Μαθηματα Solidworks

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
boutsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 354
Joined: Mon Mar 22, 2010 7:40 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Μαθηματα Solidworks

Post by boutsi »

Παιδια ξερετε καποια καλη-πιστοποιημενη σχολη εκμαθησης Solidworks και ποσο χρονο/χρηματα χρειαζεσαι με λογικες ωρες την βδομαδα για να αποκτησεις το διπλωμα γνωσης Solidworks?

Ειχα ακουσει για ενα προγραμμα του ΕΣΠΑ σε συνεργασια με το ΕΜΠ που ετρεξε πριν απο 2-3 χρονια και μονο για ενα χρονο (οποιος προλαβε, προλαβε κατασταση) μεσω του οποιου πηραν πολλοι μηχανολογοι διπλωμα γνωσης autocad πολυ φθηνα και ανεξοδα...
Wir müssen wissen, wir werden wissen!
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Μαθηματα Solidworks

Post by ShadowMech »

Ναι υπηρχε για μια μικρη περιοδο επιδοτηση 90% !
Παει τωρα...

Γιατι ζητας επισημη πιστοποιηση ομως, κ ειδικα σε SW? Θελω να πω ειναι ενα πιο εξειδικευμενο προγραμμα, λιγοτερα διαδεδομενο απο το autcad. Ειναι κλασεις ανωτερο σιγουρα, αλλα ποση εννοια εχει η επισημη πιστοποιηση?
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
boutsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 354
Joined: Mon Mar 22, 2010 7:40 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μαθηματα Solidworks

Post by boutsi »

Την επισημη πιστοποιηση την θελω απλα και μονο για να αποδειξω με ενα χαρτι οτι δεν ειμαι ελεφαντας στους μελλοντικους εργοδοτες μου. Απο οτι βλεπω για τον τομεα που με ενδιαφερει οι διαφορες προκυρηξεις θεσεων εργασιας στην πλειοψηφεια τους εχουν στις απαιτησεις γνωση autocad και στα preferable γνωση solidworks...
νομιζω οτι ενα χαρτι που λεει οτι γνωριζω το αντικειμενο δεν θα χαλασει κανεναν...
Wir müssen wissen, wir werden wissen!
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Μαθηματα Solidworks

Post by ShadowMech »

Οκ, αφου βλεπεις να ζητα καποιος SW, τοτε παω πασο, εχω μεινει πισω φαινεται :!:
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Μαθηματα Solidworks

Post by Don Molina »

boutsi wrote:νομιζω οτι ενα χαρτι που λεει οτι γνωριζω το αντικειμενο δεν θα χαλασει κανεναν...

Δεν είναι μόνο χαρτί, μπαίνεις σε online λίστα.

Επίσης την πρώτη πιστοποίηση (Associate) δεν την έχουνε ούτε 10 στην Ελλάδα (μετά την εξεταστική θα γίνουν +1). Professional δε νομίζω ή 1 ή 2 (πάλι +1 από Οκτώβρη :mrgreen: ) κι Expert είναι ελάχιστοι γενικότερα. Αν οι διαπραγματεύσεις για Ducati ναυαγήσουν θα χτυπήσω Dell Precision και θα το δώσω έτσι για την καύλα.

Και μετά CATIA μέχρι να πεθάνω. Και μετά τα κάρβουνά μου πεταμένα δίπλα στο CNC στο κτήριο Μ :lol:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
boutsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 354
Joined: Mon Mar 22, 2010 7:40 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μαθηματα Solidworks

Post by boutsi »

Don Molina wrote:
boutsi wrote:νομιζω οτι ενα χαρτι που λεει οτι γνωριζω το αντικειμενο δεν θα χαλασει κανεναν...

Δεν είναι μόνο χαρτί, μπαίνεις σε online λίστα.

Επίσης την πρώτη πιστοποίηση (Associate) δεν την έχουνε ούτε 10 στην Ελλάδα (μετά την εξεταστική θα γίνουν +1). Professional δε νομίζω ή 1 ή 2 (πάλι +1 από Οκτώβρη :mrgreen: ) κι Expert είναι ελάχιστοι γενικότερα. Αν οι διαπραγματεύσεις για Ducati ναυαγήσουν θα χτυπήσω Dell Precision και θα το δώσω έτσι για την καύλα.

Και μετά CATIA μέχρι να πεθάνω. Και μετά τα κάρβουνά μου πεταμένα δίπλα στο CNC στο κτήριο Μ :lol:
+1 Respect to the Don.

Επειδη ομως ρε Don εγω δεν γνωριζω...εχεις να μου προτεινεις καποια σχολη εκμαθησης SW που να μου εξασφαλισει μια θεση στον ηλιο της online λιστας;
Wir müssen wissen, wir werden wissen!
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”