«Ένας 15χρονος είμαι ρε παιδιά», λέει ο εφευρέτης της ράβδου

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
kgdaddie
Civil Seeder
Civil Seeder
Posts: 771
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:46 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

«Ένας 15χρονος είμαι ρε παιδιά», λέει ο εφευρέτης της ράβδου

Post by kgdaddie »

«Ένας 15χρονος είμαι ρε παιδιά. Δεν ήξερα πού είναι το πάγκρεας και ποια είναι η λειτουργία του. Αν ένας 15χρονος έκανε κάτι τέτοιο, φανταστείτε τι μπορείτε να κάνετε εσείς...».

Με αυτά τα απλά λόγια έκλεισε την ομιλία του στο TEDMED live Athens 2013, που πραγματοποιείται στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση, ο μαθητής λυκείου από το Μέριλαντ, Τζακ Αντράκα, ο οποίος έχει εφεύρει ένα φθηνό και ευαίσθητο αισθητήρα σε μορφή ράβδου για την ταχεία και έγκαιρη διάγνωση του καρκίνου του παγκρέατος, των ωοθηκών και του πνεύμονα.

Ο Τζακ Αντράκα, ανέπτυξε το θέμα «το μέλλον των ιατρικών διαγνώσεων» και εξήγησε πώς, με αφορμή τον θάνατο κοντινών του προσώπων από καρκίνο στο πάγκρεας, σκέφτηκε να εργαστεί για τη λύση του προβλήματος που απασχολεί εδώ και χρόνια την επιστημονική κοινότητα. «Δεν ήξερα καν ότι είχα πάγκρεας, αλλά βρήκα τον τρόπο να το θεραπεύσω, χρησιμοποιώντας τα εργαλεία του Ίντερνετ που χρησιμοποιούν όλοι οι έφηβοι, το Google και το Wikipedia».

Εργάστηκε με πάθος και μάλιστα, όπως είπε, «η μαμά μου νόμιζε ότι έφτιαχνα εκρηκτικά στο υπόγειο του σπιτιού μας. Δεν μπορούσα να της εξηγήσω τι έκανα», αλλά και επιμονή, παρά τις αρνητικές απαντήσεις από πανεπιστημιακούς ερευνητές στους οποίους απευθύνθηκε, προκειμένου να του δώσουν τα απαραίτητα εργαστηριακά μέσα και την υποστήριξη ώστε να υλοποιήσει το όραμά του.

«Έστειλα 200 αιτήσεις προς ερευνητικές ομάδες και με απέρριψαν οι 199, θεωρώντας ανοησίες αυτά που έκανα». Μόνο ένας τον δέχθηκε, αλλά όπως είπε του υπέβαλε τόσες πολλές ερωτήσεις, «που ευτυχώς απάντησα σε όλες, με σκοπό να με απορρίψει και αυτός». Με αυτή την ομάδα δούλεψε για 7 μήνες στο εργαστήριο για να αναπτύξει την πιο αποτελεσματική και φθηνή μέθοδο διάγνωσης του καρκίνου του παγκρέατος. Το τεστ είναι 100% αποτελεσματικό και κοστίζει ελάχιστα. Αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι αποτελεί μια μέθοδο διάγνωσης που μπορεί να γίνει τόσο νωρίς ώστε οι πιθανότητες επιβίωσης αγγίζουν το 100%.

Συνέχεια άρθρου εδώ:
http://www.lifo.gr/team/readersdigest/37730
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: «Ένας 15χρονος είμαι ρε παιδιά», λέει ο εφευρέτης της ρά

Post by Kuchiki_Byakuya »

κακό κεφάλαιο.


πάντως αυτό που έχει-έχουν κάνει είναι απλά απίστευτο.
GranitaapoPeponi
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 67
Joined: Tue Oct 09, 2012 11:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: «Ένας 15χρονος είμαι ρε παιδιά», λέει ο εφευρέτης της ρά

Post by GranitaapoPeponi »

$$$
Last edited by GranitaapoPeponi on Thu Apr 25, 2013 2:13 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: «Ένας 15χρονος είμαι ρε παιδιά», λέει ο εφευρέτης της ρά

Post by Kuchiki_Byakuya »

Vladimir wrote:Σταμάτα μωρέ, φτάνει.
Η δημιουργία είναι το πιο αναρχικό πράγμα στον κόσμο, που έλεγε και ένας γάλλος φιλόσοφος που δεν θυμάμαι το όνομα του.
GranitaapoPeponi
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 67
Joined: Tue Oct 09, 2012 11:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: «Ένας 15χρονος είμαι ρε παιδιά», λέει ο εφευρέτης της ρά

Post by GranitaapoPeponi »

$$$
Last edited by GranitaapoPeponi on Thu Apr 25, 2013 2:12 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: «Ένας 15χρονος είμαι ρε παιδιά», λέει ο εφευρέτης της ρά

Post by Kuchiki_Byakuya »

GranitaapoPeponi wrote:σίγουρα γάλλος ; αν το είπε έλληνας , ποντάρω σε λάκη γαβαλά
αααα, ώστε για αυτό έβαλαν μέσα τον αναρχικό λάκη.

λεφτεριά στον συναγωνιστή λάκη γαβαλά, η φίμωση των μεγάλων διανοητών δεν θα περάσει από το κίνημα.

συγκέντρωση στα προπύλαια για υποστολή της ελληνικής σημαίας και για ανέβασμα της σημαίας της LAK.
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: «Ένας 15χρονος είμαι ρε παιδιά», λέει ο εφευρέτης της ρά

Post by soti »

Kuchiki_Byakuya wrote:
GranitaapoPeponi wrote:σίγουρα γάλλος ; αν το είπε έλληνας , ποντάρω σε λάκη γαβαλά
αααα, ώστε για αυτό έβαλαν μέσα τον αναρχικό λάκη.
Γνωστός στον αναρχο-αυτόνομο χώρο ο μπαχαΛάκης. Σπεσιαλιτέ του οι ρίψεις με σπρεϊ, κατά προτίμηση λακ της L'oreal.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: «Ένας 15χρονος είμαι ρε παιδιά», λέει ο εφευρέτης της ρά

Post by Kuchiki_Byakuya »

πώς καταφέραμε να πηδήξουμε και αυτό το τόπικ από την πρώτη σελίδα;
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”