Παρακολούθηση μαθημάτων

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
nas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 187
Joined: Sat Jan 30, 2010 1:13 pm

Παρακολούθηση μαθημάτων

Post by nas »

παιδιά θα χρειαστώ τα φώτα σας. είμαι 4ο εξάμηνο και θέλω να μου πείτε ποιά μαθήματα χρειάζονται παρακολούθηση ή φροντιστήριο. μου έχουν πεί οτι στοιχεία να παρακολουθώ είναι must. για ρευστά μου είπαν επίσης ότι χρειάζεται και θεμοδυναμική. ποιά είναι η γνώμη σας?
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: Παρακολούθηση μαθημάτων

Post by vAs »

Nas άσε την παρακολούθηση ρε !! Πάμε για κανά καφέ! :P :P
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
User avatar
nas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 187
Joined: Sat Jan 30, 2010 1:13 pm

Re: Παρακολούθηση μαθημάτων

Post by nas »

xaxaxaxa σωστός
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Παρακολούθηση μαθημάτων

Post by eΝy »

Είναι μαθήματα στα οποία δεν αξίζει να δώσεις λεφτά για φροντιστήριο γιατί μπορείς να τα περάσεις με καλές σημειώσεις. Άλλα τα οποία δεν περνάς χωρίς φροντιστήριο, γιατί πολύ απλά δεν βγάζεις κανένα νόημα και ο λόγος προσωπικού λιωσίματος vs να στα πει κάποιος απλά αγγίζει το άπειρο και υπάρχουν και άλλα τα οποία απλά βρίσκεις κάποιον να σε περάσει, είτε αντιγράφοντας απ αυτόν είτε οτιδήποτε χρειαστεί για να συρθείς μέχρι το 5.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Παρακολούθηση μαθημάτων

Post by kopanosAE »

μεταφέρω από ένα άλλο μου post:

Τα βιομηχανικά ηλεκτρονικά έχουν καλό βιβλίο, μπορείς να διαβάσεις κ από εκεί. must είναι παρακολούθηση στοιχείων μηχανών 2 (χρειάζονται διάβασμα ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ -εγώ δεν διάβαζα μέσα στο εξάμηνο και τα έχασα με τους συμβολισμούς), και απ'ό,τι καταλαβαίνω, πρέπει να δώσεις βάση σε θερμοδυναμική και μηχανική ρευστών, ενώ μηχανισμοί και μεταφορά θερμότητας λένε ότι είναι εύκολα. Αγγλικα δεν το συζητώ, κάνεις την εργασία στο ιντερνετ 100% και χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα παίρνεις 9

να επιβεβαιώσει όμως και κάποιος πιο παλιός, γιατί εγώ είμαι 3ο έτος και απο 4ο εξάμηνο έχω περάσει μόνο αγγλικά :mrgreen:
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
User avatar
tzanakos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 305
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:16 pm

Re: Παρακολούθηση μαθημάτων

Post by tzanakos »

λοιπον:
-μεταφορα θερμοτητας με ανοιχτα βιβλια στο τελος και ευκολακι
-μηχανισμοι ευκολο επισης
-θερμοδυναμικη προσωπικα το περασα με 7 με 4 μερες διαβασμα απο γκρουτσο μονο
-βιομηχανικα ηλεκτρονικα καλο βιβλιο αλλα και η παρακολουθηση βοηθαει(προσωπικα δεν παρακολουθησα ποτε...)
-ρευστα παρακολουθηση για να καταλαβεις τι παιζει αν και το βιβλιο των ασκησεων ειναι καλο και μονο απο εκει ΜΠΟΡΕΙ να φτασεις μεχρι το 5.αλλα ειναι βασικο μαθημα και για παρακατω(ειδικα για ενεργειακους) αρα χρειαζεται η παρακολουθηση
-στοιχεια ΙΙ:πατερ ημων,ο εν τοις ουρανοις...
User avatar
nas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 187
Joined: Sat Jan 30, 2010 1:13 pm

Re: Παρακολούθηση μαθημάτων

Post by nas »

tnx guys. με βλέπω να παρακολουθώ μόνο ρευστά και στοιχεία 2.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Παρακολούθηση μαθημάτων

Post by Διάτανος »

o vas πιστευω τοποθετηθηκε σωστα επι του θεματος...καφεδακι στο milleniumκατα προτιμηση freddo που το βαζουνε μεσα στο βαζο
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Παρακολούθηση μαθημάτων

Post by misfit »

Γενικά θα σου συνιστούσα να μην καταφύγεις στο φροντιστήριο εάν δε συντρέχει λόγος ανωτέρας βίας.Δεν θέλω ούτε να το παίξω σούπερ-φοιτητής ούτε "αντιφροντιστηριακός".Θεωρώ ότι αξίζει να το παλέψεις αρχικά με τις δικές σου δυνάμεις...
Αυτό που λέει ο Ενυάλιος ισχύει,ότι δηλαδή για κάποια μαθήματα πρέπει να ξοδέψεις αρκετές εργατοώρες και ίσως είναι συμφερότερο να πας φροντιστήριο ή να αντιγράψεις ή οποιαδήποτε άλλη πατέντα.Είναι προσωπική απόφαση του καθενός.Κατά τη γνώμη μου,το μυστικό είναι η συνεργασία!Πιο ισχυρό κι από φροντιστήρια κι από όλα!Ψαχνόμαστε,οργανωνόμαστεέγκαιρα και δεν τα αφήνουμε όλα για την τελευταία στιγμή (αυτά ισχύουν και για μένα φυσικά).
Αναφορικά με παρακολούθηση μαθημάτων 4ου εξαμήνου,ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στοιχεία 2 κι από κει και πέρα αν έχετε όρεξη ρευστά,θερμοδυναμική και βιομηχανικά.
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
Killers_F.C
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 90
Joined: Fri Jan 22, 2010 9:22 pm

Re: Παρακολούθηση μαθημάτων

Post by Killers_F.C »

glk καφε μονο στους πολιτικους με ταβλι οπως στον αραβωση ε;;
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”