Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by ShadowMech »

Και ποιος θα επιβαλλει τις ποινες, με ποια κριτηρια, και ποιος θα ελεγχει αυτον που τις επιβαλλει?
Χεστο ρε Σταυρο...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Don Molina »

Λakedaimonas wrote:Μωρέ άμα θέλουν και ο αέρας που αναπνέεις ιδιωτικοποιείται. Το θέμα δεν είναι αν είναι ιδιωτικά ή δημόσια τα πανεπιστήμια για τον πολύ απλό λόγο ότι ο άνθρωπος πάντα θα λειτουργεί lobbyστικά. Ο ιδιωτικός τομέας δεν είναι τόσο αξιοκρατικός όσο μας τον εμφανίζουν, απλά επειδή είναι πιο "άγριο" περιβάλλον δεν εμφανίζονται τραγικές περιπτώσεις "άχρηστων". Οργάνωση και αυστηρές ποινές είναι κατά την άποψη μου η λύση.

Καλά, να σε πάω μια βόλτα σε 2-3 γραφεία να δεις τι σαβούρα στρογγυλοκάθεται σε καρέκλες...
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Λakedaimonas »

ShadowMech wrote:Και ποιος θα επιβαλλει τις ποινες, με ποια κριτηρια, και ποιος θα ελεγχει αυτον που τις επιβαλλει?
Οι ποινές θα επιβάλλονται από μια Χ επιτροπή. Τα κριτήρια θα είναι η αξιολόγηση από φοιτητές και λοιπούς παράγοντες. Οι φοιτητές θα μπορούσαν να ελέγχουν την επιτροπή και όταν λέω φοιτητές δεν εννοώ τα ΕΑΑΚ..........

Τι? οι φοιτητές να ελέγχουν επιτροπή? Μα αυτό απαιτεί από τον φοιτητή να ασχοληθεί με τα κοινά θέματα! Εδώ δεν καταφέρατε να βρεθείτε στην σχολή για το θέμα Σπέντζα, ο ένας για Χίο τράβηξε ο άλλος για Μυτιλήνη. Άρα άκυρο αυτό που είπα.

Πέρα από την πλάκα κάτι τέτοιο θα μπορούσε να το λάβει κάποιος διεθνής φορέας πιστοποίησης.
ShadowMech wrote:Χεστο ρε Σταυρο...
Χεσμένο το 'χω. Απλά είχε σταφύλια και κρασί στο ψυγείο και είπα να το παίξω e-φιλόσοφος.
Don Molina wrote:Καλά, να σε πάω μια βόλτα σε 2-3 γραφεία να δεις τι σαβούρα στρογγυλοκάθεται σε καρέκλες...
Δε σε πιάνω, δημόσια ή ιδιωτικά?
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Don Molina »

Προφανώς ιδιωτικά. Για τα δημόσια ξέρουμε
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Elias »

tsag wrote:
Elias wrote: Και τελικά θα βγαίνουμε από το Πολυτεχνείο όσοι βγαίνουμε στα 5-6 χρόνια maximum, έτοιμοι για την αγορά εργασίας με χαμηλές οικονομικό-κοινωνικές προσδοκίες και χωρίς τους προβληματισμούς που θα είχαμε αποκτήσει αν σκεφτόμασταν ή αν συζητάγαμε λίγο παραπάνω ως φοιτητές.Έτοιμα γυαλισμένα γρανάζια του συστήματος.
εγω δεν πιστευω οτι ισχυει αυτο . οσο λιγοτεροι βγαινουν απο καποια σχολη τοσα περισσοτερα λεφτα θα παιρνουν στην δουλεια . .....
Βασικά, το ότι θα βγαίνουν λιγότεροι Μηχανικοί από το Πολυτεχνείο δεν σημαίνει απαραίτητα πως θα μειωθεί κι ο αριθμός των Μηχανικών που θα εισέρχονται στην αγορά είτε από το εξωτερικό είτε από άλλα ιδρύματα του εσωτερικού.Πρόκειται για έναν φαύλο κύκλο.
Σαφώς, είναι λογική η σκέψη ότι λιγότεροι μηχανικοί θα παίρνουν μεγαλύτερο μερίδιο από τον συνολικό τζίρο αλλά πρώτα και κύρια δεν προκύπτει από πουθενά πως θα είναι συνολικά λιγότεροι.
Επιπλέον, ο μισθός είναι πάντα συνάρτηση των συνθηκών που επικρατούν, πέρα από τον ενδοκλαδικό ανταγωνισμό, οπότε για παράδειγμα και μόνο τα 2/3 των μηχανικών να υπήρχαν σήμερα, πιστεύω πως θα ήταν πολύ λιγότεροι άνεργοι αλλά αμφιβάλω για το σημαντικά μεγαλύτερο ύψος των μισθών τους.
Τέλος, εγώ μίλησα για προσδοκίες.Δηλαδή, η προσδοκία μου δεν είναι να ζω ακριβώς όπως ζουν οι σημερινοί μηχανικοί με μέσο ετήσιο εισόδημα περίπου 25000€ και μέσο όρο εργασίας 9-10 ώρες την ημέρα, αλλά να ζω καλύτερα και να βγάζω περισσότερα.
Στην περίπτωση που δεν αναμένω τίποτα καλύτερο ή αν αρκούμαι σε ακόμα λιγότερα σε σχέση με τους σημερινούς μηχανικούς(και γενικά τους προκατόχους μου σε οποιοδήποτε τομέα), τότε σαφώς έχω χαμηλές προσδοκίες.
Σαφώς χαμηλότερες από αυτές που θα έπρεπε να έχω και από αυτές που ελπίζω πως έχει η πλειοψηφία μας.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Λakedaimonas »

Elias wrote: Τέλος, εγώ μίλησα για προσδοκίες.Δηλαδή, η προσδοκία μου δεν είναι να ζω ακριβώς όπως ζουν οι σημερινοί μηχανικοί με μέσο ετήσιο εισόδημα περίπου 25000€ και μέσο όρο εργασίας 9-10 ώρες την ημέρα, αλλά να ζω καλύτερα και να βγάζω περισσότερα.
Οι περισσότεροι κάτι τέτοιο θέλουμε, αλλά να ξέρεις ότι οι τωρινές συνθήκες είναι οι χειρότερες από άποψη μισθών. Πολλοί νέοι μηχανικοί δουλεύουν ακόμα και αμισθί μόνο και μόνο για να αποκτήσουν εμπειρία. Ναι είναι γελοίο αυτό και ναι είναι μαλάκες που δουλεύουν άνευ μισθού με την δικαιολογία ότι είναι νέοι μηχανικοί και δεν έχουν εμπειρία. Εκτός αυτών η εποχή είναι τέτοια όπου ευνοεί την ύπαρξη πολλών απατεώνων που υπόσχονται δουλειά αλλά...
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by TiGinetai »

Σταύρο τουλάχιστον παραδέχεσαι ότι τα εαακ τρέχουν για διάφορα πράγματα.. ;)
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Λakedaimonas »

TiGinetai wrote:Σταύρο τουλάχιστον παραδέχεσαι ότι τα εαακ τρέχουν για διάφορα πράγματα.. ;)
Ναι ρε συ Πάνο τα ΕΑΑΚ τρέχουν...στις πορείες...
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Enositis »

Παντως εχω παει 4-5 φορες στη σχολη και ποτε κανενα κομμα δε μου ειπε τιποτα για τη ΣΧΟΛΗ...ναι εθιξαν προβληματα κοινωνικα κλπ...αλλα κανενας δε μιλησε για βελτιωση ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ...
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by ShadowMech »

Συγχαρητηρια, βρηκες πολυ γρηγορα το "λακο της φαβας" στην υποθεση, πολλοι απο μας τσιμπισαμε στον και καλα "αγωνα για ενα καλυτερο μελλον" που πουλανε με το κιλο εκει περα...
Respect!
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”