Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by eΝy »

Nameless49532 wrote:
Μαγκες μαζευτειτε να βγαλουμε κανα φραγκο και αφηστε το πολιτευεσθαι για τα ψωνια.
σε παραπέμπω στο κεντρικό σύνθημα του φόρουμ σου :)
χαχαχαχαχαχαχαχα!!!


Το επιχείρημά σου είναι ωραίο, βέβαια, άσχετα που είναι άτοπο. Το moto δεν αφορά αλτρουϊσμό, δεν υπάρχουν στο forum 5 μαλάκες που δουλεύουν για να τα βρίσκουν έτοιμα οι άλλοι. Αφορά συνεργασία. Και η συνεργασία είναι βασική ικανότητα αν θες στη ζωή σου να πετύχεις. Αλλιώς κάτσε πολέμα μόνος σου να ανακαλύψεις τον τροχό, όσο άλλοι συνεργαζόμενοι φτάνουν στο φεγγάρι. Και ποια είναι φυσικά η οικονομική οντότητα που ξεπήδησε από την συνεργασία; Η εταιρεία.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by ShadowMech »

Λakedaimonas wrote:Καλό είναι να υπάρχουν οι συνελεύσεις σαν μέσο έκφρασης απόψεων προβληματισμών και λύσεων που προέρχονται από την φοιτητική κοινότητα, η οποία απαρτίζεται από νέους που αποτελούν τους αυριανούς πολίτες της χώρας. Πως περιμένεις οι νέοι που θα αποτελέσουν πολίτες της χώρας να διατελέσουν σωστά τα καθήκοντα τους ως τέτοιοι, αν πρώτα δεν έχουν προβληματιστεί, δεν έχουν συζητήσει ή δεν έχουν βρει λύσεις σε μεγάλη ή μικρά θέματα που απασχολούν τον μικρόκοσμό της σχολής? Καλά ρομαντικά ακούγονται αυτά που λέω αλλά έτσι θα έπρεπε να είναι.
Σταυρο σε αυτο διαφωνω καθετα, και το εχω ξαναπει εδω μεσα: Πως θα σας φαινοταν να πηγαινατε σε μια συνελευση πολυκατοικιας, στη συνελευση ενος ομιλου/ομαδας, σε ενα δημοτικο συμβουλιο ή οπου αλλου και να ακους συζητησεις για το ασφαλιστικο, για νομους πλαισια και αλλα (σχεδον) ασχετα με το πλαισιο του φορεα υπο το οποιο γινεται αυτη η γαμημενη συνελευση???

Η συνελευση της σχολης ειναι οργανο ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ οχι πολιτικου προβληματισμου και οργανωσης πολιτικης δρασης. Αμα γουσταρουν ας κανουν τετοιους ομιλους και να συζητανε/αντιπαρατιθονται με τις ωρες.

Στη συνελευση της σχολης καλουμαστε να παρουμε ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ που αφορουν τη ΣΧΟΛΗ ως σχολη, και οχι γενικοτερα τους φοιτητες. Γιατι ο φοιτητης ειναι και πολιτης, ειναι και μελλοντικος
πτυχιουχος/εργοζομενος/συνταξιουχος/οτι αλλο και πλαταινει ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ το πραγμα. Ενω η σχολη ως οργανισμος ειναι κατι ορισμενο και συγκεκριμενο.

Και το ξεκαθαριζω, δεν ειμαι κατα της πολιτικοποιησης και του πολιτικου διαλογου και εχω συμμετασχει ενεργα σε απειρες τετοιες συζητησεις, ειναι κατι που με ενδιαφερει και με αφορα. Με το να μετατρεπουμε ομως την επισημη συνελευση της σχολης σε χωρο πολιτικου διαλογου (ο θεος να τον κανει...) χανουμε εμεις οι φοιτητες της σχολης πρωτα απ ολους, γιατι χανουμε τη δυνατοτητα να βελτιωσουμε τη σχολη μεσα απο αυτο το ΘΕΣΜΟΘΕΤΗΜΕΝΟ οργανο. Με το να κανουμε ακυρη χρηση αυτου του, και με ολα αυτα τα ευτραπελα και τα γελια που γινονται κατα καιρους εκει μεσα αδρανοποιουμε απο μονοι μας την ισχυ αυτου του θεσμου που εχουμε στα χερια μας.

Σκεφτειτε το...

Και σκεφτειτε και το ποσο βολευει ολες μαζι τις παραταξεις αυτο, για να κρεμομαστε μετα ολοι απο τα @@ των παραταξιακων στα ΔΣ για να παρθει καμια σοβαρη αποφαση για τη σχολη τελικα...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by somekindofgrinder »

Σωστος ο Βασιλης.

Απλα κρατηστε τα της σχολης στη σχολη.
Οσοι θελουν να ασχοληθουν με το ασφαλιστικο ας συνδικαλιστουν με τα συνδικατα.

Στην τελικη ας συζητιωνται ΟΛΑ,ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΑ.
Ειναι απειρως σημαντικοτερα τα φοιτητικα θεματα σε φοιτητικη συνελευση.
Εκτος εαν πιστευετε οτι στη συνελευση της ΓΣΕΕ συζητουν για τον Σπεντζα και τον Παπαντωνη,οποτε παω πασο.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by somekindofgrinder »

Λakedaimonas wrote:[

Ρε φίλε τώρα μου θύμησες μια απίστευτη ατάκα που είχε πετάξει ο somekindofgrinder σε μια συνέλευση όταν λίγα μέτρα μπροστά μας έβγαζε τον πύρινο λόγο του ο τότε αρχιΕΑΑΚιτης Τουλιάτος(οι παλιοί σίγουρα τον θυμάστε). Ήταν μπροστά ο τουλιάτος και έλεγε τα δικά του γεμάτος πάθος και αγωνιστικότητα και γυρνάει και μου λέει ο somekindofgrinder "Δύσκολη η φετινή σαιζόν των συνελεύσεων...αλλά όχι για τα μαλλιά μου...για τα μαλλιά μου ευτυχώς υπάρχει το ultrex".

Για την ακριβεια καθομαστε στις πυραμιδες,εχοντας βγει εξω απο τη συνελευση και περναει ο μακρυμαλλης ηρωας μας ανεμιζοντας την πλουσια κομη του,για να την πιασει με το λαστιχακι..

Τοτε γυρνω στον Λακ και του λεω..."Δυσκολη σεζον φετος..αλλα οχι για τα μαλλια μου" (Wash n Go).

"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by ShadowMech »

Βασικα δεν ειναι θεμα σημαντικοτητας, γιατι δε θεωρω αυτα που συζητουνται ασημαντα. Το θεμα ειναι πως ειναι ασχετα με τη συνελευση των φοιτητων της σχολης Μηχ. Μηχ, ΕΜΠ

Σε μια φοιτητικη συνελευση/συναξη/οπως-γουσταρεις-πες-το πολυ καλα θα κανουμε να τα συζηταμε. Και να λαμβανονται αμα θελουμε και αποφασεις κοινης δρασης, γιατι οντως για οσους συμφωνουν με δρασεις οπως πορειες, απεργειες κλπ η ουσια ειναι στην μαζικοτητα.

Καταλαβαινω οτι ειμαστε σε μια ηλικια που ειναι δυσκολο να διαχωρισουμε τους διαφορους κοινωνικους ρολους που εχουμε, γι αυτο και προσπαθω οσο πιο ξεκαθαρα μπορω να δειξω τη διαφορα μεταξυ του "μελους της εκαστοτε σχολης" και του "φοιτητη ως κοινωνικη ομαδα". Και επειδη η ωριμοτητα του ατομου ως κοινωνικο ον κρινεται απο την ικανοτητα του να διακρινει τους κοινωνικους του ρολους και να συμπεριφερεται αναλογα για καθε εναν, καλο ειναι να δειξουμε επιτελους λιγη ωριμοτητα.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by Λakedaimonas »

somekindofgrinder wrote: Για την ακριβεια καθομαστε στις πυραμιδες,εχοντας βγει εξω απο τη συνελευση και περναει ο μακρυμαλλης ηρωας μας ανεμιζοντας την πλουσια κομη του,για να την πιασει με το λαστιχακι..

Τοτε γυρνω στον Λακ και του λεω..."Δυσκολη σεζον φετος..αλλα οχι για τα μαλλια μου" (Wash n Go).


ΜΝΗΜΗ ΕΛΕΦΑΝΤΑ!!!

Μαλάκα τι ατάκα είχες πετάξει!
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by maurh_8uella »

Ρε σεις! Εδώ δεν τα βρίσκουν οι καλαθοσφαιριστές με κοτζάμ ΠΣΑΚ να τους εκπροσωπεί και θα τα βρούμε εμείς?
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by rest_in_pieces »

Εγώ έχω μία απορία. Κάθε άνθρωπος ο οποίος αγωνίστηκε για κάτι στην ζωή του, προσπάθησε να πετύχει κάτι, για την πάρτη του ή για την κοινωνία του, σε αντάλλαγμα θυσίασε κάτι από τη ζωή του, χρόνο, κόπο, καλοπέραση, την ζωή του κλπ

Τι θα πει λοιπόν κλειστή σχολή;
try katsaro pirouni
User avatar
kobe24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 80
Joined: Sat May 15, 2010 1:47 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by kobe24 »

Ρε φιλε nameless δεν ειπα ποτε να μην γινονται συνελευσεις και να μην συζητιουνται πολιτικα θεματα.Διαβασα αυτα που εγραψες και ειναι σαν να ακουω τα φερεφωνα καποιων κατα τα αλλα λαικων παραταξεων!!!!!!!!!!! ( Και για να μην παρεξηγηθω δεν ανηκω σε κανενα απο τα 2 μεγαλα κομματα και ουτε σε αυτο του Καρατζαφιρερ). Η καταληψη ειναι το τελευταιο και πιο ισχυρο οπλο το οποιο το εχουμε ξεφτιλισει τοσα που δεν εχει καμια απολυτως αξια!!!! Η πολιτικη ιδεολογια της αριστερας δεν ειναι αυτος ο αρρωστος οργανισμος που υπαρχει στην σχολη μας ουτε αυτες οι μεγαλες και βαρυγδουπες λεξεις και δηλωσεις αυτη η ξυλινη γλωσσα που χρησιμοποιειται απο τα δικα σας παπαγαλακια!!!!! ΔΕΝ ειναι δυνατον να κλεινουμε την σχολη γιατι εχει πολεμο στη Παλαιστινη η γιατι μας εκλασε Ο Ομπαμα και βρωμισαμε!!!!! Θεωρω οτι κατα κυριο λογο η γενικη συνελευση πρεπει να ασχολειται με θεματα της σωστης λειτουργειας της σχολης. Να μην κλεινει με το παραμικρο , να συζητα προβληματα που ενδεχεται να υπαρξουν στο μελλον στο επαγγελμα μας και να αντιδρα με γονιμο τροπο!!!! Σε ρωτω και θελω ειλικρινα μια απαντηση. Γιατι στο πλαισιο των εακ υπαρχει 2 μερες καταληψη αφου το μονο την πεμπτη ειναι η διαδηλωση?????/ Μηπως πρεπει να παλικαρια μας να ειναι ξεκουραστα για τον αγωνα κατα του πονηρου αδιστακτου κατακτητη???????


Υ.Γ Μην απομονωνεις οποια φραση σε βολευει να σχολιασεις. Πρωτα φτιαχνω και συμαζευω το σπιτι μου ( σχολη ) και μετα τα σπιτια των αλλων ( κοινωνια κλπ )

Υ.Γ.2 Απευθυνομαι σε α προσωπο πληθυντικου γιατι θεωρησα απο τα λεγομενα σου οτι και εσυ ανηκεις στα κομματα που θελουν να κλεινει η σχολη για ψυλλου πηδημα . Αν εκανα λαθος σου ζητω συγγνωμη γιατι επιθεση.
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by Nameless49532 »

Δεν "ανήκω" σε κανένα κόμμα, και μόνο η ιδέα του να "ανήκεις" σε κάποιο κόμμα ή παράταξη με αηδιάζει.

Σε συνέλευση μπορεί να ψηφίσω εαακ, αν θέλω να στηρίξω την κατάληψη, και αυτή είναι πλέον η μόνη συνεργασία που έχω με παρατάξεις.
Οπότε δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτησή σου, ούτε και να υπερασπιστώ τους εαακιτες της σχολής μου.
άλλωστε δεν ήμουν στην τελευταία συνέλευση.
Όπως και να χει, έννοιες όπως "σωστή λειτουργία" κάθε άλλο παρά ουδέτερες και αντικειμενικά σωστές είναι.
Ο καθε ενας έχει και διαφορετική ιδέα για το συμάζεμα του σπιτιού-σχολή μας.
Πιστεύω πάντως ότι όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερες αφορμές θα μαζεύονται για κατάληψη..

Ξανατονίζω ότι δεν ανήκω σε καμία παράταξη.

Αλλωστε ενας εαακιτης εδώ θα μίλαγε για το μεγάλο φοιτητικό κίνημα που ορμάει και πάλι στον αγώνα μετά τα κύματα καταλήψεων του 2007, το ποτάμι πίσω δε γυρνά και άλλα τέτοια ένδοξα.
who's gonna teach you how to dance?
who's gonna show you how to fly?
who's gonna call you on the lame, dope-smoking slacking little sucker you are?
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”