Χρηση του προγραμματος Tecplot

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
bikemech
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 41
Joined: Thu May 20, 2010 4:12 pm

Χρηση του προγραμματος Tecplot

Post by bikemech »

Καλησπερα κοπέλια!!! ηθελα να ρωτησω αν κανενας ξερει να χρησιμοποιει το προγραμμα Tecplot.. προσπαθω να περασω σκαναρισμενο διαγραμμα απο βιβλιο για να βρω ακριβης τιμες αλλα δεν την παλευω!! και ειπα να ζητησω βοηθεια ..αν ξερει κανεις ας στειλει στο τοπικ!
ευχαριστω πολυ!!! :)

Υ.Γ.: αν ξερουμε κανενα καλυτερο προγραμμα γι αυτη τη δουλεια ευπροσδεκτο!
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Χρηση του προγραμματος Tecplot

Post by ShadowMech »

Εχω δικο μου προγραμμα για αυτη τη δουλεια...
Κατσε να βρω το φακελο με τα παλια projects και θα το ανεβασω.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Χρηση του προγραμματος Tecplot

Post by ShadowMech »

Release.zip
(219.84 KiB) Downloaded 709 times
Τρεξε το σκετο .exe και αν δε τρεχει το ανοιξε το setup.
Αν κατι δε καταφερνεις πες μου, εχω γραψει καπως βιαστικα τις βοηθειες.
Ουσιαστικα κανεις click & drag πανω στους αξοονες τους γραφηματος για να oρισεις τις κλιμακες και μετα παιζεις μπαλα.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
bikemech
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 41
Joined: Thu May 20, 2010 4:12 pm

Re: Χρηση του προγραμματος Tecplot

Post by bikemech »

Καταρχην αρχηγε σε ευχαριστω πολυ!!! το ετρεξα αλλα δεν πολυ ενιωσα πως δουλευει. πεταω επανω στην κιτρινη επιφανεια τη φωτο τησ γραφικης? ή φτιαχνω εγω γραφιμα?
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Χρηση του προγραμματος Tecplot

Post by ShadowMech »

Σορρυ αλλα ημουν βιαστικος.
Λοιπον αυτη ειναι ημιδιαφανη φορμα που μπαινει πανω απο το γραφημα που θα στο απο πισω παραθυρο ουσιαστικα.
Αρχικα πατας στο κουμπι που λεει ορισμος 0,0 και πατας στην αρχη των αξονων στο γραφημα.
Μετα στον ορισμο κλιμακας και σου λεει για τον χ αξονα. Κανεις click & drag πανω στον χ αξονα, πχ απο το 0 μεχρι το 20 που εχω για αρχικη ρυθμιση, για να ορισεις την κλιμακα στον αξονα. Το ιδιο και για τον y. Οταν το κανεις θα σου εμφανιζει πανω αριστερα τις συντεταγμενες (x,y) του γραφηματος που ειναι επανω το ποντικι καθε στιγμη.
Ειναι λιγο προχειρο γιατι το ειχα κανει για προσωπικη χρηση...

Enjoy. 8-)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
bikemech
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 41
Joined: Thu May 20, 2010 4:12 pm

Re: Χρηση του προγραμματος Tecplot

Post by bikemech »

σε ευχαριστω φιλε....!!!
User avatar
bikemech
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 41
Joined: Thu May 20, 2010 4:12 pm

Re: Χρηση του προγραμματος Tecplot

Post by bikemech »

φιλε προβλημα!! πολυ καλη δουλεια το προγραμματακι σου αλλα δεν μπορω να ορισω τον αξονα ψ. θετω το 0,0 με ενα απλο κλικ (αριστερο) μετα βαζω τις μοναδες του διαγραμματος στα κενα και οριιζω το χ μετα το αναλογο μνμ αλλα οταν παω να ορισω το ψ το προγραμμα δεν αντιδραει! τι παιζει?
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Χρηση του προγραμματος Tecplot

Post by ShadowMech »

Εγω με το που ορισω οπως ειπα και πανω την κλιμακα και για τον y απλα αρχιζει να εμφανιζει πανω με κοκκινα γραμματα αρκετα μεγαλα (για να διαβαζονται στο ημιδιαφανο) τις συντεταγμενες... Χωρις δηλαδή κάποιο μηνυμα.
Δε ξερω... Ακομα και βλακειες να κανω στον ορισμο της κλιμακας που δοκιμασα τωρα, θα στο εμφανισει... Μηπως απλα δε το εχεις προσεξει?
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”