Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Alex
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Thu Apr 15, 2010 7:30 pm

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by Alex »

benediktos wrote:Εγώ θα πω τι άκουσα ο ίδιος σχετικά με το ανεξάρτητο πλαίσιο:
Λοιπόν, άκουσα ότι το παιδί που κατέβασε το ανεξάρτητο πλαίσιο ανήκει ιδεολογικά στο χώρο της ΠΚΣ...
Και ότι πιθανώς κατέβασα αυτό το πλαίσιο για να αντλήσει ψήφους από τη ΔΑΠ, η οποία στην προηγούμενη συνέλευση είχε χάσει για μονό αριθμό ψήφων.
Οπότε αυτή τη φορά (χτες δηλ.) θα έχανε πανηγυρικά.
Και η αλήθεια είναι ότι με 30 ψήφους που πήρε το ανεξάρτητο πλαίσιο, πίστευα κι εγώ ότι θα ήμασταν κλειστοί σήμερα!
Ευτυχώς για μένα, δε συνέβη κάτι τέτοιο τελικά.

Και ας μας πει ο Αντώνης (ας του το μεταφέρει κάποιος που τον ξέρει κι ας έχουμε την απάντησή του αφού για δικούς του λόγους δε γράφεται στο μοναδικό φόρουμ των μηχανολόγων που υπάρχει) τι ήθελε να κερδίσει από όλη αυτήν την προσπάθεια.
Δηλ. δεν ήθελε και πολλή φαντασία για να καταλάβει κανείς ότι πολύ δύσκολα θα έβγαινε πρώτο το πλαίσιό του! Τώρα που κέρδισε η ΔΑΠ, είναι ευχαριστημένος με την ανοιχτή σχολή ή όχι τελικά;

Καλώς ή κακώς (κακώς αν θέλετε την άποψή μου) έχουν μπει τα κόμματα στις σχολές, έχουν μπει τα κόμματα στη διακυβέρνηση.. Θα ήταν καλύτερα να μην υπήρχαν και να υπήρχε κάποιο άλλο σύστημα που να μην είχε να κάνει με κόμματα (εξάλλου κόμμα < κομματιάζω)..
Αλλά δε γίνεται! στη δημοκρατία πάντα υπάρχουν οι εκπρόσωποι του λαού. Έτσι γίνεται η διακυβέρνηση. Το ίδιο γίνεται και στις σχολές που είναι μικρές κοινωνίες.
Δηλ. θα μπορούσε ο καθένας να είχε κατεβάσει ένα ανεξάρτητο πλαίσιο και να έλεγε: "ανοιχτή σχολή, αλλά δε θέλω ψήφους από ΔΑΠ, ΠΑΣΠ και ανεξάρτητο πλαίσιο Νο1" και πάει λέγοντας..

Ας είμαστε λίγο σοβαροί... Παλεύουμε με τα μέσα μας. Σπάνια, για να μην ποτέ, να βρεθεί κάποιος που να έχει ακριβώς μα ακριβώς τις ίδιες απόψεις με κάποιο κόμμα.. Αλλά κοιτάμε τι μας συμφέρει καλύτερα...

Και τα λέω όλα αυτά γιατί χτες ευτυχώς δε χρειάστηκαν οι 30 ψήφοι του ανεξάρτητου πλαισίου ώστε να κρατηθεί ανοιχτή η σχολή. Την επόμενη φορά όμως, ίσως χρειαστούν!
Αν το ήξερα ότι κατέβαζε πλαίσιο θα κατεβαινα μετά από χρόνια σε συνέλευση μόνο για να το ψηφίσω.

Είναι λυπηρό στη σημερινή κατάσταση της Ελλάδας (όπου έχει φτάσει η μέρα της 'κρίσης' για τους πολίτες που για τόσο χρόνια ένα μεγάλο μέρος τους ψηφιζε τους αντιπροσώπους του για μικρά ιδία οφέλη) να υπάρχουν τέτοιες απόψεις.
Λες και έχει σημασία αν θα γίνει κατάληψη.
Πότε θα μάθουμε ότι η υγεία της κοινωνίας είναι πολύ πιο σημαντική από όλες αυτές τις μπούρδες?
Αφού αντιλαμβάνεσαι ότι η φοιτητική κοινότητα θα ήταν καλύτερη χωρίς την τόσο έντονη δράση των κομμάτων-παρατάξεων πώς λες αυτά που λες?
Που ξέρεις? μπορεί το πλαίσιο που κατέκρινες να είναι ένα βήμα προς τον περιορισμό τους.

Φυσικά οι πωρωμένοι παραταξιακοί που τρωγοντουσαν παραπάνω είναι ανάξιοι σχολιασμού και θα τους παρακαλούσα να μη σχολιάσουν το παρόν.

Το ελπιδοφόρο είναι το γεγονός της κίνησης των παιδιών και ότι βλέπω πιο συχνά σοβαρά post εδώ.
User avatar
jimis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 131
Joined: Tue Jan 26, 2010 10:41 pm

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by jimis »

Φιλε επειδη τον Αντωνη τον γνωριζω σε διαβεβαιω προσωπικα οτι δεν ανηκει σε καμια παραταξη και η κινηση του δεν ειχε σκοπο να αφαιρεσει ψηφους απο τη ΔΑΠ.Ηθελε και θελαμε ανοιχτη σχολη για να κυλισει σωστα το εξαμηνο και να μην χαθει καμια εξεταστικη μελλοντικα αφου προς τα εκει παει το πραμα
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by ShadowMech »

benediktos wrote:Εγώ θα πω τι άκουσα ο ίδιος σχετικά με το ανεξάρτητο πλαίσιο:
Λοιπόν, άκουσα ότι το παιδί που κατέβασε το ανεξάρτητο πλαίσιο ανήκει ιδεολογικά στο χώρο της ΠΚΣ...
Και ότι πιθανώς κατέβασα αυτό το πλαίσιο για να αντλήσει ψήφους από τη ΔΑΠ, η οποία στην προηγούμενη συνέλευση είχε χάσει για μονό αριθμό ψήφων.
Οπότε αυτή τη φορά (χτες δηλ.) θα έχανε πανηγυρικά.
Και η αλήθεια είναι ότι με 30 ψήφους που πήρε το ανεξάρτητο πλαίσιο, πίστευα κι εγώ ότι θα ήμασταν κλειστοί σήμερα!
Ευτυχώς για μένα, δε συνέβη κάτι τέτοιο τελικά.

Και ας μας πει ο Αντώνης (ας του το μεταφέρει κάποιος που τον ξέρει κι ας έχουμε την απάντησή του αφού για δικούς του λόγους δε γράφεται στο μοναδικό φόρουμ των μηχανολόγων που υπάρχει) τι ήθελε να κερδίσει από όλη αυτήν την προσπάθεια.
Δηλ. δεν ήθελε και πολλή φαντασία για να καταλάβει κανείς ότι πολύ δύσκολα θα έβγαινε πρώτο το πλαίσιό του! Τώρα που κέρδισε η ΔΑΠ, είναι ευχαριστημένος με την ανοιχτή σχολή ή όχι τελικά;
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Αυτο το φορουμ γινεται ολο και καλυτερο, πραγματικη πηγη θετικης ενεργειας και αφθονου γελιου! :D

1)Δε το γραψε ο ιδιος γιατι απλα τυχαινει να μην εχει γραφτει και την ωρα που μου το στειλε προτιμησα να κανω τον μεσαζωντα απο το να του πω τραβα γραψου.

2) Οντως δεν ανοικει σε καμια παραταξη οπως και γω και ποσοι αλλοι που το ψηφισαν. Αν θες να ακους ως καλο προβατακι τις σποντες του καθε αρχιδαπιτη για εγκαθετους και να καταπινεις καθε φημη που σου πασαρουν δικαιωμα σου. (αιτουμαι για emoticon προβατακι :P )

3)Ναι ηταν πολυ στεναχωρημενος και αυτος και γω ολοι η παρεα που εμεινε ανοιχτη η σχολη και εμεινε πισω η λαϊκη παλη... :roll: Γι αυτο και ανεβηκαμε για μαθημα, να πνιξουμε τον πονο μας... Εσυ παλι βλεπω το ξενυχτησες, μαθηματακι δεν ειχαμε το πρωι? :P

Ειναι τοσο γραφικα ολα αυτα που δε μπαινω καν στο κοπο να τα μεταφερω...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
benediktos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 89
Joined: Thu May 27, 2010 8:34 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by benediktos »

πώς τα λες ρε shadowmech....
θα ήθελα πάντως μια σοβαρότητα, ειδικά από site moderator....
τελοσπάντων...
τι να κάνω; να απαντήσω ένα προς ένα;!
τελοσπάντων...

είμαι 8ο έτος μικρέ μου, γι' αυτό δεν ανεβαίνω στη σχολή.
χρωστάω ελάχιστα μαθήματα και από τα σημαντικά-δύσκολα μαθήματα μόνο τα Στοιχεία ΙΙ..
θα έπρεπε να καταλάβαινες (μεγάλο παιδί είσαι πια!) ότι το νόημα της δημοσίευσης ήταν ακριβώς για να δοθεί μια διάψευση σε ό,τι ακούστηκε.
εσύ μπορεί να το βλέπεις το φόρουμ αυτό σαν παιχνιδάκι και να κάνεις χι, χι, χι και χο, χο, χο και να νομίζεις ότι σου την είπα και πρέπει να μου την πεις και πάει λέγοντας...
δικαίωμά σου.
παιδί = παίζω

και χαίρομαι που υπάρχει (έστω και με αυτό το υφάκι) διάψευση.
γιατί εφόσον το άκουσα εγώ, μάλλον το άκουσαν και άλλοι πολλοί που δε θέλουν να το εκφράσουν εδώ, φοβούμενοι (και με το δίκιο τους όπως αποδεικνύεται τελικά...) μην τους φορτώσουν με ταμπέλες...
βέβαια, καλύτερα θα ήταν να το έλεγε ο ίδιος ο Αντώνης, αλλά anyway..

για την ουσία του θέματος τώρα, εγώ εξακολουθώ να έχω την άποψη ότι είναι καλύτερα να μαζευόμαστε όλοι σε κάποιο πλαίσιο που επιζητά ανοιχτή σχολή.

τώρα κέρδισε η ΔΑΠ, αλλά -όπως είπα και πριν- την επόμενη φορά οι 30 ψήφοι του ανεξάρτητου πλαισίου πιθανότατα θα χρειαστούν...


Ξέχασα να σχολιάσω τους προηγούμενους:

Trist4n, συμφωνώ σε όλα όσα λες εκτός από την τελευταία πρότασή σου που ο καθένας μπορεί να πιστέψει ό,τι από τα δύο θέλει... Υπήρξε όμως διάψευση από τον shadomech, οπότε συμφωνώ σε όλα τελικά...

Alex, μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες στο μέλλον... Μακάρι να γινόταν να ξεσηκωθούν οι φοιτητές χωρίς να είναι πιόνια των παρατάξεων, να κάνουν πορείες χωρίς την ομπρέλα κάποιου κόμματους για να διαδηλώσουν για το τι θέλουν...

Jimis, ok... Ήρθε και η διάψευση από το παιδί εξάλλου...
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by crouch »

Trist4n wrote:Ειναι αλλο να ψηφισεις τη ΔΑΠ για να ανοιξει η σχολη, αλλο να ψηφισεις να ανοιξει η σχολη.
Καποιοι βαζουν τη συνειδηση τους πανω απο ολα, δε μπορω να τους βγαλω και λαθος...
Διαφωνώ κάθετα! Είναι απλά τραγικό κάποιοι να θέλουν ανοιχτή σχολή αλλά να κολύωνται να ψηφίσουν δαπ. "Βάζουν τη συνείδησή τους πάνω απ'όλα"..Αυτό απλά δε το σέβομαι. Μου θυμίζει έντονα τη θρησκευτική πίστη, είναι ανώριμο, παιδιάστικο και δε ταιριάζει σε μηχανικούς
Gb3
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 241
Joined: Sun Jun 06, 2010 9:10 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by Gb3 »

crouch wrote:
Trist4n wrote:Ειναι αλλο να ψηφισεις τη ΔΑΠ για να ανοιξει η σχολη, αλλο να ψηφισεις να ανοιξει η σχολη.
Καποιοι βαζουν τη συνειδηση τους πανω απο ολα, δε μπορω να τους βγαλω και λαθος...
Διαφωνώ κάθετα! Είναι απλά τραγικό κάποιοι να θέλουν ανοιχτή σχολή αλλά να κολύωνται να ψηφίσουν δαπ. "Βάζουν τη συνείδησή τους πάνω απ'όλα"..Αυτό απλά δε το σέβομαι. Μου θυμίζει έντονα τη θρησκευτική πίστη, είναι ανώριμο, παιδιάστικο και δε ταιριάζει σε μηχανικούς

Με την ιδια λογικη ρε γιατι οσοι ηθελαν ανοιχτη τη σχολη να μην ψηφισουν ειτε το ανεξαρτητο πλαισιο ειτε πασπ ξερω γω και να ψηφισουν δαπ? Που ηθελαν κ αυτοι ανοιχτη τη σχολη? Μονο για να δυναμωσουν τον αμεσο αντιπαλο της εαακ (=δαπ)? Αν ειναι ετσι να κατεβαινουν στις συνελευσεις μονο δαπ και εαακ και να μην υπαρχουν αλλα πλαισια,λευκα κτλ...
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by maurh_8uella »

crouch wrote:
Trist4n wrote:Ειναι αλλο να ψηφισεις τη ΔΑΠ για να ανοιξει η σχολη, αλλο να ψηφισεις να ανοιξει η σχολη.
Καποιοι βαζουν τη συνειδηση τους πανω απο ολα, δε μπορω να τους βγαλω και λαθος...
Διαφωνώ κάθετα! Είναι απλά τραγικό κάποιοι να θέλουν ανοιχτή σχολή αλλά να κολύωνται να ψηφίσουν δαπ. "Βάζουν τη συνείδησή τους πάνω απ'όλα"..Αυτό απλά δε το σέβομαι. Μου θυμίζει έντονα τη θρησκευτική πίστη, είναι ανώριμο, παιδιάστικο και δε ταιριάζει σε μηχανικούς
Ψηφίζοντας ΔΑΠ δεν ψηφίζεις απλά ανοιχτή σχολή. Δυστυχώς συμφωνείς και στηρίζεις την εν γενει στάση της και τα όμορφα πράγματα που κατά καιρούς έχει κάνει. Παρτάκια, τραμπουκισμούς με την ΠΑΣΠ, φαύλους εσωτερικούς κανονισμούς που αφορούν το "πώς να κλέψεις κατά την διαδικασία των φοιτητικών εκλογών" κ.λπ.

Και εγώ κατά καιρούς εχω ψηφίσει υπέρ της ελέω "ανοιχτής σχολής" και μόνο, αφού δεν υπήρχε κάποια άλλη εναλλακτική. Αφού αυτή εμφανίστηκε γιατί να μην την στηρίξω και να μην χαιρετίσω με αυτόν τον τρόπο μια θετικότατη πρωτοβουλία που λίγοι είχαν, έχουν και θα έχουν τα @@ να πάρουν!
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by crouch »

@Gb3: Βάλε στη θέση της δαπ όποια παράταξη να'ναι, ακόμα και το ανεξάρτητο πλαίσιο. Αρκεί να ξέρεις ότι έχεις έτσι ελπίδες να πετύχεις αυτό που θέλεις(στη προκειμένη υποτίθεται ανοιχτή σχολή). Πρακτικά πράγματα, αφού η δαπ είναι πρώτη δύναμη στις φοιτητικές εκλογές και μόνιμη δευτεροπρώτη στις συνελεύσεις, αν θες να χάσουν τα εαακ ψηφίζεις δαπ. Το να συμφωνήσουμε να ψηφίσουμε όλοι μαζί κάτι άλλο που μας συμφέρει γίνεται σπάνια(πχ πρόπερσι νομίζω)

@maurh_8uella: Τα παρτάκια, τραμπουκισμούς, κλεψιές κλπ τα στηρίζεις όταν συμμετέχεις σε αυτά και όχι ψηφίζοντας ανώνυμα σε μια φοιτητική συνέλευση. Όπως οι περισσότεροι, έτσι και εγώ απλά ψηφίζω ανοιχτή σχολή όταν ψηφίζω δαπ(και το ίδιο όταν ψηφίζω ανεξάρτητο πλαίσιο)
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by Spyrοs »

Το λυπηρό είναι ότι η Γ.Σ. που θα έπρεπε να είναι τόπος συζήτησης και διαλόγου για τα προβλήματα της Σχολής έχει καταντήσει εβδομαδιαίο ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ :ugeek:

Έχει ξεπέσει τόσο που οι Ηλεκτρολόγοι πρότειναν μεταξύ σοβάρου και αστείου (ελπίζω) να ψηφίζουν μέσω internet για Κατάληψη VS. Ανοιχτή Σχολή :shock:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by ShadowMech »

Και ας μας πει ο Αντώνης (ας του το μεταφέρει κάποιος που τον ξέρει κι ας έχουμε την απάντησή του αφού για δικούς του λόγους δε γράφεται στο φόρουμ) τι ήθελε να κερδίσει από όλη αυτήν την προσπάθεια.
Δηλ. δεν ήθελε και πολλή φαντασία για να καταλάβει κανείς ότι πολύ δύσκολα θα έβγαινε πρώτο το πλαίσιό του! Τώρα που κέρδισε η ΔΑΠ, είναι ευχαριστημένος με την ανοιχτή σχολή ή όχι τελικά;
Ρε ανθρωπε σορρυ για την παρεξηγηση αλλα η ολη διατυπωση, ειδικα τα υπογραμμισμενα ειναι καπως δεικτικα, κοινως σποντες. Λογικο και επομενο ειναι να καταλαβω οτι ουσιαστικα υποστηριζεις την αποψη αυτη (που κατ εμε παραμενει κατευθυνομενη) και ρωτας οτι ρωτας μαλλον ρητορικα/ειρωνικα, αφου αλλωστε παρακατω προτρεπεις ξεκαθαρα να υποστηριζουμε τη ΔΑΠ για ανοιχτη σχολη. Εσυ αν εβλεπες καποιον να ρωταει για μια αγνωστη μεχρι τωρα φημη για καποιον (ή μια παραταξη) με ενα χ τροπο και μετα να προτρεπει να υποστηριξουμε μια αλλη τι θα καταλαβαινες? Οτι απλα ζηταει πληροφοριες ή οτι προωθει την παραταξη που υποστηριζει? Και δε νομιζω να ειμαι ο μονος που βγαζει αυτο το νοημα απο τα συμφραζομενα.
θα έπρεπε να καταλάβαινες (μεγάλο παιδί είσαι πια!) ότι το νόημα της δημοσίευσης ήταν ακριβώς για να δοθεί μια διάψευση σε ό,τι ακούστηκε.
Οποτε ηταν κομματακι δυσκολο αυτο, μαλλον το αντιθετο προεκυψε δυστυχως.

Για να τελειωνει το θεμα, επειδη τα ειχα παρει με τον αρχιδαπιτη που τεχνητα κολλησε τη ταμπελα των βαλτων σε αυτη την ιστορια για να κρατησει τα προβατακια του στο μαντρι, οταν ειδα την ιδια αποψη εδω μεσα εκνευριστικα, γι αυτο και ξεφυγα λιγο ειναι η αληθεια σε πιο προσωπικο επιπεδο. Συγνωμη απο μερους μου, γιατι την οποια παρεξηγηση αλλα και η διατυπωση σου δε με βοηθησε και πολυ να καταλαβω οτι εχεις ουδετερη σταση και απλα ζητας διευκρινησεις.

Και απανταω εγω γιατι αλλωστε και γω μιλησα μετα στη ΓΣ, σιγα, δεν ειναι και αποκλειστικος αντιπροσωποςτο παιδι, μια πρωτοβουλια πηρε.


@Gb3: Σωστο το επιχειρημα σου, αλλα μην ξεχνας οτι υπαρχουν και πολλοι βαμμενοι(σε τονους θαλλασι στην περιπτωση :P ) που ψηφιζουν ΔΑΠ επειδη ειναι ΔΑΠ και οχι (μονο) επειδη λεει ανοιχτη σχολη. Οποτε Αυτο που λεει ουσιαστικα ο crouch ειναι να ενωσεις τη δυναμη σου με αυτους (ειτε ΔΑΠ ειτε οποια αλλη). Το αν αυτο ειναι κατι που αποδεχεσαι ειναι καθαρα θεμα συνειδησης και προσωπικο του καθενος.

lol Spyro οτι να ναι... Εχει μπει τοσο μεσα στην καθημερινοτητα της σχολης η πολιτικοποιηση/κομματικοποιηση και η φαϊνη ιδεα της καταληψης που πλεον ειναι ολα αυτα φυσικα και αυτονοητα. Πρεπει να παρεις πολυ μεγαλη αποσταση απο το ολο σκηνικο για να πεις τελικα wtf συμβαινει εδω μεσα!
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”