Akira Kurosawa

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
Silencer
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 207
Joined: Sun Feb 07, 2010 12:25 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος

Akira Kurosawa

Post by Silencer »

Αρκετά με τις χολυγουντιανές πίπες!!! :)

Τις ταινιάρες του Akira Kurosawa τις έχει δει κανείς;

Image
User avatar
katsimitros
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 135
Joined: Thu Jan 21, 2010 6:48 pm

Re: Akira Kurosawa

Post by katsimitros »

Ο Kurosawa περιλαμβάνει στις ταινίες του καταπληκτικές μάχες με σπαθιά.
Ο δημιουργός του The Thin Red Line, όταν το έχτιζε, ήτανε ΚΑΡΓΑ επηρεασμένος από Kurosawa.

Προσωπικά μου αρέσει το ασιατικό σινεμά και αυτό διότι λόγω έλλειψης budget, δε το πήγανε σε style υπερπαραγωγής και εφέ όπως οι Αμερικάνοι, αλλά σε κάνουνε να νιώσεις την ταινία που βλέπεις.Γενικά οι ταινίες του είναι πολύ ρεαλιστικές σε θέματα βίας κτλπ.

Πρέπει να κάνουμε ένα thread με ασιατικό κινηματογράφο...
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Akira Kurosawa

Post by kopanosAE »

Από υποτιθέμενες υπερπαραγωγές της ιαπωνοκίνας προσωπικά έχω απογοητευτεί. πχ. το "Ιπτάμενα Στιλέτα" άρχιζε σχετικά ωραία, και κατέληγε αποτυχία :roll:
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Akira Kurosawa

Post by eΝy »

kopanosAE wrote:Από υποτιθέμενες υπερπαραγωγές της ιαπωνοκίνας προσωπικά έχω απογοητευτεί. πχ. το "Ιπτάμενα Στιλέτα" άρχιζε σχετικά ωραία, και κατέληγε αποτυχία :roll:
Ρε μιλάμε για κλασικό σινεμά, όχι για αντιγραφή χολυγουντιανού στυλ ταινιών.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
katsimitros
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 135
Joined: Thu Jan 21, 2010 6:48 pm

Re: Akira Kurosawa

Post by katsimitros »

kopanosAE wrote:Από υποτιθέμενες υπερπαραγωγές της ιαπωνοκίνας προσωπικά έχω απογοητευτεί. πχ. το "Ιπτάμενα Στιλέτα" άρχιζε σχετικά ωραία, και κατέληγε αποτυχία :roll:
Κάτι άσχετο με το σινεμά...η ασιατική φιλοσοφία,σε αντίθεση με τη δυτική,επικεντρώνεται στο άτομο και όχι στον άλλο.Αυτό έχει προέκταση σε κάθε τομέα της καθημερινότητας,από τη θρησκεία τους μέχρι το πως συμπεριφέρονται ως εργάτες,στρατιώτες...στα πάντα!

Για να νιώσεις τη διαφορά ασιατικού-δυτικού κινηματογράφου(αμερικανικού εννοώ),δες και μια σύγχρονη movie υπό το πρίσμα Κορεάτη πρώτα και μετά Αμερικανού...εκεί θα νιώσεις πραγματικά το ανώτερο πνεύμα των Ανατολικών λαών που δώσανε το φως στην ανθρωπότητα μαζί με τους Αρχαίους Έλληνες....

Σου προτείνω να δεις πρώτα το Mou gaan dou(2002) και μετά το The Departed(2006) και είμαι σίγουρος ότι η κορεάτικη παραγωγή θα σε γεμίσει πολύ περισσότερο(το δεύτερο είναι η american version του πρώτου).

Καλή τύχη :)
Post Reply

Return to “Σινεμά - TV”