abaqus

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
ntinos7
Private
Private
Posts: 1
Joined: Mon Apr 02, 2018 11:44 am
Σχολή: Τοπογράφος
Gender: Male

abaqus

Post by ntinos7 »

Καλησπερα παιδια!Για τη διπλωματικη μου θα χρειαστει να συνταξω ενα αρχειο input το οποιο θα τρεξω στο abaqus.ξερει κανεις τι κανονες συνταξης πρεπει να ξερω ή αν προκειται για καποια γλωσσα προγραμματισομου?ρωταω εσας γιατι απο οσο ξερω ασχολεισται με προγραμματα πεπερασμενων στοιχειων σαν το abaqus!
User avatar
nagas
Praetorian
Praetorian
Posts: 940
Joined: Tue Oct 02, 2012 2:29 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: Berlin, Germany

Re: abaqus

Post by nagas »

ntinos7 wrote:Καλησπερα παιδια!Για τη διπλωματικη μου θα χρειαστει να συνταξω ενα αρχειο input το οποιο θα τρεξω στο abaqus.ξερει κανεις τι κανονες συνταξης πρεπει να ξερω ή αν προκειται για καποια γλωσσα προγραμματισομου?ρωταω εσας γιατι απο οσο ξερω ασχολεισται με προγραμματα πεπερασμενων στοιχειων σαν το abaqus!
Καλησπέρα! Δεν ξέρω να δουλεύω Abaqus αλλά στο ANSYS υπάρχει μία γλώσσα προγραμματισμού εσωτερική του προγράμματος και κάποιες άλλες εφαρμογές απαιτούν κώδικα σε C. Επειδή τα πεπερασμένα στοιχεία μπορούν να δημιουργησουν μεγάλο χάος, σου προτείνω να κοιτάξεις τα εξής σε περίπτωση που δε βρεις λύση από εδώ :
1)sharcnet.ca - Στο ANSYS έχω βρει λύση στο 80% των προβλημάτων μου εκεί.
2)engi-tips.com

Επίσης σου προτείνω να ψάξεις στο edx ή στο udemy αν υπάρχει κάποιο course για το Abaqus ώστε να κάνεις μια καλή αρχή σε περίπτωση που τώρα ξεκινάς.

Καλή συνέχεια!
Draco dormiens nunquam titillandus
Never tickle a sleeping dragon
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”