Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by a_nikos »

Λογικα αφου τα εχεις διδαχθει εσυ θα μπορεις να εξεταστεις σε αυτα. Δεν νομιζω να ισχυσει κατι αλλο, ειναι παραλογο
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
AKLD45
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 22
Joined: Fri Sep 03, 2010 2:48 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by AKLD45 »

Γιαυτό που ακριβώς με ρωτάς,δεν είμαι σε καμία περίπτωση με αυτούς που θέλουν να τεμαχίσουν τη σχολή,και να βάλουν δίδακτρα στο 4ο,κτλ.Θεωρώ πως η διπλοματική δεν σχετίζεται με το γενικό πνεύμα της σχολής,και το σημαντικότερο σε εμποδίζει και καθηλώνει άμα θες να τελειώσεις γρήγορα(δηλ στα 5-6 χρόνια) και να προχωρήσεις σε άλλα πράγματα.Την προπαρασκευή άλλωστε στη δίνουν κατά τη δική μου γνώμη η σκληραγώγηση μέσα από την παρακολούθηση τουλάχιστον 5 χρόνια,τα εργαστήρια,οι εργασίες και ειδικά τα πακέτα και προγράμματα που μαθαίνεις για να της βγάλεις,και γενικά να ανταπεξέλθεις,όπως Matlab,Fortran,Office,Autocad,Solidworks,Ansys,Mathcad,CNC,Sap,κτλ.Άμα περιμένεις να τα μάθεις(μετά από copy paste και αντιγραφή της πλάκας) στη διπλωματική,σφύρα μου.
Το βασικό νόημα της σχολής για εμένα αυτό είναι,και οι περισσότεροι φοιτητές που έχω γωνρίσει τόσα χρόνια,θα προτιμούσαν να μην υπήρχε διπλωματική υποχρεωτικά.
Από την άλλη πρόσεξε ότι μιλάω για μη υποχρεωτική,δηλαδή προαιρετική φυσικά και με το μπόνους που δίνει στο βαθμό.Άρα όποιος ΘΕΛΕΙ να είναι ελεύθερος να την κάνει όπως και όποιος καίγεται για το βαθμό του.
Αυτή είναι η θεωρησή μου 6 χρόνια συνεχών σπουδών μετά,και λίγα έχω πεί σε αυτά τα 6 χρόνια,προτού το βιώσω.Αυτό σε καμία περίπτωση όμως δε σημαίνει αναλογικά να γίνουν προαιρετικές οι εργασίες και τα εργαστήρια.Εδώ θα πρέπει να συνεχιστεί ότι ισχύει άντε κάποιες λογικές αλλαγές.Η διπλωματική πρέπει να ξεκοπεί από τον υποχρεωτικό κορμό της σχολής,και να είναι ελεύθερο για όποιον τη θέλει να την κάνει.Το αν τώρα ακούσω το σαθρό επιχείρημα ότι σε βοηθάει στο μεταπτυχιακό,διαφωνώ παντελώς.
Η παραγματική αξία της σχολής είναι τα 66 μαθήματα,οι πολλές ώρες,τα πολλά εργαστήρια και εργασίες και παραδόσεις ασκήσεων,σειρών,κτλ.Η εκμάθηση τόσων προγραμμάτων μέσα στα 5 αυτά χρόνια,και όχι η διπλωματική.Αλλα και πάλι να παραμείνει ως προαιρετική,και σε καμία περίπτωση και πάλι να μην αλλάξει κάτι με τα 9 εξάμηνα(με εξαίρεση να βγεί το ανουσιόργημα της Εισ.στη Μηχαν. που έβαλε πριν κάποια χρόνια ο Μπεργελές,και να ξαναμπούν Βιομηχ.Εγκ και Τεχνικη Νομοθ.).Σε καμία των περιπτώσεων δε θα ήθελα αυτό που θέλουν κάποιοι με δόλο,δηλαδή να σπάσει η σχολή στο 3 έτος,να γίνει προαιρετική η κατεύθυνση,κτλ.
Τώρα σε άλλα πανεπιστήμια δεν έχουν και έχουν 37 ή 40 μαθήματα(και ούτε προγράμματα/πακέτα μαθαίνουν,ούτε εργαστήρια,εργασίες έχουν,...) αλλού πάλι έχουν 35-40 μαθήματα και η διπλωματική είναι απαραίτητη.Εδώ έχουμε τα πιο πολλά μαθήματα(66),υπερφορτωμένα σε ύλη(και να μην αλλάξει αυτό),φουλ σε εργασίες(30-40 μαθήματα),καμιά 20 εργαστήρια,παλούκια εξεταστικές λες και δίνεις πανελλαδικές,πολλά βιβλία και σημειώσεις,και συν τοις άλλοις,ΧΩΡΙΣ φυσικά να προσμετρώνται ως ξεχωριστά καμία 10 και βάλε προγράμματα και πακέτα.Όχι είναι πολύ και η διπλωματική.Να είχα 10-20-30 λιγότερα το σηζητούσα εδω όχι.Ακόμα και η Ιατρική Αθήνας έχει 62 μαθήματα,δύσκολα σαφώς αλλά σε 6 χρόνια,και τους ξεπερνάμε όλους στην Ελλάδα,με εξαίρεση τις Ιατρικές Ιωαννίνων και Λάρισας.
Όχι είναι για όλους τους παραπάνω λόγους ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ να έχεις και μία υποχρεωτική διπλωματική 100-200 σελ.Να είχα 50 μαθήματα,χωρίς φόρτο στα 5 χρόνια,προγράμματα,πακέτα,εργαστήρια,κτλ δε θα έλεγα με τίποτα κάτι τέτοιο.
PD08
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 205
Joined: Fri Feb 21, 2014 4:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by PD08 »

AKLD45 wrote:Γιαυτό που ακριβώς με ρωτάς,δεν είμαι σε καμία περίπτωση με αυτούς που θέλουν να τεμαχίσουν τη σχολή,και να βάλουν δίδακτρα στο 4ο,κτλ.Θεωρώ πως η διπλοματική δεν σχετίζεται με το γενικό πνεύμα της σχολής,και το σημαντικότερο σε εμποδίζει και καθηλώνει άμα θες να τελειώσεις γρήγορα(δηλ στα 5-6 χρόνια) και να προχωρήσεις σε άλλα πράγματα.Την προπαρασκευή άλλωστε στη δίνουν κατά τη δική μου γνώμη η σκληραγώγηση μέσα από την παρακολούθηση τουλάχιστον 5 χρόνια,τα εργαστήρια,οι εργασίες και ειδικά τα πακέτα και προγράμματα που μαθαίνεις για να της βγάλεις,και γενικά να ανταπεξέλθεις,όπως Matlab,Fortran,Office,Autocad,Solidworks,Ansys,Mathcad,CNC,Sap,κτλ.Άμα περιμένεις να τα μάθεις(μετά από copy paste και αντιγραφή της πλάκας) στη διπλωματική,σφύρα μου.
Το βασικό νόημα της σχολής για εμένα αυτό είναι,και οι περισσότεροι φοιτητές που έχω γωνρίσει τόσα χρόνια,θα προτιμούσαν να μην υπήρχε διπλωματική υποχρεωτικά.
Από την άλλη πρόσεξε ότι μιλάω για μη υποχρεωτική,δηλαδή προαιρετική φυσικά και με το μπόνους που δίνει στο βαθμό.Άρα όποιος ΘΕΛΕΙ να είναι ελεύθερος να την κάνει όπως και όποιος καίγεται για το βαθμό του.
Αυτή είναι η θεωρησή μου 6 χρόνια συνεχών σπουδών μετά,και λίγα έχω πεί σε αυτά τα 6 χρόνια,προτού το βιώσω.Αυτό σε καμία περίπτωση όμως δε σημαίνει αναλογικά να γίνουν προαιρετικές οι εργασίες και τα εργαστήρια.Εδώ θα πρέπει να συνεχιστεί ότι ισχύει άντε κάποιες λογικές αλλαγές.Η διπλωματική πρέπει να ξεκοπεί από τον υποχρεωτικό κορμό της σχολής,και να είναι ελεύθερο για όποιον τη θέλει να την κάνει.Το αν τώρα ακούσω το σαθρό επιχείρημα ότι σε βοηθάει στο μεταπτυχιακό,διαφωνώ παντελώς.
Η παραγματική αξία της σχολής είναι τα 66 μαθήματα,οι πολλές ώρες,τα πολλά εργαστήρια και εργασίες και παραδόσεις ασκήσεων,σειρών,κτλ.Η εκμάθηση τόσων προγραμμάτων μέσα στα 5 αυτά χρόνια,και όχι η διπλωματική.Αλλα και πάλι να παραμείνει ως προαιρετική,και σε καμία περίπτωση και πάλι να μην αλλάξει κάτι με τα 9 εξάμηνα(με εξαίρεση να βγεί το ανουσιόργημα της Εισ.στη Μηχαν. που έβαλε πριν κάποια χρόνια ο Μπεργελές,και να ξαναμπούν Βιομηχ.Εγκ και Τεχνικη Νομοθ.).Σε καμία των περιπτώσεων δε θα ήθελα αυτό που θέλουν κάποιοι με δόλο,δηλαδή να σπάσει η σχολή στο 3 έτος,να γίνει προαιρετική η κατεύθυνση,κτλ.
Τώρα σε άλλα πανεπιστήμια δεν έχουν και έχουν 37 ή 40 μαθήματα(και ούτε προγράμματα/πακέτα μαθαίνουν,ούτε εργαστήρια,εργασίες έχουν,...) αλλού πάλι έχουν 35-40 μαθήματα και η διπλωματική είναι απαραίτητη.Εδώ έχουμε τα πιο πολλά μαθήματα(66),υπερφορτωμένα σε ύλη(και να μην αλλάξει αυτό),φουλ σε εργασίες(30-40 μαθήματα),καμιά 20 εργαστήρια,παλούκια εξεταστικές λες και δίνεις πανελλαδικές,πολλά βιβλία και σημειώσεις,και συν τοις άλλοις,ΧΩΡΙΣ φυσικά να προσμετρώνται ως ξεχωριστά καμία 10 και βάλε προγράμματα και πακέτα.Όχι είναι πολύ και η διπλωματική.Να είχα 10-20-30 λιγότερα το σηζητούσα εδω όχι.Ακόμα και η Ιατρική Αθήνας έχει 62 μαθήματα,δύσκολα σαφώς αλλά σε 6 χρόνια,και τους ξεπερνάμε όλους στην Ελλάδα,με εξαίρεση τις Ιατρικές Ιωαννίνων και Λάρισας.
Όχι είναι για όλους τους παραπάνω λόγους ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ να έχεις και μία υποχρεωτική διπλωματική 100-200 σελ.Να είχα 50 μαθήματα,χωρίς φόρτο στα 5 χρόνια,προγράμματα,πακέτα,εργαστήρια,κτλ δε θα έλεγα με τίποτα κάτι τέτοιο.
Φέτος τελείωσα το 5ο έτος στη σχολή, αλλά αν ήμουν πρωτοετής και διάβαζα την περιγραφή σου θα ακύρωνα την εγγραφή μου άμεσα :lol: .
Ironman88
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 133
Joined: Sun Jun 13, 2010 6:10 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by Ironman88 »

PD08 wrote:Φέτος τελείωσα το 5ο έτος στη σχολή, αλλά αν ήμουν πρωτοετής και διάβαζα την περιγραφή σου θα ακύρωνα την εγγραφή μου άμεσα :lol: .
Έχουν αλήθειες τα όσα λέει, και πόσο μάλλον τα κόμπλεξ ορισμένων καθηγητών. Θέλει πολύ αποφασιστικότητα/ικανότητα για να την τελιώσεις τη σχολή.
ara-gio
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 97
Joined: Wed Jun 16, 2010 11:54 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by ara-gio »

Η διπλωματική είναι μια πρακτική ουσιαστικά!!!! Δεν μαθαίνεις κάτι καινούργιο.Αντιθέτως εφαρμόζεις όσα έχεις μάθει 5 χρόνια.Είναι μία νέα μελέτη,μια μικρογραφία της δουλειάς που καλέισαι σαν μηχανικός να κάνεις!!! Δεν γίνεται να είναι προαιρετική.Έχει πολύ συγκεκριμένο χαρακτήρα.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by Kuchiki_Byakuya »

PD08 wrote:Φέτος τελείωσα το 5ο έτος στη σχολή, αλλά αν ήμουν πρωτοετής και διάβαζα την περιγραφή σου θα ακύρωνα την εγγραφή μου άμεσα .
το ίδιο θα έκανες αν άκουγες τις περιγραφές όλων όσων τελειώνουν σιγά σιγά.

Ironman88 wrote:Θέλει πολύ αποφασιστικότητα/ικανότητα για να την τελιώσεις τη σχολή.
θέλει περισσότερο στομάχι παρά αρχίδια για την τελειώσεις.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Ironman88
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 133
Joined: Sun Jun 13, 2010 6:10 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by Ironman88 »

Kuchiki_Byakuya wrote:θέλει περισσότερο στομάχι παρά αρχίδια για την τελειώσεις.
Δεν είπα αρχίδια (1ον), ωστόσο ναι αν δε σου βαστάει είναι πολλές οι στιγμές που αρκετοί (πιστεύω) σκέφτονται να την αφήσουν. Όσο για το στομάχι και πάλι πιστεύω πως όλα όσα καταπιάνεται ένας άνθρωπος χρειάζονται στομάχι. Απλός σαν φοιτητές αυτής της σχολής συμφωνώ πως μας χρειάζεται πολύ παραπάνω από άλλους στόχους/προσπάθειες.
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by Adramelch »

Στη διπλωματική πηρά σχεδόν το 35-40% των γνώσεων που απέκτησα από αυτή τη σχολή. Fact.
Οι διπλωματικές δεν είναι απαραίτητα 100-200 σελίδες (η δικιά μου ήταν κάπου 65-70). Fact.
Η διπλωματική είναι το μόνο πράγμα στα πλαίσια της σχολής που απαιτεί να είσαι δημιουργικός και να σπρώξεις τα όρια των γνώσεων σου (ακόμα κι αν δεν είναι πρωτοπόρα έρευνα). Fact.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by Kuchiki_Byakuya »

Ironman88 wrote:Δεν είπα αρχίδια (1ον)
εγώ το είπα. δεν είχε άμεση σχέση με αυτό που έγραψες αλλά ήταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε δυνατά στο μυαλό.

Adramelch wrote:Η διπλωματική είναι το μόνο πράγμα στα πλαίσια της σχολής που απαιτεί να είσαι δημιουργικός και να σπρώξεις τα όρια των γνώσεων σου (ακόμα κι αν δεν είναι πρωτοπόρα έρευνα). Fact.
η διπλωματική, το υπολογιστικό και οι εργασίες που δεν έχουν μονοσήμαντη λύση σε τραβάνε και σου ανοίγουν πραγματικά τους ορίζοντες στο αντικείμενο.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
europe
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 14
Joined: Mon Feb 08, 2010 7:14 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by europe »

Εχει βγει ανακοινωση για τις αλλαγες στα μαθηματα
Image
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”