Επιλογή κατάλληλου Linux

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Software. Λειτουργικά, Utilities, εφαρμογές εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
Prof Lego
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 72
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:14 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Contact:

Επιλογή κατάλληλου Linux

Post by Prof Lego »

Καλησπέρες!

θα κάνω φορματ στο pc μου και θέλω να περάσω λειτουργικά windows και παράλληλα linux.

Windows: Σκέφτομαι να περάσω τα windows 8, νομίζω θα 'ναι καλή επιλογή. Αν κάποιος τα έχει δοκιμάσει και θα με απέτρεπε για κάποιο λόγο, αν γίνεται να το γράψειε εδώ γιατί :)

Linux: Δεν έχω πολύ ιδέα, είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με linux ουσιαστικά αλλά σκαμπάζω γενικώς. Τι Linux να βάλω; Ποια θα συνιστούσατε σε έναν αρχάριο μεν, που θέλει να τα ψιλολιώσει δε; Τα ubuntu και τα fedora έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω γενικά τις διαφορές ανάμεσα στα distros.

Ευχαριστώ πολύ!
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Απ: Επιλογή κατάλληλου Linux

Post by eΝy »

Τα 8αρια ειναι τεράστια ταλαιπωρία. Πρακτικα εχουν σχεδιαστει για κινητο. Δεν εχουν καν "μενου εναρξη" και καθε φορα που θες να βρεις κατι, πχ ρυθμισεις ηχου, πρεπει να ψαχνεις σε μια λιστα με εικονιδια σαν αυτα των mobile platforms. Δεν ξερω πως τα καταφερνει η Microsoft και καθε δεύτερο λειτουργικό της ειναι για τα σκουπίδια...

Απο linux ξεκινα με Ubuntu. Ειναι τα πιο user friendly.
User avatar
jakkynto
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 120
Joined: Thu Nov 11, 2010 3:12 pm
Σχολή: Ναυπηγός

Re: Επιλογή κατάλληλου Linux

Post by jakkynto »

Kαι το linux mint ειναι καλό...το user interface είναι πιο κοντά στα windows από οτι το ubuntu.

Ωστόσω ψηφίζω ubuntu γιατί εχει συχνά update και νομίζω είναι το πιο αξιόπιστο από οσα έχω δοκιμάσει...
Επίσης το ubuntu και η οικογένεια linux στην οποία ανήκει έχει πολύ καλή κοινότητα στο ιντερνετ, πράγμα που θα σου χρειαστεί σίγουρα.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Επιλογή κατάλληλου Linux

Post by castiel »

γα ubuntu οι "φανατικοι"¨λινουξαδες έχουν άρχισει να λένε ότι χαλάει και πολλοί φεύγουν για mint.
βέβαια αν δεν έχεις παρακολουθήσει τη πορεία του λειτουργικού δεν μπορείς να το καταλάβεις τόσο εύκολα αυτό.. πρόβλημα πάντως δεν θα έχεις και για ότι απορία σου δημιουργηθεί θα βρεις λύση με ενα απλό googlαρισμα.

θα πρότεινα να αποφύγεις το dual boot. ο λόγος είναι ότι θα χρησιμοποιείς πάντα windows (εκτός από την πρώτη εβδομάδα) :P
εγώ τουλάχιστον πάντα έτσι την παθαινα :P
εκτός αν έχεις κάποια δουλειά που απαιτεί linux OS ή το έχεις πάρει σοβαρά απόφαση.
Η καλύτερη λύση για μένα είναι αν έχεις δύο υπολογιστές να έχεις στον εναν windows στον άλλον linux ;)
eΝy wrote:Τα 8αρια ειναι τεράστια ταλαιπωρία. Πρακτικα εχουν σχεδιαστει για κινητο. Δεν εχουν καν "μενου εναρξη" και καθε φορα που θες να βρεις κατι, πχ ρυθμισεις ηχου, πρεπει να ψαχνεις σε μια λιστα με εικονιδια σαν αυτα των mobile platforms. Δεν ξερω πως τα καταφερνει η Microsoft και καθε δεύτερο λειτουργικό της ειναι για τα σκουπίδια...
με μια βόλτα στο ίντερνετ θα δεις ότι υπάρχουν δυο διαφορετικές απόψεις. η μια είναι αυτή και η άλλη είναι ότι είναι μια χαρά λογισμικό, εξίσου καλό με τα 7αρια (ίσως και πιο γρήγορο). το metro ui αν θες το πετάς και εχεις το κλασσικο desktop (με start button).

τώρα το γιατί κάθε δεύτερο λειτουργικό είναι για τα σκουπίδια, είναι γιατί κάθε 2ο λειτουργικό μάλλον προσθέτουν νέα στοιχεία , οπότε παίρνουν κατάλληλο feedback. γιατί δεν το κάνουν με beta testers πριν κυκλοφορήσουν?

β) θα αργούσαν να βγάλουν πολύ περισσότερο ένα καινούριο λειτουργικό.
γ) με το μονοπώλιο που έχουν δημιουργήσει δεν τους νοιάζει τόσο πολύ το να έχουν ενα "προβληματικό" λειτουργικό, εφόσον η επόμενη έκδοση θα είναι καλύτερη και θα πουλήσει.. έβγαλαν τα vista, ίσως η μεγαλύτερη ντροπή της microsoft. ο κόσμος δυσαρεστήθηκε και έκανε παράπονα.. ε και? είχε άλλη επιλογή? τι θα έβαζε? linux η θα αγόραζε mac? το πρώτο έχει ασυμβατότητα με τα περισσότερα εμπορκά προγράμματα (οκ, σε αρκετά υπάρχουν "ισάξια" freeware, αλλά και πάλι..) και το δεύτερο θέλει πολλά παραπάνω λεφτά (+ασυμβατότητα με προγράμματα). οπότε vista δίνεις στον κόσμο, vista θα πάρει. οι εναλλακτικές ήταν να μείνεις σε xp ή να γυρίσεις σε xp (το οποίο ο μέσος χρήστης δεν έκανε γιατί δεν ήξερε/βαριοταν/συμβιβαζόταν). και λεφτά τα βγάζει, και παίρνει feedback για να φτιάξει τα 7 τα οποία είναι κλάσεις ανώτερα.
ακόμα και τώρα, που "ανοίγει" υποτίθεται η αγορά των λογισμικών, η microsoft δεν έχει αντίπαλο και θα αργήσει να αποκτήσει σοβαρό αντίπαλο.
η apple θα συνεχίσει να βγάζει mac, αλλά θα παραμένουν ακριβοί, γιατί η κύρια πηγή εσόδων είναι iPhone και iPad, οπότε αν πέσει η τιμή των macbook, θα χάσει από τα iPad κατά κύριο λόγο, που έχουν μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους.
στην πλευρά του linux, πάει να χωθεί λίγο το gaming στο παιχνίδι αλλά και αυτό θέλει αρκετό χρόνο.
η google με το chrome OS, για μένα δύσκολο να πάρει σημαντική μερίδα, καθώς είναι web based. αν είναι το μέλλον αυτό δεν μπορω να το ξέρω και να το πω, αλλά η ιδέα δεν με ενθουσιάζει. όχι όπως είναι τώρα.


όπως έχω πει και σε άλλο τοπικ, ο κόσμος windows ξέρει, windows εμπιστεύεται,windows θα χρησιμοποιεί. ακόμα και τα 8, που πάνε να κάνουν μια ενοποιημένη εμπειρία desktop και touch συσκευών (πετυχημένα ή όχι θα το δείξει ο χρόνος) θα τα κρατήσει και θα τα συνηθίσει γιατί πολύ απλά έτσι θα αγοράσει το νεο του λαπτοπ (btw, όποιος πάρει υπολογιστή με winodows 8 pro μπορεί να κάνει downgrade σε 7

sorry for the long post :P
Marcoulosforyou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 104
Joined: Wed Nov 24, 2010 4:24 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Επιλογή κατάλληλου Linux

Post by Marcoulosforyou »

Εχω δοκιμασει linux ubuntu απο τα 10.04 εως τα 12.04 και τα μονα που μου αρεσαν ηταν τα 10.04. Προσπαθησαν να γινουν user-friendly πολυ απότομα, και έγιναν αρκετα ''βαριά'' για linux. Aλλαξαν εντελως το αντιστοιχο environment και το unity αν δεν κανω λάθος οτι λεγεται έτσι ειναι σχετικά χαλια σε σχεση με το αρχικο. Χρησιμοποιώ linux debian wheezy και αν και εχει μερικα τρικ στην αρχή, ειναι σχετικά γαμάτα ειδικά αν το pc σου ειναι σχετικά νεο, οποτε σηκώνουν και το gnome3 που ειναι πολύ καλο environment.

Απο την άλλη, τα ubuntu δεν χρειαζονται να χρησιμοποιεις πολυ terminal, ενω τα debian χρειαζονται. Εγω γουστάρω γενικά και την βρήκα την φαση ωραία, γιατι με τις βασικες γνωσεις του unix, εχω φτασει σε ενα πολυ καλο επιπεδο για command prompts πλεον.

Για mint δεν ξερω τι να σου πω, τα kubuntu ειναι σαν τα ubuntu με διαφορες στο environment αλλα προχειροδουλειες, ενώ τα fedora ειναι τα μόνα εμπορικά, που τα καθιστά λειτουργικό linux για βαριές δουλείες. Π.χ. ο τομέας ρευστών χρησιμοποιει fedora.

Εγω, αμα την ψαχνεις γενικά, σου προτείνω debian.

Keep in mind οτι οποιοδήποτε λειτουργικό και να βάλεις μπορείς να αλλάξεις το environment πάντα, αλλά, το ποσο γρηγορα θα τρέχει με τα πολλά updates και τις ιστοριες ειναι θέμα του λειτουργικου. Αλλος ενας λόγος που τα ubuntu βαράνε μπιέλα και νομίζεις οτι σερνεται το pc σου.

Αυτα. Και μακρια απο windows 8. Είναι μαύρα χαλια.
Post Reply

Return to “Software”