Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
TheHorde
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jan 25, 2010 7:39 pm

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by TheHorde »

+1 για την κινηση.

επειδη καποιος ανεφερε τη ΔΑΠ.

Παιδια η ΔΑΠ δεν ξερω αν το χετε δει, αλλα στην ουσια στηρίζει καταληψη. Σε πολλες σχολες κατεβαζει πλαισια καταληψης (πχ οικονομικο) και στις αλλες απλα δεν κινητοποιει κοσμο, αφηνοντας τους τραμπουκους των ΕΑΑΚ μπροστα να τανκαρουν και να τρωνε ολη τη δουλεια.

Αγνοηστε επιτελους τους ψευτες και τους λωποδυτες κομματικους. Αν ειχαν τα αρχιδια να πανε κοντρα στην κομματικη γραμμη θα ειχαν κινηθει εδω και 2 εβδομαδες, αντι αυτου ομως μας αφησανε στο ελεος των αγωνιστων.

Ας κατεβασουμε επιτελους το δικο μας πλαισιο, αυτο που θα μας εκφραζει ως φοιτητες, και οποιος οπαδος της ΔΑΠ θελει και εχει τα αρχιδια να σπασει την κομματικη του γραμμη, ας ερθει να μας στηριξει (οπως στηριζαμε και πολλοι από μας τα πλαισια της δαπ τοσα χρονια οταν θελαμε να σπασει η καταληψη).

Τελος πια τα φουμαρα και η εξυπηρετηση πελατων που μας εκαναν.
My life for the Horde!
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Nameless »

ShadowMech wrote: 1) Το πλαισιο ακομα και αν εχει ουσιαστικο ζητουμενο μονο την ανοιχτη σχολη, θα πρεπει να εχει μεσα καποιες βασικες θεσεις στη λογικη που τα εχει γραψει και πιο πριν ο Nameless.
Να εξηγειται δηλαδη: α)Γιατι να ειναι ανοιχτη η σχολη (διαφωνια με την καταληψη μπλα-μπλα) β)Ποια η θεση (ή απουσια θεσης) στο νομοσχεδιο και γιατι(η θεση μπορει να ειναι προσωπικη, δε χρειαζεται να υπαρχει στο πλαισιο κλπ) γ) Καποια προταση για την εξεταστικη (βλ. 3)

Ετσι θα υπαρχει μα βασικη επιχειρηματολογια που να πεισει καποιους να το υποστηριξουν. Και θα υπαρχει και μια στοιχειωδεις "ασπιδα" θεσεων για την ατελειωτη λασπολογια που θα φαμε μεσα στη ΓΣ.

2) Θα πρεπει να γινει μαζικη ενημερωση των συμφοιτητων μας.

3) Θα πρεπει να εξασφαλισουμε οτι στη περιπτωση που ανοιξει η σχολη, δε θα δινουμε πχ την αλλη μερα το πρωι. Θα ειναι αποτρεπτικο για πολλους το να ψηφισουν ανεξαρτητο, αν ξερουν πως θα βρεθουν την αλλη μερα να πρεπει να δωσουν μαθημα. Γι αυτο και σκοπευω να στειλω e-mail στον Κ. Παπαντωνη να τον ρωτησω αν, στη περιπτωση που η σχολη ανοιξει, μπορει να γινει αναβολη της εξεταστικης μεχρι και την παρασκευη, δηλαδη να ξεκινησει κανονικα την αλλη δευτερα. Αν διαφωνειτε και θεωρειτε σωστοτερη μικροτερη αναβολη πειτε μου σχετικα συντομα. Ειναι νομιζω πολυ λογικη μια τετοια αναβολη.

Επισης αν θελουμε να βρεθουμε για μια συννενοηση πριν τη συνελευση, η πιο βολικη μερα θα ηταν η μερα της συνελευσης, νωριτερα.
+1
Ισως να πηγαιναμε και μια ομαδα παιδιων προσωπικα στον κ. Παπαντωνη. Ειναι πολυ ομιλητικος και κατανοητικος ανθρωπος (αυτο εχω καταλαβει τουλαχιστον). Θα καταφερουμε κατι.

Επειδη οπως ειπατε ειναι κριμα να ψηφισουν αλλοι ΔΑΠ και αλλοι πλαισιο ανοιχτης σχολης καλο θα ηταν να ερχομασταν σε επαφη με τη ΔΑΠ και να τους πειθαμε να δωσουν στηριξη στο πλαισιο μας. Ετσι και αλλιως στα μινιμουμ πραγματα τα οποια εχουμε θεσει, υπαρχει συμφωνια (πιστευω) με τις αντιστοιχες θεσεις της ΔΑΠ.
Επισης καλο θα ηταν να συναντηθουμε πριν τη μερα της Γ.Σ. (δευτερα) ετσι ωστε να εχουμε καποιο χρονικο αβανταζ για καλυτερη οργανωση, ενημερωση. Να κανουμε κατι πιο ολοκληρωμενα.
Δε ξερω. Ο,τι θελετε παιδια.
User avatar
boulis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 33
Joined: Wed Dec 08, 2010 9:29 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by boulis »

Και εγώ θα έρθω να ψηφίσω ανεξάρτητο ( μπόρει 5 χρόνια στη σχολή να μην έχω πάει σε καμία συνέλευση αλλά για εσάς παιδία χαλάλι ο μεσημεριανός μου ύπνος ;) )
Democracy is two wolves and a lamb deciding what to have for dinner.
Liberty is a well-armed lamb contesting the vote.
kaparelinio
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 72
Joined: Mon May 24, 2010 2:51 pm

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by kaparelinio »

οπως προανεφερε και ενας συμφοιτητης και κατα την γνωμη μου προφανως, πρεπει να δουμε ποτε θα ξανα-ξεκινησει η ομαλη διεξαγωγη της εξεταστικης αφου πολλοι εχουν κανει τον προγραμματισμο τους υστερα και απο την χθεσινη ΓΣ. νομιζω οτι αυτο ειναι πολυ σημαντικο διοτι αν υποτεθει οτι την αλλη τεταρτη ξεκιναμε, κανεις δεν θα στηριξει το πλαισιο για ανοιχτη σχολη.
η συναντηση τελικα ποτε θα γινει?
kaparelinio
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 72
Joined: Mon May 24, 2010 2:51 pm

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by kaparelinio »

Nameless wrote:

Επειδη οπως ειπατε ειναι κριμα να ψηφισουν αλλοι ΔΑΠ και αλλοι πλαισιο ανοιχτης σχολης καλο θα ηταν να ερχομασταν σε επαφη με τη ΔΑΠ και να τους πειθαμε να δωσουν στηριξη στο πλαισιο μας. Ετσι και αλλιως στα μινιμουμ πραγματα τα οποια εχουμε θεσει, υπαρχει συμφωνια (πιστευω) με τις αντιστοιχες θεσεις της ΔΑΠ.
μην μου τα χαλας τωρα!!!
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by vAs »

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι τα παιδιά που κάνανε τα αρχικά ποστς. Λέτε πως το πλαίσιο 'θα περιλαμβάνει' : ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟ (ούτε υπέρ ούτε κατά δηλαδή). Όντως πιστεύετε ότι κατεβάζοντας αυτό το πλαίσιο με μία τέτοια 'ιδιαιτερότητα' θα τη θέσω, προωθείτε το καλό των συμφοιτητών σας με την ευρεία έννοια? Δηλαδή όταν όλη η Ελλάδα συζητάει γι' αυτό το νόμο, γίνονται όσα γίνονται, εσείς απλά μπαίνετε μέσα, λέτε 'ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ' και ...τέλος? Κάποιος συνάδελφος πριν έγραφε πως ενωμένοι και οργανωμένοι μπορούμε να πετύχουμε πολλά. Ποιός πιστεύει πως με ένα τέτοιο πλαίσιο θα πετύχει κάτι παραπάνω από το ν' ανοίξει η σχολή και ως εκεί?

Διευκρινίζω προς αποφυγή παρεξηγήσεων:
Δεν είμαι υπέρ της κατάληψης. Τρία χρόνια στη σχολή μόνο τη ζωή μου δυσκολότερη έχουν κάνει οι καταλήψεις. Αλλά ρε παιδιά δε μπορούμε να αφήσουμε κάτι τέτοιο να περάσει κυριολεκτικά ΣΤΟ ΝΤΟΥΚΟΥ. Είμαστε οι άμεσα ενδιαφερόμενοι!! Εκτός αν συμφωνείτε με το νέο νόμο. Προσωπικά διαφωνώ σε αρκετά σημεία. Όχι σε όλα.

Η τοποθέτηση μου είναι σε άκρως φιλικά πλαίσια, και θέλω να σταθούμε λίγο σε αυτό:
Nameless wrote:2. ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ πανω στο ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ που αφορα την ΠΑΙΔΕΙΑ.
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
Ggeo7
Corporal
Corporal
Posts: 13
Joined: Thu Feb 11, 2010 7:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Ggeo7 »

kaparelinio wrote:
Nameless wrote:
ShadowMech wrote:

Επειδη οπως ειπατε ειναι κριμα να ψηφισουν αλλοι ΔΑΠ και αλλοι πλαισιο ανοιχτης σχολης καλο θα ηταν να ερχομασταν σε επαφη με τη ΔΑΠ και να τους πειθαμε να δωσουν στηριξη στο πλαισιο μας. Ετσι και αλλιως στα μινιμουμ πραγματα τα οποια εχουμε θεσει, υπαρχει συμφωνια (πιστευω) με τις αντιστοιχες θεσεις της ΔΑΠ.
μην μου τα χαλας τωρα!!!
Προσωπικά θα κατεβώ να ψηφίσω υπέρ του ανεξαρτητου πλαισιου.

Άποψη μου είναι πως όντως η πρωτοβουλία πρέπει να έχει απολιτίκ χαρακτήρα, καθώς αντίδραση σε ένα νομοσχέδιο δεν θα πρέπει επ ουδενί να σημαίνει καταστροφή των σπουδών μας!
Θεωρώ όμως ότι συνεργασία με τις παρατάξεις ( συνδυασμό ΠΑΣΠ και ΔΑΠ ει δυνατόν) είναι αναγκαία στην παρούσα φάση.

Επισημαίνω πως με καμία παράταξη δεν έχω σχέση, αντίθετα τις κατατάσω στο TOP3 των σάπιων καταστάσεων που βιώνουμε στο Πολυτεχνείο.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by ShadowMech »

Δε χρειαζεται (και ειναι λαθος) οποιαδηποτε συννενοηση με την ΔΑΠ ως παραταξη. Αν θελετε σε επιπεδο παρεας ψηστε φιλους σας που την υποστηριζουν να υποστηριξουν το ανεξαρτητο πλαισιο.
Αυτο που θελω να τονιζω ειναι οτι ΑΛΛΗ ειναι η υποστηριξη των ΦΟΙΤΗΤΩΝ μελων της δαπ και αλλη η υποστηριξη της ΙΔΙΑΣ της δαπ. Νομιζω ολοι καταλαβαινουμε τη διαφορα.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Ggeo7
Corporal
Corporal
Posts: 13
Joined: Thu Feb 11, 2010 7:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Ggeo7 »

Θεωρώ πως το να αφήσουμε ασχολίαστο το νόμο εντάσσεται στη λογική του ότι διαφορετικές απόψεις θα διασπάσουν τη μαζικότητα του ανεξάρτητου πλαισίου και θα το αποτρέψουν από το να πετύχει το στόχο του. Όπως μας αφορά ο νόμος έτσι μας αφορά και ο εξευτελισμός των σπουδών μας...λέγε με ''κατάληψη κλπ.''

Άρα όποιος θέλει αντιδρά και πάει σε πορείες και όποιος δεν θέλει μένει στη σχολή. Αλλωστε αν κάποιοι δεν θέλουν αν γινει εξεταστική για να πάνε σε πορείες, τουλα΄χσιτον να μην τη ΄χάσουν άλλοι για τους οποίους είναι αναγκαία!!!

Δεν θα υποκύψω στον πειρασμό να σχολιάσω το Νόμο, θα πβω μόνο πως επιτέλους πρέπει αν γινει μια αρχή και να αρχίσουν να εφαρμόζονται οι νόμοι ΠΟΥ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΨΗΦΙΣΑΜΕ πέρασαν.
Τη μια οι ταξιτζίδες, την άλλη οι φοιτητές (οι μειωψηφία κατ εμε...)... Με αυτήν τη νοοτροπία δεν πάμε πουθενά!

Οτι θίγει το άραγμά μας (και αυτο πάει ιδιαίτερα στους πανεπιστημιακούς πρυτάνεις κλπ.) το καταπολεμάμε...
User avatar
TheHorde
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jan 25, 2010 7:39 pm

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by TheHorde »

ShadowMech wrote:Δε χρειαζεται (και ειναι λαθος) οποιαδηποτε συννενοηση με την ΔΑΠ ως παραταξη. Αν θελετε σε επιπεδο παρεας ψηστε φιλους σας που την υποστηριζουν να υποστηριξουν το ανεξαρτητο πλαισιο.
Αυτο που θελω να τονιζω ειναι οτι ΑΛΛΗ ειναι η υποστηριξη των ΦΟΙΤΗΤΩΝ μελων της δαπ και αλλη η υποστηριξη της ΙΔΙΑΣ της δαπ. Νομιζω ολοι καταλαβαινουμε τη διαφορα.
+1

Ας μην ξεχναμε και το γεγονος πως και οι δαπιτες και οι πασπιτες συμμετεχουν στο forum οπως και εμεις οι υπολοιποι. Αν θελουν στ αληθεια να συμμετασχουν μπορουν να το γραψουν εδω μαζι με εμας.
My life for the Horde!
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”