Δυνατοτητα Βελτιωσης Βαθμου

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
mcd
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 13
Joined: Mon Nov 02, 2015 12:22 am
Σχολή: Χημικός
Gender: Male

Δυνατοτητα Βελτιωσης Βαθμου

Post by mcd »

Εφοσον δωσεις 1 μαθημα και το περασεις κρατωντας το βαθμο (δε δινεις βελτιωση. δε βαζεις ρητρα), ειναι δυνατον σε μεγαλυτερο εξαμηνο να το ξαναδωσεις για μεγαλυτερο βαθμο ή αυτο ειναι μονο στη διακριτικη ευχερια του καθηγητη αν θα στο επιτρεψει;
User avatar
Dumboobmud
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 41
Joined: Fri Dec 14, 2012 7:48 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Δυνατοτητα Βελτιωσης Βαθμου

Post by Dumboobmud »

Νομιζω πως απαξ και το περασεις, η μονη σου ευκαιρια να το βελτιωσεις ειναι στην επομενη επαναληπτικη εξεταστικη και μονο.
mcd
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 13
Joined: Mon Nov 02, 2015 12:22 am
Σχολή: Χημικός
Gender: Male

Re: Δυνατοτητα Βελτιωσης Βαθμου

Post by mcd »

Κανεις που να'ναι σιγουρος; Αφηνουν γενικα οι καθηγητες;
rchrys
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 181
Joined: Wed Oct 06, 2010 6:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Δυνατοτητα Βελτιωσης Βαθμου

Post by rchrys »

mcd wrote:Κανεις που να'ναι σιγουρος; Αφηνουν γενικα οι καθηγητες;
Ισχύει το παραπάνω. Δεν έχω ακούσει ποτέ για διόρθωση βαθμολογίας μετά την επαναληπτική εξεταστική του ίδιου έτους εδώ και 7 χρόνια.
User avatar
nagas
Praetorian
Praetorian
Posts: 940
Joined: Tue Oct 02, 2012 2:29 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: Berlin, Germany

Re: Δυνατοτητα Βελτιωσης Βαθμου

Post by nagas »

πιο παλίά σε εμάς τους ναυπηγούς τουλάχιστον αφήναν παράτυπα οι γραμματειες αν συμφωνούσε ο καθηγητής να το δώσεις σε ακυρη εξεταστικη. αλλά από το 13 και μετα δεν το επιτρεπουν καν. δε σε αφηνουν καν να διαγραψεις το βαθμο ωστε να το ξαναχρωστας για να το ξαναδωσεις.αλλα παντα μπορεις να ρισκαρεις και να πας να δωσεις και ο καθηγητης σε περασει στη λιστα βαθμολογιας εκτος λιστας γραμματειας. αν εκει η γραμματεια σε περασει σε περασε :)
Draco dormiens nunquam titillandus
Never tickle a sleeping dragon
JohnK
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4
Joined: Sun Dec 01, 2019 8:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Δυνατοτητα Βελτιωσης Βαθμου

Post by JohnK »

mcd wrote:Εφοσον δωσεις 1 μαθημα και το περασεις κρατωντας το βαθμο (δε δινεις βελτιωση. δε βαζεις ρητρα), ειναι δυνατον σε μεγαλυτερο εξαμηνο να το ξαναδωσεις για μεγαλυτερο βαθμο ή αυτο ειναι μονο στη διακριτικη ευχερια του καθηγητη αν θα στο επιτρεψει;
Τελικά αφηνουν ή δεν επιτρέπει η γραμματεία?
User avatar
panepistimonas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 176
Joined: Thu Apr 15, 2010 4:45 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Re: Δυνατοτητα Βελτιωσης Βαθμου

Post by panepistimonas »

JohnK wrote:
mcd wrote:Εφοσον δωσεις 1 μαθημα και το περασεις κρατωντας το βαθμο (δε δινεις βελτιωση. δε βαζεις ρητρα), ειναι δυνατον σε μεγαλυτερο εξαμηνο να το ξαναδωσεις για μεγαλυτερο βαθμο ή αυτο ειναι μονο στη διακριτικη ευχερια του καθηγητη αν θα στο επιτρεψει;
Τελικά αφηνουν ή δεν επιτρέπει η γραμματεία?
Δεν έχω σύντομη απάντηση σε αυτό, ένα ναι ή όχι. Εμένα με άφησαν πριν κάποια χρόνια, ύστερα από ένα email που έστειλα και ζητούσα να κοπώ σε ένα μάθημα που είχα πάρει 5 και δεν είχα πάει καν να το δώσω. Ήμουν επικριτικός στο email και με πήρε τηλέφωνο μια κυρία από τη γραμματεία ενοχλημένη και ζήτησε να περάσω από εκεί. Μου εξήγησε φανερά ενοχλημένη ότι αυτό δε γίνεται, μου έδειξε το αποδεικτικό της βαθμολογίας μου που είχε στείλει ο καθηγητής στη γραμματεία. Δεν θυμάμαι τί έγινε στη συνέχεια, κάτι είπε ότι αυτό δεν έχει ξαναγίνει, με ρώτησε αν είμαι σίγουρος ότι θέλω αν γίνει και εφού επέμενα το δέχτηκε και έσκισε επηδικτικά το email μου που το είχε εκτυπώσει :lol:
Προκοπίου Ιωάννης
JohnK
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4
Joined: Sun Dec 01, 2019 8:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Δυνατοτητα Βελτιωσης Βαθμου

Post by JohnK »

panepistimonas wrote:
JohnK wrote:
mcd wrote:Εφοσον δωσεις 1 μαθημα και το περασεις κρατωντας το βαθμο (δε δινεις βελτιωση. δε βαζεις ρητρα), ειναι δυνατον σε μεγαλυτερο εξαμηνο να το ξαναδωσεις για μεγαλυτερο βαθμο ή αυτο ειναι μονο στη διακριτικη ευχερια του καθηγητη αν θα στο επιτρεψει;
Τελικά αφηνουν ή δεν επιτρέπει η γραμματεία?
Δεν έχω σύντομη απάντηση σε αυτό, ένα ναι ή όχι. Εμένα με άφησαν πριν κάποια χρόνια, ύστερα από ένα email που έστειλα και ζητούσα να κοπώ σε ένα μάθημα που είχα πάρει 5 και δεν είχα πάει καν να το δώσω. Ήμουν επικριτικός στο email και με πήρε τηλέφωνο μια κυρία από τη γραμματεία ενοχλημένη και ζήτησε να περάσω από εκεί. Μου εξήγησε φανερά ενοχλημένη ότι αυτό δε γίνεται, μου έδειξε το αποδεικτικό της βαθμολογίας μου που είχε στείλει ο καθηγητής στη γραμματεία. Δεν θυμάμαι τί έγινε στη συνέχεια, κάτι είπε ότι αυτό δεν έχει ξαναγίνει, με ρώτησε αν είμαι σίγουρος ότι θέλω αν γίνει και εφού επέμενα το δέχτηκε και έσκισε επηδικτικά το email μου που το είχε εκτυπώσει :lol:


Ευχαριστώ θα του στείλω mail, θα τον πρήξω λίγο και ότι γίνει :ugeek:
gd111
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4
Joined: Thu Dec 01, 2022 8:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Δυνατοτητα Βελτιωσης Βαθμου

Post by gd111 »

Tip : εάν βάζετε ρήτρα να στέλνετε και στον εκάστοτε καθηγητή για επιβεβαίωση...μπορεί να μην την δουν πάνω στο γραπτό
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”