Η σημασία της νεανικής επιχειρηματικότητας

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Η σημασία της νεανικής επιχειρηματικότητας

Post by ShadowMech »

Βασικα το θεμα δεν ειναι μενω vs φευγω αλλα κανω κατι δικο μου vs περιμενω να μου βρει δουλεια το μεταπτυχιακο μου.

Το θεμα μενω vs φευγω ερχεται με το αντικειμενο: Ελληνικες Start-ups εχουν πελατες το facebook και τη Samsung (bugsense), αλλες εχουν ανοιχτει σε μακρινες αγορες (πχ taxibeat στη βραζιλια). Ειναι η τεχνολογια που σου επιτρεπει το να συζητας να μεινεις εδω, οχι κατι αλλο.

PS. Με την αισιοδοξια κανεις δε γαμ.. εε.. πετυχε. @@ και ορεξη για δουλεια θελει, και να εισαι προετοιμασμενος να φας τα μουτρα σου χωρις να τρεξεις στη μαμα σου για betadin.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Start Acting: Η σημασία της νεανικής επιχειρηματικότητας

Post by Kyria_patatokeftou »

Το σίγουρο είναι ότι αν δεν προσπαθήσουμε (από οποιαδήποτε θέση και να είμαστε, πολιτικοί, επιχειρηματίες, φοιτητές, συνδικαλιστές-ω, ναι) τότε είναι που με 100% πιθανότητα δεν θα γίνει τίποτα. Αλλά η κοινωνία έχει τη δική της δυναμική και τα δικά της αντανακλαστικά, και εν καιρώ, τα πράγματα θα είναι πραγματικά πολύ καλύτερα (ακόμα και από πριν μια 10ετία που ήταν πλασματικά καλά) στην ελλάδα, αυτό πιστεύω εγώ.
panosfcb
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 170
Joined: Wed Sep 22, 2010 5:16 pm

Re: Start Acting: Η σημασία της νεανικής επιχειρηματικότητας

Post by panosfcb »

ShadowMech wrote:Βασικα το θεμα δεν ειναι μενω vs φευγω αλλα κανω κατι δικο μου vs περιμενω να μου βρει δουλεια το μεταπτυχιακο μου.

Το θεμα μενω vs φευγω ερχεται με το αντικειμενο: Ελληνικες Start-ups εχουν πελατες το facebook και τη Samsung (bugsense), αλλες εχουν ανοιχτει σε μακρινες αγορες (πχ taxibeat στη βραζιλια). Ειναι η τεχνολογια που σου επιτρεπει το να συζητας να μεινεις εδω, οχι κατι αλλο.

PS. Με την αισιοδοξια κανεις δε γαμ.. εε.. πετυχε. @@ και ορεξη για δουλεια θελει, και να εισαι προετοιμασμενος να φας τα μουτρα σου χωρις να τρεξεις στη μαμα σου για betadin.
Όρεξη για δουλειά ναι..να ρισκάρεις ναι...να έχεις (ή να βρεις) τα @@ να στηρίξεις τις επιλογές σου ναι..όλα ΟΚ όλα καλά.. ΑΛΛΑ με όλα αυτά που βλέπεις και ακούς...διαλέγεις την "ευκολότερη" λύση του μεταπτυχιακού ή της δουλειάς έξω..είναι τόσο δύσκολο να επενδύσεις κόπο,χρόνο και κεφάλαιο σε κάτι το οποίο εκ των πραγμάτων φαντάζει τρομερά δύσκολο και δυσοίωνο που θα μπεις δύσκολα σε αυτή τη διαδικασία..

Kyria_patatokeftou wrote:Το σίγουρο είναι ότι αν δεν προσπαθήσουμε (από οποιαδήποτε θέση και να είμαστε, πολιτικοί, επιχειρηματίες, φοιτητές, συνδικαλιστές-ω, ναι) τότε είναι που με 100% πιθανότητα δεν θα γίνει τίποτα. Αλλά η κοινωνία έχει τη δική της δυναμική και τα δικά της αντανακλαστικά, και εν καιρώ, τα πράγματα θα είναι πραγματικά πολύ καλύτερα (ακόμα και από πριν μια 10ετία που ήταν πλασματικά καλά) στην ελλάδα, αυτό πιστεύω εγώ.
Εν καιρώ;;Και πιστεύεις ότι είναι τόσο εύκολο να περιμένεις πότε θα έρθει αυτό το "εν καιρώ''; ;) Ή έχουμε την υπομονή να περιμένουμε; Έχουμε κάνει τόσες θυσίες και έχουμε δαπανήσει τόσο κόπο και χρόνο μέχρι τώρα (ίσως ;) ) σε αυτό που κάνουμε που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θέλουμε να ανταμειφθούμε... Θέλουμε να παράγουμε..
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Start Acting: Η σημασία της νεανικής επιχειρηματικότητας

Post by ShadowMech »

Όρεξη για δουλειά ναι..να ρισκάρεις ναι...να έχεις (ή να βρεις) τα @@ να στηρίξεις τις επιλογές σου ναι..όλα ΟΚ όλα καλά.. ΑΛΛΑ με όλα αυτά που βλέπεις και ακούς...διαλέγεις την "ευκολότερη" λύση του μεταπτυχιακού ή της δουλειάς έξω..είναι τόσο δύσκολο να επενδύσεις κόπο,χρόνο και κεφάλαιο σε κάτι το οποίο εκ των πραγμάτων φαντάζει τρομερά δύσκολο και δυσοίωνο που θα μπεις δύσκολα σε αυτή τη διαδικασία..
Καθε κριση ειναι και ευκαιρια, οποτε αν βρεις μια ιδεα που βρισκει την ευκαιρια μεσα στην κριση, τοτε η κριση παυει να σου ειναι προβλημα. Ή αν χτυπας αγορες εκτος Ελλαδας. Το προβλημα που βεβαια παραμενει ειναι η ασταθης και υψηλη φορολογια, η γραφειοκρατια, το ασταθες πολιτικο περιβαλλον κλπ. Αυτα οτι και να κανεις στην Ελλαδα θα τα βρεις μπροστα σου.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Start Acting: Η σημασία της νεανικής επιχειρηματικότητας

Post by Kyria_patatokeftou »

panosfcb wrote: Όρεξη για δουλειά ναι..να ρισκάρεις ναι...να έχεις (ή να βρεις) τα @@ να στηρίξεις τις επιλογές σου ναι..όλα ΟΚ όλα καλά.. ΑΛΛΑ με όλα αυτά που βλέπεις και ακούς...διαλέγεις την "ευκολότερη" λύση του μεταπτυχιακού ή της δουλειάς έξω..είναι τόσο δύσκολο να επενδύσεις κόπο,χρόνο και κεφάλαιο σε κάτι το οποίο εκ των πραγμάτων φαντάζει τρομερά δύσκολο και δυσοίωνο που θα μπεις δύσκολα σε αυτή τη διαδικασία..Εν καιρώ;;Και πιστεύεις ότι είναι τόσο εύκολο να περιμένεις πότε θα έρθει αυτό το "εν καιρώ''; ;) Ή έχουμε την υπομονή να περιμένουμε; Έχουμε κάνει τόσες θυσίες και έχουμε δαπανήσει τόσο κόπο και χρόνο μέχρι τώρα (ίσως ;) ) σε αυτό που κάνουμε που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θέλουμε να ανταμειφθούμε... Θέλουμε να παράγουμε..
μα εδώ συζητάμε για τη νοοτροπία που πρέπει να αλλάξει. συζητάμε για αυτούς που είναι σε θέση να άρουν τα εμπόδια πχ γραφειοκρατικά δηλ πολιτικούς και κοινωνικούς φορείς. λέμε ότι θα πρέπει να εκφράσουμε πιο δυναμικά αυτήν την ανάγκη ώστε να πιέσουμε προς αυτήν την κατεύθυνση και ότι επίσης μέχρι τώρα δεν γινόταν κάτι τέτοιο. ο φοιτητής που θέλει να βρει δουλειά, να δημιουργήσει, να παράγει κ όλα αυτά τα ωραία βρίσκει τον τρόπο του και προχωράει, εντός ή εκτός. είναι αφελές να λέμε ότι περιμένουμε να καθίσουν όλοι οι νέοι εδώ άνεργοι περιμένοντας την πίτα να πέσει υπέρ πίστεως και πατρίδος. το θέμα μας ξαναλέω είναι η νοοτροπία. και η νοοτροπία είναι ανεξάρτητη του μέσα ή έξω από ελλάδα. το ιδανικό θα ήταν να προσφέραμε και στη χώρα αλλά όπως έχω πει και αλλού οι κοινωνίες λειτουργούν με κίνητρα και αντικίνητρα.
άσε που ούτε το εξωτερικό σημαίνει κάποια εύκολη λύση, ίσα ίσα είναι αρκετά δαπανηρή και ούτε κατά την άποψή μου ανταμοίβονται φουλ οι κόποι σου σε σχέση πάντα με αυτά που σου δίνονται. ότι είναι καλύτερες οι συνθήκες ναι, πιο οργανωμένα κλπ. αλλά γη της επαγγελίας σε καμία περίπτωση.
Spoiler: show
eny, να είχαμε ένα poll των ξενιτεμένων μας με θέλω ή όχι να γυρίσω ελλάδα
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”