[ΣΕΙΡΑ] Boston Legal

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

[ΣΕΙΡΑ] Boston Legal

Post by castiel »

(και συνεχίζοντας τις παρουσιάσεις σειρών...)
BOSTON LEGAL 2004-2008
Image

Άλλη μια σειρά, η οποία έχει τελειώσει! ένα διάστημα προβλήθηκε και απο τον ant1.
Η σειρά που έχει κερδίσει 4 Έμι (2005-2006) και μια Χρυσή Σφαίρα (2005).
Καλώς ορίσατε στο συναρπαστικό κόσμο της δικαιοσύνης.
Οι δημιουργοί του "Ally McBeal" και άλλων τηλεοπτικών επιτυχιών παρουσιάζουν το "Boston Legal", μια από τις πιο πρωτότυπες και πολυσυζητημένες σειρές των τελευταίων χρόνων. Οι ακριβοπληρωμένοι δικηγόροι της φίρμας 'Crane, Poole & Schmidt' κερδίζουν υποθέσεις, μπερδεύουν τα προσωπικά τους, και μπλέκουν σε περιπέτειες με πελάτες και συναδέλφους. Γρήγορος ρυθμός, χιούμορ (συχνά κατάμαυρο) και ένα βραβευμένο με Έμι καστ, σε μια σειρά φτιαγμένη για να βλέπεται... ισόβια!


Τα επεισόδια είναι μεν αυτοτελή (σχετικά με τα νομικά θέματα με τα οποία ασχολείται) αλλά οι σχέσεις των πρωταγωνιστών έχουν μια συνέχεια προφανώς. Αυτό που με τράβηξε σε αυτή τη σειρά είναι οτι δεν υπάρχουν αρκετές δικαστικές ταινίες και στο Boston Legal κάθε επεισόδιο είναι τουλάχιστον για μία δικαστική υπόθεση. Επίσης μου αρέσει πολύ το μαύρο χιούμορ του πρωταγωνιστή Alan Shore και η "τρέλα" του έτερου πρωταγωνιστή Denny Crane.
http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=76142

άλλο ένα λινκ που "εξυμνεί τη σειρά: http://anedafiko.blogspot.com/2009/12/boston-legal.html

8.3 η βαθμολογία στο imdb

Creator: David E. Kelley
Stars: James Spader, William Shatner and Candice Bergen
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Vladimir
Praetorian
Praetorian
Posts: 383
Joined: Mon Oct 11, 2010 8:17 pm
Gender: Male

Re: [ΣΕΙΡΑ] Boston Legal

Post by Vladimir »

.
Last edited by Vladimir on Wed Jan 18, 2023 1:36 am, edited 1 time in total.
mysterious wrote:Από ένα πορνόγερο ως και του λόγου σας, περίμενα να αποφεύγατε αυτή την στενωπό! Όμως, αν και ραμολί, επιδίδεστε, λίαν επιτυχώς, στο κασκαντεριλίκιον!!! Γι'αυτό σας αρμόζει ένα ΕΥΓΕ για το κοινωνικόν έργον που επιτελείτε! RESPECT, βοήθειά μας!!!!
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: [ΣΕΙΡΑ] Boston Legal

Post by Kuchiki_Byakuya »

Μέτρια, κάτι καλές ατάκες είχε αλλά κατά τα άλλα δεν έχει τίποτα να δώσει.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: [ΣΕΙΡΑ] Boston Legal

Post by castiel »

για μένα είχε πολύ καλές ατάκες, και ωραίους χαρακτήρες!
γενικά έθιγε διάφορα κοινωνικά, οκ μερικές φορές είχε λίγη αμερικάνικη προπαγάνδα, αλλά σχεδόν όλες οι αμερικάνικες σειρές έχουν...

επίσης, αν δεν δεις μερικά συνεχόμενα επεισόδια για να καταλάβεις τους χαρακτήρες, είναι λογικό να μην αντιλαμβάνεσαι αστεία κλπ

ότι και να λέτε εμένα μου άρεσε :P
οκ, δεν ειναι η νουμερο 1 σειρά, ίσως να μην είναι καν στην 5άδα ή 10αδα, αλλά την έβλεπα πολύ ξεκούραστα!
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Vladimir
Praetorian
Praetorian
Posts: 383
Joined: Mon Oct 11, 2010 8:17 pm
Gender: Male

Re: [ΣΕΙΡΑ] Boston Legal

Post by Vladimir »

.
Last edited by Vladimir on Wed Jan 18, 2023 1:36 am, edited 1 time in total.
mysterious wrote:Από ένα πορνόγερο ως και του λόγου σας, περίμενα να αποφεύγατε αυτή την στενωπό! Όμως, αν και ραμολί, επιδίδεστε, λίαν επιτυχώς, στο κασκαντεριλίκιον!!! Γι'αυτό σας αρμόζει ένα ΕΥΓΕ για το κοινωνικόν έργον που επιτελείτε! RESPECT, βοήθειά μας!!!!
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: [ΣΕΙΡΑ] Boston Legal

Post by Kuchiki_Byakuya »

HarisSukhoi wrote:Υπάρχουν πολλές καλές σειράς αλλά βαρεθήκαμε τα εντός ποινικού κώδικα αν θες.
Νομίζεις καμιά φορά πως οι μισοί Αμερικανοί είναι δικηγόροι και αστυνομικοί και οι άλλοι μισοί πεζοναύτες. :P
Τα δικηγορίστικα έπαιζαν πολύ την δεκαετία του 90 και λίγο στα 00. Αλλά πόσα άρθρα ενός νόμου να παραβιάσει κάποιος και πόση δολοπλοκία και διαπλοκή να χωρέσει ένα δικαστικό σώμα; Εγώ ψήνομαι απίστευτα με ταινίες με νομικά. Σε μια ταινία αναγκαστικά υπάρχει πιο γρήγορη πλοκή από μια σειρά και με το γεγονός ότι αυτά τα πράγματα δεν τα ξέρω μου δημιουργούν πολλή αγωνία.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: [ΣΕΙΡΑ] Boston Legal

Post by Stathis »

---
Last edited by Stathis on Mon Apr 30, 2012 2:10 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: [ΣΕΙΡΑ] Boston Legal

Post by Kuchiki_Byakuya »

Stathis wrote:(ρε , μπας και σε χάκαρε ο Αδάμακλας?)
Μακράν το πιο αστείο από ότι έγραψες γιατί είναι ειρωνικό. Αλλ, άσε ελεύθερο τον Στάθη. Τουλάχιστον τρώει εκεί που τον έχεις;
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: [ΣΕΙΡΑ] Boston Legal

Post by castiel »

Kuchiki_Byakuya wrote:
HarisSukhoi wrote:Υπάρχουν πολλές καλές σειράς αλλά βαρεθήκαμε τα εντός ποινικού κώδικα αν θες.
Νομίζεις καμιά φορά πως οι μισοί Αμερικανοί είναι δικηγόροι και αστυνομικοί και οι άλλοι μισοί πεζοναύτες. :P
Τα δικηγορίστικα έπαιζαν πολύ την δεκαετία του 90 και λίγο στα 00. Αλλά πόσα άρθρα ενός νόμου να παραβιάσει κάποιος και πόση δολοπλοκία και διαπλοκή να χωρέσει ένα δικαστικό σώμα; Εγώ ψήνομαι απίστευτα με ταινίες με νομικά. Σε μια ταινία αναγκαστικά υπάρχει πιο γρήγορη πλοκή από μια σειρά και με το γεγονός ότι αυτά τα πράγματα δεν τα ξέρω μου δημιουργούν πολλή αγωνία.
Εγώ μόνο αυτή έχω δει από νομικά. Και μου φαινόταν πολύ ενδιαφέρουσα. οκ στις αστυνομικές μπλέκουν καμια φορά τα νομικά, αλλά όχι τόσο πολύ.. + οι αστυνομικές με κουράζουν συνήθως, μόνο το criminal minds μπορώ να πω ότι μου αρέσει και αυτό στην τελευταία σεζόν το εχω παρατησει.
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: [ΣΕΙΡΑ] Boston Legal

Post by Kuchiki_Byakuya »

castiel wrote: οκ στις αστυνομικές μπλέκουν καμια φορά τα νομικά, αλλά όχι τόσο πολύ.. + οι αστυνομικές με κουράζουν συνήθως, μόνο το criminal minds μπορώ να πω ότι μου αρέσει και αυτό στην τελευταία σεζόν το εχω παρατησει.
Οι αστυνομικές σειρές με ψιλοκουράζουν, πρέπει να έχουν πολλά να πουν να πουν (και άρα και γρήγορη πλοκή). Το criminalminds από ότι έχω δει μου αρέσει, αλλά δεν έχω και καμιά σοβαρή άποψη.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Post Reply

Return to “Σινεμά - TV”