Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Ανακοινώσεις και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ψάχνουν κατευθύνσεις για Μεταπτυχιακές Σπουδές.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by castiel »

επειδή δεν ξέρουμε πότε θα μπει ο Λακεδεμόνας, άπ' όσο ξέρω το μεταπτυχιακό το άφησε στη μέση, μόλις βρήκε δουλειά :P
και νομίζω το λέει και στην παρουσίαση, ότι η εμπειρία πάνω στο καράβι μετράει πολύ για τον εργοδότη..!
τώρα αν του άνοιξε καθόλου πόρτες δεν το ξέρω..
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by Λakedaimonas »

panosfcb wrote:
Λakedaimonas wrote:Και η παρουσίαση:

Λakedaimona το μεταπτυχιακό Ναυτικής και Θαλάσσιας Τεχνολογίας σε βοήθησε πουθενά; Σου άνοιξε πόρτες ή το πάν είναι να φύγεις για ταξίδι και τα 1-2 αυτά χρόνια του μεταπτυχιακού να τα έχεις στη δουλειά σαν προϋπηρεσία κλπ κλπ?
αν εχεις ελευθερο χρονο και χρημα για σκοτωμα ή πας για τερμα ακαδημαϊκη καριερα καντο αλλιως μην ασχοληθεις. ή καραβι ή ξεκινα το ψαξιμο απο τωρα ή εξωτερικο. το μεταπτυχιακο δεν μου ανοιξε πορτες πουθενα ισα ισα σε ενα δυο ατομα που μου ειχαν παρει συνέντευξη και το πα μου ειπαν ώς δεν εχει και πολυ νοημα. καλυτερα η προϋπηρεσια.

τωρα αν η μητερα σου ή ο πατερας σου ή καποιος μπατζανακης σου ειναι στην ναυτιλια και σε καλη θεση τοτε σου ευχομαι καλη σταδιοδρομια και τα μυαλα στο κεφαλι και οχι πανω απο αυτο.

καληνυχτα και καλη τυχη up the irons!!!!!
panosfcb
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 170
Joined: Wed Sep 22, 2010 5:16 pm

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by panosfcb »

Λakedaimonas wrote:
panosfcb wrote:
Λakedaimonas wrote:Και η παρουσίαση:

Λakedaimona το μεταπτυχιακό Ναυτικής και Θαλάσσιας Τεχνολογίας σε βοήθησε πουθενά; Σου άνοιξε πόρτες ή το πάν είναι να φύγεις για ταξίδι και τα 1-2 αυτά χρόνια του μεταπτυχιακού να τα έχεις στη δουλειά σαν προϋπηρεσία κλπ κλπ?
αν εχεις ελευθερο χρονο και χρημα για σκοτωμα ή πας για τερμα ακαδημαϊκη καριερα καντο αλλιως μην ασχοληθεις. ή καραβι ή ξεκινα το ψαξιμο απο τωρα ή εξωτερικο. το μεταπτυχιακο δεν μου ανοιξε πορτες πουθενα ισα ισα σε ενα δυο ατομα που μου ειχαν παρει συνέντευξη και το πα μου ειπαν ώς δεν εχει και πολυ νοημα. καλυτερα η προϋπηρεσια.

τωρα αν η μητερα σου ή ο πατερας σου ή καποιος μπατζανακης σου ειναι στην ναυτιλια και σε καλη θεση τοτε σου ευχομαι καλη σταδιοδρομια και τα μυαλα στο κεφαλι και οχι πανω απο αυτο.

καληνυχτα και καλη τυχη up the irons!!!!!

Πατέρα-Μητέρα-Μπατζανάκη και σε καλή θέση;;;
Δηλαδή αν δεν υπάρχει καλό cone είναι τόσο δύσκολο να προχωρήσεις;
Τόσο "κλειστό είναι" το επάγγελμα;;;

Κ όταν λες εξωτερικό; Περαιτέρω σπουδές;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά. Κ εσένα castiel για την άμεση απάντηση.
aleachilis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 95
Joined: Sun Jan 24, 2010 2:07 pm

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by aleachilis »

καλησπέρα,

έχω τελειώσει μηχανολόγος μηχανικός και σκέφτομαι να ασχοληθώ με την ναυτιλία και ψάχνω να μπαρκάρω.
το ερώτημά μου είναι όταν βρω την εταιρεία που θα με πάρει σαν δόκιμο μηχανή να κάνω το ταξίδι
α) μόνο αν το συμβόλαιο αναγράφει ότι μετά θα με πάνε σε γραφείο
β)και βλέπουμε, αν δεν με κρατήσει η εταιρεία στέλνουμε cv ξανά από την αρχή

ευχαριστω προκαταβολικά
aleachilis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 95
Joined: Sun Jan 24, 2010 2:07 pm

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by aleachilis »

anyone?
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Απ: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by castiel »

Νομίζω ότι δύσκολα κάποιος θα υπογράψει συμβόλαιο ότι μετά θα κάτσεις σε γραφείο.


Στάλθηκε από το MT27i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Green Lantern
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 34
Joined: Mon Sep 19, 2011 3:05 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Male

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by Green Lantern »

Παιδιά, ξέρετε αν έχει αλλάξει ο νόμος και πλέον δεν μπορούν ηλεκτρολόγοι να πάρουν το δίπλωμα του τρίτου μηχανικού; Κάτι τέτοιο ακούγεται, αν και στο Site του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας είναι ακόμα το έγγραφο με τις προϋποθέσεις του νόμου 141 που μας έχει μέσα κανονικά. Ξέρετε τί παίζει με το θέμα αυτό;
User avatar
Green Lantern
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 34
Joined: Mon Sep 19, 2011 3:05 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Male

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by Green Lantern »

Επίσης, τί γίνεται με την επιτροπή αντιστοίχισης; Όταν έγινε η ημερίδα ήταν 6 μήνες η θαλάσσια υπηρεσία. Μετά έγινε δώδεκα και ύστερα μπήκε και η επιτροπή που αποφαίνεται μετά από τρεις μήνες αν έχεις περάσει μαθήματα αντίστοιχα της ΑΕΝ Μηχανικών και αν σε δέχεται ή όχι. Δηλαδή έχουν αλλάξει πολλά. Μερικοί έκαναν το δωδεκάμηνο στην θάλασσα σαν δόκιμοι και τώρα δεν μπορούν να πάρουν τό δίπλωμα του τρίτου, παρότι συμπλήρωσαν κανονικά τα ΚΕΠ. Δηλαδή δεν τους το έλεγαν από πριν, τους άφησαν να μπαρκάρουν και μετά τους λένε δεν μας κάνετε. Με την νομοθεσία τί γίνεται τελικά; Κάτι ακούω ότι οσονούπω έρχεται για ψήφιση στην Βουλή νομοσχέδιο τροποποίησης των προϋποθέσεων κτήσης του διπλώματος του Γ΄ Μηχανικού ΕΝ. Θα μας αναγκάζουν να δίνουμε μαθήματα στην ΑΕΝ μάλλον. Βέβαια αντικειμενικά καλά κάνουν οι ΑΕΝίτες γιατί είχε παραγίνει το πράμα με τους ΤΕΙτζίδες, οι οποίοι μπάρκαραν κατά πλήθη. Κοιτάνε κάπως και αυτοί να κλείσουν κάπως το επάγγελμά τους και την πληρώνουμε και εμείς.
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by misfit »

Γεια χαρά σε όλη την κοινότητα.

Μια ερώτηση - αν τυχόν κάποιος έχει γνώση/ εμπειρία επί του θέματος:

είναι εφικτή η πιστοποίηση ναυπηγού (ΔΟΑΤΑΠ?) εάν κάποιος έχει πτυχίο Μηχ Μηχ (ΕΜΠ) και MSc Marine Engineering από έξω;

Ψάχνω στο ίντερνετ αλλά δεν έχω βγάλει άκρη μέχρι στιγμής.

Επίσης, ένας απόφοιτος Μηχ Μηχ (ΕΜΠ) ξέρετε σε ποιο εξάμηνο μπαίνει στους Ναυπηγούς εάν περάσει κατατακτήριες?
5ο ή 7ο;
Δεν θυμάμαι καλά ρε γμτ..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
Post Reply

Return to “Οδηγός Μεταπτυχιακών Σπουδών & Οδηγός Επαγγέλματος”