5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Βοηθήστε μας να κάνουμε το e-polytexneio ακόμα καλύτερο!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by eΝy »

To Σάββατο 18 Σεπτεμβρίου 2010 το Forum μας κλείνει 5 χρόνια λειτουργίας!

5 χρόνια μαλάκα... ότι να ναι! Πάνε 5 χρόνια από το καλοκαίρι του 2005 όταν σκέφτηκα την δημιουργία του και τρέχαμε να το υλοποιήσουμε σε έναν πρόχειρο σπιτικό server...
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by eΝy »

Πάντως δεν μπορώ να πω, είχε φάση το όλο εγχείρημα... Έκανα πάμπολλες ενδιαφέρουσες γνωριμίες και έμαθα πάρα πολλά πράγματα στα 5 αυτά χρόνια. Επίσης μέσα από αυτό εδώ το site διαμόρφωσα απίστευτα τον χαρακτήρα και τις απόψεις μου, όπως επίσης και πολλοί άλλοι χρήστες όπως ο Don, o Λακ, ο Σπύρος και ο Shadowmech που σημαδευτήκαμε από τις συζητήσεις και τις γνωριμίες εδώ μέσα. Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε να φαντάζεστε τα σκηνικά που έχουν διαδραματιστεί κατά καιρούς από εδώ και δεν τα μάθατε ποτέ..!


Στα 5 αυτά χρόνια πάντως και τι δεν κάναμε... Από Paintballs και χορούς έως πιο πρακτικά πράγματα (και λιγότερο ακουστά), χαρακτηριστικά της ελεύθερης σκέψης που μας χαρακτήριζε. Επίσης το FSAE από εδώ ξεκίνησε. Το πρώτο ανεξάρτητο πλαίσιο απλών φοιτητών που κατέβηκε σε Γ.Σ. το ίδιο. Η πρώτη κίνηση ανεξάρτητης συμμετοχής των φοιτητών του ΕΜΠ στις Πρυτανικές Εκλογές το ίδιο. 5 χρόνια απίστευτου καψίματος, ατελείωτου γέλιου, τσακωμών, γνωριμιών και πάνω από όλα ανεξάρτητης από τις κομματικές παρατάξεις κοινωνικοποίησης.

Και το πιο σημαντικό είναι αυτό: Ότι δόθηκε πάτημα στον κόσμο να μιλήσει, να πει την άποψή του. Γιατί μπορεί κανείς πια να μην το θυμάται, αλλά πριν από το Forum μας η σχολή ήταν 100% κομματικοποιημένη, 100% διχασμένη και τσακωμένη μεταξύ της και 100% εξαρτημένη από τα κόμματα και τις παρατάξεις.
Και όχι ότι έχω κάτι με τα κόμματα, συμφοιτητές μας είναι κι αυτοί που τρέχουνε για την υπόσχεση μιας μελλοντικής αποκατάστασης ή μιας υπερεκτιμημένης πολιτικής καριέρας, αλλά ήταν πραγματικά τραγικό να βλέπεις μαθητές του 19 να κρέμονται από την υπόσχεση μιας κακογραμμένης εργασίας ή παμπάλαιων θεμάτων εξεταστικής.

Δεν έχετε ιδέα πόσο για τον πούτσο ήταν αυτή η σχολή πριν καθίσουμε να φτιάξουμε αυτό το Forum. Και δεν το λέω αλαζονικά, έχω πάψει να θρέφω τη ματαιοδοξία μου πια εδώ και καιρό. Ίσως κάποια μέρα, όταν θα βαριόμαστε να το συντηρούμε, να καταλάβετε. Αν δεν είστε 100% εξαρτημένοι όλοι από τα φροντιστήρια μέχρι τότε...

Γιατί αν έκανε κάτι κακό αυτό το Forum, είναι ότι έμαθε τον κόσμο της σχολής να τα βρίσκει όλα έτοιμα, όλα στο πιάτο. Τι θες; Θέματα εξεταστικής; Πάρε. Τι θες; Εργασίες; Μπες και κατέβασε.
Αγορίνες, σ αυτή τη ζωή πρέπει να μάθετε να παλεύετε. Και βλέπω εκ των υστέρων ότι φτιάχνοντας αυτό το Forum - προσφορά μου στη σχολή μεγαλύτερη απ ότι έχουν προσφέρει πολλοί ΔΕΠ και ΙΔΑΧ για 25 χρόνια - μάλλον στέρησα από πολλούς αυτό το μάθημα. Είχα κάθε καλή πρόθεση πάντως, και ούτε να το φανταστώ μπορούσα ότι θα έφταναν γενιές φοιτητών να παρακολουθούν φροντιστήρια σε πουθενάδες σε ποσοστά 60%/έτος και άνω. Για να ξέρετε, αυτά τα κωμικοτραγικά συμβαίνουν μόνο στην μπουρδελοσχολή των Μηχανολόγων, πουθενά αλλού.. Κλαίω για τα λεφτά που δίνετε κορόιδα. Σε πουτάνες να τα δίνατε περισσότερο τόπο θα πιάνανε..


Πρέπει να ξέρετε ακόμα ότι αυτό το site ήταν το πρώτο μη-δημόσιο site του Πολυτεχνείου. Επίτηδες δεν το έβαλα ποτέ στην ομπρέλα του ntua.gr για να μην καταλήξει μπουρδέλο σαν το shmmy. Κι από δω μέσα ξεκίνησαν και άλλες ενδιαφέρουσες κοινοτικές προσπάθειες. Το semfe.gr ξεκίνησε από τον Wizard και τον Heartdoc και άλλα παιδιά της Έδρας που ξεκινήσαν από εδώ μέσα. Το πρώτο forum χημικών μηχανικών στήθηκε πάλι εδώ με την προσπάθεια μιας φίλης του Master Chief της Gil Estel- . Και αν και οι δύο αυτές σχολές ακολουθήσαν τον δικό τους δρόμο δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η πρώτη τελικά προσπάθεια ανεξάρτητου forum στο ΕΜΠ έγινε από το e-polytexneio. Αυτά για να απαντήσω και στο ερώτημα που πάντα ταλάνιζε πολλούς: Γιατί e-polytexneio ? Γιατί έτσι ξεκίνησε!


Κάτι τελευταίο: Το forum αυτό είναι το μεγαλύτερο μέχρι στιγμής προσωπικό μου δημιούργημα και χαίρομαι που πέτυχε και εναγκαλίστηκε από την κοινότητα μας, στην οποία και το αφιερώνω. Και λέγοντας δημιούργημα δεν αναφέρομαι τόσο στο επουσιώδες τεχνικό επίπεδο, όσο στο επιχειρηματικό (επιχειρείν με την έννοια της ατομικής πρωτοβουλίας γιατί λεφτά από δω δεν είδαμε και ποτέ). Είδα μία ανάγκη σε ένα κοινό και πήρα την πρωτοβουλία να την ικανοποιήσω (γιατί συνήθως όλοι γκρινιάζουν αλλά κανείς δεν κάνει τίποτα).

Έτσι προέκυψε ένα τεράστιο project στο οποίο αφιέρωσα χιλιάδες ώρες απ τη ζωή μου, αποτέλεσε τη διπλωματική μου διατριβή και από το οποίο έμαθα πάρα πολλά πράγματα κυρίως σε θέματα HRM και ergonomics.
Επίσης αποτέλεσε πηγή δημιουργικής ενασχόλησης για τα εγκεφαλικά μου κύτταρα που θα είχαν καεί από την απίστευτη βαρεμάρα στο τόσο ανιαρό Μετσόβιο.
Είναι επίσης ένα project το οποίο με στοχοποίησε σε λογής λογής φουκαράδες που είτε δεν γούσταραν την ύπαρξή του είτε πολύ απλά δεν γούσταραν τη φάτσα μου στο πόστο αυτό και τους οποίους ευχαριστώ εκ βαθέων ψυχής για τις αμέτρητες ώρες ψυχαγωγίας που μου προσέφεραν με την ύπαρξή τους. Πραγματικά το κόμπλεξ σας ήταν το καλύτερο ανέκδοτο στις τηλεφωνικές επικοινωνίες με το Λακεδαίμονα στις κρύες χειμωνιάτικες νύχτες της σκοπιάς..!


Με αυτά λοιπόν κατά νου θα ήθελα να σας ανακοινώσω ότι σταματάω να ασχολούμαι μαχαίρι. Πλέον δεν μου καίγεται καρφάκι για τις προβληματάρες της προβληματικότατης αυτής σχολής. Έφτιαξα αυτό το site και αυτό το community με μια ουρανοκατέβατη ιδέα από το μηδέν και σας τα αφήνω με 1000 μέλη, εκατοντάδες αρχεία υλικό και τα υπεράξια παιδιά του Staff που το τρέχουν πλέον. Είναι καιρός να τα βγάλετε πέρα και χωρίς την μπαμπουλίστικη παρουσία μου. Αν πάλι δεν μπορείτε, στα διάφορα φροντιστήρια που ανοίξανε με τα λεφτά σας θα είναι παραπάνω από πρόθυμοι να σας εξυπηρετήσουν (αν νομίζετε ότι τόσο αξίζετε..)
Σας αφήνω τις δεκάδες εργασίες μου και τα εκατοντάδες θέματα μου εξεταστικής (που έχω βγάλει με προσωπικό ρίσκο και κόπο) παρακαταθήκη, δώρο από τα αμέτρητα καφριλίκια που έκανα, μαζεύω τα πιο πολύτιμα posts μου και την κάνω!

Όσοι αξίζατε στα μάτια μου ξέρετε που θα με βρείτε.

Έχω και πιο σημαντικά πράγματα να κάνω απ το να ασχολούμαι με το οικοσύστημά σας. Είχα πάντα σκοπό να είμαι εκατομμυριούχος μέχρι τα 30 μου και πρέπει να κινηθώ προς τα κει.



Αντιός αμίγκος!

Εκ της Διευθύνσεως
~eNy
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
katerinaki2006
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 255
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:10 pm

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by katerinaki2006 »

Πάντα το έλεγα ότι ήσουν ένας τρελός! Τώρα επιβεβαιώθηκα! Είχα γράψει αρκετά πριν στείλω αυτό το μήνυμα με τις αναμνήσεις μου από το site αλλά είναι όλες τόσο κοντά σε αυτές που αναφέρεις εσύ που είναι περιττό! Απίστευτα πράγματα! Απίστευτα γέλια! Απίστευτες στιγμές! Τι να πρωτοθυμηθώ! Νομίζω ότι όλο αυτό το παρεάκι θα εξακολουθήσει την πολύ καλή του πορεία βαδίζοντας στο δρόμο που χάραξες Δημήτρη! Μπαμπούλα ε μπαμπούλα! Άντε γιατί πολλά μας τα είπες από εδώ μέσα :P :P Καλά να περνάς ρε τρελέ!
Μη μου τους κύκλους τάραττε!
Αρχιμήδης
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by vAs »

Χρόνια Πολλά :mrgreen:
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by TiGinetai »

λολ για την τελευταία πρόταση σου. Δεν προλαβαίνεις. :mrgreen:

Παράξενο ποστ πάντως αλλά δεν θα πω γιατί. :roll:
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by Διάτανος »

να πω ότι αν ισχύσει η απόφαση του δημήτρη θα σταματήσω και γω να γράφω στο e-polytexneio.gr.κακά τα ψέματα αυτός ήταν,είναι και θα είναι το e-polytexneio.gr
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by Spyrοs »

Χρόνια μας πολλά! 8-)
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by Minus »

Χρονια Πολλα!!
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by Spyrοs »

Επίσης ξεπεράσαμε ΠΑΛΙ τα 1000 members! Διπλά γενέθλια!

Image
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by ShadowMech »

Χρονια μας πολλα!
Και ιντερνετικο αντιο στον Eny, που περα απο τη προφανη προσφορα του να ανοιξει το φορουμ, εχει δωσει και πολλα μεσα απο συζητησεις online και offline, σε οσους βεβαια ειχαν τη διαθεση να ακουσουν ;)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Post Reply

Return to “Λειτουργία & Feedback για την Ιστοσελίδα”