Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Βοηθήστε μας να κάνουμε το e-polytexneio ακόμα καλύτερο!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Θέλετε να ξαναγίνουν οι σημειώσεις και οι εργασίες ανοιχτά σε όλους τους χρήστες;

Ναι.
86
57%
Όχι.
64
43%
 
Total votes: 150

User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by castiel »

Enositis21 wrote:.Δηλαδη ο Χρηστος πχ απλα ανεβασε ενα προγραμμα του Σπυροπουλου.
σε παρακαλώ, ανέβασα 2 προγράμματα του Σπυρόπουλου, και μάλιστα το ένα δύο φορές, γιατί είχα κάνει κάτι χαζολάθη και δεν έτρεχε :pp

αυτή τη στιγμή δεν προλαβαίνω να διαβάσω και τις 6 σελίδες του τόπικ, οπότε θα πω απλά τη γνώμη μου/πρόταση(δεν ξέρω αν έχει ήδη προταθεί κάτι τέτοιο)

νομίζω ότι είναι λογικό ότι η διάδοση του φόρουμ γίνεται με δύο τρόπους.
είτε θα πω εγώ, που είμαι ήδη μέλος σε κάποιον, ρε συ, υπάρχει ένα καλό site, το e-polytexneio.gr, γράψου να δεις τι παίζει.
είτε καποιος θα googlάρει για εργασίες πολυτέχνειου ή κάτι παρόμοιο και θα το βρει.
οπότε προτείνω ο κάθε χρήστης που γράφεται, να έχει για 1-2 εβδομάδες απεριόριστη πρόσβαση και μετά να κλείνει, μέχρι να γίνει seeder. Ο λόγος που το προτείνω αυτό είναι ότι μπορεί κάποιος να "καίγεται" για σημειώσεις/εργασία και να μην είχε πάρει χαμπάρι για το e-polytexneio(τουλάχιστον για εμάς τους ναυπηγούς που είμαστε λίγοι, οι μηχανολόγοι απότι κατάλαβα είναι σχεδόν όλοι μέσα).
κάτι τέτοιο θα έδινε τη δυνατότητα στον νέο χρήστη να ανακαλύψει τις δυνατότητες του φόρουμ και να του δώσει κίνητρο για να βοηθήσει την κοινότητα.
απλά και από την εμπειρία μου με τα ελληνικά torrent sites, είναι καλύτερα να μην υπάρχει πλήρης ελευθερία σε όλους. Πχ στο gamato υπήρχε πολύ καλό υλικό, αλλά πολλές φορές δεν υποστηριζόταν κατάλληλα, γιατί ήταν no ratio tracker. Αντίθετα σε καλούς ελληνικούς private trackers είναι σπάνιο το φαινόμενο του hit 'n' run, και όσοι το κάνουν τιμωρούνται, οπότε αυξάνεται διαρκώς το επίπεδο και η ποιότητα. (εντάξει δεν είναι και η καλύτερη σύγκριση, αλλά το πιάνετε το νόημα φαντάζομαι)
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
naderb
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 77
Joined: Tue Jun 22, 2010 6:04 am

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by naderb »

μπορω να ρωτησω τι αποφασιστηκε τελικα ?
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by Kitharistas »

naderb wrote:μπορω να ρωτησω τι αποφασιστηκε τελικα ?
Αν επισκεφτείς τα αντίστοιχα topic θα καταλάβεις ότι είναι προφανές..! :P
Rock on buddies...
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by Spyrοs »

Λόγω του αποτελέσματος του παραπάνω Poll δεν έχει παρθεί ακόμα κάποια απόφαση.
Είναι φανερό πως το ζήτημα δεν είναι 0-1, ON-OFF, Ανοικτά-Κλειστά. Θέλει παραπάνω σκέψη ;)
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by Kitharistas »

Πάντα διπλωμάτης :)
Rock on buddies...
mplampla
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 141
Joined: Sat Nov 27, 2010 1:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by mplampla »

Ψήφισα να είναι ανοιχτό προς όλους. Είμαι υπέρ της ελευθερίας. Είμαστε πιστεύω μεγάλα "παιδιά" πλέον και ξέρουμε ποιο είναι καλύτερο για εμάς. Για να μην τα πολυλογώ τα έχουν πει και άλλοι πιο πριν :!:
Silencer
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 207
Joined: Sun Feb 07, 2010 12:25 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by Silencer »

barbarossa wrote: iii) Από τη στιγμή που ενα φόρουμ τιθεται σε λειτουργία και θελει να λέγεται και να λειτουργεί ως τέτοιο πρέπει να είναι ελεύθερο προς όλους τους χρήστες. Για πάρτε εδώ μια ιδέα πως δουλεύει ένα σωστό φόρουμ http://www.mqn.gr/phpBB/viewtopic.php?f=4&t=38
Silencer wrote:To mqn είναι αποτυχημένο από τεχνοκρατική σκοπιά και θεωρώ πως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση γιατί σε μία τέτοια περίπτωση το e-polytexneio απλά θα καταρρεύσει.
Ναι είναι λίγο off το timing, καθότι είμαι πλέον μόνιμα Αγγλία, ωστόσο χαίρομαι που επιβεβαιώνομαι: :mrgreen:

Image
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by eΝy »

Προς δημοσία σκέψη και συζήτηση:

(Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω με αυτά τα θέματα, δεν με αφορούν κιόλας. Συζητήστε τα μεταξύ σας οι χρήστες και βγάλτε μια κοινή γραμμή.)
kdk_m3 wrote:Αγαπητέ eny καλησπέρα,
Είμαι 5ο έτος στους μηχ. μηχ. και χρωστάω 40+ μαθήματα.Ανέβασα ένα παλιό θέμα οπδε 1 με σκοπό να γίνω seeder γιατί οι σημειώσεις μου χρειάζονται πλέον πάρα πολύ αλλά το κατέβασα γιατί κάποιος το είχε ήδη ανεβάσει.Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να γίνω seeder?(ενδιαφέρομαι τώρα συγκεκριμένα για σημειώσεις εισαγωγής στους Η/Υ που είναι την Παρασκευή)Όπως καταλαβαίνεις με τόσα που χρωστάω δεν μπορώ να ανεβάσω και πολλά πράγματα.Θα εκτιμούσα την οποιαδήποτε βοήθεια.
Με εκτίμηση,
Δ.Κ.
eΝy wrote:Μπορείς απλά να ανεβάσεις μία εργασία φυσικής ή μηχανικής ή ένα μηχανουργείο, οτιδήποτε.
kdk_m3 wrote:Ανέβασα ένα θέμα οπδε1 αλλά πάλι δεν μπορώ να δω σημειώσεις.
(ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το θέμα "Κανονική 2009" είναι το ίδιο ακριβώς αρχείο (με τα κλειδώματα του) που είναι ποσταρισμένο 5 ποστ πιο πάνω) http://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.p ... 636#p32636

eΝy wrote:Ρε φίλε, σοβαρέψου.

Ανεβάζεις τα ίδια ακριβώς αρχεία που έχουν ανεβάσει άλλοι??? Και μάλιστα με τη σφραγίδα και το κλείδωμα που έχω βάλει προσωπικά??
kdk_m3 wrote:Ρε φιλαράκι σου λέω χρωστάω 40 μαθήματα και μου λες να ανεβάσω ότι έχω.Τι θες να κάνω δηλαδη?Αν δεν γουστάρεις να βοηθήσεις και σου είναι τόσος κόπος πες το απο την αρχή και τελειώνει η υπόθεση.Άμα δηλαδή δεν έχω κανει κάποια εργασία μέχρι τώρα δεν θα μπορέσω να δω ποτέ σημειώσεις.Για μάθημα 1ου εξαμήνου σου λέω θέλω σημειώσεις και έχεις πρόβλημα επειδή το έχεις ανεβάσει ήδη.Μόνος παλεύω δυστυχώς

eΝy wrote:
kdk_m3 wrote:Ρε φιλαράκι σου λέω χρωστάω 40 μαθήματα και μου λες να ανεβάσω ότι έχω.Τι θες να κάνω δηλαδη?Αν δεν γουστάρεις να βοηθήσεις και σου είναι τόσος κόπος πες το απο την αρχή και τελειώνει η υπόθεση.Άμα δηλαδή δεν έχω κανει κάποια εργασία μέχρι τώρα δεν θα μπορέσω να δω ποτέ σημειώσεις.Για μάθημα 1ου εξαμήνου σου λέω θέλω σημειώσεις και έχεις πρόβλημα επειδή το έχεις ανεβάσει ήδη.Μόνος παλεύω δυστυχώς
Αγορίνα, με χαλάει η νοοτροπία σου, με ενοχλεί που προσπαθείς να κοροϊδέψεις το site. Ανεβάζεις ένα αρχείο που έχω φτιάξει προσωπικά και βρίσκεται 3 ποστ πιο πάνω και μου λες "να ανέβασα". Ειλικρινά πες μου που νομίζεις ότι απευθύνεσαι;

Κι εγώ στο 5ο έτος μπήκα με 31 μαθήματα, αλλά είχα ήδη ανεβάσει πάνω από 100 δικά μου αρχεία στο site εκείνη τη περίοδο. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν έχεις ούτε μία εργασία φυσικής ούτε ένα μηχανουργείο ούτε μία εργασία ΟΠΔΕ. Απλά δεν θέλεις.


Και ξέρεις τι; Όσοι είναι από 7ο έτος και πάνω και μου το ζητούν, έχουν αυτόματα πλήρη δικαιώματα, γιατί δεν είναι στη σχολή. Είναι στρατό, δουλεύουν, τρέχουν δεξιά κι αριστερά.. Εσύ όμως που είσαι ακόμα στη σχολή δεν μπορείς να κατεβείς αύριο σε ένα μάθημα για να ανεβάσεις τα θέματα του μαθήματος αυτού; Ή δεν μπορείς να αναρτήσεις μια ανακοίνωση ή μια άσκηση που έκανε ένας καθηγητής προχθές; Και βέβαια μπορείς. Απλά δεν θέλεις.

Και το αστείο είναι ότι κάνοντας ένα τέτοιο minimum effort θα είχες maximum results. Γιατί θα έβλεπες αυτόματα όλα τα αρχεία που έχουν αναρτήσει οι άλλοι. Αλλά δεν έφτασες καν μέχρι εκεί..

Δυστυχώς αν δεν αλλάξεις αυτή την αρπακτική νοοτροπία του μηχανολόγου, θα παλεύεις μόνος. Κοινότητα είναι το Forum, όχι φροντιστήριο. Και μπορεί προσφέροντας λίγα να απολαμβάνεις πολλά, αλλά κανείς δεν θέλει να σέρνει το εντελώς άεργο φορτίο.

Το θέμα τίθεται υπό δημόσια συζήτηση εδώ: http://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=69&t=1523
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by Spyrοs »

Το "χρωστάω πολλά μαθήματα και χρειάζομαι βοήθεια!" μπορώ να το καταλάβω μιας κι εγώ σε παρόμοια κατάσταση ήμουν όταν ανακάλυψα το forum.

Αλλά το "δεν έχω ΤΙΠΟΤΑ να προσφέρω" και το να κράζω το δημιουργό/admin, που με το e-polytexneio έριξε το χρόνο αποφοίτησής ΟΛΩΝ ΜΑΣ κατά τουλάχιστον 1 χρόνο, απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Και για όσους δεν το έχουν αναλογιστεί, τα θέματα/εργασίες/σημειώσεις, που θεωρούμε πλέον δεδομένα, δεν εμφανίστηκαν κατά το Big Bang ... τα συγκέντρωσε η κοινότητα του forum Seedάροντας..
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by Kitharistas »

Spyrοs wrote:Και για όσους δεν το έχουν αναλογιστεί, τα θέματα/εργασίες/σημειώσεις, που θεωρούμε πλέον δεδομένα, δεν εμφανίστηκαν κατά το Big Bang ... τα συγκέντρωσε η κοινότητα του forum Seedάροντας..
πόσο αληθινό? αυτός είναι κι ένας από τους λόγους που (προσωπικά πάντα) πιστεύω πως δεν πρέπει να καταργηθεί ο θεσμός των seeder.. άλλωστε όπως έχει πει κι ο eny το να γίνεις seeder είναι απλά γελοίο..
επίσης το να προσπαθεί κανείς να "κοροϊδέψει" το site είναι τουλάχιστον χαζό κατά την γνώμη μου.. για να γίνει κάποιος seeder πρέπει να τον βάλει κάποιος admin στο αντίστοιχο usergroup, τι νομίζετε ότι με το που δούμε ότι ανέβηκε κάτι κατευθείαν seeder status? δεν θα ήταν χαζό από την πλευρά του site αυτό?
Rock on buddies...
Post Reply

Return to “Λειτουργία & Feedback για την Ιστοσελίδα”