paranormal / urban legends

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: paranormal / urban legends

Post by Minus »

αλλη εμπειρια παιδιου

Ένα βράδυ καθώς γύριζα σπίτι γύρω στις 02:30 μπήκα στην είσοδο της πολυκατικίας μου, η οποία μοιάζει με στοά και άρχησα να ανεβαίνω τα σκαλιά για το ασανσερ. Εκεί δίπλα υπάρχει και το φως και καταλαβαίνετε πως μέχρι να τα ανεβει κανεις υπάρχει απόλυτο σκοτάδι. Τι στιγμή που πάω να ανάψω το φώς ακούω κάποιον να μου λέει "γεια", γυρνάω εντρομος λοιπόν και ανάβω το φως και βλέπω μία αντρική φιγούρα και κουτάκια μπίρας δίπλα του. Ο τύπος καθόταν στα ακριβώς απέναντι σκαλιά τα οποία οδηγούν στη διπλανή πολυκατοικία. Απαντώ ταραγμένος "γειά" και στη συνέχεια με ρωτάει "έχει κόσμο έξώ?" απάντώ ειρωνικά "χαμός" και εκείνη τη στιγμή μπαίνει στην πολυκατοικία ο κολλητός μου με τον οποίο συγκατοικούμε και μου λέει "χαμός γινεται έξω ε?" απαντώ "τι λες τώρα ρε?" και μου λέει "ξεκόλλα ανέβα". Όπως ανεβαίναμε τα σκαλιά του λέω καλά ρε μα**κα δεν είδες τον άλλο τον αλκοολικό? και γυρναμε μαζί και δεν υπήρχε ούτε ο τύπος με τις μπίρες ούτε τα κουτάκια, εκείνη τη στιγμή πάγωσα και του εξήγησα το περιστατικό. Αυτός δε με πίστευε καθόλου και με παρότρινε να σταματήσω να βλέπω LOST! Καθώς μπαίνουμε στον ασανσερ ακούμε ένα μεταλλικό θόρυβο και βγαίνουμε να δούμε τι συμβαίνει. Με το που ανοίγουμε την πόρτα του ασανσερ βλέπουμε ένα κουτάκι μπίρας να κατρακιλάει από τα σκαλιά της πολυκατικίας μας αυτή τη φορά.
Από τότε δε ξαναείδα αυτό τον άνθρωπο και ακόμα δε με πιστεύει ο κολλητός μου
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: paranormal / urban legends

Post by Minus »

και για το στοιχειωμενο σπιτι της θεσσαλονικης

Το στοιχειωμένο σπίτι της Βασιλίσσης Όλγας είναι πολύ γνωστό εδώ στη Θεσσαλονίκη. Βρίσκεται στον αριθμό 263
και...όποιος τολμάει ας πάει να το επισκεφτεί! Εγώ προτιμάω να μην περνάω ούτε απ' έξω. Κανείς ποτέ δεν έχει δει κάποιο
φάντασμα εκεί μέσα αλλά όσοι έχουν μείνει εκεί την νύχτα ακούν φοβερούς θορύβους. Όσοι το νοίκιασαν μέχρι τώρα το εγκατέλειψαν από το φόβο τους. Ακόμα και απ' έξω πολλοί που πέρασαν νύχτα είπαν ότι ακούσαν περίεργους ήχους από μέσα
ακόμα και όταν ήταν εγκατελειμένο. Παλιά ήταν αρχοντικό κάποιου εβραίου, σήμερα είναι αχούρι έτοιμο να πέσει και δεν κατοικεί κανείς εκεί. Νομίζω ότι τώρα είναι αποθήκη για κά-
ποια εταιρεία οικοδομών ή κάτι τέτοιο (σκαλωσιές κτλ.). Επίσης το σπίτι κουβαλάει κατάρα από κάποιον και όποιος μένει εκεί κινδυνεύει να τρελαθεί. Όποιος όμως προσπαθήσει να το γκρεμίσει κινδυνεύει να πεθάνει. Μια φορά το είχαν πάρει κάτι εργολάβοι για να το κατεδαφίσουν και να χτίσουν κάτι άλλο στη θέση του. Την ίδια μέρα που το πήρανε ο ένας από τους δύο πέθανε από την καρδιά του και ο άλλος σκοτώ-
θηκε σε αυτοκινητιστικό πηγαίνοντας για Αθήνα. Κι άλλες
ιστορίες ακούγονται για διάφορους που πήγαν να το γκρεμίσουν ή να ανακαινίσουν και είτε πέθαναν είτε τους βρήκαν διάφορες συμφορές. Μια άλλη φορά το είχε νοικιάσει
μια μεγάλη οικογένεια τσιγγάνων που δε φοβόντουσαν καθό-
λου τις φήμες που ακούγονταν για το σπίτι. Τελικά το εγκατέ-
λειψαν τρέχοντας από την πρώτη νύχτα. Ο λόγος; μέσα στη νύχτα άρχισαν ξαφνικά ν` ακούνε θόρυβους πολύ δυνατούς σαν κεραυνούς να έρχονται από τα διπλανά δωμάτια. Φυσικά όσοι
ήταν απ` έξω αυτή τη φορά δεν άκουγαν τίποτα. Το σπίτι αυτό κρύβει κάποιο φοβερό μυστικό και όποιος είναι γεναίος ας πάει να το λύσει. Β. Όλγας 263!!!!
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
foiver
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 46
Joined: Mon Jun 28, 2010 5:40 pm

Re: paranormal / urban legends

Post by foiver »

don't feed the trolls.

Δεν υπάρχει τίποτα πιό αστείο από τους αστικούς μύθους και τις δυσειδαιμονίες (και την ορθογραφία μου, τώρα που το σκέφτομαι... :Ρ ).

Αν τα γράφεις σοβαρά τα από πάνω πες μου να το ξέρω.
If I blow your mind will you promise not to think in my brain?

Ι'm so cool that when I go to sleep, the sheep count me.
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: paranormal / urban legends

Post by vAs »

Μ' αρέσει πολύ ν' ακούω τέτοια, αλλά πιο πολύ μ' αρέσει να βλέπω ΧΑΡΔΑΒΕΛΑ!

Minus φίλε μου, χαβαλέ κάνω. Παρ' όλα αυτά χωρίς πλάκα μπορώ ν' ακούω τέτοιες ιστορίες για ώρες αλλά το αν τις πιστεύω δεν έχει να κάνει μ' αυτό! Για το τρίγωνο των Βερμούδων και για το πείραμα της Φιλαδέλφεια πάντως τα πιστεύω. Δε ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει, ειδικά για το δεύτερο έχω διαβάσει αρκετά, άλλα "πιστευτά", άλλα μ@λ@κίες κατ' εμέ, αλλά το ότι όλοι ξέρουν γι' αυτά και τελικά κανείς δε ξέρει με προβληματίζει.

Γκουντ νάιτ κιντς.
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: paranormal / urban legends

Post by Minus »

Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: paranormal / urban legends

Post by Minus »

Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: paranormal / urban legends

Post by sid »

ένα μυστήριο όπα εμφανίζεται σε στοιχειωμένο δελτίο ειδήσεων

Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: paranormal / urban legends

Post by crouch »

Άντε και στα δικά μας με τον Προβατίδη..Δυστυχώς δε πρόλαβε να αναπτύξει την αντιβαρύτητα ενώ είχε ακόμα εκπομπή ο Χαρδαβέλας..Πολύ κρίμα..
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: paranormal / urban legends

Post by Minus »

Τα φαντάσματα της Παρνασσίδας



Στοιχειωμένα σπίτια που δεν δέχονται τους νοικάρηδες, αγριεμένα φαντάσματα που βγαίνουν στη μέση του δρόμου και προκαλούν ατυχήματα, φωτεινές οντότητες και ξανθές νεράιδες που κόβουν βόλτες σε δασώδεις περιοχές είναι μερικά μόνο από τα παραφυσικά φαινόμενα που λαμβάνουν χώρα στην ευρύτερη περιοχή της Παρνασσίδος, λίγα μόλις χιλιόμετρα μακριά από το Μαντείο των Δελφών και την κοσμοπολίτικη Αράχοβα.

Ιστορίες... για αγρίους που εξάπτουν τη φαντασία και μοιάζουν με παραμύθια που συντηρούνται από γενιά σε γενιά ή μήπως ιστορίες με ισχυρές δόσεις αλήθειας που τρομάζουν όσους δεν έχουν την τόλμη να τις αντιμετωπίσουν κατάματα; Με «οδηγό» τον κ. Γιώργο Πάλμο, ειδικό ερευνητή και αρχηγό αποστολών του Ινστιτούτου Αρχαιολογικών και Επιστημονικών Ερευνών ASANA, η «Espresso της Κυριακής» βρέθηκε στους τόπους του... εγκλήματος και τις κατέγραψε. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Τα άγρια σκυλιά που βγαίνουν από το μνημείο των πεσόντων


Ανηφορίζοντας τον κεντρικό δρόμο που οδηγεί από την Ιτέα και την Αμφισσα προς τους Δελφούς και την Αράχοβα βρίσκεται μνημείο πεσόντων του Β' Παγκοσμίου Πολέμου. Μία ελληνική σημαία ζωγραφισμένη πάνω στα βράχια και μία επιτύμβια στήλη μαρτυρούν πως στο συγκεκριμένο σημείο τα γερμανικά στρατεύματα εκτέλεσαν δεκαοκτώ Ελληνες αντιστασιακούς. Σύμφωνα με τον ερευνητή Γιώργο Πάλμο, αρκετοί οδηγοί έχουν καταγγείλει πως έχουν δει διάφορα περίεργα φαινόμενα, με πιο ακραίο αυτό των άγριων σκυλιών που εμφανίζονται νύχτα από τη μεριά του μνημείου και γαβγίζουν προς τα αυτοκίνητα που διασχίζουν τον δρόμο. «Πρόκειται για φαντάσματα που με τη μορφή σκυλιών -σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις- έχουν βγει εξαγριωμένα ακόμη και στη μέση του δρόμου. Ορισμένοι έχουν δει στο συγκεκριμένο σημείο και φωτεινές [Ιστορίες για... θηρία και νεκρούς στο στοιχειωμένο σπίτι της Ιτέας.] ς οντότητες» μας λέει ο ίδιος.

Κραυγές στο σπίτι της κρεμασμένης υπηρέτριας


Οδός Γιδογιάννου, αριθμός 13... Οι μακάβριες ιστορίες που ακολουθούν εδώ και δεκαετίες την ερειπωμένη μονοκατοικία είναι γνωστές σε όλους τους κατοίκους της Αμφισσας. Το σπίτι βρίσκεται σε έναν από τους πιο κεντρικούς δρόμους της πόλης, σχεδόν δίπλα στα σχολεία και σε απόσταση αναπνοής από τον πεζόδρομο που φιλοξενεί αρκετά πολυσύχναστα καφέ και μπαράκια.

Σύμφωνα με τους παλαιότερους, όλα ξεκίνησαν την περίοδο του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, όταν το σπίτι ανήκε σε κάποιον πολύ εύπορο ντόπιο που είχε συνάψει παράνομο ερωτικό δεσμό με μία από τις υπηρέτριές του. Ενα «στιγμιαίο λάθος» (είχε ακουστεί βιασμός) και μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη οδήγησαν σε ένα αποτρόπαιο έγκλημα που έμελλε να στιγματίσει μια για πάντα το οίκημα. Φοβούμενος τη γενική κατακραυγή της μικρής κοινωνίας, ο πλούσιος ιδιοκτήτης οδήγησε τη νεαρή εγκυμονούσα σε ένα από τα υπόγεια του σπιτιού, όπου την κρέμασε! Προσπάθησε να κρατήσει καλά κρυμμένο το μυστικό, όμως... η αποθανούσα είχε άλλη γνώμη. Ετσι ξεκίνησαν τα περίεργα περιστατικά που είχαν ως αποτέλεσμα να χαρακτηριστεί στοιχειωμένη η μονοκατοικία. Ποια είναι αυτά; Κρατηθείτε: Αλλοι μιλούν για κραυγές που βγαίνουν από τα υπόγεια του σπιτιού κατά τη διάρκεια της νύχτας, άλλοι λένε για ένα κοριτσάκι που τριγυρνάει στα δωμάτια του σπιτιού, μερικοί υποστηρίζουν πως τα έπιπλα αλλάζουν θέση μόνα τους και ορισμένοι έχουν δει τη συσκευή του τηλεφώνου να χτυπάει χωρίς να είναι συνδεδεμένη στην πρίζα!

Μπορεί να ακούγονται τραβηγμένα (δεν υπάρχει αμφιβολία γι’ αυτό...), όμως τα συγκεκριμένα περιστατικά έχουν οδηγήσει στην πλήρη εγκατάλειψη του σπιτιού, αφού ουδείς δέχεται να μείνει πια εκεί, ενώ όσοι τολμηροί επιχε [Σε αυτό το σημείο του δρόμου, που ενώνει την Ιτέα με την Αμφισσα, εμφανίζεται το φάντασμα νεαρής κοπέλας που τρομοκρατεί τους οδηγούς.] ίρησαν να σπάσουν την παράδοση και να το κατοικήσουν... έφυγαν τρέχοντας και μάλιστα νύχτα!

Η ψυχή της νεαρής κοπέλας που τρομοκρατεί τους οδηγούς


Κατευθυνόμενος από την Αμφισσα προς την Ιτέα και διασχίζοντας την ατελείωτη ευθεία του πολύ καλού δρόμου, που θυμίζει πίστα αγώνων, ο ταξιδιώτης έχει την ευκαιρία να απολαύσει το επιβλητικό τοπίο και να θαυμάσει τον τεράστιο ελαιώνα της περιοχής που θεωρείται ένας από τους αρχαιότερους και μεγαλύτερους της χώρας. Ωστόσο, είναι αδύνατο να μην προσέξει πως δίπλα στην αριστερή λωρίδα βρίσκονται δεκάδες καντηλάκια που μαρτυρούν πως το σημείο αποτελεί «παγίδα» στην οποία έχουν χάσει τη ζωή τους πολλοί διερχόμενοι οδηγοί.

Οι ντόπιοι πιστεύουν πως για τα δυστυχήματα και ατυχήματα που έχουν συμβεί ευθύνεται ο θανατηφόρος συνδυασμός αλκοόλ και ταχύτητας, αφού ο δρόμος προσφέρεται για μεγάλες ταχύτητες: «Βγαίνουν στα μπαράκια το βράδυ, πίνουν πολύ, μετά τρέχουν στην ευθεία και πολλές φορές χάνουν τον έλεγχο, με αποτέλεσμα το μοιραίο» λένε χαρακτηριστικά. Ωστόσο, οι φήμες που αφορούν φάντασμα νεαρής κοπέλας που βγαίνει από τα χωράφια (πάντα μετά τα μεσάνυχτα...) και στέκεται μέσα στη μέση του δρόμου τρομοκρατώντας τους ανυποψίαστους οδηγούς είναι για ορισμένους η τρομακτική και πραγματική αιτία του κακού.

Θηρία και νεκροί στο γερμανικό φυλάκιο


Περίπου εκατό μέτρα από την παραλία της Ιτέας, στην οδό Καψάλη 14, βρίσκεται ένα από τα πιο γνωστά στοιχειωμένα σπίτια της Ελλάδας. Σύμφωνα με τον ερευνητή Γιώργο Πάλμο, «εδώ η κατάσταση είναι πολύ άγρια. Η πρώτη φήμη διαδόθηκε από μία ηλικιωμένη που ισχυρίστηκε πως είχε δει ένα θηρίο, που έμοιαζε με λιοντάρι, ενώ υπάρχουν πολλοί που έχουν δει έναν νεκρό να περπατάει στην αυλή του σπιτιού. Είναι σίγουρο πως [Ο ερευνητής Γιώργος Πάλμος μιλάει για φαντάσματα που βγαίνουν από το μνημείο.] σε αυτήν τη μονοκατοικία, που έχει και υπόγειο, έγιναν πολλά περίεργα κατά την περίοδο της Κατοχής».

Ο ίδιος πιστεύει ακράδαντα πως το συγκεκριμένο σπίτι υπήρξε τόπος μαρτυρίου για πολλούς Ελληνες, αφού κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου ήταν το τελευταίο οίκημα της μικρής πόλης και ένα από τα ελάχιστα που είχαν νερό, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να επιταχθεί από τα γερμανικά στρατεύματα και να χρησιμοποιηθεί ως φυλάκιο.

Η νεράιδα της Κολοπετινίτσας


Ιστορίες για νεράιδες υπάρχουν σε πολλά χωριά, όμως, μία από τις πιο χαρακτηριστικές είναι αυτή που αφορά την ξανθιά νεράιδα της Κολοπετινίτσας. «Αυτό είναι το ελληνικό όνομα της Τριταίας», σύμφωνα με τον κ. Πάλμο. «Ούτε εγώ πίστευα σε νεράιδες, αλλά είχα ακούσει πολλούς που έλεγαν πως είχαν δει. Πριν από αρκετά χρόνια υπήρξα αυτόπτης μάρτυρας με μια παρέα δεκατριών ατόμων. Τρώγαμε σε μια ταβέρνα, όταν ένας γνώστης της περιοχής μας πρότεινε να πάμε να μας δείξει το σημείο όπου βγαίνει. Εκεί φτάσαμε γύρω στις τρεισήμισι τη νύχτα. Εγώ με μερικούς άλλους μείναμε στα αυτοκίνητα και οι υπόλοιποι πήγαν να δουν. Κάποια στιγμή ακούσαμε μια πολύ δυνατή φωνή που ταρακούνησε ακόμη και τα αμάξια. Οταν οι φίλοι μας επέστρεψαν στα αυτοκίνητα, μας είπαν πως μια ξανθιά γυναίκα εμφανίστηκε μπροστά τους και έβγαλε αυτή την τρομακτική φωνή. Τότε πείστηκα».

Πώς είναι όμως οι νεράιδες; Ο κ. Πάλμος μας λέει: «Κατ’ αρχάς, δεν έχουν φτερά. Είναι γυναίκες αλλά καταλαβαίνεις πως είναι νεράιδες γιατί είναι πολύ ζωντανές και κινούνται πάρα πολύ γρήγορα. Τις έχουν δει πάρα πολλοί άνθρωποι. Ολα αυτά τα έχει γράψει και ο Δημόκριτος και μάλιστα δίνει και τα ονόματα της κάθε οντότητας. Οποιος θέλει τα πιστεύει».
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
iris
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Sat Jan 23, 2010 3:09 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: paranormal / urban legends

Post by iris »

Εγώ θέλω να μου εξηγήσει κάποιος αυτόν τον μύθο που υπάρχει για μια ανηφόρα στην Πεντέλη. Λένε ότι υπάρχει ένα σημείο που μπορεί ένα αμάξι να ανέβει μια ανηφόρα με νεκρά ή ακόμα και με σβηστή μηχανή.
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”