Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
arxaios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 574
Joined: Wed Dec 18, 2013 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: 127.0.0.1

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by arxaios »

Ναι μάλλον έτσι πρέπει να ναι αλλά με αυτή τη λογική γιατί δεν έχει πχ και τις Φυσικές?
Before you judge a man, walk a mile in his shoes; after that, who cares?! He's a mile away and you've got his shoes!
User avatar
turelio1
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 181
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:11 am

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by turelio1 »

Η φυσική θα γίνει χημεία. Τα άλλα 2 θα πάνε στο 3ο εξάμηνο αλλά οι παλιοί πρέπει να μπορούν να παρακολουθήσουν και να δώσουν
User avatar
panepistimonas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 176
Joined: Thu Apr 15, 2010 4:45 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by panepistimonas »

Δεν ξέρω αν είναι για καλό ή κακό οι αλλαγές, πάντως για το 1ό εξάμηνο μπορεί να μειώθηκαν οι ώρες αλλά όλα τα επιλογής έγιναν υποχρεωτικά.
Προκοπίου Ιωάννης
xrhze
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 30
Joined: Sun Jan 19, 2014 2:10 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by xrhze »

ρωτησε ενα παιδι στη γραματια και ειπαν οτι οποιος χρωσταει φυσικη 1 θα δινει χημεια και οποιος χρωσταει φυσικη 2 θα δινει φυσικη γενικα.παιζει να γινει κατι τετοιο ή απλα δεν ξερουν και λενε χαζομαρες?
User avatar
arxaios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 574
Joined: Wed Dec 18, 2013 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: 127.0.0.1

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by arxaios »

Πρέπει να περιμένουμε την ανακοίνωση αλλιώς μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε για το τι μέλλει γενέσθαι!!
Before you judge a man, walk a mile in his shoes; after that, who cares?! He's a mile away and you've got his shoes!
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Post by a_nikos »

Πάντως αυτό δείχνει και το πιο πιθανό σενάριο γιατί η χημεία αντικαθιστά τη φυσική Ι και η ενιαια φυσική την ΙΙ. Βέβαια θα παίζει και το ζήτημα της ύλης. Πιστεύω όταν ολοκληρωθεί το πρόγραμμα όλων των ετών θα υπάρχει ανακοίνωση σχετικά με τα χρωστουμενα

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
AKLD45
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 22
Joined: Fri Sep 03, 2010 2:48 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by AKLD45 »

Το πρόγραμμα απλώς γίνεται πιο εύκολο και απλό στην ύλη.6 χρόνια εκεί μέσα,χωρίς να χρωστάω τίποτα πλέον,θεωρώ ότι έκανα εκεί μέσα στο πλήρες του φορτίο ως καλό.Ίσως όταν έπεφταν εργασίες,6ωρα,τεράστια ύλη να γκρίνιαζα(και είμαι από τους λίγους που παρακολούθησα ανελλιπώς από το 1ο μέχρι το 9ο όλες τις ώρες),και έδωσα προαιρετικές και εργασίες στα μαθηματικά στο 1ο,και στις μηχανικές και αλλού,και σκίστηκα πριν 4-5 χρόνια που τα περνούσα και ξαναπαροκολουθούσα τότε.Αυτά περί υποχρεωτικών σειρών κτλ είναι μπούρδες.Για παράδειγμα στα 1β η έκανες δουλειά ή δεν έκανες.Η μόνη μαλακία τόσα χρόνια ήταν η Εισαγωγή στη Μηχανολογία του Μπεργελέ.Πολύ σωστά θα έπρεπε να πάρει τις ώρες του η Χημεία,που ειδικά στην Ενέργεια τη χριεάζεσαι.Τα υπόλοιπα μαθήματα καλώς υπάρχουν μέχρι σιτγμής και πολύ σωστά,τώρα αν διδάσκονται αδιάφορα ή από λάθος άτομο αυτό είναι άλλη ιστορία,και δεν υπάρχει λόγος αλλαγής τους.
Η αλήθεια να λέγεται την περίοδο 1988-2003 μπήκαν πολλά μαθήματα(πχ Υπολογ.Ρευστο./Υπολογι.Φαιν./Περιβαλλοντικη,κλτ.Και το κυριότερο με το χρόνο προσθέτανε ύλη,τα διδάσκανε πιο εμπεριστατωμένα και οι εργασίες γινόντουσαν πιο πολύ απαιτητικές και σοφιστικέ.Έτσι που φτάσαμε σε αυτή την ισορροπία το 2004-2014,με μέγιστο αριθμό μαθημάτων σε όλα τα πολυτεχνεία και πανεπιστήμια και πολύ ύλη.Καλό αυτό,όπως και τα βασικής γνώσης μαθηματικά,φυσικές,μηχανικές.Αυτές οι αλλαγές δεν έπρεπε να γίνουν.Το σωστό ήταν κατάργηση της Εισ.Μηχανολογία και θα έπρεπε να μας βάλουν υποχρεωτικό στο κορμό ένα ακόμη οπωσδήποτε οικονομικό(πχ έναν Εφοδιαστική η Εργονομία).Επίσης θα πρέπει να ξαναεπιστρέψουν στο κορμό οι Βιομηχανικές Εγκαταστάσεις και η Τεχνική Νομθεσία(γελοιοδέστατο κάτι τόσο σημαντικό για έναν μηχανολόγο να μην το διδάσκεται )
Στην ουσία να μείνουν ως έχει το πρόγραμμα αλλά να μπούν και τα δύο παραπάνω,Άρα 65+2.(ή 66+2,άμα χωρίσουμε τα ΛΣ+ΓΠ).
Αν και τολμηρό κάτι που σε τίποτα δεν θα έπρεπε για εμένα να είναι υποχρεωτικό αλλά προαιρετικό είναι η διπλωματική,αν και ξέρω ότι πολλοί θα αντιδράσουν εδώ.
User avatar
nagas
Praetorian
Praetorian
Posts: 940
Joined: Tue Oct 02, 2012 2:29 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: Berlin, Germany

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by nagas »

AKLD45 wrote:
Αν και τολμηρό κάτι που σε τίποτα δεν θα έπρεπε για εμένα να είναι υποχρεωτικό αλλά προαιρετικό είναι η διπλωματική,αν και ξέρω ότι πολλοί θα αντιδράσουν εδώ.
Δεν είμαι μηχανολόγος ώστε να ξέρω τα χωράφια σας, αλλά γιατί πιστεύεις ότι θα ήταν καλύτερα να είναι προαιρετική η διπλωματική;
Draco dormiens nunquam titillandus
Never tickle a sleeping dragon
User avatar
arxaios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 574
Joined: Wed Dec 18, 2013 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: 127.0.0.1

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by arxaios »

Ανέβηκε και ο οδηγός για 4ο και 5ο έτος!
Before you judge a man, walk a mile in his shoes; after that, who cares?! He's a mile away and you've got his shoes!
georgek
Private
Private
Posts: 2
Joined: Fri Feb 28, 2014 2:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by georgek »

Τα μαθήματα που "πάνε" σε άλλα εξάμηνα πότε μπορούμε να τα ξαναδώσουμε;
Πρέπει να περιμένουμε μέχρι να διδαχθεί στο αντίστοιχο έτος;
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”