Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Βοηθήστε μας να κάνουμε το e-polytexneio ακόμα καλύτερο!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply

Θέλετε να ξαναγίνουν οι σημειώσεις και οι εργασίες ανοιχτά σε όλους τους χρήστες;

Ναι.
86
57%
Όχι.
64
43%
 
Total votes: 150

User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by Spyrοs »

Λοιπόν παιδιά, όπως όλοι ξέρετε εδώ και ένα μήνα περίπου έχω αναλάβει ως ο νέος διαχειριστής του Forum μας για το έτος 2010-2011.

Έχω διάφορες ιδέες για να κάνουμε το Forum μας καλύτερο και πιο φιλικό και θα ήθελα να τις συζητήσουμε όλοι μαζί, να πείτε και εσεις τη γνώμη σας για πράγματα που θα θέλατε να αλλάξουμε και να φτιάξουμε τελικά όλοι από κοινού ένα καλύτερο Forum!


Λοιπόν η πρώτη ιδέα που έχω είναι να καταργήσουμε εντελώς το βαθμό του seeder. Θέλω να πω μπορούμε να κρατήσουμε το βαθμό σαν εικονίδιο για να επιβραβεύουμε όσους ανεβάζουν δικά τους αρχεία και θέματα, αλλά να καταργήσουμε το να είναι απαιτούμενος αυτός ο βαθμός για να βλέπει κανείς εργασίες.

Με άλλα λόγια να κάνουμε το ηλεκτρονικό αρχείο του site ανοιχτό προς όλα τα μέλη!!
(Προς το παρόν είναι ανοιχτές οι συζητήσεις και τα θέματα εξεταστικής, συζητάμε για τις χειρόγραφες σημειώσεις και τις εργασίες.)


Τώρα βέβαια θυμάστε ότι ο eNy πέρυσι στα πλαίσια της διπλωματικής του με τον κ.Μαρμαρά είχε φτιάξει αυτό το requirement ως ένα απλό και κλασσικό μέτρο που θα βοηθούσε να εμπλουτίζεται συνεχώς το ηλεκτρονικό αρχείο της σελίδας. Και δούλεψε. Τώρα όμως που έχουμε ήδη ένα τεράστιο αρχείο, δεν νομίζω ότι είναι τόσο αναγκαίο το να κρατήσουμε το μέτρο. Στην τελική όποιος θέλει να προσφέρει, θα είναι ελεύθερος να το κάνει και να δέχεται και τα συγχαρητήρια της κοινότητας!
Μπορούμε λοιπόν να το ξαναβγάλουμε και να κάνουμε το Forum όπως ήταν τα πρώτα 4 χρόνια της λειτουργίας του, δηλαδή παντελώς ανοιχτό σε όλα τα μέλη του (seeder ή μη) και να βοηθήσουμε έτσι και τους υπόλοιπους συμφοιτητές μας!


Εσείς τι πιστεύετε για μια τέτοια κίνηση;
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη θεμάτων+εργασιών του site?

Post by Λakedaimonas »

Πολύ καλή ιδέα ψήφισα ναι, νομίζω πως όλα τα παιδιά ανεξαρτήτως που δεν θα υπάρχει το seeder status σαν προϋπόθεση θα ανεβάσουν από κάτι ώστε να ανανεώνεται η βάση δεδομένων, στο κάτω κάτω δεν κοστίζει τπτ.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη θεμάτων+εργασιών του site?

Post by Λakedaimonas »

Α και που είστε οι seeders ας ποστάρουν και την γνώμη τους να γίνει και συζήτηση επι του θέματος όχι μια ξερή ψηφοφορία στο κάτω κάτω δικές τους είναι οι εργασίες όχι δικές μου, εγώ εξέφρασα την γνώμη μου για ότι έχει να κάνει με μένα.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Silencer
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 207
Joined: Sun Feb 07, 2010 12:25 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη θεμάτων+εργασιών του site?

Post by Silencer »

Vasilis wrote:
Benekos wrote:Τι θα γίνει θα μπορέσω να κατεβάσω κανένα αρχείο...ή θα καθυστερώ κι αλλο...ελεος...Συστήθηκα ήδη μια φορα...
ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΣ ρε φίλε.... :roll:
Εγώ ρε μάγκες βλέπω κάτι τέτοιες συμπεριφορές και ψηφίζω στεγνά να παραμείνουν όλα κλειστά. Τον νιώθω τον Vassilis άπειρα. Ο κόσμος της σχολής δεν είναι έτοιμος για κοινοκτημοσύνες.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη θεμάτων+εργασιών του site?

Post by eΝy »

Μιας και έχω τελειώσει και έχω παραχωρήσει το site στην φοιτητική κοινότητα δεν μου πέφτει ιδιαίτερος λόγος στον τρόπο με τον οποίο θα αποφασίσετε να το διαχειριστείτε. Οι λόγοι εξάλλου που μας ώθησαν τότε να φτιάξουμε αυτό το μέτρο αναλύονται στο κεφάλαιο 4 της διπλωματικής μου, όποιος θέλει μπορεί να ανατρέξει εκεί. Και το μέτρο τότε εφαρμόστηκε και πάλι για να βοηθηθούν τα μέλη.

Εντούτοις καλό θα ήταν να γράψουν τη γνώμη τους και οι παρόντες seeders, αυτοί που έχουν ανεβάσει τις δικές τους εργασίες, γιατί αυτούς αφορά κυρίως.

Καταλάβετε μονάχα το εξής: Το e-polytexneio φτιάχτηκε για να βοηθήσει κόσμο να τελειώσει τη σχολή.

Ένα τέτοιο έργο όμως δεν γίνεται να επιτελεστεί από μεμονωμένα άτομα. Το Staff ενός Forum δεν πληρώνεται για να ανεβάζει αρχεία που θα τα βρίσκουν μασημένα οι υπόλοιποι. Δεν είναι πχ το site μιας εταιρείας που πληρώνει προγραμματιστές να ανανεώνουν το περιεχόμενό του. Ένα Forum στηρίζεται απαραίτητα στη συμμετοχή των μελών του.

Επομένως κάθε μέτρο που σκέφτεστε να εφαρμόσετε θα πρέπει να προσέξετε να στοχεύει αποκλειστικά προς την κατεύθυνση της αύξησης της ΟΜΑΔΙΚΗΣ συμμετοχής και έπειτα να υιοθετείται. Εάν θεωρείτε πως ένα τέτοιο άνοιγμα θα βελτιώσει τη συμμετοχή, τότε να το εφαρμόσετε.

Αλλά ας σκεφτεί καλά ο καθένας μόνος του, τι προτίθεται να κάνει ο ίδιος πρώτα πρώτα για να αυξηθεί η δική του πρώτα απ όλα συμμετοχή προς την ομάδα.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη θεμάτων+εργασιών του site?

Post by Enositis »

Για μενα το μετρο με τους seeders ειναι πολυ καλο.Και κατ εμε δε θα επρεπε να αλλαξει.Κατ αρχας κοιταξτε τον ηδη υπαρχον αριθμο seeders σε σχεση με το συνολο των χρηστων.Παραδειγματος χαριν ολοι κι ολοι οι ναυπηγοι seeders einai 28.Και ποσοι ναυπηγοι συνολο υπαρχουν;γυρω στους 200 υποθετω;ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!
Άρα λοιπον βλεπουμε μια διαθεση του να βρισκουμε τα παντα ετοιμα χωρις να βοηθαμε και χωρις καν να εχουμε τη διαθεση να βοηθησουμε ορισμενοι.
Το να γινεις seeder αλλωστε δεν ειναι δυσκολο.Απλα ορεξη θελει να εχεις να βοηθησεις τιποτε αλλο.Δηλαδη ο Χρηστος πχ απλα ανεβασε ενα προγραμμα του Σπυροπουλου.Ετσι κι αλλιως θα το κανε.Ετσι κι αλλιως το βαλε στο Geany.Οκ εκανε ενα copy paste and then submit.SO FUCKING WHAT?Ορεξη να υπαρχει...
Επισης:
Η βιβλιοθηκη ειναι σιγουρα μεγαλη ΑΛΛΑ:
α)Το θεμα ειναι συνεχως να ανανεωνεται
β)Η βιβλιοθηκη των Ναυπηγων ειναι λιγο σκατο μπροστα στων ΜΜ :Ρ

Συνεπως:Δεν πιστευω οτι η καταργηση των seeders θα κανει κακο στο φορουμ ως προς τη διαδοση του.Αλλα αποψη μου ειναι οτι θα μειωθει ο ρυθμος αναπτυξης της βιβλιοθηκης.ΓΙατι παιδια πρεπει να ομολογησω οτι οταν μπηκα στο ΕΜΠ περιμενα να βρω μια πολυ μεγαλυτερη διαθεση για συνεργασια κι ομως ειδα παλικαρια που δεν ηθελαν να μοιραστουν ενα συγγραμμα η μια πηγη πληροφοριων λες κι ηταν κρατικο μυστικο(μιλω για μια κωλοεργασια που εχουμε στο πρωτο ετος οι ναυπηγοι...)
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη θεμάτων+εργασιών του site?

Post by eΝy »

Για το ιστορικό της συζήτησης τα ακριβή ποσοστά είναι:

Μηχανολόγοι: 894
Μηχανολόγοι Seeders:199 (22,3%)

Ναυπηγοί: 210
Ναυπηγοί Seeders: 28 (13,3%)

Χημικοί: 97
Χημικοί Seeders: 8 (8%)
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Silencer
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 207
Joined: Sun Feb 07, 2010 12:25 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη θεμάτων+εργασιών του site?

Post by Silencer »

Συμφωνώ με Enositi. Ο αλτρουϊσμός σ αυτή τη σχολή είναι είδος προς εξαφάνιση.
eΝy wrote:Μηχανολόγοι: 894
Ρε μαλάκα, τι ποσοστό είναι αυτό επί των φοιτητών της σχολής?!! Τα 3/4 ??
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη θεμάτων+εργασιών του site?

Post by Enositis »

Καθε ενας που ψηφιζει να το γραφει...γιατι σου λεει ο αλλος οκ κατσε να βγει ξερω γω να καταργηθουν οι seeders για να τα χω ολα ετοιμα...να ξερουμε ποιοι ψηφιζουν...
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη θεμάτων+εργασιών του site?

Post by eΝy »

Silencer wrote:
eΝy wrote:Μηχανολόγοι: 894
Ρε μαλάκα, τι ποσοστό είναι αυτό επί των φοιτητών της σχολής?!! Τα 3/4 ??
71,3% των φοιτητών της Σχολής Μηχανολόγων διατηρούν λογαριασμό στο e-polytexneio.

Και 15,9% του συνόλου των φοιτητών (ο 1 στους 6 μηχανολόγους) είναι seeder.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Post Reply

Return to “Λειτουργία & Feedback για την Ιστοσελίδα”