia.ch »

eΝy wrote:Αγάπη μου γλυκιά, το "δεν έχει δοθεί η ευκαιρία" επιχείρημα, ξέρεις κι εσύ κι εγώ και όλοι ότι είναι παντελώς άτοπο. Είναι πανεύκολο να γίνει κάποιος seeder. Χρειάζεται κάποιος πραγματικά 30 δευτερόλεπτα από το χρόνο του για να ανεβάσει μια εργασία μηχανουργείου ή φυσικής 1.

Επίτηδες το είχα φτιάξει τόσο εύκολο, για να μην εμπεριέχεται κανένας παράγοντας δυσκολίας στην απόφαση κάποιου να μην seedάρει. Τα κριτήρια seedάρω/δε-seedάρω είναι καθαρά ψυχολογικά.


Επίσης το μέτρο αυτό είναι τελείως εικονικό. Ούτε ισορροπημένο είναι (με μία εργασία να αποκτάς χίλιες) ούτε αρκεί για να προστατεύει από τους επιτήδειους που μπορεί να καταστρατηγήσουν την ευκολία του.

Όπως όμως και τις κλειδαριές που κλειδώνουμε τα σπίτια μας μπορεί ένας επαγγελματίας να τις παραβιάσει μέσα σε 30 δευτερόλεπτα, παρόλα αυτά επαρκούν για να αποτρέπεται το 99% των κλοπών, έτσι και αυτό το μέτρο, μπορεί να μην επαρκεί για να εμποδίσει κάποιον να φερθεί μουνοπανίστικα, παρόλα αυτά βοηθάει να μετριαστούν τα φαινόμενα αρπακτικής συμπεριφοράς.


Από ένα τέτοιο ζήτημα μπορούμε να καταλάβουμε όλοι πόσο για τον πούτσο είναι τελικά η ανθρώπινη φύση. Είμαστε φτιαγμένοι για τροφοσυλλέκτες: Πάμε στο δέντρο, αρπάζουμε τον καρπό και φεύγουμε. Στα 350.000 χρόνια homo sapines και στα 2εκ χρόνια ανθρωπίνου είδους, τέτοια συμπεριφορά εμφανίζαμε. Η γεωργία και η οργανωμένη ζωή εμφανιστήκαν μόλις πριν 10.000 χρόνια. Δεν επαρκούν 10 χιλιάδες χρόνια για να αναιρέσουν 2 εκ. χρόνια νομαδικής συμπεριφοράς.

Αλλά τώρα περνάμε σε συζήτηση εξελικτικής ψυχολογίας και θα κουράσω. Το βασικό ζήτημα είναι αφού μιλήσανε πρώτα οι seeders ας αρχίσουν να μας εκφράζουν τη γνώμη τους και παιδιά που δεν είναι seeders, αλλιώς Σπυράκο εγώ προσωπικά τάσσομαι υπέρ της συνέχισης του μέτρου.



Ναι συμφωνώ μαζί σου,είναι ψυχολογικό το θέμα.Δεν πρέπει όμως να είμαστε τόσο απόλυτοι.Προσωπικά,τώρα τελευταία έχω πάρει ζεστά το όλο θέμα.Δε με τιμάει κάτι τέτοιο,απλά δεν ασχολούμουν είτε γιατί δεν ήξερα,είτε γιατί "βαριόμουν".Σιγά σιγά,όταν άρχισα να καταλαβαίνω τι παίζει,και posts έκανα,και απαντούσα και ρωτούσα (και έτυχε να ανεβάσω σε άλλο forum :oops: ).Είμαι πρόθυμη να βοηθήσω οποιονδήποτε αλλά όπως και να το κάνω δεν το χω!Τι θέλω να πω;Μακάρι να ερχόταν ο οποιοσδήποτε και να μου έλεγε "ρε συ αυτό το έχεις;δώσε μου το αν μπορείς".Το ξέρω ότι αυτό που λέω δε θα μπορούσε να λειτουργήσει και είναι καθαρά προσωπικό μου πρόβλημα.Ειλικρινά,προσπαθώ και το βελτιώνω όσο μπορώ.Αλλά γιατί μέχρι τότε να μην μπορώ να δω κάτι;Και θα μου πεις,και αν εσύ πάρεις μπρος σε 100 χρόνια;Ε,εγώ σου λέω ότι δεν είμαι ο τύπος που περιγράφεις πιο πάνω,το θέμα είναι αν θα με εμπιστευτείς εσύ ή ο καθένας και αν όντως υπάρχει η αλληλεγγύη που για αυτή πάνω κάτω γίνεται η όλη συζήτηση.Τώρα,αν με βρίσκεις τελείως λάθος,ίσως δεν έχω πιάσει το νόημα..
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by eΝy »

Κούκλα μου, έχεις δίκιο σ αυτά που λες. Και εδώ ακριβώς εμπεριέχεται ο παράγοντας πραγματικής διαπροσωπικής επαφής, όπως γράφω και στην διπλωματική μου.

Διότι εάν σε ήξερα, θα έβλεπα ότι όντως είσαι και γαμώ-τα-παιδιά και θα έλεγα (κι εγώ κι ο κάθε mod) "ναι ρε συ, η Βάσια είναι καλό κορίτσι, κάνει ότι περνάει απ το χέρι της, ας της δώσω permissions να βλέπει τα πάντα". Και το χω κάνει αυτό στο παρελθόν πολλές φορές με ανθρώπους που ξέρω, και ξέρω ότι δεν κουβαλάνε κακία στη ψυχή τους, όχι σαν κάτι άλλα μουνόπανα που ενδιαφέρονται μόνο να εκμεταλλευτούνε άλλους.

Όμως δεν σε ξέρω. Και, ρε συ Βάσια, δεν φταίω εγώ γι αυτό. Διότι γίνονται meetings, καφέδες, συναντήσεις, clubάκια, ρακόμελα, μπαράκια, paintballs, ξύδια μύδια κατσαβίδια κάθε βδομάδα, και δεν έχεις έρθει (και ο κάθε εσύ) ούτε μία φορά. Έστω να πεις, ρε παιδί μου, "μα ποιος είναι αυτός ο eny; τι σόι τυπάκια κάνουν όλες αυτές τις δραστηριότητες; Ισχύουν όσα έχω ακούσει γι αυτούς;"

Μην το παίρνεις προσωπικά. Αλλά πες μου, έχω άδικο;

Τα πάντα είναι θέμα προσωπικής επαφής. Είναι ΜΑΛΑΚΙΑ να κοινωνικοποιούμαστε ως μελλοντικοί συνάδελφοι, πίσω από ένα forum. Μακάρι να διαλυόταν το forum και να μιλάγαμε καθημερινά μεταξύ μας όλοι και οι 1254 σε διαπροσωπική βάση. Να γκρεμιστεί και να πέσει το μπουρδέλο. Και σας το λέω εγώ που το χω φτιάξει το forum τουβλάκι-τουβλάκι και το διαχειριζόμουν καθημερινά για 5 χρόνια.

Σηκωθείτε από τις καρέκλες σας, ελάτε να μας γνωρίσετε, είμαστε προσιτοί στον καθέναν. Δεν κρυφτήκαμε ποτέ, δεν προσπαθήσαμε να επαναπαυτούμε πίσω από εικονικούς τίτλους τρεφόμενοι από εικονικά παλαμάκια. Εχουμε όνομα, πρόσωπο και ταυτότητα. Και μακάρι αν ποτέ καταφέρουμε να γνωριστούμε όλοι, να μπορέσουμε κοιτώντας πίσω να δούμε πόσο ΑΣΤΕΙΟ είναι να καθόμαστε μεγάλα παιδιά και να μοιράζουμε στοιβάδες ηλεκτρονίων στην μνήμη ενός υπερατλαντικού server.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by ShadowMech »

Δε θα μπορουσα να συμφωνω περισσοτερο! Το φορουμ δεν ειναι το τελικο ζητουμενο αλλα απλα το μεσο.
Δεν ειχε τυχει καμια φορα, ειδικα πρωτο ετος να βγειτε για καφε με πρακτικα αγνωστους? Εγω το ειχα κανει αρκετα παντως, και ειχε την πλακα του. Καποιοι αξιζαν καποιοι οχι, με καποιους κολλησα με καποιους οχι. Ξεπεραστε αυτο το "wtf θα παω για καφε/ποτο στο ασχετο χωρις να ξερω κανενα?", γιατι το ξερετε οτι αυτο ειναι περισσοτερο στο μυαλο μας, δεν εχει ουσια, και ειναι κριμα.
Αλλωστε εχω γνωρισει γνωρισει καμποσο κοσμο και εχω να πω με σιγουρια οτι και ο Eny, και ο Σπυρος, και ο kopanos και αλλοι ειναι απο τα πιο γαματα/χαβαλεδιαρικα ατομα. Πχ και ο don ειναι τρελο τυπακι, τον ειδατε και στα σεμιναρια απο πρωτο χερι αλλωστε χεχε!

Οπως και να χει μη κολλατε και μη κολωνετε. Εγω ετσι μια δυο φορες πηγα σε συναντησεις για καφε χαλαρα, απο απλη περιεργια και βαρεμαρα( :P ) και κατεληξα να εχω βρει ενα καινουργιο γαματο παρεακι που βγαινουμε και περναμε κομπλε.

Καλα και αυτα που γραφουμε εδω μεσα και χρησιμα, αλλα δειτε λιγο και την αλλη πλευρα που εχει να δωσει το φορουμ ;)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
vasia.ch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 45
Joined: Sun Jun 13, 2010 6:24 pm

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by vasia.ch »

eΝy wrote:Κούκλα μου, έχεις δίκιο σ αυτά που λες. Και εδώ ακριβώς εμπεριέχεται ο παράγοντας πραγματικής διαπροσωπικής επαφής, όπως γράφω και στην διπλωματική μου.

Διότι εάν σε ήξερα, θα έβλεπα ότι όντως είσαι και γαμώ-τα-παιδιά και θα έλεγα (κι εγώ κι ο κάθε mod) "ναι ρε συ, η Βάσια είναι καλό κορίτσι, κάνει ότι περνάει απ το χέρι της, ας της δώσω permissions να βλέπει τα πάντα". Και το χω κάνει αυτό στο παρελθόν πολλές φορές με ανθρώπους που ξέρω, και ξέρω ότι δεν κουβαλάνε κακία στη ψυχή τους, όχι σαν κάτι άλλα μουνόπανα που ενδιαφέρονται μόνο να εκμεταλλευτούνε άλλους.

Όμως δεν σε ξέρω. Και, ρε συ Βάσια, δεν φταίω εγώ γι αυτό. Διότι γίνονται meetings, καφέδες, συναντήσεις, clubάκια, ρακόμελα, μπαράκια, paintballs, ξύδια μύδια κατσαβίδια κάθε βδομάδα, και δεν έχεις έρθει (και ο κάθε εσύ) ούτε μία φορά. Έστω να πεις, ρε παιδί μου, "μα ποιος είναι αυτός ο eny; τι σόι τυπάκια κάνουν όλες αυτές τις δραστηριότητες; Ισχύουν όσα έχω ακούσει γι αυτούς;"

Μην το παίρνεις προσωπικά. Αλλά πες μου, έχω άδικο;

Τα πάντα είναι θέμα προσωπικής επαφής. Είναι ΜΑΛΑΚΙΑ να κοινωνικοποιούμαστε ως μελλοντικοί συνάδελφοι, πίσω από ένα forum. Μακάρι να διαλυόταν το forum και να μιλάγαμε καθημερινά μεταξύ μας όλοι και οι 1254 σε διαπροσωπική βάση. Να γκρεμιστεί και να πέσει το μπουρδέλο. Και σας το λέω εγώ που το χω φτιάξει το forum τουβλάκι-τουβλάκι και το διαχειριζόμουν καθημερινά για 5 χρόνια.

Σηκωθείτε από τις καρέκλες σας, ελάτε να μας γνωρίσετε, είμαστε προσιτοί στον καθέναν. Δεν κρυφτήκαμε ποτέ, δεν προσπαθήσαμε να επαναπαυτούμε πίσω από εικονικούς τίτλους τρεφόμενοι από εικονικά παλαμάκια. Εχουμε όνομα, πρόσωπο και ταυτότητα. Και μακάρι αν ποτέ καταφέρουμε να γνωριστούμε όλοι, να μπορέσουμε κοιτώντας πίσω να δούμε πόσο ΑΣΤΕΙΟ είναι να καθόμαστε μεγάλα παιδιά και να μοιράζουμε στοιβάδες ηλεκτρονίων στην μνήμη ενός υπερατλαντικού server.


eny με προλαβες,εχεις απολυτο δικιο!αυτα που ειπες τα εχω σκεφτει και εγω.ο λογος που δεν εχς ερθει ποτε ειναι γιατι πρωτον στην αρχη δεν ασχολουμουν(κακως βεβαιως).για την περασμενη φορα το ειδα αργα αλλα ουτως η αλλως ημουν ηδη εκτος αθηνων.τελοσπαντων,δε θελω να απολογουμαι,τα υπολοιπα απο κοντα πλεον!το θεμα ειναι αλλο και ελπιζω να αποφασισουμε το καλυτερο για ολους:)
barbarossa
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 16
Joined: Mon May 10, 2010 2:47 am

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by barbarossa »

Έχω να πω πολλά και διάφορα όμως δεν ξέρω που να αρχίσω και που να τελειώσω. Ας το πάμε έτσι:
i) Συγχαρητήρια καταρχήν στο Σπύρο που έθεσε το θέμα σε συζήτηση και ψηφοφορία και δεν ακολούθησε την πολιτική 'αποφασίζουμε και διατάζουμε' των προκατόχων του.
ii) Για να αποφύγω περιττά posts και επερωτήσεις ως προς τις τοποθετήσεις μου θα πω τo εξής για να σας προλάβω - ΟΧΙ, δεν είμαι seeder!
iii) Από τη στιγμή που ενα φόρουμ τιθεται σε λειτουργία και θελει να λέγεται και να λειτουργεί ως τέτοιο πρέπει να είναι ελεύθερο προς όλους τους χρήστες. Για πάρτε εδώ μια ιδέα πως δουλεύει ένα σωστό φόρουμ http://www.mqn.gr/phpBB/viewtopic.php?f=4&t=38
iv) Ποτέ δε με πείραξε το να μη βλέπω εργασίες, ωστόσο αυτό που είχατε κάνει σε κάποια φάση με το να κόψετε ακόμα και τα θέματα εξετάσεων απο κάποιους που δεν είχαν ποστάρει τίποτα στο φόρουμ ήταν απαράδεκτο. Ουσιαστικά με αναγκάσατε να γράψω κάτι βλακείες σε ενα άσχετο τόπικ μόνο και μόνο για να μπορώ να κατεβάζω τα παλιά θέματα (απαραίτητα εργαλεία για ενα φοιτητή) και να γνωρίζω τις εξελίξεις σε μερικά μαθήματα που δεν παρακολουθούσα.
v) Δε θα πάθετε τίποτα να ανοίξετε κάποιες εργασίες όπως π.χ. στην υδροηλεκτρική ή στους ατμούς, έτσι κι αλλιώς όλοι τις ίδιες δίνουν είτε τις βρουν στο e-polytexneio είτε αλλού. Ίσως να μη το συνειδητοποιείτε εσείς αλλα το φόρουμ δεν είναι μια κάστα επίλεκτων φοιτηταράδων οι οποίοι ανταλλάσουν σημειώσεις μεταξύ τους (μπορεί να λειτουργήσει και ως τέτοιο βέβαια). Κύριος σκοπός του είναι να βοηθήσει άτομα τα οποία δεν έχουν επαφή με τη σχολή ώστε να βρουν μια άκρη και να αρχίσουν να ξετυλίγουν το μίτο που οδηγεί στο πολυπόθητο πτυχίο. Αυτοί που ασχολούνται συστηματικά με τη σχολή δεν έχουν μεγάλη ανάγκη το φόρουμ!!!
vi) Ξανακοιτάξτε το link του iii) και προσέξτε λίγο αυτό: ''Είναι προφανές ότι στα θέματά μας δεν θα βρείτε κανένα λογότυπο, κανένα υδατογράφημα και καμία σφραγιδούλα που να δηλώνει τον τόπο προέλευσης. Δεν μας ενδιαφέρει να αυτοπροβληθούμε, ή (πόσο μάλλον) να ‘θυμίσουμε’ ποιος προσφέρει τη βοήθεια, όπως κάνουν άλλωστε αρκετοί από τους πολιτικούς φορείς μας. Το μόνο που αναγράφεται είναι το όνομα αυτού που προσέφερε τις σημειώσεις, εφ' όσον προτίθεται να το καταθέσει επώνυμα.'' Αυτά περί του λογοτύπου που φιγουράρει σε καθετί που ανεβαίνει στο φόρουμ για να μας υπενθυμίζει ποιό ''θεό'' πρέπει να ευγνωμονούμε καθημερινά που μας παρέχει ''τον άρτον ημών τον επιούσιον'' (το πιάσατε το υπονοούμενο ;) )
vii) Αυτά γι'αρχή. Υπάρχουν κι άλλα τα οποία έχουν χαθεί μέσα στη σύγχυση που μου προκάλεσαν τα περισσότερα απ'αυτά που διάβασα παραπάνω
και μια τελευταία σημείωση:
viii) Το φόρουμ εχει πραγματικά βοηθήσει και εμένα και πολλούς άλλους φοιτητές οπότε ας πούμε οτι η κριτική μου ειναι καλοπροαίρετη!
Silencer
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 207
Joined: Sun Feb 07, 2010 12:25 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by Silencer »

To mqn είναι αποτυχημένο από τεχνοκρατική σκοπιά και θεωρώ πως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση γιατί σε μία τέτοια περίπτωση το e-polytexneio απλά θα καταρρεύσει.

1) Καταρχήν το ποσοστό των ενεργών μελών στο mqn είναι πολύ μικρότερο από το forum μας. Οι χρήστες που έχουν έστω και ένα post μετρώνται στα δάχτυλα. Το 95% έχουν 0 posts.

2) Δεν υπάρχουν ουσιαστικές συζητήσεις. Μόνο ανακοινώσεις για μαθήματα από 5-10 άτομα και οι υπόλοιποι απλά διαβάζουν.

3) Δεν γίνεται καμία εκδήλωση, καμία συνάντηση, καμία γνωριμία.

4) Δεν γίνεται κανένα project (πχ Polytexneio FM, συνέντευξη υποψηφίων πρυτάνεων, FSAE, solidworks κλπ).


Εν ολίγοις καλά είμαστε όπως είμαστε. Κατά τη γνώμη μου πρέπει απλά να αυξηθούν ακόμα περισσότερο οι in real life γνωριμίες και το forum θα πάει μια χαρά.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by Spyrοs »

Επειδή γίνεται ένας ντόρος για το λογότυπο του Forum, αναδημοσιεύω από τον Κανονισμό για να το ξεκαθαρίσουμε αυτό το θέμα μια και καλή:
- Τα θέματα εξεταστικής και οι σημειώσεις που γίνονται upload στο e-polytexneio, μετατρέπονται σε pdf για λόγους ευχρηστίας. Επίσης βάζουμε και το λογότυπο του forum της Σχολής μας, γιατί έχουν αναφερθεί επανειλημμένως περιπτώσεις αρχεία από το forum μας να χρησιμοποιούνται από φροντιστήρια για εμπορικούς σκοπούς.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα, χαίρομαι που γράφονται σιγά σιγά και διαφορετικές απόψεις. Θα ήθελα να γίνει όσο είναι δυνατόν ανοιχτή συζήτηση για να ακουστούν όλοι.
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
boutsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 354
Joined: Mon Mar 22, 2010 7:40 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by boutsi »

eΝy wrote:Αγάπη μου γλυκιά, το "δεν έχει δοθεί η ευκαιρία" επιχείρημα, ξέρεις κι εσύ κι εγώ και όλοι ότι είναι παντελώς άτοπο. Είναι πανεύκολο να γίνει κάποιος seeder. Χρειάζεται κάποιος πραγματικά 30 δευτερόλεπτα από το χρόνο του για να ανεβάσει μια εργασία μηχανουργείου ή φυσικής 1.

Επίτηδες το είχα φτιάξει τόσο εύκολο, για να μην εμπεριέχεται κανένας παράγοντας δυσκολίας στην απόφαση κάποιου να μην seedάρει. Τα κριτήρια seedάρω/δε-seedάρω είναι καθαρά ψυχολογικά.


Επίσης το μέτρο αυτό είναι τελείως εικονικό. Ούτε ισορροπημένο είναι (με μία εργασία να αποκτάς χίλιες) ούτε αρκεί για να προστατεύει από τους επιτήδειους που μπορεί να καταστρατηγήσουν την ευκολία του.

Όπως όμως και τις κλειδαριές που κλειδώνουμε τα σπίτια μας μπορεί ένας επαγγελματίας να τις παραβιάσει μέσα σε 30 δευτερόλεπτα, παρόλα αυτά επαρκούν για να αποτρέπεται το 99% των κλοπών, έτσι και αυτό το μέτρο, μπορεί να μην επαρκεί για να εμποδίσει κάποιον να φερθεί μουνοπανίστικα, παρόλα αυτά βοηθάει να μετριαστούν τα φαινόμενα αρπακτικής συμπεριφοράς.




Από ένα τέτοιο ζήτημα μπορούμε να καταλάβουμε όλοι πόσο για τον πούτσο είναι τελικά η ανθρώπινη φύση. Είμαστε φτιαγμένοι για τροφοσυλλέκτες: Πάμε στο δέντρο, αρπάζουμε τον καρπό και φεύγουμε. Στα 350.000 χρόνια homo sapines και στα 2εκ χρόνια ανθρωπίνου είδους, τέτοια συμπεριφορά εμφανίζαμε. Η γεωργία και η οργανωμένη ζωή εμφανιστήκαν μόλις πριν 10.000 χρόνια. Δεν επαρκούν 10 χιλιάδες χρόνια για να αναιρέσουν 2 εκ. χρόνια νομαδικής συμπεριφοράς.

Αλλά τώρα περνάμε σε συζήτηση εξελικτικής ψυχολογίας και θα κουράσω. Το βασικό ζήτημα είναι αφού μιλήσανε πρώτα οι seeders ας αρχίσουν να μας εκφράζουν τη γνώμη τους και παιδιά που δεν είναι seeders, αλλιώς Σπυράκο εγώ προσωπικά τάσσομαι υπέρ της συνέχισης του μέτρου.
Αν καταργηθει το μετρο μιλαμε για μεγαλο πισωγυρισμα στην εξελιξη του forum. Συμφωνω και επαυξανω με τον eny οσον αφορα την ανθρωπινη φυση: για καποιο λογο που δεν καταλαβαινω η πλειοψηφια των ανθρωπων (και μιλαω για αυτα που βλεπω στους ΜΜ) απλα δεν γουσταρει να βοηθαει τους αλλους γυρω τους ειτε προκειται για μια απλη πληροφορια (πχ. συμμετοχη σε ενα σεμιναριο) ειτε για κατι πιο σοβαρο (πχ εργασιες).

Προσωπικα εχω βοηθησει περισσοτερο απο οτι με εχουν βοηθησει σε αυτη τη σχολη και σπανιες ηταν οι περιπτωσεις που καποιος θελησε να με βοηθησει ανιδιοτελως, φτανοντας ακομα και σε σημειο αχαριστιας. Και κατι απλα για να καταλαβουμε ποσο αστειες ειναι μερικες καταστασεις: ειμαστε ικανοι να συζηταμε μερες και νυχτες για το αν πρεπει να καταργηθει το μετρο η οχι, αλλα να δεν μπορουμε να αφιερωσουμε 10 λεπτα για να seedarουμε μια @@ριτσα βοηθωντας τους γυρω μας αλλα και αποκτοντας προσβαση στις εργασιες.
Wir müssen wissen, wir werden wissen!
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by ShadowMech »

barbarossa wrote: iv) Ποτέ δε με πείραξε το να μη βλέπω εργασίες, ωστόσο αυτό που είχατε κάνει σε κάποια φάση με το να κόψετε ακόμα και τα θέματα εξετάσεων απο κάποιους που δεν είχαν ποστάρει τίποτα στο φόρουμ ήταν απαράδεκτο. Ουσιαστικά με αναγκάσατε να γράψω κάτι βλακείες σε ενα άσχετο τόπικ μόνο και μόνο για να μπορώ να κατεβάζω τα παλιά θέματα (απαραίτητα εργαλεία για ενα φοιτητή) και να γνωρίζω τις εξελίξεις σε μερικά μαθήματα που δεν παρακολουθούσα.

v) Δε θα πάθετε τίποτα να ανοίξετε κάποιες εργασίες όπως π.χ. στην υδροηλεκτρική ή στους ατμούς, έτσι κι αλλιώς όλοι τις ίδιες δίνουν είτε τις βρουν στο e-polytexneio είτε αλλού. Ίσως να μη το συνειδητοποιείτε εσείς αλλα το φόρουμ δεν είναι μια κάστα επίλεκτων φοιτηταράδων οι οποίοι ανταλλάσουν σημειώσεις μεταξύ τους (μπορεί να λειτουργήσει και ως τέτοιο βέβαια). Κύριος σκοπός του είναι να βοηθήσει άτομα τα οποία δεν έχουν επαφή με τη σχολή ώστε να βρουν μια άκρη και να αρχίσουν να ξετυλίγουν το μίτο που οδηγεί στο πολυπόθητο πτυχίο. Αυτοί που ασχολούνται συστηματικά με τη σχολή δεν έχουν μεγάλη ανάγκη το φόρουμ!!!
Δεκτη η τοποθετηση σου. Πιστευω εξισου δεκτη θα ειναι και η κριτικη:
Καταρχας το φορουμ ειναι μια πρωτοβουλια μερικων παιδιων, που στηριζεται ενεργα απο ενα κυκλο ατομων που λυνουν αποριες ανεβαζουν θεματα κλπ. Το κανουν ολοι για τη πλακα/καυλα τους, δε χρωστανε σε κανενα να κανουν οτι κανουν, οποτε τοποθετησεις του τυπου "απαραδεκτο" το λεω ευθεως οτι ακουγονται οσο να ναι αγενεις.

Απ οτι καταλαβαινω ζητας να εχεις εναν ιστοτοπο που να μαθαινεις οτι θες για τη σχολη που σου γλιτωνει ΠΟΛΛΕΣ ωρες απο τη ζωη σου σε παρακολουθηση και διαβασμα. Και θεωρεις κατι τετοιο δεδομενο, ζητας να εχεις αυτη την "υπηρεσια" χωρις να εισαι διατεθημενος να ανταποδωσεις. Αν αυτο σου φαινεται οκ πασο. Πριν απαντησεις σκεψου ποσα θα πληρωνες σε φροντιστηρια για να σου δειξουν τα sos, να σου δωσουν παλια θεματα, να σου λυσουν αποριες για εργασιες κλπ, αν δεν υπηρχαν αυτα τα παιδια.(και επιτηδες δε λεω αυτο το φορουμ, αλλα ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. Το φορουμ ειναι απλα το μεσο.)

Αλλα μαλλον δε φταις, καταλαβαινω απο τη τελαυταια φραση οτι θεωρεις οτι το φορουμ υπηρχε,υπαρχει και θα υπαρχει απο ΜΟΝΟ του. Γιατι αυτα τα παιδια που αναγνωριζεις και μονος σου οτι δεν εχουν ΑΝΑΓΚΗ το φορουμ ειναι ακριβως τα παιδια που κανουν αυτο το φορουμ χρησιμο και οχι μια σελιδα γεματη βλακειες. Τοτε γιατι ειναι εδω μεσα? Για σκεψου το, προσπαθησε να μπεις λιγο στη δικη τους λογικη.

Και επειδη αυτα τα παιδια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ, προσπαθουμε με τετοια μετρα να ξεκουνησουμε κανεναν ακομα να γραψει κατι, να ανεβασει και αυτος κατι. Ακριβως για να μπορει αυτο το φορουμ να βοηθαει το κοσμο που δεν εχει και την καλυτερη επαφη με τη σχολη και αυριο, και σε 5 χρονια. Αν ομως αυτοι δεν ειναι διατεθημενοι ουτε να κανουν μερικα κλικ για να συνεισφερουν στο ελαχιστο σε αυτη τη προσπαθεια τι να πω πια, ειναι αξιοι της μοιρας τους, ο καθενας κανει τις επιλογες του.

Μας εχει φαει η freewareιλα νομιζω...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by somekindofgrinder »

Κοιταχτε παιδες:Ο κυριος ογκος των posters που βοηθαγαν μεχρι πριν περιπου 6 μηνες ηταν αρκετα παλιοι,εως και αποφοιτοι.

Οι περισσοτεροι απο αυτους δεν ηταν καν φοιτηταραδες!Απλα ειχαν και εχουν το μερακι να βοηθανε τους πιτσιρικαδες συναδελφους τους να μην περασουν τις ιδιες χαζομαρες που περασαν αυτοι.

Εγω ψηφισα να μην ειναι ανοικτες οι εργασιες,οχι γιατι ειμαι σαδιστης ή παρτακιας,αλλα γιατι θελω να εξασφαλισω κατα καποιο τροπο οτι θα ενεργοποιηθει αυτο το μερακι και στους πιο νεους συμμετεχοντες,ετσι ωστε να μην κοιτανε αυτο το φορουμ χρησιμοθηρικα και μονο,αλλα σαν ενα τοπο να βοηθανε και να περνανε καλα με τους φιλους και τους συναδελφους τους.

Εχετε ενα πολυ δυνατο εργαλειο στα χερια σας,το οποιο φτιαχτηκε με κοπο υλικο και πνευματικο.
Στο χερι σας ειναι να το χρησιμοποιειτε αγαστα και να μην το απαξιωσετε.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
Post Reply

Return to “Λειτουργία & Feedback για την Ιστοσελίδα”