Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by BinLaden »

Εμένα λοιπόν θα μου επιτρέψετε να πώ ότι διακρίνω μια λογική ασυνέχεια και τεκμηρίωση δίχως κανένα επιχείρημα, με απώτερο σκοπό τη δημιουργία εντυπώσεων (κάτι σαν την προχθεσινή συνέλευση). Ας δούμε μερικά πράγματα..

Πόσο "στοιχίζει" το ΕΜΠ; Σύμφωνα με στοιχεία που βρήκα στο διαδίκτυο, ο προϋπολογισμός του ανέρχεται στα ~30-40 εκατ. ευρώ, δίχως να συμπεριλαμβάνει τις αμοιβές προσωπικού (πλην των εκτάκτων) που καταβάλλονται από το υπουργείο (χρήση 2011 και 2010, οι πιο πρόσφατες που βρήκα). Αν υποθέσουμε ότι τα συνολικά έξοδα ανέρχονται σε περίπου 100 εκατ. μαζί με τις αμοιβές (χονδρικά), για ~10.000 φοιτητές έχουμε ένα μέσο κόστος 10.000ε για κάθε φοιτητή, δίχως να υπολογίζουμε και τα έξοδα για βιβλία. Η αντίστοιχη δαπάνη για παράδειγμα στο MIT ανέρχεται σε εξαψήφιο νούμερο (από κάποια παλιά πηγή κάπου στα 120.000$). Που θέλω όμως να καταλήξω; Ο σκόπος του "αφαιμακτικού" καπιταλισμού, αν έμπεναν δίδακτρα στο ΕΜΠ, θα 'ταν το κέρδος φαντάζομαι. Και όμως, στο MIT (το πέρνω ως παράδειγμα γιατί είναι ένα τεχνολογικό ίδρυμα που θα θέλαμε να μοιάσουμε) τα δίδακτρα υπολοίπονται των εξόδων κατά πολύ. Μια άλλη, μικρή, λεπτομέρεια, είναι ότι επιστρέφονται ως βοήθημα στους ασθενέστερους φοιτητές που διακρίνονται για τις επιδόσεις τους. Συνεπώς, ποιος είναι ο απώτερος σκόπός για να "αγοράσει" κάποιος το ΕΜΠ; Κάποιοι είπαν στη συνέλευση για να ελέγχει τη γνώση. Γιατί αυτό δε συμβαίνει πουθενά αλλού αλλά θα συμβεί εδώ; Για παράδειγμα, σε πανεπιστήμια του εξωτερικού η έρευνα κατά 65% επιδοτείται από κρατικές υπηρεσίες κατά μέσο όρο (ενώ στο MIT αγγίζει ακόμα και το 85%). Αλλά κάποιοι ακόμα αντιστέκονται στην κακία εξωτερική έρευνα, γιατί θα μας αγοράσει όλους ο πρόεδρος (σσ. Σωκράτης). Πιστέψτε με, όλοι αγωνίζονται για να αγοράσουν το ΕΜΠ, πρέπει να αντισταθούμε. Αυτό το λίκνο γνώσης και κέρδους με τις υπέροχες εγκαταστάσεις.

Πότε θα πληρώσουμε τα βιβλία μας; Εγώ κάθε εξάμηνο ακούω ότι από το επόμενο θα τα πληρώνουμε. Ακόμα περιμένω να το δώ. Με πρόσχημα τις περικοπές συγγραμάτων το ακούμε συνέχεια. Ίσως να 'ταν καλύτερα να επιστρέφαμε στο παρελθόν όπου πέρναμε μια βιβλιοθήκη (άχρηστα) συγγράματα για να επιδοτούντε οι καθηγητές. Δε λέω, και το παρόν σύστημα είναι λάθος, που δε μπορούμε να πάρουμε 2 βιβλία σε μαθήματα που τα χρειαζόμαστε. Και όμως, αντί να αγωνιστούμε για την απολύτως ελεύθερη παροχή συγγραμάτων (ο καθένας να επιλέγει ΌΠΟΙΟ και ΟΣΑ θέλει σε κάθε μάθημα, όχι όποιο θέλει ο καθηγητής, με μόνο γνώμονα ένα όριο ίσο με τον αριθμό των μαθημάτων μας), εμείς εξαντλούμαστε σε ρόλο.. Πυθίας, για το πότε θα κοπούν, ποιός το είχε προβλέψει πρώτος πριν 30 χρόνια, για το τέρας του καπιταλισμού που τα καταβρόχθισε και για την κινδυνολογία που βρίσκει ευήκοα ώτα. Δε λέω ότι δεν υπάρχει κίνδυνος να αρχίσουμε να τα πληρώνουμε, αλλά και μικρό τον θεωρώ, και εκτός του παρόντος.

Κάποιοι λένε για την πλήρη κατάρευση του ιδρύματος μετά τη διαθεσιμότητα. Πάλι καταλήγουμε σε ρόλο Πυθείας. Ή μάλλον καλύτερα, στην Ελλάδα, όλοι έχουμε γνώμη για όλα. Αυτοί που πληρώνονται για να πουν τη γνώμη τους δε ξέρουν καλύτερα από εμάς, γιατί εμείς νοιαζόμαστε και θέλουμε να έχουμε τη συνείδηση μας ήσυχη. Γιατί δεν ανοίγει το ίδρυμα και να προβάλλουμε τις ελλείψης που και εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν (πχ. στον τομέα της φύλαξης) αλλά και τις υπερκαλύψεις σε άλλους τομείς; Για τον ίδιο λόγο που κάποιοι λένε ότι αν απολυθεί έστω και ένας δημόσιος υπάλληλος θα σταματήσει να λειτουργεί η χώρα, ενώ πριν 30 χρόνια με το 1/3 των υπαλλήλων δε δούλευε. Μη με παρεξηγήσετε, καταλαβαίνω πόσο τραγικό είναι το γεγονός να χάνει κάποιος τη δουλεία του. Εμένα ο πατέρας μου βγήκε στη διαθεσιμότητα και έπαθε και έμφραγμα πριν 2 βδομάδες, καταφεύγω και εγώ στο δικό σας τρόπο πειθούς. Όμως, δεν είναι ρόλος του ΕΜΠ η κοινωνική πολιτική. Όπως και μιας εταιρείας δεν είναι. Γιατί κανείς δεν νοιάστηκε για τους εργαζόμενους τόσων ιδιωτικών εταιριών;

Τέλος πάντων, θα μπορούσα να γράψω μερικά ακόμα, αλλά κούρασα και κουράστηκα. Απλά μη κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Εμείς οι ίδιοι απαξιώνουμε το ίδρυμα μας, φορώντας τον μανδύα αυτών που θέλουν να το προστατέψουν. Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι εδώ. Εσείς τι πιστεύεται, εάν κάποιος εν δυνάμη φοιτητής πρέπει να επιλέξει ανάμεσα στο "ελεύθερο" ΕΜΠ και στο δάνειο των 10.000ε το χρόνο για να φοιτήσει σε ένα ισάξιο ή καλύτερο ιδιωτικό, εντός ή εκτός Ελλάδος, που θα είναι δηλαδή τουλάχιστον "πανεπιστήμιο" και όχι κέντρο αγώνα, τί θα επιλέξει; Και μην ξεχνάτε, την ποιότητα του ιδρύματος την καθορίζουν κατά το μεγαλύτερο ποσοστό αυτοί που φοιτούν σε αυτό. Όταν θα μείνουμε εμείς στο ΕΜΠ και τα μεγάλα μυαλά στα ιδιωτικά και ξένα, θα κομπάζουμε για την ποιότητα της γραμματείας μας και την παρθενιά μας από το άγγιγμα του κακού ιδιώτη. Τα δίδακτρα θα τα επιβάλουμε εμείς στους εαυτούς μας, όπως εμείς τα επιβάλλαμε στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
http://stats.tf2.gr/sig/2995_101.png
tony gian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 28
Joined: Mon Nov 08, 2010 11:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by tony gian »

mariath wrote:Παιδιά το χω ξαναπεί σε προηγούμενο post το σημαντικό είναι να ανοίξει το ΕΜΠ.
Κανένας δεν ενδιαφέρεται για την παιδεία.
Ούτε το Υπουργείο Παιδείας, ούτε οι διοικητικοί, ούτε οι καθηγητές.
Όλοι αποποιούνται των ευθυνών τους, πετώντας το μπαλάκι ο ένας στον άλλο.
Υποτιμούν τη νοημοσύνη μας.
Ας μη βάλουμε εμείς οι ίδιοι την ταφόπλακα στο ΕΜΠ.
Είμαι πέντε χρόνια στο Πολυτεχνείο και ελικρινά την περίμενα την εξέλιξη της κατάληψης.
Πρόκειται για την ίδια ιστορία που επαναλαμβάνεται εδώ και χρόνια.
Έχουμε καταντήσει προβλέψιμοι.
Σε λίγο θα παίζουμε στοίχημα ανοικτό, κλειστό το Πολυτεχνείο.
Είναι ντροπή παιδιά!
Και τα κόστη τεράστια, ειδικά για τα παιδιά από επαρχία!
Αλλά δεν είναι μόνο τα οικονομικά, σε λίγο καιρό κανείς δε θα λαμβάνει σοβαρα το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο!
Θα τελειώνουμε ένα ίδρυμα, όπως το τελειώνουμε που δε θα χαίρει καμίας εκτίμησης.
Ανοικτά Πανεπιστήμια, ανοικτά μυαλά.
Η αδράνεια, δεν ευνόησε ποτέ κανέναν.

Να είμαστε όλοι στη Γενική Συνέλευση της Δευτέρας. Είναι επιτακτική ΑΝΑΓΚΗ!!!
Τι νοημα εχουν οι συνελευσεις αν ξαναψηφιστει περιφρουρουμενη απεργια απο τους διοικητικους?
mariath
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 19
Joined: Mon May 24, 2010 8:06 pm

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by mariath »

+1 BinLaden και σύντομα περαστικά στον πατέρα σου!
User avatar
Heihachi
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 143
Joined: Thu Apr 19, 2012 4:39 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by Heihachi »

BinLaden wrote:Εμένα λοιπόν θα μου επιτρέψετε να πώ ότι διακρίνω μια λογική ασυνέχεια και τεκμηρίωση δίχως κανένα επιχείρημα, με απώτερο σκοπό τη δημιουργία εντυπώσεων (κάτι σαν την προχθεσινή συνέλευση). Ας δούμε μερικά πράγματα..

Πόσο "στοιχίζει" το ΕΜΠ; Σύμφωνα με στοιχεία που βρήκα στο διαδίκτυο, ο προϋπολογισμός του ανέρχεται στα ~30-40 εκατ. ευρώ, δίχως να συμπεριλαμβάνει τις αμοιβές προσωπικού (πλην των εκτάκτων) που καταβάλλονται από το υπουργείο (χρήση 2011 και 2010, οι πιο πρόσφατες που βρήκα). Αν υποθέσουμε ότι τα συνολικά έξοδα ανέρχονται σε περίπου 100 εκατ. μαζί με τις αμοιβές (χονδρικά), για ~10.000 φοιτητές έχουμε ένα μέσο κόστος 10.000ε για κάθε φοιτητή, δίχως να υπολογίζουμε και τα έξοδα για βιβλία. Η αντίστοιχη δαπάνη για παράδειγμα στο MIT ανέρχεται σε εξαψήφιο νούμερο (από κάποια παλιά πηγή κάπου στα 120.000$). Που θέλω όμως να καταλήξω; Ο σκόπος του "αφαιμακτικού" καπιταλισμού, αν έμπεναν δίδακτρα στο ΕΜΠ, θα 'ταν το κέρδος φαντάζομαι. Και όμως, στο MIT (το πέρνω ως παράδειγμα γιατί είναι ένα τεχνολογικό ίδρυμα που θα θέλαμε να μοιάσουμε) τα δίδακτρα υπολοίπονται των εξόδων κατά πολύ. Μια άλλη, μικρή, λεπτομέρεια, είναι ότι επιστρέφονται ως βοήθημα στους ασθενέστερους φοιτητές που διακρίνονται για τις επιδόσεις τους. Συνεπώς, ποιος είναι ο απώτερος σκόπός για να "αγοράσει" κάποιος το ΕΜΠ; Κάποιοι είπαν στη συνέλευση για να ελέγχει τη γνώση. Γιατί αυτό δε συμβαίνει πουθενά αλλού αλλά θα συμβεί εδώ; Για παράδειγμα, σε πανεπιστήμια του εξωτερικού η έρευνα κατά 65% επιδοτείται από κρατικές υπηρεσίες κατά μέσο όρο (ενώ στο MIT αγγίζει ακόμα και το 85%). Αλλά κάποιοι ακόμα αντιστέκονται στην κακία εξωτερική έρευνα, γιατί θα μας αγοράσει όλους ο πρόεδρος (σσ. Σωκράτης). Πιστέψτε με, όλοι αγωνίζονται για να αγοράσουν το ΕΜΠ, πρέπει να αντισταθούμε. Αυτό το λίκνο γνώσης και κέρδους με τις υπέροχες εγκαταστάσεις.

Πότε θα πληρώσουμε τα βιβλία μας; Εγώ κάθε εξάμηνο ακούω ότι από το επόμενο θα τα πληρώνουμε. Ακόμα περιμένω να το δώ. Με πρόσχημα τις περικοπές συγγραμάτων το ακούμε συνέχεια. Ίσως να 'ταν καλύτερα να επιστρέφαμε στο παρελθόν όπου πέρναμε μια βιβλιοθήκη (άχρηστα) συγγράματα για να επιδοτούντε οι καθηγητές. Δε λέω, και το παρόν σύστημα είναι λάθος, που δε μπορούμε να πάρουμε 2 βιβλία σε μαθήματα που τα χρειαζόμαστε. Και όμως, αντί να αγωνιστούμε για την απολύτως ελεύθερη παροχή συγγραμάτων (ο καθένας να επιλέγει ΌΠΟΙΟ και ΟΣΑ θέλει σε κάθε μάθημα, όχι όποιο θέλει ο καθηγητής, με μόνο γνώμονα ένα όριο ίσο με τον αριθμό των μαθημάτων μας), εμείς εξαντλούμαστε σε ρόλο.. Πυθίας, για το πότε θα κοπούν, ποιός το είχε προβλέψει πρώτος πριν 30 χρόνια, για το τέρας του καπιταλισμού που τα καταβρόχθισε και για την κινδυνολογία που βρίσκει ευήκοα ώτα. Δε λέω ότι δεν υπάρχει κίνδυνος να αρχίσουμε να τα πληρώνουμε, αλλά και μικρό τον θεωρώ, και εκτός του παρόντος.

Κάποιοι λένε για την πλήρη κατάρευση του ιδρύματος μετά τη διαθεσιμότητα. Πάλι καταλήγουμε σε ρόλο Πυθείας. Ή μάλλον καλύτερα, στην Ελλάδα, όλοι έχουμε γνώμη για όλα. Αυτοί που πληρώνονται για να πουν τη γνώμη τους δε ξέρουν καλύτερα από εμάς, γιατί εμείς νοιαζόμαστε και θέλουμε να έχουμε τη συνείδηση μας ήσυχη. Γιατί δεν ανοίγει το ίδρυμα και να προβάλλουμε τις ελλείψης που και εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν (πχ. στον τομέα της φύλαξης) αλλά και τις υπερκαλύψεις σε άλλους τομείς; Για τον ίδιο λόγο που κάποιοι λένε ότι αν απολυθεί έστω και ένας δημόσιος υπάλληλος θα σταματήσει να λειτουργεί η χώρα, ενώ πριν 30 χρόνια με το 1/3 των υπαλλήλων δε δούλευε. Μη με παρεξηγήσετε, καταλαβαίνω πόσο τραγικό είναι το γεγονός να χάνει κάποιος τη δουλεία του. Εμένα ο πατέρας μου βγήκε στη διαθεσιμότητα και έπαθε και έμφραγμα πριν 2 βδομάδες, καταφεύγω και εγώ στο δικό σας τρόπο πειθούς. Όμως, δεν είναι ρόλος του ΕΜΠ η κοινωνική πολιτική. Όπως και μιας εταιρείας δεν είναι. Γιατί κανείς δεν νοιάστηκε για τους εργαζόμενους τόσων ιδιωτικών εταιριών;

Τέλος πάντων, θα μπορούσα να γράψω μερικά ακόμα, αλλά κούρασα και κουράστηκα. Απλά μη κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Εμείς οι ίδιοι απαξιώνουμε το ίδρυμα μας, φορώντας τον μανδύα αυτών που θέλουν να το προστατέψουν. Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι εδώ. Εσείς τι πιστεύεται, εάν κάποιος εν δυνάμη φοιτητής πρέπει να επιλέξει ανάμεσα στο "ελεύθερο" ΕΜΠ και στο δάνειο των 10.000ε το χρόνο για να φοιτήσει σε ένα ισάξιο ή καλύτερο ιδιωτικό, εντός ή εκτός Ελλάδος, που θα είναι δηλαδή τουλάχιστον "πανεπιστήμιο" και όχι κέντρο αγώνα, τί θα επιλέξει; Και μην ξεχνάτε, την ποιότητα του ιδρύματος την καθορίζουν κατά το μεγαλύτερο ποσοστό αυτοί που φοιτούν σε αυτό. Όταν θα μείνουμε εμείς στο ΕΜΠ και τα μεγάλα μυαλά στα ιδιωτικά και ξένα, θα κομπάζουμε για την ποιότητα της γραμματείας μας και την παρθενιά μας από το άγγιγμα του κακού ιδιώτη. Τα δίδακτρα θα τα επιβάλουμε εμείς στους εαυτούς μας, όπως εμείς τα επιβάλλαμε στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
+1
I am Mishima Heihachi. I am Tekken. You will obey.
mariath
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 19
Joined: Mon May 24, 2010 8:06 pm

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by mariath »

tony gian wrote: Τι νοημα εχουν οι συνελευσεις αν ξαναψηφιστει περιφρουρουμενη απεργια απο τους διοικητικους?
Μπορεί να χεις δίκιο και να μην έχουν νόημα! 'Ομως μπορούμε να δοκιμάσουμε αυτό που κάνουν τα υπόλοιπα πανεπιστημιακά ιδρύματα στη χώρα. Εκκρεμούν οι διοικητικές λειτουργίες αλλά τουλάχιστον οι φοιτητές δε χάνουν επαφή με τη σχολή τους ως προς τον εκπαιδευτικό χαρακτήρα αυτής.
Και δεν κατάλαβα γιατί εμείς πρέπει να δίνουμε άλλοθι στους καθηγητές να μην κάνουν μαθημα?
Επιτέλους ας γίνει ένας αγώνας αλλά πραγματικός αγώνας.Όχι εκ του ασφαλούς.
Είναι πλέον γνωστό ότι οι απεργοί διοικητικοί πληρώνονται κανονικά (ή έστω έχουν μειωμένες αποδοχές)
ενώ οι καθηγητές δεν έχουν χάσει το μισθό τους.
Παιδιά ας μη γελιόμαστε, όταν γίνεται απεργία οπουδήποτε αλλού το μεροκάματο, να το πω κοινά χάνεται κατευθείαν. Τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά στα πανεπιστήμια?
"Δεν έχουν περαστεί στα λογιστήρια", ή τι άλλο "θα τους τα πάρουν αναδρομικά"?
Δεν ντρεπόμαστε λίγο?
Καταλάβετέ το παίζονται παιχνίδια που δεν φανερώνονται και από τις δύο πλευρές.
Εμείς θα τους δωσουμε το εισητήριο να συνεχιστεί αυτός ο παραλογισμός στις πλάτες μας?
Διεκδικούμε το αυτονόητο!
Δικαίωμα στην παιδεία!
Ανοικτές σχολές από το Φοιτητικό Σύλλογο. Οι φοιτητές δεν πρέπει να επιμεριστούν τις ευθύνες από αυτό το μπάχαλο!
Γιατί θα γυρίσουν και θα πούν συμβάλλατε κ εσείς να χαθεί το εξάμηνο!
Δεν είναι αλήθεια!
Οι φοιτητές θέλουν να μορφωθούν!
tony gian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 28
Joined: Mon Nov 08, 2010 11:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by tony gian »

BinLaden wrote:Εμένα λοιπόν θα μου επιτρέψετε να πώ ότι διακρίνω μια λογική ασυνέχεια και τεκμηρίωση δίχως κανένα επιχείρημα, με απώτερο σκοπό τη δημιουργία εντυπώσεων (κάτι σαν την προχθεσινή συνέλευση). Ας δούμε μερικά πράγματα..

Πόσο "στοιχίζει" το ΕΜΠ; Σύμφωνα με στοιχεία που βρήκα στο διαδίκτυο, ο προϋπολογισμός του ανέρχεται στα ~30-40 εκατ. ευρώ, δίχως να συμπεριλαμβάνει τις αμοιβές προσωπικού (πλην των εκτάκτων) που καταβάλλονται από το υπουργείο (χρήση 2011 και 2010, οι πιο πρόσφατες που βρήκα). Αν υποθέσουμε ότι τα συνολικά έξοδα ανέρχονται σε περίπου 100 εκατ. μαζί με τις αμοιβές (χονδρικά), για ~10.000 φοιτητές έχουμε ένα μέσο κόστος 10.000ε για κάθε φοιτητή, δίχως να υπολογίζουμε και τα έξοδα για βιβλία. Η αντίστοιχη δαπάνη για παράδειγμα στο MIT ανέρχεται σε εξαψήφιο νούμερο (από κάποια παλιά πηγή κάπου στα 120.000$). Που θέλω όμως να καταλήξω; Ο σκόπος του "αφαιμακτικού" καπιταλισμού, αν έμπεναν δίδακτρα στο ΕΜΠ, θα 'ταν το κέρδος φαντάζομαι. Και όμως, στο MIT (το πέρνω ως παράδειγμα γιατί είναι ένα τεχνολογικό ίδρυμα που θα θέλαμε να μοιάσουμε) τα δίδακτρα υπολοίπονται των εξόδων κατά πολύ. Μια άλλη, μικρή, λεπτομέρεια, είναι ότι επιστρέφονται ως βοήθημα στους ασθενέστερους φοιτητές που διακρίνονται για τις επιδόσεις τους. Συνεπώς, ποιος είναι ο απώτερος σκόπός για να "αγοράσει" κάποιος το ΕΜΠ; Κάποιοι είπαν στη συνέλευση για να ελέγχει τη γνώση. Γιατί αυτό δε συμβαίνει πουθενά αλλού αλλά θα συμβεί εδώ; Για παράδειγμα, σε πανεπιστήμια του εξωτερικού η έρευνα κατά 65% επιδοτείται από κρατικές υπηρεσίες κατά μέσο όρο (ενώ στο MIT αγγίζει ακόμα και το 85%). Αλλά κάποιοι ακόμα αντιστέκονται στην κακία εξωτερική έρευνα, γιατί θα μας αγοράσει όλους ο πρόεδρος (σσ. Σωκράτης). Πιστέψτε με, όλοι αγωνίζονται για να αγοράσουν το ΕΜΠ, πρέπει να αντισταθούμε. Αυτό το λίκνο γνώσης και κέρδους με τις υπέροχες εγκαταστάσεις.

Πότε θα πληρώσουμε τα βιβλία μας; Εγώ κάθε εξάμηνο ακούω ότι από το επόμενο θα τα πληρώνουμε. Ακόμα περιμένω να το δώ. Με πρόσχημα τις περικοπές συγγραμάτων το ακούμε συνέχεια. Ίσως να 'ταν καλύτερα να επιστρέφαμε στο παρελθόν όπου πέρναμε μια βιβλιοθήκη (άχρηστα) συγγράματα για να επιδοτούντε οι καθηγητές. Δε λέω, και το παρόν σύστημα είναι λάθος, που δε μπορούμε να πάρουμε 2 βιβλία σε μαθήματα που τα χρειαζόμαστε. Και όμως, αντί να αγωνιστούμε για την απολύτως ελεύθερη παροχή συγγραμάτων (ο καθένας να επιλέγει ΌΠΟΙΟ και ΟΣΑ θέλει σε κάθε μάθημα, όχι όποιο θέλει ο καθηγητής, με μόνο γνώμονα ένα όριο ίσο με τον αριθμό των μαθημάτων μας), εμείς εξαντλούμαστε σε ρόλο.. Πυθίας, για το πότε θα κοπούν, ποιός το είχε προβλέψει πρώτος πριν 30 χρόνια, για το τέρας του καπιταλισμού που τα καταβρόχθισε και για την κινδυνολογία που βρίσκει ευήκοα ώτα. Δε λέω ότι δεν υπάρχει κίνδυνος να αρχίσουμε να τα πληρώνουμε, αλλά και μικρό τον θεωρώ, και εκτός του παρόντος.

Κάποιοι λένε για την πλήρη κατάρευση του ιδρύματος μετά τη διαθεσιμότητα. Πάλι καταλήγουμε σε ρόλο Πυθείας. Ή μάλλον καλύτερα, στην Ελλάδα, όλοι έχουμε γνώμη για όλα. Αυτοί που πληρώνονται για να πουν τη γνώμη τους δε ξέρουν καλύτερα από εμάς, γιατί εμείς νοιαζόμαστε και θέλουμε να έχουμε τη συνείδηση μας ήσυχη. Γιατί δεν ανοίγει το ίδρυμα και να προβάλλουμε τις ελλείψης που και εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν (πχ. στον τομέα της φύλαξης) αλλά και τις υπερκαλύψεις σε άλλους τομείς; Για τον ίδιο λόγο που κάποιοι λένε ότι αν απολυθεί έστω και ένας δημόσιος υπάλληλος θα σταματήσει να λειτουργεί η χώρα, ενώ πριν 30 χρόνια με το 1/3 των υπαλλήλων δε δούλευε. Μη με παρεξηγήσετε, καταλαβαίνω πόσο τραγικό είναι το γεγονός να χάνει κάποιος τη δουλεία του. Εμένα ο πατέρας μου βγήκε στη διαθεσιμότητα και έπαθε και έμφραγμα πριν 2 βδομάδες, καταφεύγω και εγώ στο δικό σας τρόπο πειθούς. Όμως, δεν είναι ρόλος του ΕΜΠ η κοινωνική πολιτική. Όπως και μιας εταιρείας δεν είναι. Γιατί κανείς δεν νοιάστηκε για τους εργαζόμενους τόσων ιδιωτικών εταιριών;

Τέλος πάντων, θα μπορούσα να γράψω μερικά ακόμα, αλλά κούρασα και κουράστηκα. Απλά μη κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Εμείς οι ίδιοι απαξιώνουμε το ίδρυμα μας, φορώντας τον μανδύα αυτών που θέλουν να το προστατέψουν. Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι εδώ. Εσείς τι πιστεύεται, εάν κάποιος εν δυνάμη φοιτητής πρέπει να επιλέξει ανάμεσα στο "ελεύθερο" ΕΜΠ και στο δάνειο των 10.000ε το χρόνο για να φοιτήσει σε ένα ισάξιο ή καλύτερο ιδιωτικό, εντός ή εκτός Ελλάδος, που θα είναι δηλαδή τουλάχιστον "πανεπιστήμιο" και όχι κέντρο αγώνα, τί θα επιλέξει; Και μην ξεχνάτε, την ποιότητα του ιδρύματος την καθορίζουν κατά το μεγαλύτερο ποσοστό αυτοί που φοιτούν σε αυτό. Όταν θα μείνουμε εμείς στο ΕΜΠ και τα μεγάλα μυαλά στα ιδιωτικά και ξένα, θα κομπάζουμε για την ποιότητα της γραμματείας μας και την παρθενιά μας από το άγγιγμα του κακού ιδιώτη. Τα δίδακτρα θα τα επιβάλουμε εμείς στους εαυτούς μας, όπως εμείς τα επιβάλλαμε στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
Απλα στο ΜΙΤ απο το 85% κρατικη χρηματοδοτηση θα ηθελα να ξερω ποιο ποσοστο δινει ο καλος αμερικανικος στρατος
Stfu_plz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 40
Joined: Fri Oct 08, 2010 7:35 pm

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by Stfu_plz »

BinLaden wrote:Εμένα λοιπόν θα μου επιτρέψετε να πώ ότι διακρίνω μια λογική ασυνέχεια και τεκμηρίωση δίχως κανένα επιχείρημα, με απώτερο σκοπό τη δημιουργία εντυπώσεων (κάτι σαν την προχθεσινή συνέλευση). Ας δούμε μερικά πράγματα..

Πόσο "στοιχίζει" το ΕΜΠ; Σύμφωνα με στοιχεία που βρήκα στο διαδίκτυο, ο προϋπολογισμός του ανέρχεται στα ~30-40 εκατ. ευρώ, δίχως να συμπεριλαμβάνει τις αμοιβές προσωπικού (πλην των εκτάκτων) που καταβάλλονται από το υπουργείο (χρήση 2011 και 2010, οι πιο πρόσφατες που βρήκα).................................. Και μην ξεχνάτε, την ποιότητα του ιδρύματος την καθορίζουν κατά το μεγαλύτερο ποσοστό αυτοί που φοιτούν σε αυτό. Όταν θα μείνουμε εμείς στο ΕΜΠ και τα μεγάλα μυαλά στα ιδιωτικά και ξένα, θα κομπάζουμε για την ποιότητα της γραμματείας μας και την παρθενιά μας από το άγγιγμα του κακού ιδιώτη. Τα δίδακτρα θα τα επιβάλουμε εμείς στους εαυτούς μας, όπως εμείς τα επιβάλλαμε στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
Τρομερο ποστ, φιλε. Κατ' εμε ολο το κειμενο επρεπε να το εκτυπωσουμε και να το μοιραζουμε στο δρομο να δουνε επιτελους και ποια ειναι και η πλευρα του "αλλου" φοιτητη .Στην τελικη σε ο,τι αναφερεσαι με τα διδακτρα, δεν εχουμε ακομα καταλαβει οτι τα πληρωνουμε ή θα τα πληρωσουμε πολλακις, κυριως εμμεσα, οταν το καθε πανεπιστημιακι του εξωτερικου θα παιρνει μεγαλυτερο βαθμο στις αξιολογησεις απ' οτι το ξακουστο ΕΜΠ λογω ελλειψης ερευνας,διδασκαλιας κλπ. Μας βοηθησαν οι εκαστοτε κυβερνησεις και οι καθηγητες και ολοι, αλλα και εμεις οι φοιτητες δεν ειμαστε αμοιροι ευθυνων για την κατασταση του ελληνικου πανεπιστημιου. Δεν μπορουμε να αρνουμαστε να δουμε για καιρο μια κατασταση που ειναι ηδη εδω. Ειμαστε προ τετελεσμενων γεγονοτων, η αποφαση για ιδιωτικα πανεπιστημια και διδακτρα εχει παρθει και δεν θα αλλαξει ακομα και αν το ΕΜΠ,ΕΚΠΑ και το καθε ΕΜΠ-ΕΚΠΑ μεινουν κλειστα για καιρο. Απο την αλλη, δεν λεω ,κριμα, οι ανθρωποι να μεινουν χωρις δουλεια αλλα ολος ο αγωνας και η παλη γινεται στην πλατη μας, χωρις καν να μας ρωτησουν. ΚΑΙ ΟΧΙ η αποφαση της συνελευσης δεν σημαινει συμπαρασταση, ας μην κοροιδευομαστε, οποιος εχει περασει πανω απο 1 μηνα στο ΕΜΠ γνωριζει ποσο ανεξαρτητο χαρακτηρα εχουν οι συνελευσεις και τι γινεται οταν κατεβει ενα πραγματικα ανεξαρτητο πλαισιο. Προσωπικα, στην κατασταση που εχουμε φτασει ολοι δεν γνωριζω και, δυστυχως ουτε να σκεφτω μπορω, πως μπορουμε να αντιδρασουμε και να θεσουμε το ιδρυμα και παλι σε λειτουργια, μιας και οπως ειπα θεωρω τη συμμετοχη στις συνελευσεις ματαια (εχοντας υποψιν την περσινη εμπειρια με το ανεξαρτητο πλαισιο για ανοιχτη σχολη).
User avatar
Dr.Hus
Sergeant
Sergeant
Posts: 20
Joined: Sun Jan 15, 2012 10:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by Dr.Hus »

Το παρακάτω βίντεο δείχνει τι παθαίνουν κάτι αλητήριοι που τολμούν να κάνουν καταλήψεις:

http://www.youtube.com/watch?v=IFWDuKXswI4

Κι αυτό το δημοσίευμα δείχνει ότι οι καταλήψεις δεν ασκούν πίεση στην κυβέρνηση ούτε είναι μέσο πάλης αλλά είναι εναντίον των φοιτητών:

http://www.thepressproject.gr/article/5 ... pi-tis-ERT

Το παρακάτω βίντεο είναι απλά ένα τραγούδι που μου αρέσει. Πολύ. :

http://www.youtube.com/watch?v=0u7PT7heg6o
http://www.youtube.com/watch?v=VbxgYlcNxE8
User avatar
KonTaz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 429
Joined: Mon Nov 08, 2010 10:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Εκεί,Άντε Γεια

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by KonTaz »

Εξίσωση κατάληψης Πολυτεχνείου 1973 με κατάληψη ΕΜΠ το 2013 :lol:
Την κάνω χωνί,αράζω.
Την κάνω τζαμάουα,είμαι τέλειος.
User avatar
Dr.Hus
Sergeant
Sergeant
Posts: 20
Joined: Sun Jan 15, 2012 10:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by Dr.Hus »

Όταν ήρθαν να πάρουν τους τσιγγάνους δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν τσιγγάνος.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν κομμουνιστής.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν Εβραίος.
Όταν ήρθαν να πάρουν εμένα,
Δεν είχε απομείνει κανείς για να αντιδράσει…

Μπ.Μπρεχτ
http://www.youtube.com/watch?v=VbxgYlcNxE8
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”