Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Βοηθήστε μας να κάνουμε το e-polytexneio ακόμα καλύτερο!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply

Θέλετε να ξαναγίνουν οι σημειώσεις και οι εργασίες ανοιχτά σε όλους τους χρήστες;

Ναι.
86
57%
Όχι.
64
43%
 
Total votes: 150

benediktos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 89
Joined: Thu May 27, 2010 8:34 pm
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by benediktos »

διάβασα όλα τα posts....
και τα μεν και τα δε...
η άποψή μου είναι υπέρ της ελεύθερης προσφοράς των αρχείων...

-δώσε μωρέ άνθρωπε τις σημειώσεις σου που κρατάς στο μάθημα!
-και γιατί να τις πάρει ο άλλος που δεν έχει πατήσει το πόδι του στο μάθημα; χαζός είμαι που κάθομαι και παρακολουθώ;
-δεν είσαι χαζός και πολύ καλό σου κάνει να παρακολουθείς τις παραδόσεις, αλλά δώσε τις σημειώσεις σου!

έτσι απλά θα πρέπει να είναι τα πράγματα: να δίνουμε χωρίς να περιμένουμε ανταλλάγματα. και δεν ισχύει μόνο για τις σημειώσεις αλλά και για τις εργασίες.

το φόρουμ αυτό καθ' αυτό δε θα έπρεπε να το νοιάζει ποιος έχει δώσει για να τον κάνει seeder... θα έπρεπε να λειτουργεί ως εξής: παιδιά, έχουμε εργασίες, σημειώσεις, θέματα ΔΙΚΑ ΣΑΣ! Εμείς απλά τα συγκεντρώσαμε και σας τα δίνουμε απλόχερα. Όποιος θέλει να προσφέρει κάτι από δικές του εργασίες και σημειώσεις, θα χαρούμε να το κάνει! Αλλά να μην υπάρχει αυτό το πράγμα που θυμίζει (σε μένα τουλάχιστον) μωρουδίστικα πράγματα: δε μου έδωσες καραμέλα, δε σου δίνω ούτε εγώ.

ούτε συμφωνώ eny με το επιχείρημα ότι με μόλις ένα upload από το χρήστη, μπορεί να κατεβάσει χιλιάδες αρχεία του φόρουμ. άποψή μου πάντα... ;)
αν είναι να δώσει κανείς, ας δώσει από μόνος του και ας μην εξωθηθεί προς αυτό...

εξάλλου, με τον όρο "βοηθάω" (γιατί ουσιαστικά βοήθεια προσφέρει το φόρουμ) εννοούμε ότι δε ζητάμε ανταλλάγματα. Βοηθάω μια γιαγιά να περάσει το δρόμο π.χ.... Βοηθάω έναν που έπεσε, έναν ανήμπορο.... Πολύ το φιλοσόφησα το θέμα...

Εν κατακλείδει: αν ο σκοπός του φόρουμ δεν είναι να αυξήσει τη database του, άποψή μου είναι να μοιράζει απλόχερα. Και επειδή σα λαός έχουμε φιλότιμο, νομίζω ότι δημιουργώντας μια τέτοια σχέση, τότε θα προσφέρουν από μόνοι τους οι χρήστες του φόρουμ.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by eΝy »

sneak peak: Ολοκληρωμένη ανάλυση του λόγου που φτιάχτηκε το group των Seeders.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
giwrgos_pap
Captain
Captain
Posts: 131
Joined: Mon Aug 09, 2010 6:01 am
Location: Μαρούσι

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by giwrgos_pap »

Η παθητικότητα και η αδιαφορία χρηστών που δεν γνωρίζονταν μεταξύ τους αποτελούσε κανόνα. Σχεδιαστικά στην ιστοσελίδα δεν είχε αλλάξει τίποτα. Ως εκ τούτου την παθητικότητα των χρηστών μπορούσε κανείς να την αποδώσει καθαρά στην ψυχολογία του χρήστη απέναντι στην Ιστοσελίδα την οποία αποτελούσε μία απρόσωπη και άγνωστη κοινότητα 1000 μελών.

Επειδή το e-polytexneio αποτελεί μία κοινοτική ιστοσελίδα, η συμμετοχή των χρηστών είναι αναγκαία για την λειτουργία της.
Νομίζω ότι στη παραπάνω παράγραφο ο eny τα περιγράφει όλα.
Silencer
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 207
Joined: Sun Feb 07, 2010 12:25 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by Silencer »

benediktos wrote: εξάλλου, με τον όρο "βοηθάω" (γιατί ουσιαστικά βοήθεια προσφέρει το φόρουμ) εννοούμε ότι δε ζητάμε ανταλλάγματα. Βοηθάω μια γιαγιά να περάσει το δρόμο π.χ.... Βοηθάω έναν που έπεσε, έναν ανήμπορο....
Φίλε κάνεις πολύ μεγάλο λάθος εδώ. Διότι όταν βοηθάς κάποιον ανήμπορο, πχ τη γιαγιά στο δρόμο, μπορει μεν να μην προσδοκάς σε υλική ανταμοιβή, παίρνεις όμως την πολύ σημαντική ηθική ανταμοιβή.
Όλοι χαίρονται να τους ευχαριστούνε οι άλλοι, και να τους λένε "α τι καλός που είσαι" και να τους κάνουν να αισθάνονται σημαντικοί.

Αυτή η ηθική ανταμοιβή ειναι κατά τη γνώμη μου και πολύ μεγαλύτερη από κάθε υλική. Εδώ εμφανίζεται το πρόβλημα ότι ο άλλος μπαίνει, αρπάζει, φεύγει και δε λέει ούτε ευχαριστώ. Ε σορρυ, αλλά να παει να γαμηθεί.
User avatar
megaloetis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 76
Joined: Thu Jul 08, 2010 6:45 pm
Location: Νίκαια

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by megaloetis »

eΝy wrote:sneak peak:
Pages from Εξελικτικός Σχεδιασμός του Ιστοτόπου http://www.e-polytexneio.gr - Forum Μηχανολόγων Μηχανικών & Ναυπηγών Ε.Μ.Π..pdf
Ολοκληρωμένη ανάλυση του λόγου που φτιάχτηκε το group των Seeders.
Φίλε νομίζω πως έχεις κάνει μακράν την πιο ενδιαφέρουσα διπλωματική που εκπονήθηκε ποτέ στο μετσόβιο.

Διαβάζω μέσα για κάτι εγκεφάλους και νεοφλοιούς και μένω! Μιλάμε καμία σχέση με μηχανολογία όμως!! :D :D
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by maurh_8uella »

1) Ψήφισα κατά για λόγους που έχουν ήδη αναφερθεί. Επίσης το απόσπασμα της διπλωματικής είναι κατατοπιστικότατο.

2) Ό,τι και να δείξει το poll δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα εφαρμοστεί κιόλας. Νομίζω ότι η επιχειρηματολογία συνηγορεί στο να παραμείνει κλειστή η βιβλιοθήκη εργασιών.

3) @ eNy: Όταν μπορέσεις ανέβασε και άλλα αποσπάσματα από την διπλωματική σου, αν όχι όλη, ή δώσε κανά link. Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα!!!
Last edited by maurh_8uella on Thu Nov 04, 2010 6:18 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by Spyrοs »

@benediktos

Χαίρομαι που πόσταρες. Ας ρίξω όμως και το αντεπιχείρημα :P

Καταρχίν συμφωνώ σε κάποια από τα λεγόμενά σου, στην κεντρική ιδέα (αλλιώς δε θα άνοιγα και τέτοια συζήτηση), αλλά ξεχνάς κάτι σημαντικό. Σκοπός του forum δεν είναι να βοηθηθούν μόνο οι χρήστες που είναι ΤΩΡΑ εγγεγραμμένοι αλλά και οι μελλοντικοί, οι επόμενες γενιές ΕΜΠίτων!
Με το να μην "αυξάνεται η database" όπως λες (ανανεώνεται θα έλεγα εγώ :idea: ), ο νέος χρήστης θα βρίσκει μόνο κάτι πανάρχαιες εργασίες μηχανουργείου και Μηχανικής 3 ...

Επίσης η εφαρμογή έχει δείξει ότι με θεσμούς στυλ "Seeder" ανεβαίνουν πολύ πιο "special" εργασίες (πχ. φετινά προαιρετικά)!
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by eΝy »

maurh_8uella wrote: 3) @ eNy: Όταν μπορέσεις ανέβασε και άλλα αποσπάσματα από την διπλωματική σου, αν όχι όλη, ή δώσε κανά link. Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα!!!
Θέλω μωρέ να την ανεβάσω ολόκληρη, αλλά δεν είναι κάπως μαλακία σ αυτή τη φάση να δώσω και το "manual" σ αυτούς που προσπαθούν να φτιάξουν κινέζικες απομιμήσεις? :P

Κάποια στιγμή μελλοντικά πάντως θα την αναρτήσω.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Silencer
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 207
Joined: Sun Feb 07, 2010 12:25 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by Silencer »

eΝy wrote:
maurh_8uella wrote: 3) @ eNy: Όταν μπορέσεις ανέβασε και άλλα αποσπάσματα από την διπλωματική σου, αν όχι όλη, ή δώσε κανά link. Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα!!!
Θέλω μωρέ να την ανεβάσω ολόκληρη, αλλά δεν είναι κάπως μαλακία σ αυτή τη φάση να δώσω και το "manual" σ αυτούς που προσπαθούν να φτιάξουν κινέζικες απομιμήσεις? :P

Κάποια στιγμή μελλοντικά πάντως θα την αναρτήσω.
ROFL!!

Πως-να-φτιάξετε-κινέζικο-e-polytexneio-how-to-make-your-own-chinese-e-polytexneio-anal-sex-pussy-cum-teen-slut-gang-ebony-asian-whores-blowjob-XXX.pdf
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by Elias »

benediktos wrote:Και επειδή σα λαός έχουμε φιλότιμο, νομίζω ότι δημιουργώντας μια τέτοια σχέση, τότε θα προσφέρουν από μόνοι τους οι χρήστες του φόρουμ.
Για κάποιο λόγο, αυτές οι δύο γραμμές, με έκαναν να χαμογελάσω. :)
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
Post Reply

Return to “Λειτουργία & Feedback για την Ιστοσελίδα”