Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
kahlua
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 75
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:02 pm

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by kahlua »

rodrigo wrote:Όλα αυτά τα χρόνια στο 99% των περιπτώσεων οι ενεργοί φοιτητές της σχολής ψήφιζαν αμεσοδημοκρατικά το πλαίσιο των ΕΑΑΚ.
Στην μάπα σου αγωνιστάρα μου!

ΔΑΠ 130
ΕΑΑΚ-ΑΡΕΝ 110
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ 33
ΠΑΣΠ 21
ΛΕΥΚΑ 9

Τσούζει ε? Άντε πια μας τα έχετε κάνει τσουρέκια με τους αγώνες σας!!! Σας πήρε χαμπάρι ο κόσμος ρεεεεεεεεεεε! Έχετε καταστρέψει την σχολή με τις μαλακίες σας!

Το σημερινό μήνυμα να το βάλετε καλά μέσα στο κεφάλι σας! Ο κόσμος σας πήρε χαμπάρι αγωνιστές του γλυκού νερού! Πήρε χαμπάρι πόσο βλάκες είστε και ότι με εσάς δεν θα δει προκοπή!
American Dream

1/4 oz Kahlua® coffee liqueur
1/4 oz amaretto almond liqueur
1/4 oz Frangelico® hazelnut liqueur
1/4 oz dark creme de cacao
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by ShadowMech »

Παραθετω ενα κειμενο που ζητησε να ανεβασω ο φιλος μου που κατεβασε το ανεξαρτητο πλαισιο:
Αντωνης wrote:Σε ότι αφορά τη δημοκρατία.
Το δικαίωμα ψήφου δεν είναι ισοδύναμο με την έννοια της δημοκρατίας.Αν δεν έχεις δικαίωμα στην άποψη ή αν αυτό το δικαίωμα περιορίζεται στο να επιλέξεις ανάμεσα σε κατευθυνόμενες απόψεις τότε δεν υφίσταται δημοκρατία.
Σήμερα διαπίστωσα ότι δεν έχουμε δημοκρατία στη σχολή μας.Ζητώ συγγνώμη από τις κομματικές παρατάξεις για τη χρήση της λέξης λαμόγια,το τραμπούκοι είναι η έννοια που ήθελα να χρησιμοποιήσω αλλά φοβήθηκα για ευνόητους λόγους. Δεν υπάρχει δημοκρατία στη σχολή μας γιατί πρακτικά δεν υπάρχει το δικαίωμα στη διαφορετική άποψη . Στην πράξη,αυτή καταπνίγεται από τον ολοκληρωτισμό των πλαισίων τα οποία ακυρώνουν τα ψηφίσματα αν αυτά έρχονται σε αντιπαράθεση. Έτσι το να πάρεις θέση σε ένα ζήτημα δεν έχει σημασία γιατί απλούστατα και να περάσει με ψήφισμα θα ακυρωθεί από το υπερισχύον πλαίσιο. Επιπλέον η ίδια η αρχή «πλαίσιο πάνω από το ψήφισμα» ακυρώνει τη βασική αρχή της ψηφοφορίας κατά την οποία περνάει η πρόταση με τις περισσότερες ψήφους(πχ. Πλαίσιο με 35 ψήφους μπορεί και ακυρώνει ψήφισμα με 60 ψήφους).Τελικά τα πλαίσια το μόνο δημοκρατικό στοιχείο που έχουν είναι ότι τα ψηφίζουμε…..Τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά αν υπερίσχυε το ψήφισμα κατά του πλαισίου δημοκρατικά,δλδ όταν είχε περισσότερες ψήφους από ότι το πλαίσιο.Δεν είναι έτσι όμως και δεν φαίνεται να αλλάζουν.
Απορίες…..
Γιατί να ψηφίζουμε πλαίσια τότε; Θέλουμε να έχουμε άμεση δημοκρατία,να μπορούμε να περνουμε θέση ξεχωριστά σε κάθε θέμα,να έχουμε φωνή ο καθένας μας ξεχωριστά. Τα πλαίσια δεν εκφράζουν τους φοιτητές και δυστυχώς απαιτείται καταστατική συνέλευση με απαρτία μεγαλύτερη από αυτή των κανονικών σσυνελεύσεων για να καταργηθούν . Μήπως όμως τα πλαίσια εκφράζουν πολύ καλά τις παρατάξεις οι οποίες θέλουν να περνούν την γραμμή του κόμματός τους μέσα στα πανεπιστήμια απαρέγκλιτα; Μήπως τελικά οι παρατάξεις δεν ενδιαφέρονται τόσο για τα συμφέροντα των φοιτητών αλλά για αυτά του κόμματος που υπηρετούν; Αντιλαμβάνομαι την αγωνία των ΠΑΣΠ,ΔΑΠ,ΠΚΣ,ΑΡΕΝ για τη διατήρηση του συστήματος των πλαισίων. Η ΕΑΑΚ όμως που όπως υποστηρίζουν οι οπαδοί της δεν υπηρετεί κάποιο κόμμα γιατί κόπτεται τόσο πολύ για την διατήρηση των πλαισίων; Πιστεύουν ότι εκφράζουν τόσο καλά τις απόψεις των φοιτητών; Άραγε χωρίς αυτούς δεν θα μπορούσαμε ως σύλλογος να διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας αποτελεσματικά; Γιατί θέλουν τη διατήρηση των πλαισίων που εξυπηρετούν τις παρατάξεις με κομματική γραμμή (ΠΑΣΠ ,ΔΑΠ ) τις οποίες αντιμάχονται κιόλας;

Πιστεύω ότι η πανεπιστημιακή κοινότητα είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας ,είναι η πραγματικότητα: Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό.Όχι ότι δεν μπορεί να ζήσει κανείς ή ότι δεν υπάρχει σωτηρία ή ότι ήρθε το τέλος του κόσμου. Απλά ο ισχυρότερος επιβάλλει τη θέλησή του στον πιο αδύναμο και το χειρότερο είναι ότι συμβιβαζόμαστε με αυτό προς ίδιον όφελος.Να πιάσουμε μια θέση στο δημόσιο,να πάρουμε μια καλή εργολαβία και να αδειάσουμε τα ταμεία του κράτους,να βάλουμε στη θεσούλα το δικό μας το παιδί και όχι τον άξιο,να περάσουμε τη δική μας γραμμή στη συνέλευση, το δικό μας συμφέρον .Αντί ως νεα στελέχη αυτής της κοινωνίας να φέρουμε την αλλαγή παραμένουμε στο επίπεδο του νόμου της ζούγκλας. Για να γίνουν αλλαγές πρέπει να υπάρχει παιδεία, συμμετοχικότητα, σεβασμός στους θεσμούς και την άποψη του άλλου, του διαφορετικού και η ικανότητα να κάνεις διάλογο. Όσο η κατάσταση στις σχολές παραμένει ως έχει αλλαγές δεν πρόκειται να δούμε. Το μεγάλο ψάρι θα τρώει το μικρό το μικρό μέχρι να έρθουν οι καρχαρίες να βάλουν την τάξη…
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by Nameless49532 »

προφανώς αυτό συνέβη επειδή πήγε να κατεβάσει ψήφισμα για ανοιχτή σχολή;
who's gonna teach you how to dance?
who's gonna show you how to fly?
who's gonna call you on the lame, dope-smoking slacking little sucker you are?
manoshellas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 42
Joined: Wed Oct 06, 2010 1:57 pm

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by manoshellas »

kahlua wrote:
rodrigo wrote:Όλα αυτά τα χρόνια στο 99% των περιπτώσεων οι ενεργοί φοιτητές της σχολής ψήφιζαν αμεσοδημοκρατικά το πλαίσιο των ΕΑΑΚ.
Στην μάπα σου αγωνιστάρα μου!

ΔΑΠ 130
ΕΑΑΚ-ΑΡΕΝ 110
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ 33
ΠΑΣΠ 21
ΛΕΥΚΑ 9

Τσούζει ε? Άντε πια μας τα έχετε κάνει τσουρέκια με τους αγώνες σας!!! Σας πήρε χαμπάρι ο κόσμος ρεεεεεεεεεεε! Έχετε καταστρέψει την σχολή με τις μαλακίες σας!

Το σημερινό μήνυμα να το βάλετε καλά μέσα στο κεφάλι σας! Ο κόσμος σας πήρε χαμπάρι αγωνιστές του γλυκού νερού! Πήρε χαμπάρι πόσο βλάκες είστε και ότι με εσάς δεν θα δει προκοπή!
Μα πότε επιτέλους θα καταλάβετε όλες οι παρατάξεις ότι οι συνελεύσεις ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ δεν είναι για να μετράτε τα πουλιά σας και την αγωνιστικότητά σας??? πότε επιτέλους θα κάνουμε μία συνέλευση με σοβαρά θέματα??? πότε επιτέλους θα καταλάβουμε ότι είμαστε φοιτητές και ότι για να φτιάξουμε την "γειτονιά" πρέπει πρώτα να τακτοποιήσουμε το "σπίτι" μας. Ας γίνει επιτέλους μία συνέλευση για θέματα τις σχολής. Ας κατεβάσουν επιτέλους όλες οι παρατάξεις πλαίσια με άμεσες σοβαρές λύσεις επί πρακτικών θεμάτων και αν απαιτείται να κάνουμε και κατάληψη και αλήθεια θα είμαι ο πρώτος που θα βάλω λουκέτο μέχρι ο "κάθε Κωστόπουλος και Σπέντζας" καταλάβουν ότι τα γραπτά δεν είναι προπό! Μέχρι να κάνουμε τη σχολή μας ανταγωνιστική και όχι να πουλάμε φούμαρα και μούρη στους απ' έξω!

Υ.Γ. Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα φίλε μου απλά πέρνω αφορμή από το παθιασμένο σου ποστ.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by ShadowMech »

Και επειδη εγω πλεον βρισκω ενδιαφεροντες του προβληματισμους αυτους, αλλα για βραδυ με κρασακι ή οτι αλλο, θα μπω στα πιο spicy της συνελευσης:

Αρχικα ο Αντωνης λεγοντας οτι δε θελει να αποσυρουν πλαισια τους ΔΑΠ και ΠΑΣΠ ειπε οτι δε θελει να δει να *τραμπουκιζουν* (κρατηστε το) μετα τα ΕΑΑΚ για να γραφτει με το ζορι στον πινακα κατω απο το ανεξαρτητο "στηριζει ΔΑΠ + ΠΑΣΠ" (σε ελευθερη αποδοση)

Ειπε κατι και στο τελος για τους παραταξιακους οτι ειναι ή λαμογια (κρατηστε επισης) ή συνδικαλιστες, καλα εκει εγινε ιστορια, θιχτηκανε τα παιδια.

Και το κλου της υποθεσης (fun part): Με πιανει ενας ΕΑΑΚιτης απ το ετος μου και πρωτη κουβεντα που μου λεει ειναι: "οταν θα μας βλεπετε απο δω και περα θα χαμηλωνετε το βλεμα" Μενω μαλακας σε στιλ wtf just happened και μετα μου λεει οτι το λεει για το "λαμογια" που ειπε ο Αντωνης οταν μιλησε! (Για κατι που ειπε αλλος, πηγε και ειπε αυτο σε καποιον που πρακτικα δε ξερει! Social skills υποοο τοο μηδεεεν) Οτι θα πρεπε να ντρεπομαστε, και να μη τολμησουμε να ξαναπιασουμε στο στομα μας συναδελφο των ΕΑΑΚ κλπ κλπ

1) Ειναι νομιζω προφανες γιατι το παιδι σκαλωσε στο "λαμογιο" και οχι στο "τραμπουκος" :D :D :D
(λετε να του καλαρεσε κατα βαθος το δευτερο? :lol: :lol: :lol: )
2) Ειναι λυπηρο να βλεπεις ανθρωπους 22-23 χρονων να εχουν ως πρωτη αν οχι μοναδικη προτεραιοτητα στη ζωη τους τον συνδικαλισμο και το μικροκοσμο των συνελευσεων κλπ κλπ.
Για μενα που εχω (ευτυχως και δυστυχως) πολυ πιο σοβαρα θεματα να με απασχολουν απο το τι θα γινει σε μια γαμωσυνελευση ολη αυτη η πορωση με αφησε (για αλλη μια φορα) τελειως μαλακα... Μια συνελευση ειναι και μερικες παραταξεις, χαλαρωστε λιγο... Get a life δηλαδη...

Και σορρυ αν το διαβαζεις ο ιδιος και προσβληθηκες (αλλα στα @@ μου)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Vasilis
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 71
Joined: Mon Mar 22, 2010 9:03 pm
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Leicester

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by Vasilis »

ShadowMech wrote:Και το κλου της υποθεσης (fun part): Με πιανει ενας ΕΑΑΚιτης απ το ετος μου και πρωτη κουβεντα που μου λεει ειναι: "οταν θα μας βλεπετε απο δω και περα θα χαμηλωνετε το βλεμα"
Η αποχή από το σεξ προκαλεί σοβαρές εγκεφαλικές βλάβες._
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by eΝy »

3 points από μένα, γιατί λείπω όλη μέρα από το σπίτι μου και με πήρανε καμιά 10αριά τηλέφωνα σήμερα, ενώ ήμουν δουλειά, έξω κλπ για θέματα που αφορούν το παρόν topic:

1) Ο Κανονισμός του Forum είναι αυτός: http://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=69&t=63
Διαβάστε τον, δεν κάνει κακό. Οτιδήποτε τον παραβιάζει διαγράφεται.

2) Υπάρχουν moderators, Global Moderators και γενικά αρμόδια όργανα για την τήρηση του νόμου και της τάξης. Ο Spyros (Administrator) δεν ασχολείται με moderating. Είναι υπεύθυνος για άλλα πιο τεχνικά πράγματα στο site. Μην τον πρήζετε για το αλφα ή το βήτα κείμενο που σας ενόχλησε.

3) Εμένα δε ΜΗΝ με ξαναπάρει άνθρωπος τηλέφωνο πριν τις 5 το απόγευμα να μου πει ότι του φάγαν το μπιφτέκι του, του τσαλακώσαν το πλαίσιο, η συνέλευση μποϋκοτάρεται από το ζουανζιλανδικό e-polytexneio ή αν ξέρω πόσο πουλάει ο Κωστόπουλος εργασίες στοιχεία, γιατί όπως σας είπα και πριν ένα μήνα: Έχω τελειώσει τη Σχολή, δουλεύω, ΔΕΝ με ενδιαφέρει τι συμβαίνει στο οικοσύστημά των Μηχανολόγων και λόγω δουλειάς ΔΕΝ έχω πρόσβαση σε internet και ως εκ τούτου ΔΕΝ μπορώ να σας βοηθήσω. Οτιδήποτε θέλετε, στείλτε μου ένα pm, στείλτε μου ένα mail και το βράδυ θα σας απαντήσω.
Το site όπως έχω πει, δεν το διαχειρίζομαι πλέον εγώ. Ανήκει στη Σχολή. Και από κει και μετά υπάρχουν αντίστοιχα moderators να απευθυνθεί κανείς, υπάρχει administrator, υπάρχει Staff. Μιλήστε τους για ό,τι θέλετε, και αν τυχόν δεν μπορέσουν να βρουν λύση, θα με ρωτήσουν αυτοί.

Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
EiRiNaKi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 269
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:47 am

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by EiRiNaKi »

@ ShawdowMech...το έθιξες το παιδί ΝΤΡΟΠΗ! :lol:

Προς όλους που τους ενοχλεί ο τρόπος με τον οποίο γίνονται οι Γενικές Συνελεύσεις:

Το Καταστατικό του ΦΣ από ότι έχει πάρει το μάτι μου κυκλοφορεί στο site, διαβάστε κ σίγουρα όλο και κάπου θα αναφέρει για καταστατική συνέλευση δεν μπορεί...??!!?!!!!??
Εκεί μπορεί να λυθούν όλα....ποιο υπερισχύει πλαίσιο ή ψήφισμα? πόση θα είναι η απαρτία της ΓΣ? γιατί να μην έχουμε 2ο γύρο καταμέτρηση ώστε να βγαίνει με απόλυτη πλειοψηφία αποτέλεσμα??? κτλ κτλ
benediktos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 89
Joined: Thu May 27, 2010 8:34 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by benediktos »

Εγώ θα πω τι άκουσα ο ίδιος σχετικά με το ανεξάρτητο πλαίσιο:
Λοιπόν, άκουσα ότι το παιδί που κατέβασε το ανεξάρτητο πλαίσιο ανήκει ιδεολογικά στο χώρο της ΠΚΣ...
Και ότι πιθανώς κατέβασα αυτό το πλαίσιο για να αντλήσει ψήφους από τη ΔΑΠ, η οποία στην προηγούμενη συνέλευση είχε χάσει για μονό αριθμό ψήφων.
Οπότε αυτή τη φορά (χτες δηλ.) θα έχανε πανηγυρικά.
Και η αλήθεια είναι ότι με 30 ψήφους που πήρε το ανεξάρτητο πλαίσιο, πίστευα κι εγώ ότι θα ήμασταν κλειστοί σήμερα!
Ευτυχώς για μένα, δε συνέβη κάτι τέτοιο τελικά.

Και ας μας πει ο Αντώνης (ας του το μεταφέρει κάποιος που τον ξέρει κι ας έχουμε την απάντησή του αφού για δικούς του λόγους δε γράφεται στο φόρουμ) τι ήθελε να κερδίσει από όλη αυτήν την προσπάθεια.
Δηλ. δεν ήθελε και πολλή φαντασία για να καταλάβει κανείς ότι πολύ δύσκολα θα έβγαινε πρώτο το πλαίσιό του! Τώρα που κέρδισε η ΔΑΠ, είναι ευχαριστημένος με την ανοιχτή σχολή ή όχι τελικά;

Καλώς ή κακώς (κακώς αν θέλετε την άποψή μου) έχουν μπει τα κόμματα στις σχολές, έχουν μπει τα κόμματα στη διακυβέρνηση.. Θα ήταν καλύτερα να μην υπήρχαν και να υπήρχε κάποιο άλλο σύστημα που να μην είχε να κάνει με κόμματα (εξάλλου κόμμα < κομματιάζω)..
Αλλά δε γίνεται! στη δημοκρατία πάντα υπάρχουν οι εκπρόσωποι του λαού. Έτσι γίνεται η διακυβέρνηση. Το ίδιο γίνεται και στις σχολές που είναι μικρές κοινωνίες.
Δηλ. θα μπορούσε ο καθένας να είχε κατεβάσει ένα ανεξάρτητο πλαίσιο και να έλεγε: "ανοιχτή σχολή, αλλά δε θέλω ψήφους από ΔΑΠ, ΠΑΣΠ και ανεξάρτητο πλαίσιο Νο1" και πάει λέγοντας..

Ας είμαστε λίγο σοβαροί... Παλεύουμε με τα μέσα μας. Σπάνια, για να μην ποτέ, να βρεθεί κάποιος που να έχει ακριβώς μα ακριβώς τις ίδιες απόψεις με κάποιο κόμμα.. Αλλά κοιτάμε τι μας συμφέρει καλύτερα...

Και τα λέω όλα αυτά γιατί χτες ευτυχώς δε χρειάστηκαν οι 30 ψήφοι του ανεξάρτητου πλαισίου ώστε να κρατηθεί ανοιχτή η σχολή. Την επόμενη φορά όμως, ίσως χρειαστούν!
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by Trist4n »

Δε μπορεις να απαιτησεις απο κανενα να ψηφισει ΔΑΠαρα ωστε να μεινει η σχολη του ανοιχτη, ουτε να τον κατακρινεις για το αντιθετο.
Για πολυ κοσμο δεν αγιαζει ο σκοπος τα μεσα.
Καλως η κακως, ακομα και των παιδιων που ψηφιζουν με αγαθο κινητρο, και μονο, να ανοιξει η σχολη, η ψηφος ειναι χρωματισμενη.

Το θεωρω τελειως ατοπο να καλειται να δωσει εξηγησεις καποιος που κατεβασε πλαισιο με αυτο που πιστευε, ασχετως αν αφαιρεσε ψηφους απο αλλο πλαισιο που εξυπηρετουσε ενδεχομενως τον ιδιο απωτερο σκοπο.

Ειναι αλλο να ψηφισεις τη ΔΑΠ για να ανοιξει η σχολη, αλλο να ψηφισεις να ανοιξει η σχολη.
Καποιοι βαζουν τη συνειδηση τους πανω απο ολα, δε μπορω να τους βγαλω και λαθος...

Ακομα και ΠΚΣιτης να ειναι, πρωτα θα πιστεψω οτι το παιδι ηθελε ανοιχτη σχολη αλλα δε γουσταρε ΠΑΣΠ/ΔΑΠ και μετα θα πιστεψω οτι ειχε δολο...
I am going according to plan.
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”