Περί Μηχανικού

Οδηγίες και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ετοιμάζονται για την στρατιωτική τους θητεία
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Περί Μηχανικού

Post by tsag »

Apost wrote:
Λakedaimonas wrote:Τεχνικό. Είναι σώμα και όχι όπλο οπότε είναι πιο χαλαρά.

Βέβαια μην τρέφεις αυταπάτες το βύσμα σου δεν θα φανεί από το σε πιο σώμα ή όπλο θα σε στείλει αλλά από το που θα σε στείλει μετάθεση. Είχα δει πεζικάριους να κάνουν καλύτερη ζωάρα και από αεροπορία.
ΤΟ ξέρω αυτό. Απ' όσο ξέρω μονάδα μηχανικού στην Αθήνα έχει μόνο στο Μενίδι (ΤΕΝΞ), για τεχνικό ξέρεις που μπορείς να πάρεις μετάθεση εντός του κλεινού άστεος;
στα εργαστασια βασεως μπορεις . ειναι ενα στους Αγιους Αναργυρους και ενα στο Μενιδι διπλα στο δημαρχειο . Σιγουρα μπορεις και στην ΣΤΕΑΤΧ, στο ταγμα ΓΕΣ , ταγμα ΑΣΔΥΣ , ταγμα ΑΣΔΕΝ και σε γενικες θεσεις που πανε ολοι : ΚΑΑΥ (Αγ. Ανδρεας ) , Πρατηριο (Καρεας) κλπ
Apost
Sergeant
Sergeant
Posts: 22
Joined: Sun Jun 13, 2010 3:56 pm

Re: Περί Μηχανικού

Post by Apost »

Ευχαριστώ πολύ tsag, η αποψή ενός στρατιωτικού πάντα μετράει σε αυτά τα θέματα.
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Περί Μηχανικού

Post by tsag »

παντως για να ξερετε αν εισαι χαλαρος τυπος και δεν σε ενοχλει η συνυπαρξη με αλλα ατομα και δεν πεσεις σε κανα βλακα διοικητη θα περασεις μια χαρα την θητεια....
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by eΝy »

tsag wrote:παντως για να ξερετε αν εισαι χαλαρος τυπος και δεν σε ενοχλει η συνυπαρξη με αλλα ατομα και δεν πεσεις σε κανα βλακα διοικητη θα περασεις μια χαρα την θητεια....
Και κοίτα να μην έχεις σοβαρά πράγματα να κάνεις εκείνη την περίοδο (τουτέστιν μαθήματα, διπλωματικές, δουλειά, υποχρεώσεις, κτλ) γιατί είναι αδύνατον να τα συνδυάσεις με τον στρατό και θα σπάσεις τελείως τα συκώτια σου.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by Λakedaimonas »

tsag wrote:
Apost wrote:
Λakedaimonas wrote:Τεχνικό. Είναι σώμα και όχι όπλο οπότε είναι πιο χαλαρά.

Βέβαια μην τρέφεις αυταπάτες το βύσμα σου δεν θα φανεί από το σε πιο σώμα ή όπλο θα σε στείλει αλλά από το που θα σε στείλει μετάθεση. Είχα δει πεζικάριους να κάνουν καλύτερη ζωάρα και από αεροπορία.
ΤΟ ξέρω αυτό. Απ' όσο ξέρω μονάδα μηχανικού στην Αθήνα έχει μόνο στο Μενίδι (ΤΕΝΞ), για τεχνικό ξέρεις που μπορείς να πάρεις μετάθεση εντός του κλεινού άστεος;
στα εργαστασια βασεως μπορεις . ειναι ενα στους Αγιους Αναργυρους και ενα στο Μενιδι διπλα στο δημαρχειο . Σιγουρα μπορεις και στην ΣΤΕΑΤΧ, στο ταγμα ΓΕΣ , ταγμα ΑΣΔΥΣ , ταγμα ΑΣΔΕΝ και σε γενικες θεσεις που πανε ολοι : ΚΑΑΥ (Αγ. Ανδρεας ) , Πρατηριο (Καρεας) κλπ
Να προσθέσω και γω ότι παιδιά από τεχνικό είχα δει και στην Χίο στο στρατόπεδο που ήμουν στα Αρμόλια (δεν θυμάμαι πως λέγοταν η μονάδα στην οποία ανήκαν).
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
jimis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 131
Joined: Tue Jan 26, 2010 10:41 pm

Re: Περί Μηχανικού

Post by jimis »

Μπεστε στο stratologia.gr οσοι ειστε για Νοεμβρη. Εχει βγει ανακοινωση για το που παρουσιαζεται ο καθενας.

Μια ερωτηση προς του μεγαλους.Τι παιζει με τον Εφοδιασμο Μεταφορων ??
Εκει με στειλανε στη Σπαρτη.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by eΝy »

jimis wrote: Μια ερωτηση προς του μεγαλους.Τι παιζει με τον Εφοδιασμο Μεταφορων ??
Εκει με στειλανε στη Σπαρτη.
Γαμώ είσαι. Φτιάχτηκες. Δεν είναι και ναυτικό, αλλά είναι σώμα.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
the_corpsegrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 52
Joined: Fri Jan 22, 2010 11:57 pm

Re: Περί Μηχανικού

Post by the_corpsegrinder »

Φίλε εγώ ήμουν εφοδιασμού-μεταφορών,οπότε μπορώ να στο αναλύσω όσο θες το θέμα.
Κατ'αρχάς στην σπάρτη υπάρχει κ ένας λόχος πεζικού,οπότε στο stratologia.gr εκεί που λέει που κατατάσεσαι λέει και 'έχετε επιλεγεί τάδε'. Αν λέει και εκεί εφοδιασμού μεταφορών τότε κομπλέ.
Όσον αφορά το κέντρο, που δεν έχει και τόσο σημασία μιας και θα μείνεις πολύ λίγο, τι να λέμε... Είναι η απόλυτη ζωάρα η Σπάρτη. Δεν θα θές να φύγεις. Ακόμα και στο πιο ζόρικο απο τα δύο τάγματα (1ο) που ήμουν εγώ, ήταν ζωάρα. Αλλά εντάξει,το θέμα του κέντρου δεν σηκώνει και πολύ ανάλυση.
Γενικά, το ΣΕΜ ως σώμα είναι πολύ χαλαρά και στα τέτοια τους όλα. Η ειδικότητα που μπορείς να πάρεις είναι μάγειρας-οδηγός-αρτοποιός-σιτιστής-αποθηκάριος-ΤΑΓ-ΥΚΟΑ. Όλες είναι πολύ καλές ειδικότητες,αν και στις 2 πρώτες μπορεί στη μονάδα να τραβήξεις εμπλοκή αν είσαι ο μόνος με ίδια ειδικότητα. Αλλά,αυτές οι δύο ειδικότητες έχουν και το πολύ καλό ότι μένεις παραπάνω Σπάρτη.
Όσον αφορά την εκπαίδευση, εξαρτάται εν μέρει και απο το πού θα πέσεις, αλλά μην φανταστείς κάτι τρομερό. Λίγες γενικά οπλοασκήσεις, σκηνάκια δεν γλιτώνεις,και κανονικα πολλές επιθεωρήσεις. Απο προβλεπούρα λίγα πράγματα. Μέχρι και οι ΕΠΟΠ δεν είναι τόσο ζώα,αν και αυτό ειναι θέμα διοικητή κατ'εμε 101%.
Το μεγάλο αγκάθι του ΣΕΜ είναι οι υπηρεσίες. Αν είσαι σε μια μονάδα καθαρά ΣΕΜιτζίδικη θα φας στάνταρ εμπλοκή,επειδή δεν έχουν κόσμο. Αλλά,αν είσαι λίγο τυχερός μπορεί να'σαι σε μεγαλύτερες μονάδες όπου ο λόχος ή το τάγμα ΣΕΜ να είναι ένα κομμάτι τους (ΤΥΠ-ΕΥΠ-ΤΑΞΥΠ κλπ) και να μοιράζονται οι υπηρεσίες.
Να σου φέρω 2 ακραία παραδείγματα. Εγώ ήμουν σε ένα Τάγμα Μεταφορών,καθαρά ΣΕΜιτζίδικη μονάδα. Ήμασταν 18 άτομα για 15 υπηρεσίες. Σχεδόν πάντα υπήρχε αδειούχος. Οπότε,μην στα πολυλογώ αν βγαίναμε μια φορά την εβδομάδα κάναμε πάρτι. Ένας φίλος απο Σπάρτη πήγε στην 1η Στρατιά στη Λάρισα,ο Λόχος Ε.Μ. είχε 18 άτομα,αλλά σκοπιές-περίπολα κλπ τα χαν πάρει πεζικάριοι-μαύροι κλπ. Και αυτοί είχαν μόνο τα θαλαμοφυλίκια τους,2 στον αριθμό. Ήτοι 1 μέσα-8 εξω,άντε 1 φορά τη βδομάδα μέσα. 2 άκρως αντίθετα παραδείγματα. Πάντως, γενικά στο ΣΕΜ υπάρχει χοντρό πρόβλημα με τις υπηρεσίες. ΑΛΛΑ, δεν σε ενοχλεί κανείς,όλα χαλαρά.

Πιστεύω να σε κατατόπισα λιγάκι,ότι θες ευχαρίστως να σε βοηθήσω.
User avatar
jimis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 131
Joined: Tue Jan 26, 2010 10:41 pm

Re: Περί Μηχανικού

Post by jimis »

Eφοδιασμο μεταφορων λεει και στα δυο πεδια φιλε.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου εδωσες.
the_corpsegrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 52
Joined: Fri Jan 22, 2010 11:57 pm

Re: Περί Μηχανικού

Post by the_corpsegrinder »

Ωραία προς το παρών τουλ. είσαι Εφοδιασμού-Μεραφορών,απλά να ξέρεις οτί παίζει να σου πατήσουν μια μετάταξη για κανά πεζικό,δεν μένουν όλοι όσοι παρουσιάζονται ως ΣΕΜιτζίδες στο ΣΕΜ.

Υ.Γ.: Αν πας 1ο Τάγμα-3ο Λόχο πάρε απο κοντά τον επιλοχία Λιάγκα. Θα διασκεδάσεις όσο δεν πάει :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply

Return to “Οδηγός Στράτευσης για Μηχανικούς”