Βιβλιάρια Υγείας ΤΣΜΕΔΕ

Συζητήσεις για το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος και το Ταμείο Μηχανικών
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Βιβλιάρια Υγείας ΤΣΜΕΔΕ

Post by Minus »

Όταν με το καλο σας ερθουν οι ταυτοτητα του ΤΕΕ και ολα τα καλα που ειπαμε... στο ποστ του Λακ και σας ερθει να πλερωσετε το πρωτο μπουγιουρντι των 975 ευρω.. μπορειτε να βγαλετε βιβλιαρια υγειας.

Ξοφλατε λεπον στην τραπεζα το κοστουμακι, περνετε μαζι σας 2 φωτο, ταυτοτητα ΤΕΕ, βεβαιωση διαγραφης απο αλλο ασφαλιστικο φορεα ή λελεδοχαρτο αν εισαστε φανταρια αρτι απολυμενα (και κανα 2 μηνο πριν δωσατε στο ΤΕΕ κανει) και πατε ΚΩΛΟΚΟΤΡΟΝΗ 4. συμπληρωνετε την σχετικη αιτηση και ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ 500 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΤΕ!!!!!!!!!!!!!!

εχετε οφειλες που μπορει να φτανουν τα 400 και ευρω και που ποτε δεν θα σας ερθει ειδοποιηση και που εξοφλουνται μονο στα ταμεια του ΤΣΜΕΔΕ.

ο λογος ειναι οτι περα απο την εξαμηνιαια εισφορα ειχατε γραφτει στο ΤΣΜΕΔΕ απο την μερα που περασατε το ΤΕΕ και αρα χρωστατε λεφτα αναλογα με τους μηνες που μεσολαβησαν μεχρι να βγουν τα εξαμηνιαια κοστουμια για απαντες τους ασφαλισμενους..


ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ!
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Βιβλιάρια Υγείας ΤΣΜΕΔΕ

Post by Λakedaimonas »

Εν ολίγης για να βγάλουμε βιβλιάριο υγείας πρέπει να έχουμε:

1. πληρώσει τις ασφαλιστικές μας εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ οι οποίες τρέχουν από την στιγμή που εξεταστήκαμε στο ΤΕΕ
2. 2 έγχρωμες φωτογραφίες τύπου ΑΤ(Αστυνομικής Ταυτότητας)
3. την ταυτότητα του ΤΕΕ(μας έχει σταλεί σε φάκελο στο σπίτι 1 μήνα αφού έχουμε κάνει αίτηση για εγγραφή στο γραφείο μητρώου ΤΕΕ τσεκάρετε εδώ http://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=116&t=432)
4. βεβαίωση διαγραφης απο αλλο ασφαλιστικο φορέα(αυτό σε περίπτωση που είμαστε την εν λόγω χρονική στιγμή
ενεργά γραμμένοι κάπου, αν ένα φεγγάρι είχαμε περάσει από το ΙΚΑ δεν μας νοιάζει)

Minus εσύ που το έχεις και πρόσφατο διόρθωσε με αν κάνω κάπου λάθος...
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Βιβλιάρια Υγείας ΤΣΜΕΔΕ

Post by Spyrοs »

Τι είναι τα "εξαμηνιαία κοστούμια" ? :lol: :lol:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Βιβλιάρια Υγείας ΤΣΜΕΔΕ

Post by Minus »

Λακ καλα τα λες, τα 'εξαμηνιαια κοστουμια' ειναι καθε 6 μηνες που πληρωνουν οι μηχανικοι εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ και μιλαμε για χοντρα λεφτα, τον πρωτο χρονο ακομα και αν δεν δουλευεις ειναι 975 ευρω το εξαμηνο...
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Βιβλιάρια Υγείας ΤΣΜΕΔΕ

Post by Trist4n »

Αν πληρωνεις και αναδρομικα για οσο καιρο δεν ειχες βιβλιαριο, να υποθεσω οτι ειμαστε ασφαλισμενοι απο την πρωτη μερα, αφοτου εξεταζομαστε?

Μη μου πειτε ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ οτι ειμαι ασφαλισμενος απο τη μερα που παιρνω βιβλιαριο ενω θα πληρωσω αναδρομικα και τον οσο καιρο θα περιμενω για να μπορω να βγαλω βιβλιαριο....
I am going according to plan.
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Βιβλιάρια Υγείας ΤΣΜΕΔΕ

Post by somekindofgrinder »

ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ αρχίζεις να χρωστάς (και φυσικά θεωρείσαι ασφαλισμένος)

Απλά οφείλεις να έχεις εξοφλήσει ή διακανονίσει τις οφειλές σου για να μπορέσεις να βγάλεις βιβλιάριο.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Βιβλιάρια Υγείας ΤΣΜΕΔΕ

Post by anticapitalist »

Για να καταλάβεις,θα στο πω με ένα παράδειγμα. Το story εχει ως εξης:
Αν πχ πηρες πτυχιο το φλεβάρη (2011), θα εξεταστείς στο ΤΕΕ τον ιουνιο του 2011. Αν περάσεις τις εξετάσεις, για να βγάλεις βιβλιάριο πρέπει να πληρώσεις.
1)Τί πρέπει να πληρώσεις; ένα ελάχιστο ποσό που απομένει από το πρώτο εξάμηνο του 2011 (όσες μέρες του ιουνίου θα είσαι γραμμένος), συν βέβαια όλο το δεύτερο εξάμηνο του 2011 (ιούλιος - δεκέμβριος).
2)Πότε μπορείς να βγάλεις βιβλιάριο; από τη στιγμή που θα περάσεις τις εξετάσεις, τα στοιχεία σου για να πάνε στο ΤΣΜΕΔΕ θέλουν κανα μήνα (υπολόγισε τέλος ιουλίου). από εκεί και πέρα, όσο πιο γρήγορα βρεις τα λεφτά και πληρώσεις, τόσο πιο γρήγορα θα έχεις βιβλιάριο. η διορία για να πληρώσεις βέβαια λήγει τέλος οκτώβρη, και οι περισσότεροι μηχανικοί την εξαντλούν μέχρι τελευταία μέρα.

Για τα συνταξιοδοτικα μετράει η μέρα των εξετάσεων. Τώρα αν σε κάποιο θέμα υγείας συμβεί κάτι την περίοδο αναμονής για το βιβλιάριο, δεν ξέρω τι γίνεται...
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Βιβλιάρια Υγείας ΤΣΜΕΔΕ

Post by Trist4n »

anticapitalist wrote:Τώρα αν σε κάποιο θέμα υγείας συμβεί κάτι την περίοδο αναμονής για το βιβλιάριο, δεν ξέρω τι γίνεται...
Εμ εκει ειναι το θεμα.... Ας πουμε π.χ., οτι ειμαι διατεθειμενος να πληρωσω την επαυριο της εξετασης. Το νωριτερο που μπορω να εχω πρακτικα βιβλιαριο ειναι προς τελος Ιουλιου δηλαδη ε? Η ασφαλιση του ΤΣΜΕΔΕ ισχυει και για εξωτερικο?
I am going according to plan.
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Βιβλιάρια Υγείας ΤΣΜΕΔΕ

Post by Minus »

Trist4n wrote:
anticapitalist wrote:Τώρα αν σε κάποιο θέμα υγείας συμβεί κάτι την περίοδο αναμονής για το βιβλιάριο, δεν ξέρω τι γίνεται...
Εμ εκει ειναι το θεμα.... Ας πουμε π.χ., οτι ειμαι διατεθειμενος να πληρωσω την επαυριο της εξετασης. Το νωριτερο που μπορω να εχω πρακτικα βιβλιαριο ειναι προς τελος Ιουλιου δηλαδη ε? Η ασφαλιση του ΤΣΜΕΔΕ ισχυει και για εξωτερικο?

πρεπει να βγαζεις ευρωπαικη καρτα ασφαλισης υγειας η οποια ισχυει για περιπου ενα χρονο καθε φορα (ειναι δωρεαν η εκδοση της, αλλα εχει παλι νουμερακια και χαρτουρα)
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Βιβλιάρια Υγείας ΤΣΜΕΔΕ

Post by Trist4n »

Minus wrote:
Trist4n wrote:
anticapitalist wrote:Τώρα αν σε κάποιο θέμα υγείας συμβεί κάτι την περίοδο αναμονής για το βιβλιάριο, δεν ξέρω τι γίνεται...
Εμ εκει ειναι το θεμα.... Ας πουμε π.χ., οτι ειμαι διατεθειμενος να πληρωσω την επαυριο της εξετασης. Το νωριτερο που μπορω να εχω πρακτικα βιβλιαριο ειναι προς τελος Ιουλιου δηλαδη ε? Η ασφαλιση του ΤΣΜΕΔΕ ισχυει και για εξωτερικο?

πρεπει να βγαζεις ευρωπαικη καρτα ασφαλισης υγειας η οποια ισχυει για περιπου ενα χρονο καθε φορα (ειναι δωρεαν η εκδοση της, αλλα εχει παλι νουμερακια και χαρτουρα)
Την εχω ηδη βγαλει αυτη, για οταν ημουν Ελβετια (βεβαια εκει με ειχε ασφαλισει και η εταιρια, αλλα δεν το ηξερα εκ των προτερων - τεσπα). Το καλο ειναι οτι αφου τη βγαλεις μια φορα και τραβηξεις ολη τη χαρτουρα, καθε χρονο ανανεωνεται σχεδον αυτοματα και σου στελνουν την καινουρια.
I am going according to plan.
Post Reply

Return to “ΤΕΕ-ΤΜΕΔΕ”