Αλλος ενας απελπισμενος πολυτεχνιτης

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
Kostikas_14
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 37
Joined: Sat Feb 14, 2015 3:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Αλλος ενας απελπισμενος πολυτεχνιτης

Post by Kostikas_14 »

Παιδια ειμαι 2ο ετος και τα εχω βρει λιγο σκουρα καθως χρωσταω πολλα μαθηματα απο το 1ο ετος με αποτελεσμα να εχω και πολλα κενα.Θα δω βεβαια πως θα παει και αυτη η εξεταστικη αλλα σκεφτομουν μηπως το επαιρνα απο το 1ο ετος παλι στοχευοντας ομως σε υψηλους βαθμους.εν ολιγοις, νομιζετε οτι αξιζει να τελειωσω σε πιο πολλα ετη με εναν καλο ΜΟ ή να συνεχισω ετσι και ο θεος βοηθος; το ξερω οτι ειναι λιγο ασαφες το ποστ αλλα οποιαδηποτε συμβουλη θα εκτιμηθει.ευχαριστω εκ των προτερων!
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Αλλος ενας απελπισμενος πολυτεχνιτης

Post by a_nikos »

δεν θα εχεις προβλημα συνεχειας στην πλειοψηφια των μαθηματων, η γνωμη μου ειναι να παρακολουθεις το ετος σου και να χωνεις στις εξεταστικες και κυριως σε αυτη του Σεπτεμβριου τα μαθηματα του 1ου. Ουτως ή αλλως τα μαθηματικα και οι μηχανικες του πρωτου ετους ειναι απειρως βαρετα για να φας αλλη μια χρονια μονο με αυτα.

Για την αποφοιτηση: οσο πιο γρηγορα, τοσο καλυτερα
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αλλος ενας απελπισμενος πολυτεχνιτης

Post by who »

Μπήκα 4ο έτος χρωστώντας περί τα 25 μαθήματα, και τέλειωσα στα 6 χρόνια με έναν πολύ καλό Μ.Ο. (ας πούμε κάτι αρκετά παραπάνω από 8). Όσο παρακολουθείς και περνάς μαθήματα μεγαλυτέρου εξαμήνου, είναι πιο εύκολο αποκτώντας εμπειρία και αίσθηση να περάσεις μαθήματα μικρότερου εξαμήνου παραπλήσιου (ή και όχι τόσο) περιεχομένου. Π.χ. εγώ πέρασα όλα τα υπολογιστικά των μεγαλυτέρων εξαμήνων, και μετά πέρασα Αριθμητική Ανάλυση.

Θέλω να πω, αν το πάρεις με σωστό πρόγραμμα, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι ούτε να επαναλαμβάνεις χρονιές. Αλλά σίγουρα θέλει "έξυπνο" πρόγραμμα (όχι άπειρο διάβασμα) και τύχη (όπως όλα).
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
Kostikas_14
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 37
Joined: Sat Feb 14, 2015 3:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αλλος ενας απελπισμενος πολυτεχνιτης

Post by Kostikas_14 »

Να 'στε καλα παιδια! Και εγω προτιμω τις προτασεις σας :D
Ironman88
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 133
Joined: Sun Jun 13, 2010 6:10 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αλλος ενας απελπισμενος πολυτεχνιτης

Post by Ironman88 »

Παραπάνω από το 8 (αρκετά) είσαι στους πρώτους 4-5 του έτους (αν τελιώσεις στα χρόνια σου).
Προσωπικα θα σου προτεινα να αρχισεις να περνας μαθηματα, κυνηγώντας το δυνατό περισσότερα ανά εξεταστική. Για μένα το συμπέρασμα μετά από τόσα χρόνια είναι πως απέκτησα αργά αυτή τη λογική. Η επανάληψη χρονιάς δε προσφέρει πολλά. Ψάξε εναλλακτικές (σημειώσεις, λυμένα θέματα, γκαρούτσους, youtube [μη το γελάς, κάποια open courseware είναι σκάλες καλύτερα]) και παρακολούθηση στοχευμένη (όπου η παράδοση σου αφήνει αρκετή εμπέδωση σε έννοιες και ασκήσεις ή σε κρατάει σε καλό ρυθμό στο εξάμηνο.
Όσο για τους βαθμούς πιστεύω πως ή θα είσαι των υψηλών βαθμών (θα έχεις υψηλές επιδιώξεις και θα θες καλό Μ.Ο.) ή στην πορεία και σε μεγαλύτερα εξάμηνα θα προκύψουν στο αντικείμενο που θα σου αρέσει περισσότερο. Τη στιγμή αυτή προέχει να μπεις σε μια σειρά, να νοιώσεις καλά με αυτά που θα περάσεις και προοδευτικά θα ζυγίσεις την κατάσταση. Και να αρχίσεις πιο συστηματικά να διαβάζεις.
User avatar
Dantε
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 591
Joined: Sat May 07, 2011 7:32 pm
Gender: Male

Re: Αλλος ενας απελπισμενος πολυτεχνιτης

Post by Dantε »

Απελπισμενος επειδη εισαι στο 2ο και χρωστας ολο το 1ο?


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Ειμαι 7ο και χρωσταω τα μισα.
Και φανταζεσαι σε εξεταση σκουπα να σε κοβει με 3 με δικαιολογια "εγραφες λιγο απο δω και απο κει για να μαζεψεις βαθμους και σε εκοψα" ενω το διπλανο σου με λιγοτερα τον περασε
Στο τσακ ημουν να παω να τα καψω ολα να καω και εγω μαζι.
User avatar
kkfdk
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 113
Joined: Mon Dec 22, 2014 9:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Αλλος ενας απελπισμενος πολυτεχνιτης

Post by kkfdk »

Ρε παλικαρι δεν ειναι λυση να επαναλαβεις το πρωτο ετος.αρχικα πρεπει να αντιμετωπισεις ψυχραιμα το ομολογουμενως μικρο παροντικο κακο.πρωτιστως βαλε προγραμμα.βρες σημειωσεις απο καποιον γνωστο σου για τα μαθηματα που εχεις αναγκη αν δεν εχεις ηδη δικες σου και διαβασε και μερικα πραγματα στα οποια μπορει να κολλας απο κανα βιβλιο.να ολοκληρωνεις την υλη καθε μαθηματος για να εχεις πληρη εποπτεια περι του τι τρεχει αλλα να μην επιμενεις σε περιττα σημεια.αντιθετως εστιαζε στην ουσια και σε εκεινα τα οποια θα δεις απο παλια θεματα πως βαζει ο διδασκων (οπου αυτο ειναι δυνατον).επιπλεον το να λυνεις παλια θεματα ή (προαιρετικες) ασκησεις καλο για σενα θα ειναι μιας και θα εξασκηθεις.ας ερθουμε στο θεμα των βαθμων,ως φοιτητης σε μια πολυτεχνικη σχολη κυριο μελημα σου δεν θα επρεπε να ειναι οι βαθμοι αλλα οι εμπειριες που θα αποκομισεις απο ολη αυτη την "διαδικασια" μεχρι να λαβεις πτυχιο με το καλο και ο τροπος σκεψης μηχανικου που θα αποκτησεις σταδιακα (πληροφοριακα για μεταπτυχιακα στο εξωτερικο δεν υπαρχει μονοπλευρο ενδιαφερον για τον βαθμο πτυχιου,αλλα περνας και απο συνεντευξεις για να ανακαλυψουν την προσωπικοτητα σου και σιγουρα δεν θα προτιμησουν εναν μονοχνωτο-ακοινωνητο αριστουχο).βεβαιως αυτο μην το λαβεις σχοινι κορδονι και γεμισεις ταληρα απο τα πρωτα ετη για ευνοητους λογους.
User avatar
Kostikas_14
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 37
Joined: Sat Feb 14, 2015 3:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αλλος ενας απελπισμενος πολυτεχνιτης

Post by Kostikas_14 »

Σας ευχαριστω πολυ ολους! :) :) :)
geomc
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4
Joined: Sun Sep 28, 2014 9:48 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αλλος ενας απελπισμενος πολυτεχνιτης

Post by geomc »

Η λυση ειναι μια...διαβασμα :/ μην τα παρεις απο την αρχη...δεν αξιζει...βαλε προγραμμα βρες σημειωσεις και ο θεος βοηθος
athos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 3
Joined: Mon Jan 25, 2016 10:45 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αλλος ενας απελπισμενος πολυτεχνιτης

Post by athos »

Πιστεύω το καλύτερο θα ήταν να συνεχίσεις με τα μαθήματά σου κανονικά και σιγά σιγά να καλύπτεις τα κενά των παλαιότερων ετών.
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”